مـــرکــز دانلــــــــود

اعتماد به نفس پایین را چگونه از بین ببریم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 1 دی 96 0 نظر
نظرات کاربران :

داشتن اعتماد به نفس به رشد فردی و رسیدن به موفقیت‌های مختلف در زندگی کمک شایانی می‌کند. اما بعضی افراد با اینکه اهداف بزرگ و خوبی دارند اما به دلیل اعتماد به نفس پایین نمی‌توانند به آنها دست یابند. اگر خود را در چنین گروهی می‌بینید این نوشته به شما راهنمایی خواهد کرد تا اعتماد به نفس خود را ترمیم کنید و به سمت موفقیت گام بردارید.

چه چیزهای اعتماد به نفس پایین در شما را شکل می‌دهند؟ بگذارید ابتدا چند سوال از شما بپرسیم: آیا شما خودتان را با شخصیتی با ثبات و شکل یافته و توانا می‌بینید؟ آیا شما سر خود را همیشه بالا می‌گیرید حتی در شرایط سخت و دشوار؟ آیا می‌توانید از پس هر چالشی بربیایید و وضعیت های مختلف را کنترل کنید؟ آیا در درون خود احساس اطمینان بالایی دارید و برای مشکلات خود راه حل های مختلفی را پیش رو دارید؟ این موارد چقدر شما را تعریف می‌کند؟

و یا احساس ترس در بیشتر موارد بالا در شما وجود دارد و با موانع زندگی خود براحتی نمی توانید مقابله کنید؟

آیا عمیقا فکر می‌کنید که به اندازه کافی خوب نیستید و پیشرف زیادی نخواهید داشت؟ شاید چیزهایی درباره خودتان هست که نمی دانید و افکار و رفتار و تصمیماتتان مانع رشد و پیشرفت خودتان شده است.

در این نوشته با 9 مورد از راه حل هایی که اعتماد به نفس پایین را می‌توانید برطرف کنید را بخوانید تا بتوانید به سوی رویاهای خود قدم بردارید.

1. به خودتان باور داشته باشید

افراد با اعتماد به نفس پایین به ندرت پیش می‌آید که از خودشان اطمینان داشته باشند. آن‌ها فکر می‌کنند که بی ارزش و نامناسب هستند.

مقالات مرتبط:  راه های خودشناسی : آیا بدنبال راه های مفیدی برای درک بهتر خود هستید ؟

کاری که باید انجام دهید این هست که کمتر به دیدگاه خودتان اطمینان داشته باشید و فقط بروی دیدگاه خود تکیه نکنید و سعی کنید اینگونه بیندیشید که دیدگاه شما هم ممکن است اشتباه باشد. حتی چیزهایی که درباره خودتان می‌گویید. شاید دیگران آنچنان که خودتان را کم ارزش می‌بینید تلقی نکنند.

داستان جوجه اردک زشت را بخاطر دارید؟ جوجه اردکی که فکر می‌کرد زشت ترین اردک دنیاست اما لازم بود بزرگ شود و ببیند که قوی زیبایی است. پس این اعتقاد که شما فرد بی ارزشی هستید را کنار بگذارید و شروع کنید به خودتان بیشتر اعتماد کنید و خودتان را همانند دیگران خوب و مفید ببینید.

2. بیش از حد فکر نکنید

افراد با اعتماد به نفس پایین بیش از حد فکر می‌کنند. اعتماد به نفس بالا و مناسب از زندگی مناسب نشات می‌گیرد. پس باید سعی کنید بیشتر عملگرایی کنید و فکر کردن را تا می‌توانید کنار بگذارید.

بروی داشتن بدنی سالم تمرکز داشته باشید. به باشگاه ورزشی بروید. غذای سالم بخورید تا احساس قدرت در شما افزایش یابد. بدن نیرومند اعتماد به نفس پایین شما را از بین خواهد برد.

همچنین با بدنی قوی شما سرحال تر و خوشحال تر خواهید بود. اعتماد به نفس بالا از احساس خوب می‌آید و باید سعی کنید ظاهر خود را تا می‌توانید همیشه آراسته و اندامی مناسب داشته باشید.

بیشتر بروی کارهایی که انجام می‌دهید تمرکز کنید و کمتر به فکر کردن بپردازید. هرچقدر بیشتر عملگرا باشید اعتماد به نفس در شما افزایش خواهد یافت.

3. بدانید اشتباهات منبعی برای یادگیری هستند

چندین سال پیش یک منتور به من گفته بود: «تنها اشتباهات واقعی جایی هستند که چیزی برای یادگیری برای شما ندارند.» وقتی کودکی راه رفتن را می‌آموزد. چندین روز تلاش می‌کند که بروی پاهای خود بایستد و در این راه بارها می‌افتد و دوباره تلاش می‌کند.


مقاله مرتبط: هنر فراموش کردن گذشته و واکنش مناسب به مشکلات زندگی را بیاموزید


کسی به کودک نمی گوید که افتادن به معنی اشتباه کردن یا شکست خوردن است و کودک می‌داند که افتادن به معنی اشتباه کردن نیست و فقط در حال یادگیری است. تنها شکست واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که دیگر دست از تلاش و یادگیری خود بردارد.

یادگیری به این معنا نیست که شما لزوما با اولین اقدام نتیجه درستی بگیرید. توماس ادیسون برای موفقیت خود گفته است : «من هیچوقت شکست نخورده ام. فقط 10 هزار راه پیدا کردم که بدرد من نمی خورد.»

فکر کنید اگر افراد موفق دست از تلاش و تکرار برمی داشتند دنیا چه شکلی بود؟

4. با افراد منفی دوست نشوید

اعتماد به نفس پایین

برای لحظه ای به افرادی که در اطراف شما حضور دارند بیندیشید و از خودتان بپرسید: «آیا آن‌ها برای من خوب هستند؟»  شما می‌دانید که برای داشتن اعتماد به نفس مناسب باید تلاش کنید با افراد درستی باشید. آنهایی که احساس خوبی به شما می‌دهند.

افرادی که پر از انرژی مثبت هستند به ما نیز انرژی مثبت می‌دهند. آیا متوجه این موضوع شده اید؟

پس سعی کنید با افرادی ارتباط برقرار کنید که احساس مثبت درونی شما را افزایش می‌دهند. آنهایی که علاقه مند شادی شما هستند و از شما پشتیبانی می‌کنند و شما در کنار آن‌ها احساس ارزشمند بودن می‌کنید.

5. هیچگاه خودتان را پایین نیاورید و از خودتان خسته نشوید

آیا تابحال شده که به پایان روز برسید و احساس خستگی زیادی داشته باشید و به کارهایی که انجام نداده اید فکر کنید؟ کارهای بسیار زیادی که می‌خواستید انجام دهید اما انجام نشده اند. این موضوع باعث اعتماد به نفس پایین در شما می‌شود.

مقالات مرتبط:  ۷ روش کاملا علمی برای پایان دادن به افکار منفی مزاحم

پس دفه بعدی بجای اینکه با خود بگویید کارهایی زیادی را انجام نداده ام با خود بگویید به اندازه کافی امروز کار کرده ام. مهم نیست که چقدر از کارهای خود را انجام داده اید و یا به چه چیزهایی دست یافته یا نیافته اید و چقدر سخت تلاش کرده اید. مهم این هست که درباره خودتان مثبت صحبت کنید. به این شکل به خودتان اطمینان خواهید داد و از اعتماد به نفس پایین دوری خواهید کرد.

6. به سخنان دیگران گوش ندهید

شنیدن و قبول کردن حرفهای دیگران تنها زمانی خوب است که پیام مثبتی به شما بدهند و احساس خوبی به شما  دست بدهد.

اما این ایده که به حرف های دیگران که اعتماد به نفس پایین در شما ایجاد می‌کنند را گوش دهید را فراموش کنید. پس دقت کنید که حرف های مثبت دیگران را می‌شنوید و یا منفی.

حتی اگر دیگران سعی می‌کنند به شما کمک کنند و شما را نصیحت کنند بدانید که حرفهای آن‌ها برای خودشان کارایی دارد و نه لزوما شما. سخنان آن‌ها شاید برای شما کارایی داشته باشد و یا نداشته باشد بهرحال شما دست آخر بدنبال چیزی باشید که برای خودتان مناسب است.

7. کم خوابی نداشته باشید

اعتماد به نفس بالا نیاز به مقدار لازم انرژی مثبت دارد. اما وقتی صبح زود بیدار می‌شوید وقتی که خوابتان به میزان کافی نباشد بروی حال و هوا و دیدگاه شما تاثیر منفی می‌گذارد.

کمبود خواب مقاومت ما را کاهش می‌دهد و کمتر می‌توانید با چالش های روزانه دست و پنجه نرم کنید و خستگی ناشی از کم خوابی باعث اعتماد به نفس پایین خواهد شد و در چنین مواقعی نیز اشتباهان پشت سرهم انجام خواهید داد. بجای اینکه بدنبال راه حل بهتری باشید فقط سعی می‌کنید کار را پیش ببرید و دچار اشتباهاتی می‌شوید که ناخواسته ناشی از حرکت رو به جلوی ناشی از خستگی و عدم تمرکز و فکر کردن برای راه حل مناسب است.


مقاله مرتبط: چگونه ارزش قائل شدن برای خود را یاد بگیریم؟ 5 دلیل که اینگونه نیستید


تمامی اینا خود مجددا دلیلی برا اعتماد به نفس پایین در شما خواهند شد. مثلا فرض کنید فردا ساعت 11 قرار مصاحبه شغلی دارید و شب قبل به اندازه کافی نمی خوابید. روز بعد با برخواستن از خواب احساس خستگی بیش از حدی دارید و شاید نتوانید به خوبی تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید و بدون خوردن صبحانه سریعا دوش گرفته و به سمت جلسه مصاحبه می‌روید و تمرکز کافی برای صحبت کردن نیز نخواهید داشت و تمامی این مسائل باعث می‌شود اعتماد به نفس پایین در شما شکل بگیرد و در نهایت جلسه مصاحبه شما با موفقیت همراه نباشد.

پس همیشه به اندازه کافی بخوابید تا بتوانید با تمرکز بروی فعالیت هایتان تمرکز داشته باشید.

8. به سمت خراب کردن اهداف تان قدم برندارید

 

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند اغلب خود را به سمت شکست خوردن پیش می‌برند و اغلب سهوا چنین می‌کنند. گاهی دلیل آن این هست که به میزان زیادی بروی ایده آل گرایی خود تمرکز کرده اند و کمترین خطایی را تحمل نمی کنند. حتی گاهی این افراد چنان اهداف خود را بالا در نظر می‌گیرند که در توان هیچ کسی نیست.

و وارد چرخه معیوبی می‌شوند که وقتی در رسیدن به اهداف خود شکست می‌خورند به سادگی احساس بی ارزش بودن می‌کنند و از شکست خود توانایی یادگیری نیز ندارند.

پس دست از شکست خوردن با نرسیدن به اهداف رویایی خود بردارید و با اهداف واقعی زندگی کنید.

اگر احساس می‌کنید که برای تعیین اهداف خود نیاز به کمک دارید پاسخ به این پرسش به شما کمک می‌کند: «آیا این هدفی که در نظر گرفته اید به صورت منطقی برای شخص دیگری قابل دست یافتن است؟ آیا آن‌ها در بازه زمانی و با منابعی که در نظر گرفته اید می‌توانند به چنین هدفی برسند؟»

هرچقدر زندگی واقع گرایانه ای داشته باشید قدرت اتکای شخصی بیشتری خواهید یافت و در نتیجه اعتماد به نفس پایین در شما از بین می‌رود.

9. برای از بین بردن اعتماد به نفس پایین بیاموزید از کاه کوه نسازید

ما اغلب تمایل داریم هر موضوعی را بزرگ جلوه دهیم. بله درست است. وقتی در شرایط احساسی خاص گیر می‌افتیم سعی داریم بیشتر از چیزی که هستند آن‌ها را ببینیم.

بعضی وقت‌ها این احساس را داریم که بدترین اتفاقی که در زندگی می‌توانست بیفتد برای ما رخ داده است و ما توانایی کنار آمدن با آن را نداریم. نتیجه این موضوع می‌دانید چیست؟ احساس اضطراب و نگرانی.


مقاله مرتبط: 7 راهکار عملی برای داشتن ذهن مثبت


ما احساس تنش پیدا خواهیم کرد و ضربان قلب مان بیشتر خواهد زد و به سختی بروی واقعیت تمرکز خواهیم کرد.

اگر چنین شرایط استرسی را تجربه کرده اید باید بدانید که نباید خیلی زیاد به آن فکر کنید و آن را بپذیرید. بیاموزید که آرامش خود را در شرایط مختلف حفظ کنید تا بتوانید با ذهنی باز شرایط را تجزیه و تحلیل کنید.

10. رویای بزرگ داشته باشید

اعتماد به نفس مناسب به شما این امکان را می‌دهد که درباره خود شک نداشته باشید. با از بین بردن عواملی که باعث اعتماد به نفس پایین می‌شوند قدرت بیشتری خواهید داشت، با قابلیت های بالای خود از پس هر چالش و مشکلی برخواهید آمد.

شما رویای خود را می‌دانید، پس بهتر است و شک و تردیدهایتان را کم کنید و کمتر فکر کنید و با اقدامات عملی در کنار افراد مثبت به سوی اعتماد به نفس بیشتر و موفقیت گام بردارید. امیدواریم بتوانید به شکلی موثر به زندگی خود به شکل واقعی نگاه کنید و از پس هر هدفی بربیاید.

شما میتوانید از کارشناسان مجموعه تکامل من مشاوره رایگان دریافت کنید. لطفا سوالات و نظرات خود را در زیر همین مقاله ثبت کنید تا پاسخ داده شود.

مقالات مرتبط
نظــرات