مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه با همسر دروغگو برخورد کنیم؟ (همسرم پنهان کارهست چیکارکنم)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 دی 99 0 نظر
نظرات کاربران :

پایه‌های اصلی ازدواج برقراری ارتباط، اعتماد و داشتن هدف مشترک است. حال فکرش را کنید که در این میان شوهری دروغگو از آب دربیاید. با دروغگویی تمامی این سه مورد زیر سوال می‌روند. یک شوهر دروغگو می‌تواند با دروغی که ساده به نظر می‌رسد، اعتماد را از همسر خود سلب کند. اهداف زندگی را زیر […]

پایه‌های اصلی ازدواج برقراری ارتباط، اعتماد و داشتن هدف مشترک است. حال فکرش را کنید که در این میان شوهری دروغگو از آب دربیاید. با دروغگویی تمامی این سه مورد زیر سوال می‌روند. یک شوهر دروغگو می‌تواند با دروغی که ساده به نظر می‌رسد، اعتماد را از همسر خود سلب کند. اهداف زندگی را زیر سوال ببرد و ارتباط زوجین نیز مخدوش خواهد شد. در این مطلب از تکامل من به بررسی چگونگی رفتار کردن با همسر دروغگو می‌پردازیم.

دروغ چه بلایی سر رابطه می‌آورد؟

شوهر دروغگو

متاسفانه عجله داشتن در ازدواج و تصمیم‌گیری‌های اشتباه و عجولانه موجب می‌شود تا تمامی آن عشق و عاشقی‌های اول رابطه و تشکیل زندگی رنگ ببازند. زمانی می‌توان یک زندگی را موفق دانست که عشق و عاشقی ابتدایی زندگی جای خود را به امنیت و آسایش طرفین در یک رابطه دهد. شوهر دروغگو می‌تواند همه این موارد را از دم خراب کند.

امنیت و آسایشی که پس از چند سال زندگی مشترک باید در رابطه ایجاد شود، جای خود را به شک و شبه خواهد داد. پایه‌های اعتماد سست می‌شود و با هر حرکت همسر دروغگو، شکی به دل زن وارد می‌شود. دروغ گفتن و نداشتن صداقت می‌تواند باعث ایجاد شکاف در پیوندهایی شود که ازدواج را زنده نگه می‌دارند. در اکثر موارد هم شوهر دروغگو با وجود شواهد همه چیز را انکار خواهد کرد.

چرا شوهرم دروغ می‌گوید؟

دروغ را به دو دسته دروغ آشکار و دروغ سفید تقسیم می‌کنند. هر دو دروغ از جانب همسر دروغگو موجب آسیب رساندن به رابطه می‌شود. البته خود زنان دوست دارند برخی از چیزها را نشنوند! به عنوان مثال، زنان نمی‌خواهند از همسرشان بشنوند که چاق شده‌اند و ترجیح می‌دهند همسرشان در این باره دروغ سفید بگوید.

گاهی اوقات هم مردان برای جلوگیری از تنش در رابطه دروغ می‌گویند. تمامی این‌ها موجب می‌شوند تا این تصور ایجاد شود که زنان علاقه‌ای به شنیدن حقیقت ندارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند در دنیای بی‌نقصی که دارند زندگی کنند. این تصورات کاملاً غلط است. ممکن است یک شوهر دروغگو فکر کند که دروغ بسیار بهتر از بیان یک حقیقت زشت است. همین امر موجب می‌شود تا آن‌ها به تدریج درباره چیزهای دیگر هم دروغ بگویند.

آیا زنان ترجیح می‌دهند همسر دروغگو داشته باشند؟

همسر دروغگو

مطمئناً کلیشه‌های جنسیتی در این زمینه اشتباه است؛ زیرا قطعاً یک زن ترجیح می‌دهد بداند که همسرش با همکاران زن خود قرار کاری دارد. حال فکر کنید شوهر این زن به او در این باره چیزی نگوید و زن بعداً متوجه این ماجرا شود. قطعاً نتیجه این پنهان‌کاری بسیار خطرناک‌تر از این است که زن درباره آن بداند. از طرفی هم مردم نباید این گونه فکر کنند که زنان به زنان دیگر حسودی می‌کنند و زندگی مشترک خود را با هر برخوردی در خطر می‌بینند.

زنان باید قبل از این که خود را قربانی یک همسر دروغگو بدانند، به این فکر کنند که شاید خودشان این وضعیت را درست کرده‌اند. وقتی یک زن نتواند با حقایق مواجه شود و با شنیدن هر چیزی مشاجره کند، مسلماً همسرش هم دیگر حوصله شنیدن جر و بحث را ندارد. همین مسئله منجر به دروغگویی می‌شود.

حفظ احترام با وجود دروغگویی

هیچ وقت احترام بین خود و همسرتان را از بین نبرید. اگر می‌خواهید دروغگویی یک همسر دروغگو را متوقف کنید، باید در ابتدا به نظرات او احترام بگذارید. گاهی ممکن است نظرات واقعی همسرتان برای شما توهین‌آمیز هم باشد. ممکن است نظر واقعی او زمین تا آسمان با آن چه شما فکر می‌کنید، متفاوت باشد. اگر واقعاً می‌خواهید دروغگویی را متوقف کنید باید فارغ از هر چیزی آماده رو به رو شدن با حقیقت باشید.

قبل از این که متوجه شوید که چگونه می‌توانید با دروغگویی همسر خود رو به رو شوید، باید خودتان را برای رویارویی با حقیقت آماده کنید. چون ممکن است چیزی که او در جواب به شما می‌گوید، برایتان خوشایند نباشد. پس نباید حرف راست و حقیقتی که همسرتان به شما می‌گوید، بیشتر موجب برهم خوردن رابطه شود؛ زیرا همان طور که گفتیم این ترس اکثر کسانی است که در رابطه دروغ می‌گویند.

شاید پای سورپرایزی در میان باشد

گاهی همسر دروغگو قصد دارد سورپرایزتان کند! ممکن است تولد شما در پیش باشد یا هر گونه سالگرد مهم دیگری همچون سالگرد ازدواج، آشنایی و… . همسر شما هم به خوبی نمی‌تواند پنهان‌کاری کند و مدام پشت سر هم دروغ می‌گوید. این که شوهرتان دروغگوی بدی است و شما می‌توانید به سادگی متوجه آن شوید، خود نکته مثبتی است.

این نوع دروغگویی در دسته دروغ‌های سفید اما مثبت قرار می‌گیرد. گاهی همین سورپرایز کردن‌ها موجب به وجود شک و تردیدها و به هم خوردن روابط می‌شود؛ زیرا زن نمی‌داند قضیه چیست و نمی‌تواند آن حد از پنهان‌کاری را تحمل کند. در صورتی که ماجرای دروغگویی همسرتان به اتفاقی خوب ختم می‌شود، دیگر سختگیری نکنید و شیرینی آن را برهم نزنید. بهتر است دلخوری ایجاد نکنید.

آیا هر دروغگویی قابل بخشش است؟

بخشش نشان‌دهنده بزرگی شما است. در نتیجه، هر چیزی قابل بخشش است؛ زیرا وقتی کینه‌ای به دل می‌گیرید به خودتان در وهله اول آسیب می‌زنید. در نتیجه، بهترین کار این است هر اشتباهی را ببخشید. شوهر دروغگوی خود را هم ببخشید اما بخشیدن شما به این معنا نباید باشد که او هر کاری بکند و شما مدام چشم‌پوشی کنید. پس حواستان باشد چشم‌پوشی کردن و بخشیدن متفاوت هستند. همسرتان نباید فکر کند که هر کاری‌ می‌تواند بکند زیرا شما او را خواهید بخشید.

فکر کنید دروغگویی همسرتان مربوط به خیانت کردن باشد. مرد خیانت‌کار اشتباهش را دوباره و چند باره تکرار خواهد کرد. اگر به اشتباهش پی برده و اعتراف کرده است، او را ببخشید اما فرصت دوباره دادن به این شوهر دروغگو دست خودتان است. اگر فکر می‌کنید می‌تواند قولش را نگه دارد و دیگر اشتباهی این چنینی نکند، فرصتی دوباره به او بدهید؛ اما همیشه این را بدانید که هر دروغی قابل چشم‌پوشی نیست.

چگونه یک رابطه را بعد از برملا شدن حقیقت درمان کنیم؟

حال که دست همسر دروغگوی شما رو شده است، چه کار می‌خواهید بکنید؟ اکنون که متوجه شدید همسرتان به شما خیانت کرده است و تمام مدت رابطه‌ای را از شما پنهان می‌کرد، چه باید بکنید؟ می‌خواهید از شوهر دروغگوی خود طلاق بگیرید؟ او را ترک کنید؟ یا با فلاکت زندگی را ادامه دهید؟ وقتی کسی دروغ می‌گوید، می‌داند که حقیقتی را که پنهان کرده است، چه عواقبی برای رابطه دارد؛ اما آیا شما که به دنبال حقیقت هستید، این را می‌دانید؟

البته برخی از فمینیست نماها فکر می‌کنند به دام انداختن یک شوهر دروغگو به معنای کسب پیروزی برای زنان است. مسلماً صداقت بهترین چیز در یک رابطه است اما برنامه خودتان را قبل از این که حقیقت را بدانید، مشخص کنید. نتایج تصمیم خود را سبک سنگین کنید. فرزندانتان را در نظر داشته باشید. آن وقت از همسر خود بخواهید حقیقت را به شما بگوید.

نظر متخصصان در این باره چیست؟

برخی از متخصصین معتقد هستند وقتی شوهر دروغگو به شما حقیقت را نگفته است، نباید بلافاصله به او بگویید که متوجه ماجرا شده‌اید. این گروه توصیه می‌کنند که باید صبر پیشینه کنید. در طول زمان اطلاعات بیشتری کسب کنید

گروه دیگر معتقد هستند وقتی دست همسر دروغگو رو می‌شود، باید فوراً به او بگویید که متوجه عدم صداقتش شده‌اید. نباید دست‌دست کنید تا او بیشتر و بیشتر دروغ بگوید. از نظر آن‌ها هر چه زودتر باید اقدام کنید زیرا ممکن است بتوانید زندگی مشترک خود را نجات دهید. حال شما باید با توجه به زندگی مشترک خود، نوع دروغ شوهرتان و عواملی دیگر تصمیم‌گیری کنید. درست است که تصمیم‌گیری در این باره راحت نیست. پس بهتر است از مشاور کمک بگیرید.

بعد از بخشیدن شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید همسر دروغگوی خود را ببخشید، باید تمام اتفاقات را در پس ذهن خود نگه‌دارید و مدام سراغ آن‌ها نروید. متاسفانه نمی‌توان مسائل مختلف را فراموش کرد. پس به شما نمی‌گوییم این اشتباه همسر خود را فراموش کنید؛ اما برگشت مداوم به روزهای دروغگویی همسرتان فقط زندگی را برایتان تلخ می‌کند. حال که تصمیم گرفتید اشتباه همسر خود را ببخشید و به زندگی ادامه دهید، او را با اشتباهش تحقیر نکنید.

برخی از افراد پس از بخشیدن اشتباه همسر خود مدام او را تحقیر می‌کنند و اشتباهش را به رویش می‌آورند. این کار شما او و همچنین خود شما را خسته خواهد کرد. بخشش واقعی این گونه نیست. روح و روان خودتان هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد پس بهتر است دیگر به آن اشتباه فکر نکنید. در صورتی که قرار باشد دروغگویی او را مدام یادآوری کنید، بهتر است فکر دیگری برای رابطه خود بکنید.

جمع‌بندی

در این مطلب به دلایل عدم صداقت همسر دروغگو پرداختیم و نحوه برخورد با او پس از برملا شدن حقیقت را بررسی کردیم. یادتان باشد اشتباه او را نباید با دروغگویی پاسخ دهید؛ زیرا این گونه شما هم چیزی از او کم ندارید و هر زمان به اشتباهش اشاره کنید، او می‌تواند به سادگی بگوید که شما هم صداقت را زیر پا گذاشته‌اید.

مقالات مرتبط
نظــرات