مـــرکــز دانلــــــــود

علت سکوت مرد چیست؟ در برابر این سکوت چگونه باید رفتار کرد؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 آبان 99 0 نظر
نظرات کاربران :

ممکن است در چنین موقعیتی قرار گرفته باشید که همسرتان لب به سخن باز نمی‌کند. این مسئله می‌تواند یک زن را نگران کند. سکوت مرد در اکثر مواقع آزاردهنده است. به نظر می‌رسد که مردان به صورت عادی تمایل کمتری به حرف زدن دارند؛ اما منظور ما از سکوت، حرف نزدن عادی آنان نیست. قطعاً […]

ممکن است در چنین موقعیتی قرار گرفته باشید که همسرتان لب به سخن باز نمی‌کند. این مسئله می‌تواند یک زن را نگران کند. سکوت مرد در اکثر مواقع آزاردهنده است. به نظر می‌رسد که مردان به صورت عادی تمایل کمتری به حرف زدن دارند؛ اما منظور ما از سکوت، حرف نزدن عادی آنان نیست. قطعاً وقتی همسرتان سکوت می‌کند، متوجه سنگینی فضا و انرژی منفی که در آن لحظه وجود دارد، می‌شوید. در این مطلب می‌خواهیم دلایل سکوت مرد و نحوه برخورد با او در این شرایط را بررسی کنیم.

الگوی عقب‌نشینی و پیگیری

الگوی عقب‌نشینی و پیگیری رایج‌ترین واکنش زوجین به سکوت مرد است. هر چقدر شما تلاش می‌کنید همسرتان را به حرف بیاورید، او بیشتر از پیش سکوت اختیار می‌کند. در این الگو فشار روانی و اضطراب زیادی به فردی که سکوت را دریافت می‌کند، وارد می‌شود. ممکن است در هنگام سکوت همسر خود دچار حس دلسردی و رهاشدگی شوید. شاید با خود فکر کنید که اگر نتوانید حتی در مورد مسائل کوچک با همسر خود حرف بزنید، این زندگی مشترک چه فایده‌ای دارد؟

این حالت حتی خود مردان هم ناخوشایند است. مردان در این موقعیت‌ها کاملاً متوجه می‌شوند که سکوتشان دارد وضعیت را بدتر و بدتر می‌کند؛ اما همچنان به این حالت ادامه می‌دهند. خب حال با خود می‌پرسید چرا باید وضعیتی را که دارد رابطه‌ای را برهم می‌زند، ادامه داد؟ در ادامه بیشتر به این مسئله و دلایل آن می‌پردازیم.

مقاله مرتبط: مهم‌ترین علل سرد شدن مرد چیست؟ و چطور سردی را از بین ببریم؟

مردان قرار نیست حرفی بزنند

یکی از دلایل سکوت مرد این است که آنان احساس می‌کنند نباید هم حرفی بزنند. متأسفانه مردان بسیاری در مورد این مسئله هم‌نظر هستند و نمی‌دانند چگونه با بحث و گفتگو موجب پویایی رابطه خود شوند. در واقع، زنان در این زمینه بهتر و بیشتر آموزش می‌بینند. اصولاً زنان بیشتر حرف می‌زنند زیرا از آن‌ها چنین رفتاری هم انتظار می‌رود. در صورتی که اگر یک مرد زیاد حرف بزند دیگران برای توصیف او می‌گویند که مانند زن‌ها مدام حرف می‌زند.

این باورها بسیار سمی و جنسیت‌زده است. این تفکر دقیقاً مانند همان باورهای غلط رایجی است که مبنی بر گریه نکردن مردان، درد نکشیدن آن‌ها و… هستند. وقتی مردی زیاد حرف بزند توسط دیگران مورد تمسخر قرار می‌گیرد. در این مواقع هم برای تحقیر مردان، صفاتی را به زنان نسبت می‌دهند و احساس می‌کنند با زن خطاب کردن یک مرد او را می‌توانند تحقیر کنند. این مسائل نه تنها توهین به زنان است بلکه شکستن آنان نیز کار فرهنگی طولانی و سختی را می‌طلبد زیرا این مسائل را مردم «باور» کرده‌اند.

احساس شکست کردن پیش از سخن گفتن

گاهی هم سکوت مرد به خاطر این است که احساس می‌کند پیش از این که دهان باز کند و چیزی بگوید، بازنده گفتگو است. بسیاری از مردا قدرت گفتگو کردن ندارند و احساس می‌کنند که پیش از شروع کردن کم می‌آورند. پس بهتر است چیزی نگویند. با توجه به این که زنان اجازه حرف زدن دارند، بهتر می‌توانند کلمات را جور کنند و به گفتگو ادامه دهند. بسیاری از مردان در این زمینه گفته‌اند که نمی‌توانند در بحث و گفتگو به اندازه فرد مقابل استدلال بیاورند یا سرعت این کار در آن‌ها پایین است.

از طرفی هم زنان باید به رفتار خود نگاه کنند. اصولاً در بحث و مشاجره تمامی کارهایی که یک مرد انجام داده است را با جزییات به یاد می‌آورند. در صورتی که مردان کلی‌نگر هستند و نمی‌توانند جزییات گفتگوها و رفتارهای قبلی را به خوبی به یاد بیاورند. گاهی هم زنان بحث‌های قدیمی را در گفتگوی جدید به میان می‌کشند که مردان فکر می‌کنند با گذر زمان دیگر حل و فصل شده است. همین موارد موجب می‌شود تا مردان فکر کنند هر چه بگویند فقط آن‌ها را به دردسر می‌اندازد.

عصبانیت مردان دلیلی برای سکوت

دلیل دیگر سکوت مرد می‌تواند عصبانیت او باشد. سکوت کردن هنگام عصبانیت موجب می‌شود تا بسیاری از مردان آرام شوند و وقت برای فکر کردن در مورد احساس خود داشته باشند. به همین دلیل، سکوت یک پاسخ پیش‌فرض به جراحت، غم، انزوا، شنیدن انتقاد و… برای مردان است. گاهی مردان نیاز دارند تا در سکوت متوجه شوند که چرا عصبانی هستند و آیا اتفاقی که افتاده است ارزش عصبانیت را دارد؟

علاقه به همسر

گاهی مردان به دلیل اهمیتی که همسر و خانواده برایشان دارند، ترجیح می‌دهند سکوت کنند. زمانی که یک مرد خوب با همسر خود جر و بحث می‌کند، نمی‌تواند غم و ناراحتی او را ببیند. برای همین سعی می‌کند با سکوت کردن ماجرا را ختم به خیر کند و در این میان توهین و دلخوری صورت نگیرد. داشتن یک همسر ناراضی می‌تواند برای مردان تجربه‌ای دردناک و تحقیرآمیز باشد. زمانی که مردان نمی‌توانند برای همسر خود پاسخی داشته باشند، احساس بدبختی می‌کنند.

آن‌ها فکر می‌کنند انفعال و عدم پاسخ‌دهی به همسر می‌تواند نتیجه بهتری نسبت به حرف زدن داشته باشد. پس سکوت مرد همیشه نشانه چیز بدی نیست. شاید باید نگاهی به رفتار خود بیندازید و آن را تغییر دهید؛ زیرا این گونه هم ذهن شما از درگیری‌ها رها خواهد شد و همسرتان دیگر نیازی نیست علاقه خودش را نسبت به شما با سکوت نشان دهد.

رفتارهای پیشین شما

سکوت مرد

یکی دیگر از دلایل سکوت مردان آگاهی آن‌ها از رفتارهای پیشین شما است. آن‌ها به تدریج متوجه خواهند شد در هنگام جر و بحث رفتار شما چگونه خواهد بود. در نتیجه، ممکن است تجربه آن‌ها نشان دهد که سکوت بهترین راه‌حل در برابر بحث است.

مشکل شما چیست؟

اگر با سکوت مرد خود مواجه شدید، زیاد عجله نکنید و فوراً ناراحت نشوید. در ابتدا خود را آرام کنید. به هیچ عنوان او را وادار به حرف زدن نکنید؛ زیرا این گونه کار را بدتر خواهید کرد. فرض کنید مشکلی وجود دارد و او می‌خواهد با سکوت خود آن را حل کند. او با سکوت می‌خواهد چه مشکلی را حل کند؟ شما با به حرف درآوردن وی چه مشکلی را حل خواهید کرد؟ این رفتار شما چه تأثیری بر او دارد و رفتار او چه تأثیری بر شما می‌گذارد؟

در واقع، تلاش شما باید برای حل مسئله باشد اما آیا حرص و جوش خوردن شما چیزی را حل می‌کند؟ آیا همسر شما سر صحبت را با خوش‌رویی باز خواهد کرد؟ بهتر است در این موقعیت آرامش خود را حفظ کنید و به خودتان کمی استراحت دهید. این مدت زمان باعث می‌شود ماجرا کمی بخوابد و هر دو آرام شوید. در این زمان خوب فکر کنید. شاید راه‌های بهتری پیدا شود. به عنوان مثال، از همسر خود بخواهید علت سکوت و حرف‌هایی را که می‌خواهد با شما بزند، در نامه‌ای بیان کند.

تغییر الگوی رفتاری

سکوت مرد

متأسفانه ما فکر می‌کنیم مشکلات یک رابطه را باید تنها به یک فرد بچسبانیم. در صورتی که پیش از انگ زدن به دیگری باید به خود نگاهی بیندازیم. شاید علت سکوت مرد شما نوع رفتار خودتان باشد. ابتدا رفتار خود را بازبینی کنید. اگر قرار باشد چیزی تغییر کند، آن یک شخص یا هر دو نیست. بلکه باید رفتارها را تغییر دهیم. شاید مدام به او بگویید که مشکل رابطه ما «تو» هستی. در صورتی که آن چه مشکل ایجاد می‌کند، یک رفتار است.

هر چه بیشتر سعی کنید یکدیگر را تغییر دهید، رفتار ریشه‌دارتر می‌شود. اگر دقت کنید اصرار شما برای شکستن سکوت همسرتان نتیجه‌ای ندارد و در دفعات بعد ممکن است بیشتر هم شود. انسان‌ها اغلب نمی‌خواهند الگوی رفتاری مخرب خود را ببینند. در این موقعیت هر دوی شما باید برای برطرف کردن مشکلات ارتباطی اقدام کنید. غرور در این جا کار را خراب می‌کند.

صبور باشید

شما هم در برابر سکوت مرد صبور باشید. اجازه دهید تا فضا آرام شود و مدام او را سؤال‌پیچ نکنید. حتی بهتر است که برخلاف او احساسات خود را بیان کنید و بگویید که از سکوت او ناراحت می‌شوید اما در این لحظه ترجیح می‌دهید که ماجرا را ادامه‌دار نکنید. این گونه او متوجه ناراحتی شما خواهد شد و ممکن است زودتر حرف بزند و علت این رفتارش را بیان کند.

جمع‌بندی

در این مطلب به دلایل سکوت مرد و نحوه رفتار با او در چنین موقعیتی پرداختیم. قبل از هر کاری شما نباید به فرد مقابل فشار بیاورید تا حرفی بزند. به نظر می‌رسد که در این مواقع صبر و حفظ آرامش بهترین واکنش است. گاهی هر چه شما بیشتر اصرار کنید که وی سخن بگوید، او را مانند کودکی لجباز به پافشاری بر رفتارش دعوت می‌کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات