مـــرکــز دانلــــــــود

آیا میدانید محبت زیاد شما باعث سردی و جدایی می‌شود!(رفع محبت یک طرفه)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 بهمن 98 1 نظر
نظرات کاربران :

گاها افرادی در دور و بر ما هستند بدون اینکه دیگران از آنها درخواست محبت کند همیشه آمادگی فداکاری و محبت زیاد را دارند و به حدی برای دیگران وقت می‌گذارند که به زندگی عادی خود نمی‌رسند رفتار این افراد بیشتر به دلیل نبود اعتماد به نفس و ترس از طرد شدن است. افرادی که […]

گاها افرادی در دور و بر ما هستند بدون اینکه دیگران از آنها درخواست محبت کند همیشه آمادگی فداکاری و محبت زیاد را دارند و به حدی برای دیگران وقت می‌گذارند که به زندگی عادی خود نمی‌رسند رفتار این افراد بیشتر به دلیل نبود اعتماد به نفس و ترس از طرد شدن است.

افرادی که محبت زیادی به دوستان، اطرافیان یا همسر خود می‌ورزند فکر می‌کنند با این محبت‌های اضافی رابطه آنها همیشه با اطرافیان خود پایدار می‌ماند و هیچ وقت کسی از آنها ناراحت نمی‌شود. آنها استرس دارند که مبادا کسی دوستشان نداشته باشد یا در مقابل دیگران ارزشمند نباشند و زود فراموش شوند.

باید گفت دلیل رفتار اشتباه این افراد این است که درک نمی‌کنند که محبت سالم به معنای اغراق در آن نیست و وقتی به کسی که هیچگونه درخواست محبتی از آنها نکرده است و در مقابل تا می‌توانند محبت می‌کنند طبیعی است که طرف مقابلشان ارزشی برای آنها قائل نمی‌شود و این کار آنها خیلی زود برایش عادی می‌شود البته دلیل این رفتارها را می‌توان در کودکی و در یک تربیت ناسالم پیدا کرد اما گاهی هم در بزرگسالی بوجود می‌آید و طبق بررسی‌ها زنان بیشتر به این حالت دچار می‌شوند و در نهایت به جای پاداش گرفتن از این کار چیزی جز خستگی و افسرگی عایدشان نمی‌شود.

اگر شما نیز فردی را با این ویژگی‌های رفتاری می‌شناسید و یا خودتان درگیر این رفتار اشتباه هستید حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید چون در این مقاله بیان میکنیم که چگونه محبت زیادی باعث بد‌تر شدن رابطه می‌شود و همچنین راه حل این مشکل را برایتان ذکر می‌کنیم.

چگونگی بدتر شدن رابطه بر اثر وسواس در محبت:

1- آزادی فرد محدود می‌شود

محبت زیادی به یک فرد باعث می‌شود که او خود را در قفسی فرض کند که انگار نمی‌تواند کار‌ها و مسائل مورد علاقه خود را به دلخواه خود و آزدانه انجام دهد. وقتی در یک رابطه عاطفی هستید و محبت بیش از حدی را نثار دوست یا همسر خود می‌کنید او این کار شما را مانند یک محدودیت می‌بیند چون هر شخصی هویت فردی خاصی دارد و دوست دارد آزاد باشد مثلا بعضی اوقات دوست دارد تنها باشد یا بعضی مشکلات زندگی خود را به تنهایی حل کند و یا در مواقعی اصلا نیاز به محبت هیچ کسی ندارد و با وجود این مسائل باز هم محبت دریافت می‌کند و بر خلاف میل درونی‌اش عمل می‌شود پس طبیعی است اگر از شما فاصله بگیرد و رابطه‌یتان شکست بخورد.

2- رابطه به سمت یکنواختی و دل‌زدگی می‌رود

رابطه به سمت یکنواختی و دل‌زدگی می‌رود

محبت کردن به همسر و شریک عاطفی کار فوق‌العاده‌ای است اما اگر این کار به یک عادت تبدیل شود آن وقت خطرناک است و به ریشه رابطه‌یتان آسیب می‌زند.

وقتی شما  از روی عادت به شریک عاطفی خود محبت می‌کنید خودتان نیز از این کار خسته می‌شوید و او نیز آن را عادت قلمداد می‌کند و پس از آن نیز با انجام محبت زیاد و تداوم در این امر جذابیتتان را از دست می‌دهید و رابطه‌یتان به سمت بدتر شدن می‌رود.


مقاله مرتبط: روش های جدیدی که مرد بی احساس را عاشق و دلباخته خود کنید!


3- باعث سوء برداشت می‌شود

ممکن است هر فردی دریافت و درک متفاوتی از کار‌های دیگران داشته باشد بنابراین این مسئله امکان پذیر است که گاها فردی از محبت زیادی بد برداشت کند به طور مثال اگر شما هر روز چندین بار از روی محبت به همسرتان زنگ می‌زنید و به طور مداوم با این کار از حوال او جویا می‌شوید ممکن است او فکر کند که با این کار به او شک دارید و یا می‌خواهید او را کنترل کنید بنابراین این کج فهمی باعث فاصله و خلل در رابطه‌یتان می‌شود.

4- علایق شخصیتان از بین می‌رود

علایق شخصیتان از بین می‌رود

وقتی بیش از حد به یک فرد محبت کنید این محبت زیادی باعث از بین رفتن احساسات و علایق شخصیتان می‌شود چون شما انرژی و احساسات خود را در نظر نمی‌گیرید و در نهایت این شما هستید که نادیده گرفته می‌شوید چون با از خود گذشگتگی همیشه سعی کرده‌اید احساس غم و اندور، عصبانیت، دغدغه‌های روحی و غیره خود را فراموش کنید و این کارها‌یتان باعث می‌شود در نهایت روزی نتوانید آنها را مدیریت کنید و رابطه‌یتان تخریب شود.

5- باعث حس نا‌امنی می‌شود

حس نا امنی حسی است که به سبب تربیت نادرست یک فرد در بچگی ایجاد می‌شود و بعضی افراد فکر می‌کنند با محبت زیادی می‌توانند این حس را برای شریک عاطفی خود پوشش دهند و آن را کاهش دهند اما غافل از این مسئله هستند که با این کار فقط باعث می‌شوند این حس در طرف مقابلشان تشدید شود بخصوص زمانی که حمایت از آنها ذره‌ای کم شود یا برایشان تکراری شود و به این ترتیب رابطه خود به خود تخریب می‌شود.

6- شرایط رشد شما را می‌گیرد

شرایط رشد شما را می‌گیرد

هرفردی در زندگی نیازمند یادگیری مداوم برای قدرت بخشیدن به روح و ذهن خود است و زمانی که محبت زیادی بین دو طرف رد و بدل می‌شود این فرصت یادگیری و رشد را از فرد می‌گیرد و باعث می‌شود فرد استقلال خود را در مواجه با هر گونه مشکلی از دست بدهد و از همین حیث در آینده ضعیف می‌شود و در رابطه خود با بحران روبرو خواهد شد.

برای رفع مشکل محبت زیادی چه راه‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

1- اجازه ندهید احساساتتان به عادت تبدیل شود

اجازه دهید در احساسات و در زندگی شما فراز و نشیب وجود داشته باشد و مدام به صورت یکنواخت به همسر خود عشق نورزید چون در صورت تداوم و تکراری بودن این کار علاوه بر اینکه زندگیتان یکنواخت میشود همسرتان فکر میکند که این کار واقعا از روی عادت است پس سعی کنید متفاوت باشید و کاری نکنید که شریک عاطفیتان به محبت شما عادت کند و بر اثر خستگی از این کار مداوم از شما دور شود.

2- گاها شریک عاطفی خود را تنها بگذارید

محبت زیاد

هر انسانی خواه اینکه ازدواج کرده باشد خواه مجرد نیاز به آزادی دارد و اصلا دوست ندارد در قید و بند کسی باشد وقتی شما با محبت کردن زیاد به یک فرد او را در محاصره خود قرار می‌دهید فرصتی برای او نمی‌گذارید تا به کارهای مورد علاقه‌اش برسد مثلا اگر او دوست دارد یک روز خاص با دوستانش باشد یا احتیاج به خلوت و تنهایی دارد باید این فرصت را به او بدهید و در تنهایی‌هایش مدام او را زیر سوال نبرید و یا در مورد چیزی که دوست ندارد شما بدانید کنکاش نکنید به طور کلی او را راحت بگذارید و اگر می‌خواهید رابطه‌یتان شکست نخورد مدام به او نچسبید.

3- محبت خود را منطقی ابراز کنید

زندگی هر زوجی پر از فراز و نشیبهای خاص خود است و نباید فکر کنید که شما با از خودگذشتگی و اغراق در محبت مسئول هستید که این فراز و نشیب‌ها را جبران کنید بلکه باید محبت زیاد شما نیز منطقی باشد یعنی اینکه شما درک کنید که چه زمانی و چه شرایطی مناسب است که علاقه خود را ابراز کنید و یا اینکه چه موقعیتی مناسب این کار است و به جای محبت همیشگی و مداوم که احساس ناامنی می‌آورد به او اجازه رشد بدهید و در نهایت مشکلاتتان نیز کمتر خواهد شد.

4- ماسک چهره خود را بردارید

محبت زیاد

اگر شما بر اثر محبت زیاد عادت کرده‌اید احساسات خود مانند غم و اندوره، گله و غیره را فراموش کنید باید هر چه زودتر این کار را ترک کنید و این بار عادت کنید در مورد وضعیت روحی خود حرف بزنید و افکار منفی خود را بیرون بریزید و درک کنید که هر انسانی دارای مجموعهای از احساسات خوب و بد است و به جای اینکه فداکاری بیش از حد کنید خودتان باشید و رابطه‌یتان را بهبود بخشید.

5- همیشه پیش‌قدم نباشید

باید درک کنید وقتی کسی از شما کمک یا محبتی نخواسته است همیشه پیشقدم نشوید و نگران او نباشید و درعوض به جای سلطه‌جویی و حل کردن مشکل او از طریق محبت زیادی سعی کنید به او فرصت رشد بدهید و به او اجازه بدهید که خودش تصمیمات مربوط به امور خود را بگیرد و با این کار احترام خود را نشان دهید و رابطهیتان را از مشکل نجات دهید.

6- با خودتان مهربان‌تر باشید

محبت زیاد

سعی کنید از خودتان بپرسید که تا چه زمانی انرژی دارید که برای دیگران صرف کنید و آنها را بیش از خود دوست داشته باشید و صادقانه به این سوالات جواب بدهید. لازم است اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و برای استعداد‌ها و علایق خود وقت بگذارید و به آرامش و استراحت خود در زندگی فکر کنید تا در این راه یعنی رفع مشکل محبت زیاد پیروز شوید.

7- نیاز‌های خود را در نظر بگیرید

سعی کنید به جای فکر کردن مداوم به نیاز‌ها و خواسته‌های دیگران به فکر خودتان باشید و نیاز‌های خود را از سرگرمی و تفریح گرفته تا علایق و کارهای شخصیتان را اولویت بندی کنید و برای آنها وقت بگذارید و بیشتر زمان و انرژی خود را صرف انجام کار‌های خود کنید چون این وظیفه شماست که به جای اینکه دیگران را بر خود مقدم بدانید به فکر خواست‌ها و نیاز‌های شخصی خود باشید و به این طریق هم به طرف مقابل فرصت می‌دهید تا به کار‌ها و علایق خود برسد هم خودتان در این فضا رشد می‌کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات

2 دیدگاه

    1 دیدگاه

    1. علی دهقان

      عالی
      ممنونم