مـــرکــز دانلــــــــود

مزایا و معایب ازدواج در سن کم چیست؟ خوب یا بد؟ (برسی کامل)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آبان 98 0 نظر
نظرات کاربران :

در اطراف خیلی از ما و در فامیل، همسایه ها و غیره به کرات شاهد ازدواج در سن کم برای دختران و پسرانی بوده‌ایم که هنوز خیلی از مراحل بلوغ را نیز طری نکرده‌انده و این افراد قبل از رسیدن به 18 سن سال که معیار و سن تعیین شده در خیلی از حوزه‌های قضایی است به صورت رسمی و غیر رسمی زندگی مشترک را شروع کرده‌اند.

ازدواج در سن کم در گذشته در بین مردم امری عادی بوده است اما اکنون در دنیای مدرن تقریبا کم‌رنگ شده است ولی باز هم به طور کامل از بین نرفته است و این ازدواج به دلایلی از قبیل مشکلات اقتصادی، اجبار، سنت‌های قومی و غیره انجام می‌گیرد.

مسئله و سوالی که هم اکنون ذهن خیلی از افراد بخصوص روانشناسان و مشاوران را درگیر می‌کند این است که اصلا ازدواج در سن کم خوب است یا نه؟ در پاسخ به این سوال نظر‌های زیادی وجود دارد که بعضی از آنها با هم مشترک و بعضی در تضاد کامل قرار دارند اما به طور کلی این مسئله طبق نظر روانشناسان امری نسبی به حساب آمده است یعنی اینکه مطلقا نمی‌توانید بگویید که این امر بد است و یا خوب، پس ممکن است فردی ازدواج در سن کم را داشته باشد و بر خلاف تصور عموم زندگی موفقی هم داشته باشد و بر عکس این مسئله نیز امکان پذیر است.

افراد متخصص در این زمینه دلیل این تفاوت‌ها را به همان مسئله بلوغ و تفاوت‌های فردی نسبت می‌دهند که ممکن است در فردی با سن کم نیز حاصل شده باشد و فرد موفق شود و در فردی دیگر با همان سن این ویژگی ها به دست نیامده باشد اما اگر بخواهیم به صورت عمومی مسئله را بررسی کنیم و مشکلات و معایب این امر مهم یعنی ازدواج در سن کم را بررسی کنیم باید حتما نظرات و عقاید افراد متخصص و تحقیقات جامع در این زمینه را در نظر بگیریم. در این مقاله نیز به مهم ترین این موارد اشاره می‌کنیم:

معایب ازدواج در سن کم

1- پشیمانی از ازدواج

پشیمانی از ازدواج در ازدواج در سن کم   این مسئله یعنی پشیمان شدن از ازدواج که اکثرا برای آقایان اتفاق می‌افتد یکی از معایب ازدواج در سن کم است. این افراد چون در زمان تصمیم برای ازدواج به ثبات عاطفی نرسیده‌اند بنابراین تصمیمشان خیلی عاقلانه نیست و بعدها پس از مدتی که از زندگی مشترک می‌گذرد خود را به خاطر انتخابشان سرزنش می‌کنند و می‌گویند که آن زمان تجربه کافی نداشته اند و هم اکنون نگرش و سلیقه‌ آنها برای انتخاب همسر دچار تغییر و تحول شده است.


مقاله مرتبط: ازدواج فامیلی خوب یا بد؟ مزایا و معایب این نوع ازدواج چیست؟


2- دخالت اطرافیان

در اکثر مواقع که ازدواج در سن کم صورت می‌گیرد اطرافیان زوجین بخصوص بستگان نزدیک از جمله پدر، مادر، خواهر و برادر بزرگتر دخالت خود را در زندگی آنها وارد می‌کنند و اکثرا این دخالت به صورت محض است چون آنها فکر می‌کنند این افراد هنوز سن کمی دارند و در زندگی نیاز به راهنمایی دارند.

3- خامی و بی‌تجربگی

خامی و بی‌تجربگی در ازدواج در سن کم

برای رسیدن به یک زندگی مشترک موفق قطعا خیلی از مهارت‌ها لازم است که در سن پایین به دست نمی‌آید و افراد با سن کم  از لحاظ جنبه‌های عاطفی، جسمی، ذهنی و غیره به طور کامل رشد نکرده‌اند و به عبارتی مرسوم هنوز خام و بی‌تجربه هستند و این مورد یکی از معایب بزرگ ازدواج در سن کم است که خیلی از مشکلات بعدی را نیز با خود دارد.

4- بارداری زودهنگام

یکی از معایب ازدواج در سن کم این است که در صورت بارداری احتمال بوجود آمدن مشکلاتی از قبیل عقب ماندگی ذهنی نوزاد به دلیل رشد جسمی هم‌زمان مادر و مرده به دنیا آمدن او و حتی مشکات روحی برای مادر هست و مراقبت‌های ویژه‌ای برای مادران کم سن ضروری است.

5- افت تحصیلی

افت تحصیلی در ازدواج در سن کم

طبق آمار‌ها و به دلایلی مانند مشغولیت‌ها و  مسئولیت‌های زندگی مشترک اکثر افرادی که در سن کم ازدواج می‌کنند؛ اگر تحصیل را ادامه دهند افت می‌کنند و نتایجی بهتری که قبلا از درس خواندن می‌گرفتند با شروع زندگی مشترک کم‌رنگ میشود  و حتی خیلی از افراد نیز تحصیل را به طور کلی ترک می‌کنند چون مشاهده شده است که برخی از همسران با تحصیل شریک زندگی خود راضی نیستند و از این کار ممانعت می‌کنند.

6- طلاق عاطفی

در خیلی از موارد که ازدواج در سن کم صورت می‌گیرد پس از مدتی که از نوجوانی افراد می‌گذرد هویت و تمایلات جدیدی در فرد ایجاد می‌شود و هیجانات نوجوانی فروکش می‌کند که با ظهور این ویژگی‌ها احساسات زناشویی نیز به ندرت کم‌رنگ و خاموش می‌شود و طبق نظر متخصصین طلاق عاطفی در بین افراد صورت می‌گیرد و اکثر مواقع این اختلافات هرگز با گذشت زمان حل نشده‌اند بلکه شرایط بدتر نیز شده است.

7- روابط خارج از چارچوب خانواده

در بسیاری از موارد افرادی که ازدواج در سن کم را  داشته‌اند بر اثر اختلافات، فشار‌های عاطفی و روحی، رابطه‌های جدیدی برقرار می‌کنند که از چارچوب خانواده خارج است چون این افراد هرگز به درستی نتوانسته‌اند با همسر خود رابطه جسمی و احساسی موفقی برقرار کنند  پس نمی‌توانند نیازهای خود را مدیریت کنند و به این روابط دچار می‌شوند.

8- یاس و نا‌امیدی

یاس و نا‌امیدی پس از ازدواج در سن کم

این حالت که یکی از معایب ازدواج در سن کم است بیشتر در پسران مشاهده شده است با آنکه می‌تواند در دختران نیز بوجود بیاید که در این هنگام و قتی فرد خود را با بقیه افراد هم‌سن خود که مجرد هستند مقایسه می‌کند دچار یاس می‌شود و با خود فکر می‌کند که خیلی از شرایطی که مخصوص دوران مجردی است و می‌توانست به نفعش باشد را از دست داده است و شاید فکر کند اگر ازدواج نمی‌کرد به خیلی از اهداف خود می‌رسید و با غلبه این احساسات و مقایسه‌ها در نهایت دچار ناامیدی می‌شود.

مزایای ازدواج در سن کم

1- کنترل میل جنسی

یکی از دغدغه‌هایی که به صورت جدی پس از بلوغ علی الخصوص برای آقایان بروز می‌کند برطرف کردن میل جنسی است و این کار شاید برای خانم‌ها خیلی سخت نباشد بنابراین ازدواج کردن در سن کم این مزیت را دارد که فرد نیاز جنسی خود را به بهترین صورت برطرف کند چون اگر به این نیاز پاسخ نداده شود ممکن است از طریق‌های دیگری نیاز جنسی خود را برطرف کند که به مرور زمان باعث عواقب بدی مانند گوشه گیری، اضطراب، پرخاشگری و غیره در افراد می‌شود.

البته نباید این نکته مهم را فراموش کنید اگرچه با ازدواج میل جنسی به بهترین نحو هدایت می‌شود اما اگر ازدواجی بین دو نفر فقط به دلیل برطرف کردن این نیاز باشد باید قطعا انتظار انی را داشت  مانند اینکه پس از مدتی که از ازدواج بگذرد و کنجکاوی‌های دختر و پسر در ارتباط با میل جنسی تمام شود به طور ناخودآگاه هر دو نفر دلسرد می‌شوند و این عامل خود یکی از شروع کننده‌های اختلاف به حساب می‌آید.

2- روحیه و روان شاد‌تر

ازدواج در سن کم اغلب دختران را نیز از لحاظ روانی و روحی تحت تاثیر قرار می‌دهد و چون دختران در این سن و در ایام نوجوانی شیطنت‌های خاص خود رادارند پس روحیه‌ای شادتر برای زندگی دارند و به دلیل احساسات لطیفی که دارند در این سن بیشتر به همسر خود وابسته می‌شوند و در نهایت در برخورد با مشکلات تحمل بیشتری دارند.

وقتی ازدواج در سن کم صورت می‌گیرد افراد هنوز روحیه شاد و با نشاط مخصوص دوران نوجوانی را دارند که می‌توانند به خاطر این حس اکثرا همدیگر را خوشحال کنند و با هم اوقات خوبی داشته باشند.

3- رسیدن به شخصیت اجتماعی و فرصت‌های مهم

طبیعتا فردی که ازدواج می‌کند اگرچه این امر را در سن کم نیز انجام داده باشد باز هم جامعه و اطرافیان او را به عنوان فردی نگاه می‌کنند که مستقل شده است و از عهده مسئولیت‌های همسرداری برمی‌آید و همچنین او به عنوان فردی که دوست‌دار خانواده است و فردی با اراده به حساب می‌آید. از طرفی دیگر وقتی فرد در سن کم ازدواج می‌کند فرصت‌های زیادی دارد تا تغییر و تحولات زندگی خود را اعمال کند مثلا نسبت به فردی با سن بالا فرصت بیشتری برای بچه‌دارشدن و سایر مسائل دارد و به طور کلی از نظر روانی نیز امکان دارد آرامش خاطر بیشتری داشته باشد.

4- پیشرفت کردن از نظر مادی و اقتصادی

اگرچه برای همه افراد این مسئله صادق نیست چون خیلی از افراد مدیریت مالی خوبی در زندگی ندارند و ممکن است پیشرفتی نیز حاصل نشود اما عموما وقتی ازدواج در سن کم صورت می‌گیرد افراد به طور ناخودآگاه تمایل دارند که به جای خرج کردن درآمد خود در راه تفریح، سرگرمی و غیره آن را در راه زندگی خود و برای پس‌انداز کنار بگذارند و نسبت به خیلی از افراد از نظر مالی پیشرفت کنند.

5- ایجاد روحیه مسئولیت پذیری

در برخی از مواقع با گذشت سن و بالا رفتن آن وقتی فرد زندگی مشترک را شروع می‌کند نمی‌تواند به خوبی از عهده مسئولیت‌های زندگی بربیاید و شاید به علت این است که او مدت زیادی فرصت داشته است که بدون مسئولیت باشد و فقط عهده‌دار کارها و امور خود بوده است اما به طور طبیعی وقتی ازدوج در سن کم شکل می‌گیرد فرد روحیه مسئولیت پذیری در برابر خود و فرد مقابلش را می‌گیرد چون در این زمان افراد روحیه و انعطاف بهتری نیز دارند که در صورت نقص شخصیت خود را نیز تغییر دهند در حالیکه در افراد با سن بالاتر ممکن است اینچنین نباشد.

مقالات مرتبط
نظــرات