مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه در کسری از ثانیه تسلط بر خشم داشته باشیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 13 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

عصبانیت تقریبا یک تجربه همگانی است که می‌توان گفت همه ما یک بار حداقل درگیر آن بوده‌ایم. البته این حس طبیعی است و مشکل به حساب نمی‌آید. اما وقتی همین حس به از دست دادن کنترل شخص منجر شود طبیعی نیست و از حالت عادی خارج است.
در مقاله ای که پیش رو دارید با عصبانیت آشنا می‌شوید و روش کنترل آن را بدست می‌آورید.

تسلط بر خشم در نهایت شما را به آرامش و کامیابی می‌رساند. اینبار در تکامل من به صورت کامل به عصبانیت و روش های تسلط بر خشم پرداخته ایم.

عصبی بودن که منجر به عصبانیت می‌شود یک حس کاملاً طبیعی و سالم است و در حالت عادی اصلاً به عنوان مشکل محسوب نمی‌شود. ولی هنگامی که عصبانیت منجر به از دست دادن کنترل رفتار و گرفتن تصمیمات غیر عقلانی شود، نیازمند بررسی است تا جهت رفع علل آن قدمی برداشته شود. اگر شما از عصبانیت رنج می‌برید یا کسانی را می‌شناسید که از عصبانیت رنج می‌برند حتماً این متن را مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله می‌توانید به دلایل عصبی شدن افراد و راه حل‌های آن پی ببرید.

انواع خشم: انفعالی یا تهاجمی

خشم منفعل معمولاً از سرکوب ناشی می‌گیرد و شاید اصلاً متوجه نشوید خشمگین هستید و به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است. بهترین روش برای کمک به این نوع خشم مشاوره است چون به شما کمک می‌کند با آن مبارزه کنید.

خشم تهاجمی بسیار خطرناک‌تر است چون که می‌تواند باعث شود به خودتان و دیگران ضرر مالی یا جانی برسانید و شما تسلط بر خشم خود ندارید. خشم‌های تهاجمی می‌تواند ناشی از یک بیماری باشد که باعث بروز خشم ناگهانی شود. اما باید بدانید همه خشم‌ها، تهاجمی و غیر قابل کنترل نیستند.


مقاله مرتبط: رازهای طلایی در انتخاب دوست منحصربفرد چیست؟


برخی از بیماری‌ها و دلایل وجود دارد که باعث خشمگین شده شما می‌شود که ممکن است از آن مطلع نباشید.

علائمی که می‌تواند نشان دهنده خشم تهاجمی باشد
  1. نداشتن تسلط بر خشم، دوره‌های جدایی عاطفی
  2. احساسات قوی و ناگهانی
  3. مشکل در سازماندهی یا کنترل افکار
  4. انگیزه آسیب رساندن به خود و دیگران
  5. تپش قلب، افزایش فشار در قفسه سینه
  6. سردرد، فشار در حفره سر و یا سینوس
  7. افزایش فشار خون
  8. خستگی مفرط
  9. احساس سوزن سوزن شدن
به چه دلیل دچار خشم تهاجمی می‌شویم؟

خشم کنترل نشده از علائم یک بیماری خاص است یا نتیجه آن را هنوز نمی‌شود به قطعیت اعلام کرد. اما دانشمندان پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیدن که اختلال یا تغییر در ترکیبات شیمیایی مغز، مثل سرتونین باعث می‌شود شما تسلط بر خشم خود را از دست بدهید.

همچنین متخصصین آسیب رسیدن به نقاط خاصی از مغز مثل قشر جلویی مغز و چین سینوسی زاویه‌ای مغز را از علل بروز خشم می‌دانند.

بیماری می‌تواند علت پرخاشگری باشد؟

مححقان علوم زیستی پس از مطالعات بسیار به این نتیجه رسیده‌اند که اختلالات روانی می‌تواند باعث خشم‌های غیر قابل کنترل شود. افسردگی، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، زوال عقل و آلزایمر نمونه‌هایی از اختلالات روانی می‌باشد که باعث خشم می‌شود.

بیماری‌های مرتبط به خشم

آسیب مغزی

خشم کنترل نشده یکی از مشکلاتی است که برای افرادی که آسیب مغزی دیده‌اند پیش می‌آید. به گفته متخصصان رفتار پرخاشگرانه و یا خشن پس از آسیب رسیدن به مغز بسیار معمول است. چون افسردگی یکی از علت‌های خطرناک خشم‌های کنترل نشده است که ریشه آن به آسیب برخی از نقاط مغز بر می‌گردد.

اگر قسمت جلویی مغز آسیب ببیند، باعث جلوگیری از انجام صحیح وظایف بقیه سطوح مغز می‌شود. که در نتیجه کارهایی که قبل از آسیب رسیدن به مغز به آنها فکر می‌کردید بدون فکر انجام می‌دهید.

سکته مغزی

طبق گفته متخصصان یکی از نشانه‌های سکته مغزی پرخاشگری و خشم غیر قابل کنترل است. متخصصان مغز و اعصاب با مطالعه بر روی افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، دریافتند که 32% آن‌ها دچار اختلالات گفتاری، بی اختیاری عاطفی و ضایعات مؤثر بر قشر پیشانی مغز شده‌اند. آن‌ها بیان کردند که رفتار خشن بیماران زیاد بوده است، زیرا مغز آنها به واسطه استرس بیش از حد دچار تخریب و زوال شده است که از شرایطشان نشات می‌گیرد.

سکته قلبی

حملات و بیماری‌های قلبی با افسردگی و سایر تغییرات عاطفی رابطه مستقیم دارد. یکی از علت‌های حملات قلبی در بسیاری از مردم این است که سال‌ها با برخی از احساسات خود می‌جنگند و تلاش در سرکوب کردن آنها دارند. بیماران معمولاً احساساتی چون اظطراب و افسردگی، سرخوردگی، خشم و از دست دادن اعتماد به نفس را تجربه کرده‌اند. مواظب باشید، چون خشمگین شدن می‌تواند باعث سکته قلبی شود.

محققان متعقدند سکته قلبی می‌تواند باعث تغییر مسیر سرتونین و تغییرات در مغز منجر شود. که باعث ایجاد خشم و پرخاشگری می‌شود.

غده پاراتیروئید

دو تا از علائم پاراتیروئید پر کار خستگی مزمن و افسردگی می‌باشد. کارشناسان معتقدند افزایش کلسیم در خون می‌تواند یکی از علت‌های افسردگی باشد.

دکتر جیمز نورمن در وبلاگ خود دراین باره می‌نویسد که:

امروز ما یک مرد ۴۰ ساله از ایالت نیوجرسی را جراحی نمودیم. اگرچه رابرت تنها ۴۰ سال سن دارد اما سال گذشته نیز یک عمل جراحی قلب باز در برای رفع تصلب شریان سرخ‌رگ‌هایش داشت، زیرا رگ‌های قلب او قبل از موعد مقرر دچار گرفتگی شده بود (با رسوب کلسیم!). گرچه برای خستگی مزمن و افسردگی طی ۱۰ سال گذشته تحت درمان بود، اما در ۲ سال گذشته درمان را رها کرده بود. مشکل کنونی رابرت افزایش درگیری‌ها در محل کار، حملات مکرر خشونت‌بار و غضب گاه و بی‌گاه او نسبت به همکاران و گاهی اوقات مشتریان است. ۲ سال پیش همسرش او را به‌دلیل مشکلات عصبی‌اش ترک کرد. در طی فرایند طلاق همسرش به او گفت که “تو تغییر کرده‌ای! تو آن مرد دوست داشتنی که ۱۴ سال پیش با او ازدواج کردم، نیستی. تو عصبی، تنبل، افسرده و به یکباره دیوانه شده‌ای.

رابرت بدلیل پرکاری تومور پاراتوئیدی در حال مرگ تدریجی است.


مقاله مرتبط: ارتباط سالم با خواهر شوهر با دانستن ترفند های طلایی


ویتامین‌های مفید

خستگی، تپش قلب، بی خوابی، کبودی، خونریزی آسان و ناراحتی معده به علاوه تحریک پذیری و رفتار پرخاشگرانه می‌تواند از کمبود ویتامین ب 12 نشات بگیرد. طبق تحقیقات کمبود ویتامین ب 12 باعث می‌شود پوشش چربی اطراف نخاع و اعصاب از بین برود. اختلال در انتقال دهنده عصبی دوپامین باعث ایجاد این تغییرات در مغز می‌شود. کمبود ترکیبات ویتامین ب همچون نیاسین و تیامین باعث تشدید علائم می‌شود.

جالب است بدانید کمبود آهن به رفتارهای بسیار پرخاشگرانه منجر می‌شود. چون کمبود آهن باعث کمبود انتقال دوپامین می‌شود و در نتیجه باعث اختلالات رفتاری می‌شود.

سرب

طبق مطالعات رنگ سرب و پرخاشگری رابطه مستقیمی دارند. که البته بیشتر در کودکان رایج است زیرا سیستم عصبی کودکان در حال رشد است و همین موضوع باعث میشه کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض مسمومیت سرب قرار گیرند. دلیل دیگر نیز استفاده کودکان از اسباب بازی می‌باشد و چون اسباب بازی‌ها را به دهانشان می‌زنند باعث می‌شود تا رنگ سرب را به بدن خود وارد کنند که نتیجه آن پرخاشگری می‌باشد.

حساسیت غذایی

تسلط بر خشم

تحقیقات نشان دهنده این است که %70 از کودکانی که مشکلات رفتاری دارند به رنگ‌های مصنوعی و مواد نگهدارنده و غذاهای خاص حساسیت دارند.

دارو

برخی از داروها می‌توانند تسلط بر خشم شما را کم کند و باعث عصبانیت و خشم‌های بی علت شوند. به عنوان مثال اگر تستوسترون که از خانواده استروئیدهای آنابولیک هستند می‌توانند باعث افزایش خشم شوند. در کودکان هم به ندرت دیده شده است که بعضی از داروها می‌توانند باعث پرخاشگری شود.

طبق تحقیقات دکتر چارلز ریزون، روانپزشک دانشکده پزشکی دانشگاه اموری، نمی‌توان به صورت دقیق مشخص کرد که دارویی که برای بیمار تجویز می‌شود آیا کاملاً برای او مفید است یا مضراتش بیشتر است. این مسئله در مسن‌ترها بیشتر دیده می‌شود چرا که داروهای زیادی مصرف می‌کنند و شاید مصرف کردن چند قرص با هم باعث تداخل دارویی شود.

حتی داروهای ضد افسردگی هم در بعضی موارد می‌تواند باعث خشم کنترل نشده در بزرگسالان شود. به عنوان مثال داروی پروزاک که دارویی برای درمان افسردگی می‌باشد می‌تواند عوارض جانبی هم چون عصبانیت یا اعمال غیر منتظره برای بیمار به همراه داشته باشد.

نکاتی برای تسلط بر خشم

مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از عصبانیت و تسلط بر خشم کاهش سطح استرس می‌باشد که راه‌های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد از جمله پیاده روی، دویدن، شنا، یوگا، تمرینات تایچی، مدیتیشن یا هر گونه فعالیت ورزشی و تمدد اعصاب.

ایزابل کلارک روانشناس بالینی و متخصص کنترل خشم می‌گوید: شما در هنگام عصبانیت به طور کاملاً ناخودآگاه بیشتر تنفس می‌کنید بنابراین تنفس بیشتر خود راه حل خوبی برای کنترل خشم می‌باشد.

برای کاهش درگیری‌های عصبی روزانه سعی کنید با نوشتن، رقص، موسیقی و نقاشی زمان خالی خود را پر کنید.

خواب کافی یکی دیگر از نکاتی می‌باشد که برای تسلط بر خشم باید به آن دقت کنید.


مقاله مرتبط: چطور با تغییر الگوهای ذهنی روابط موفق و شادی داشته باشیم؟


هم صحبتی کمک زیادی می‌تواند بکند سعی کنید دوستی خوب را برای بیان مشکلات و احساسات خود پیدا کنید و از ریختن احساسات درون خودتان پرهیز کنید.

سعی کنید افکاری که باعث خشم شما می‌شود از خود دور کنید.

مصرف الکل و مواد روان گردان باعث افزایش خشم می‌شود سعی کنید از مصرف این مواد اجتناب کنید.

و مهمترین نکته اگر نمی‌توانید عصبانیت و خشم خود را کنترل کنید حتماً به متخصص حرفه ایی مراجعه کنید.

در نهایت جا داره به سخنی از مارک تواین اشاره کنیم: خشم اسیدی است که به رگ‌ها آسیب فراوانی می زند و هر چیزی که در آن ریخته شود ذخیره می‌شود.

مقالات مرتبط
نظــرات