مـــرکــز دانلــــــــود

شرایط ازدواج: بدون این معیار ها ازدواج شما به طلاق می کشد!

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 6 بهمن 97 0 نظر
نظرات کاربران :

وقتی دو نفر تصمیم دارند که با هم ازدواج کنند دارای تفاوت‌های زیادی از جمله شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و غیره هستند که اگر این تفاوت‌ها زیاد باشند یا در نظر گرفته نشوند ممکن است بعد از ازدواج باعث بروز شکست و مشکل شود بنابراین چون ازدواج یکی از مهم‌ترین و پر استرس‌ترین انتخاب‌ها  […]

وقتی دو نفر تصمیم دارند که با هم ازدواج کنند دارای تفاوت‌های زیادی از جمله شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و غیره هستند که اگر این تفاوت‌ها زیاد باشند یا در نظر گرفته نشوند ممکن است بعد از ازدواج باعث بروز شکست و مشکل شود بنابراین چون ازدواج یکی از مهم‌ترین و پر استرس‌ترین انتخاب‌ها  در دوران زندگی هر فردی است و همچنین بسیاری از جنبه‌های مهم زندگی فرد را تحت تاثیر  خود قرار می‌دهد؛ پس مستلزم دقت و درایت بالا برای یک انتخاب مناسب است و باید شرایط ازدواج را به درستی برای خود مشخص نمایند.

ازدواج مسیری تعیین کننده در زندگی هر فردی است که شناخت و آگاهی در آن لازمه موفقیت است  و انتخاب شخص ایده آل و مناسب در این راستا می‌تواند فرد را به سعادت برساند.

در عین حال در جامعه و در محیط پیرامون ما بسیاری از افراد وجود دارند که از انتخاب همسر و شریک زندگی خود راضی هستند و زندگی خوبی دارند و در مقابل خیلی از افراد وجود دارند که بعد از ازدواج تازه می‌فهمند که با شریک زندگی خود تناسبی ندارند و در هنگام انتخاب همسر به درستی و بر مبنای عقلانی تصمیم گیری نکرده‌اند و ریشه این موفقیت یا شکست به همان مسئله شناخت کافی و آگاهی لازم بر‌می‌گردد.

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

با این اوصاف در این مقاله می‌خواهیم مهم‌ترین شرایط ازدواج را به شما عزیزان جهت یک انتخاب موفق ارائه دهیم:

1- تناسب فرهنگی

از آنجایی که فرهنگ‌های مختلف با هم متفاوت اند و مجموعه‌ای از سنت‌ها، آداب و رسوم و اخلاقیات هستند که در قومیت‌های مختلف با هم تفاوت دارند بنابراین اگر برای ازدواج فقط عشق و علاقه را در نظر بگیرید و از شرط تناسب فرهنگی غافل باشید در آینده با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

2- هم سطح بودن و تناسب از نظر تحصیلات از شرایط ازدواج

هم سطح بودن و تناسب از نظر تحصیلات - شرایط ازدواج

افرادی که از نظر سطح سواد و آگاهی اختلاف زیادی دارند خیلی کمتر می‌توانند همدیگر را درک کنند و حتی نحوه نگرش و طرز فکر آن‌ها با هم متفاوت است و همین امر باعث می‌شود که اختلافات و مشاجره در زندگی ایجاد شود بنابراین برای موفقیت در ازدواج یکی از شرط‌های لازم هم سطح بودن از نظر تحصیلات است.


مقاله مرتبط: برای جذب خواستگار مناسب باید چگونه رفتار کنیم؟


3- تناسب مذهبی

اعتقادات هر فردی از ابتدای تولدش در وجود او نهادینه می‌شود و همین اعتقادات باعث وجود تمایز بین انسان‌های مختلف می‌شود و همچنین به عنوان یک عامل در اختلافات موجود در روابط اجتماعی عنوان می‌شود. تناسب در اعتقادات یکی از شرایط مهم قبل از ازدواج است که بدون در نظر گرفتن آن مشکلاتی از قبیل عدم تفاهم بین زوجین، اختلال در تربیت فرزندان و حالت دوگانگی و اختلافات ایجاد می‌شود.

4- عدم اختلاف زیاد در سن یکی از شرایط ازدواج

معمولا افرادی که اختلاف سنی زیادی دارند از نظر نگرش و طرز فکر با هم تناسب کمتری دارند البته این مسئله یک امر قطعی نیست اما به طور عام اختلاف سنی کمتر در ازدواج به نفع هر دو طرف است و یکی از شرایط ازدواج است که نباید نادیده گرفته شود و حتی زن و مردی که از نظر سنی با هم تفاوت کمتری دارند بهتر می‌توانند تمایلات جنسی همدیگر را برطرف کنند و یا اینکه تشابه بیشتری از نظر این نیاز‌ها دارند.

5- رشد عاطفی

رشد عاطفی منظور از این است که فرد طرف مقابلش را درک کند و همان طور که از او انتظار محبت، مهربانی و درک متقابل دارد خود نیز این گونه باشد و یکی از شرایط مهم ازدواج است که در کنار رشد عقلی، اجتماعی و غیره لازمه ازدواج است.

این بعد از رشد به سن فرد بستگی ندارد و به اندازه رشد عقلی برای بشر ضرورت دارد و به عنوان یک عامل محرک باعث پیوستگی بین دو طرف و موفقیت در زندگی زناشویی است و عواملی مانند رشد روانی، اجتماعی و غیره بر آن تاثیر می‌گذارند.

6- سالم بودن (از نظر روحی و جسمی)

شرایط ازدواج

یکی از شرایط ازدواج که حتما باید قبل از ازدواج درباره آن تحقیق کرد و درباره آن اطمینان خاطر پیدا کرد همین مسئله سلامتی روحی و جسمی فرد است و به هیچ عنوان نباید این امر بر طرف مقابل پوشیده باشد و برای این کار زوجین یا افراد می‌توانند از روی توافق و تفاهم به روانشناس مراجعه کنند و تست‌های سنجش سلامت و شخصیت را انجام دهند و از سالم بودن طرف مقابل خود اطمینان پیدا کنند.

7- سابقه خانوادگی افراد

چون سابقه خانوادگی امری است که در زندگی جدید دو طرف و حتی نسل بعد تاثیر می‌گذارد و اهمیت بسیاری دارد بنابراین باید فاکتور‌هایی مانند عدم اعتیاد، طلاق و خشونت در خانواده فرد را بررسی کرد و خانواده‌هایی را بیشتر مد نظر قرار داد که صمیمی باشند و این موارد در آن‌ها خیلی کمتر باشد و خانواده‌ای سالم و شایسته باشند.

8- عدم خساست در افراد

شرایط ازدواج

خسیس بودن از ویژگی‌هایی است که در آن فرد باعث آزار و اذیت اطرافیان در خرج و کنترل آن می‌شود و در واقع یک مریضی روانی است که باعث سر خوردگی و نارضایتی می‌شود بنابراین اگر این ویژگی به عنوان شرایط ازدواج کم رنگ جلوه کند یا در نظر گرفته نشود و در یکی از طرفین وجود داشته باشد تا حدی زیادی زندگی را با مشکل روبرو می‌کند پس بهتر است افراد در نحوه خرج کردن با هم مشابه باشند.


مقاله مرتبط: چطور همسر مناسب خودم را انتخاب کنم؟(ملاک ها و معیار ها)


9 – تناسب اقتصادی

اگرچه خیلی از افراد عامل هم سطح بودن از نظر اقتصادی را به عنوان یکی از شرایط ازدواج در نظر نمی‌گیرند اما باید از این مسئله غافل نباشید که حتی نحوه تربیت افراد در یک خانواده فقیر و یک خانواده مرفه تا حد زیادی متفاوت است و برای دختری که در خانواده‌ای مرفه زندگی می‌کند؛ زندگی کردن با شرایط فقر و در سطح اقتصادی ضعیف کار سختی است. بنابراین تا حد امکان و برای تسهیل امر ازدواج باید خانواده‌ها از نظر اقتصادی مشابه و به هم نزدیک باشند.

10- سلامت و رشد عقلی

شرایط ازدواج

وقتی صحبت از رشد عقلی می‌شود منظور این است که شخص مورد نظر توانایی حل مسائل مختلف را برای خود داشته باشد و در موقعیت‌های مختلف با استفاده از تجربه و تدابیر عقلی به راحتی از عهده کار‌های خود برآید بنابراین توصیه مورد تاکید روانشناسان بر این است که در شرایطی که افراد به رشد عقلانی کامل نرسیده‌اند ازدواج به هیچ وجه به مصلحت نیست.

رشد عقلی معمولا پس از رسیدن فرد به بلوغ جسمی به دست می‌آید و اکثرا رشد عقلی در سنین بالای 20 سال رو به تکامل می‌رود و هنگامی که افراد از این نظر رشد می‌کنند تصمیمات خود را بیشتر از روی عقل اتخاذ می‌کنند تا اینکه از روی احساسات تصمیم بگیرند و همچنین برای زندگی خود دارای هدف هستند و برای آن برنامه ریزی می‌کنند.

11- مسائل جنسی

نیاز جنسی یکی از پیش شرط‌های مهم در ازدواج است که نادیده گرفتن آن اخیرا به یکی از دلیل‌های طلاق بین همسران تبدیل شده است (به دلیل برآورده نشدن نیاز‌های جنسی طرفین) و همچنین امری است که در جوامع ما بحث و تحقیق در مورد آن را شرم آور می‌دانند بنابراین ممکن است بعدا عامل شکست در ازدواج باشد.

بهتر است قبل از ازدواج یا در دوران نامزدی سوالات ضروری در این مورد پرسیده شود و این امر مهم که عامل بقای بشر است حتما روشن گردد.

نتیجه کلی: به طور کلی و با توجه به تفاوت‌های فردی در افراد مختلف، شرایط ازدواج نیز می‌تواند متفاوت باشد چون ممکن است هر شخصی با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری ، مکان زندگی، فرهنگ و عقاید برای خود هدف‌های مختلفی در نظر بگیرد و با توجه به این هدف‌ها شرایط ازدواج نیز برای او تغییر می‌کند اما به طور کلی نکاتی که در بالا اشاره شد برای همه افراد عمومیت دارد و در نظر گرفتن آن‌ها باعث انتخاب بهتر می‌شود.

خلاصه نکات مربوط به شرایط ازدواج

  • تناسب فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی، عاطفی و عقلی در نظر گرفته شود.
  • یکی از شرایط مهم برای ازدواج در نظر گرفتن نیاز‌های جنسی تحقیق درباره ان است.
  • فردی که برای ازدواج انتخاب می‌شود باید از نظر عقلی، روانی و جسمی سالم باشد و در مورد این ویژگی‌ها حتما تحقیق شود.
  • سطح درآمد و سطح اقتصادی خانواده‌ها یکی از شرایط ازدواج است که عدم توجه به آن باعث بوجد امدن مشکلات بعدی می‌شود.
  • از شرایط مهم ازدواج که باید به روشنی درباره آن صحبت شود و بحث درمورد آن بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد بحث اعتقادی است.
  • در امر ازدواج مسئله‌ی سن یکی از شرایط ازدواج است که باید به ان توجه کرد و طبق توصیه روانشناسان اگر کمتر از 3 سال و بیشتر از 10 سال نباشد به عنوان اختلاف سنی مناسبی در نظر گرفته می‌شود.
  • قبل از ازدواج بهتر است که مکان زندگی در نظر گرفته شود و در این مورد بحث شود.
  • یکی از شرایط ازدواج که تناسب در این امر باعث می‌شود که مشکلات و مشاجره‌ها کمتر و به نوعی درک بیشتری بین طرفین انجام گیرد مشابه و نزدیک بون دو نفر از نظر تحصیلات است.
  • سابقه خانوادگی و بررسی خانواده‌های افراد از نظر اینکه خانواده‌ای صمیمی و گرم باشند؛ یا اینکه خشن، دارای اعتیاد و سایر مشکلات روانی باشند یکی از شرایط ازدواج است که باعث دقت بیشتر در انتخاب خواهد شد.
  • سابقه ازدواج قبلی نیز نباید پنهان کاری شود و باید حتما طرف مقابل از آن اطلاع یابد.
مقالات مرتبط
نظــرات