مـــرکــز دانلــــــــود

دلایل نداشتن خواستگار: اصلا خواستگار ندارم چیکار کنم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 مهر 99 0 نظر
نظرات کاربران :

یکی از مشکلات رایج این روزهای کشور ما پایین آمدن آمار ازدواج و بالا رفتن میزان طلاق است. این مسئله می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. از طرفی هم درخواست ازدواج باید از سمت پسران صورت بگیرد که در این وضعیت اقتصادی اسفناک چیزی برای شروع زندگی ندارند. به همین دلیل، دختر باید در خانه منتظر […]

یکی از مشکلات رایج این روزهای کشور ما پایین آمدن آمار ازدواج و بالا رفتن میزان طلاق است. این مسئله می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. از طرفی هم درخواست ازدواج باید از سمت پسران صورت بگیرد که در این وضعیت اقتصادی اسفناک چیزی برای شروع زندگی ندارند. به همین دلیل، دختر باید در خانه منتظر خواستگار بماند و با خود فکر کند که چرا خواستگار ندارد. در ادامه به دلایل نداشتن خواستگار و راهکارهای حل این مشکل می‌پردازیم.

 

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

1- بالا رفتن سن ازدواج

یکی از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار کاملاً به جامعه برمی‌گردد و ربطی به دختر ندارد. سن ازدواج روز به روز در ایران افزایش پیدا می‌کند و این امر دلایل متعددی دارد. نه تنها دختران دیگر نمی‌خواهند در سنین پایین ازدواج کنند، بلکه پسران نیز علاقه‌ای به ازدواج در سن کم ندارند. آن‌ها نمی‌خواهند خیلی زود درگیر مسائل زندگی مشترک شوند و ترجیح می‌دهند کارهای دیگری انجام دهند.

2- مشکلات اقتصادی

دلایل نداشتن خواستگار

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار، بالا رفتن مخارج زندگی و مشکلات اقتصادی است. این مسئله نیز ربطی به شما ندارد و مشکلی اساسی جامعه است. پیدا کردن شغل مناسب بسیار سخت شده است. میزان رفاه پایین آمده است و پسران نمی‌توانند خرج زندگی خود را هم تأمین کنند. به همین دلیل، نمی‌خواهند پای زنی را به زندگی خود باز کنند و از پس مخارج او بازمانند.

مقاله مرتبط: چه عواملی موجب رفتن و منصرف شدن خواستگار می‌شود؟

3- وجود رسوم نادرست و غلط

در فرهنگ ایرانی سنت و رسوم غلطی وجود دارد که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده و زندگی را برای آن‌ها تلخ کرده است. البته رسوم ازدواج با توجه به هر قوم و قبیله و شهری متفاوت است. به عنوان مثال، مراسم زیاد و مختلفی باید برای برگزاری ازدواج برپا شود که اغلب آن‌ها خرج‌های زیادی دارند و بسیاری از خانواده‌ها از پس این مخارج برنمی‌آیند.

در برخی از شهرها پسران باید تمام مسائل مربوط به عروسی را فراهم کنند. از مراسم عروسی گرفته تا جهیزیه و… همگی روی دوش پسر است. مسلماً این افراد نمی‌توانند برای تشکیل زندگی مشترک اقدام کنند. از طرفی دیگر هم ممکن است در خانواده دختر رسم باشد که اول بزرگ‌ترها ازدواج کنند و سپس اجازه می‌دهند برای دختر کوچک‌تر خواستگار بیاید. فهرست این رسوم غلط بسیار بلند است.

4- توقع بالای دختر از خواستگار

توقع بالای دختر از خواستگار

توقعات زیاد یکی دیگر از دلایل نداشتن خواستگار است. اگر به دنبال خانه، ماشین، پول زیاد و… هستید، باید بگوییم که به سادگی نمی‌توانید ازدواج کنید. همان طور که گفتیم وضعیت اقتصادی جامعه نا به سامان است و بسیاری از پسران توان فراهم کردن یک زندگی پرخرج را ندارند. اگر تمایل دارید چنین چیزهایی را در زندگی داشته باشید، خودتان دست بجنبانید و برای پول درآوردن تلاش کنید. چرا فکر می‌کنید که داشتن چنین چیزهایی برای دختران نیست و حتماً باید یک پسر آن‌ها را برایتان بیاورد؟

5- نداشتن خانواده خوب و شرافتمند

این مشکل هم به شما برنمی‌گردد اما باید بدانید که در پیش‌قدم شدن پسرها بسیار مؤثر است؛ زیرا خانواده بسیار تعیین‌کننده است و هر چقدر هم شما دختر خوبی باشید، مردم باز هم به والدینتان نگاه می‌کنند. ممکن است پدر یا مادری خلاف‌کار داشته باشید، برادر یا خواهرتان مشکلی حاد داشته باشد. این دلایل می‌توانند هر پسری را از شما دور کنند و از طرفی هم کسی خوب بودن شما را نبیند.

6- نداشتن اعتماد به نفس

نداشتن اعتماد به نفس

اگر احساس می‌کنید که انسان زیبایی نیستید، اندام خوبی ندارید، از پس هیچ کاری برنمی‌آیید و… مسلماً نمی‌توانید فردی را به خود جذب کنید. کمبود اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار خوب است.

وقتی شما در مورد خودتان چنین فکری می‌کنید، قطعاً دیگران هم تنها ویژگی‌های منفی شما را خواهند دید؛ زیرا در چنین حالتی افراد تمرکز زیادی روی ویژگی‌های منفی خود می‌گذارند و آن را پررنگ‌تر می‌کنند. هیچ انسانی کامل نیست و همه ما در کنار ویژگی‌های مثبت، نقاط ضعفی هم داریم. خودتان را بپذیرید و برای رشد شخصیتی خود تلاش کنید تا دنیا هم به شما لبخند بزند و زیبایی‌هایش را رو کند.

7- وجود طلاق در خانواده

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار، وجود طلاق در بین اعضای خانواده شما است. درست است که این تفکر بسیار غلط است اما بسیار در جامعه ما وجود دارد. مردم فکر می‌کنند که با طلاق گرفتن خواهر، برادر و… شما طلاق برایتان امری عادی است و جز آن دسته از دختران هستید که با کوچک‌ترین مشکلی می‌خواهند طلاق بگیرند.

طلاق در جامعه ما تابو است و متأسفانه این تفکر از پایه غلط است. درست است که زوج‌ها باید برای زندگی خود تلاش کنند و تا جایی که می‌توانند یکدیگر را درک کنند اما گاهی مشکلاتی بزرگ وجود دارد که بهتر است دو فرد از هم جدا شوند. این مسئله اصلاً چیز بدی نیست که مردم آن را بزرگ جلوه می‌دهند. چه بسا با طولانی شدن فرایند عدم ازدواجتان، در نهایت همسر فردی شوید که بسیار روشن‌فکر است و این مسائل برایش حل شده‌اند.

8- داشتن بیماری

داشتن بیماری

متأسفانه یکی دیگر از علل اشتباهی که کسی سراغ دختری نمی‌رود، وجود بیماری یا بیماری‌های خاص است. ممکن است خود شما دچار بیماری سختی شده باشید و با وجود درمان شدن، همچنان خواستگاری نداشته باشید. از طرفی دیگر، ممکن است یکی از اعضای خانواده شما دچار بیماری‌هایی مانند عقب‌ماندگی ذهنی، نازایی و… شده باشد و مردم فکر کنند این بیماری‌ها ارثی است و ممکن است فرزندتان هم دچار این بیماری‌ها شود.

گاهی مردم کوچک‌ترین بیماری‌ها، یک بخیه خوردن ساده و… را بسیار بزرگ می‌کنند و موجب سخت شدن زندگی انسان‌ها می‌شوند. چه بسا دخترانی که دچار مشکلی کوچک شده‌اند اما برای درمان و متوجه نشدن افراد محله مجبور به ترک موقت محل زندگی خود شده‌اند. این مسئله به خاطر طرز فکر بسته و عقب‌مانده مردم جامعه است و شما آن را به خود نگیرید. خدا نیز پاسخ چنین افرادی را در طول زمان خواهد داد.

9- سربه‌زیر بودن بیش از حد

درست است که حفظ حیا و سر به زیر بودن ویژگی خوبی است اما گاهی دختران این مسائل را اشتباه برداشت می‌کنند و آن‌ها را برابر با در خانه ماندن و حبس کردن خود می‌بینند. اگر شما همیشه در خانه بمانید، در اجتماع حضور نیابید و با کسی صحبت نکنید، چگونه می‌خواهید شناخته شوید؟ چه بسا بسیاری از افراد از حضور دختری در یک خانواده خبر ندارند یا تنها می‌دانند که فلان خانواده دختری دارد که هیچ وقت پا از خانه بیرون نمی‌گذارد.

در نتیجه، این امر یکی از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار برای دختر است. اگر این رفتار شما برای این است که همسر خوبی پیدا کنید، باید بگوییم پسری که دنبال دختری این چنینی می‌رود، در زندگی مشترک هم از او می‌خواهد خود را در خانه حبس کند و وارد اجتماعی نشود. آیا منزوی بودن یا بهتر بگوییم زندانی بودن گزینه مناسبی برای یک انسان است؟

راه حل نداشتن خواستگار

1- به خدا توکل کنید

اگر بیماری خاصی دارید، در گذشته دچار اشتباهی شده‌اید که اکنون در محله پیچیده است، خانواده خوبی ندارید و… کافی است به خدا توکل کنید. چه بسا شما در ازدواج کردن عجله دارید و خداوند در نقطه دیگری از زندگی شما شریکی بسیار خوب برایتان گذاشته است. در این زمان با توکل بر خدا باید صبر پیشه کنید و اجازه دهید او شما را به مقصد درست برساند. گاهی بسیاری از امور دست انسان‌ها نیست.

به عنوان مثال، اگر در گذشته خطایی مرتکب شده‌اید، توبه کنید و از خدا کمک بخواهید. اگر با مردان دیگر روابطی داشته‌اید، سعی کنید آنان را از خاطر ببرید و بدانید که شما هم به عنوان یک انسان می‌توانید گزینه‌های مختلفی را برای ازدواج بررسی کنید. در نتیجه به خاطر عاشق شدن در گذشته، داشتن رابطه با فردی که دیگر نیست و… خود را سرزنش نکنید و به کسی پاسخی ندهید. تنها کسی که می‌تواند از شما توضیحی بخواهد خدا است. مسائل را به او بسپارید.

2- به خود برسید

دلایل نداشتن خواستگار

ظاهر آراسته، پوشش مناسب، بهداشت فردی و امثال این‌ها موارد می‌تواند شخصیت شما را در دید دیگران شکل دهد. همه انسان‌ها زیبایی‌هایی دارند. لباس‌های خوب بپوشید و پاکیزه باشید. برخورد مناسب را فراموش نکنید. غرور را کنار بگذارید و وارد اجتماع شوید.

3- توقعات را کم کنید

همان طور که گفتیم از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار، توقع زیاد است. توقعات را پایین بیاورید. نگاهی به اطراف خود کنید و با دیدی باز مشکلات جامعه را ببینید. مسلماً ساختن زندگی خوب در این وضعیت دشوار است. همه ما نقاط مثبت و منفی داریم. ایدئال‌گرایی را کنار بگذارید.

جمعبندی

در این مقاله به دلایل نداشتن خواستگار و راه‌های حل کردن این مسئله پرداختیم. ازدواج دیرهنگام در جامعه ما عادی شده است. با این حال، اکثر افراد دوست دارند همدمی داشته باشند اما این مسئله دلیل بر این نمی‌شود که شما خود را ببازید و فکر کنید ایرادی دارید؛ زیرا ایراد در همه وجود دارد و هیچ کسی نیست که کامل باشد. تنها بر رشد شخصیت و گسترش جهان‌بینی خود تمرکز کنید. خدا نیز شما را یاری خواهد کرد. پس صبر پیشه کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات