مـــرکــز دانلــــــــود

10 روش عملی برای غلبه بر خستگی روحی در کوتاه ترین زمان

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 فروردین 97 0 نظر
نظرات کاربران :

خستگی روحی یکی از مواردی هست که همه ما می‌توانیم دچار آن شویم، فرقی ندارد چه کاری انجام می دهید اگر مهارت‌های لازم برای مدیریت جسم و روح خود نداشته باشید احتمالا در هر شرایطی دچار خستگی روحی و حتی جسمی خواهید شد. پس برای عبور از این مشکلات نه چندان سخت و پیچیده برای غلبه بر خستگی روحی و جسمی این نوشته را تا انتها بخوانید.

هرانسانی می‌تواند در هر لحظه از زندگی خسته و بدون انرژی باشد. هر روز بعد از کلی کار و تلاش به خانه باز می‌گردید و احساس می‌کنید که دیگر انرژی در شما باقی نمانده است و شاید مجبور باشید شام آماده کنید، خانه را مرتب کنید، لباس‌ها را در لباسشویی قرار دهید و به فرزندان خود در انجام کارهایشان کمک کنید، با دوستان و پدر و مادر خود تماس بگیرید و حتی خرید مواد غذایی مورد نیاز خانه را هم باید انجام دهید. به تمام این موارد فکر کردن می‌تواند باعث خستگی روحی شما هم شود.

حتی بدتر اینکه روز شما هم بد گذشته باشد و رئیس شما کارهای سختی را از شما خواسته باشد که احساس خستگی دوچندانی داشته باشید و یا اگر بخواهید بروی فعالیت‌های خود تمرکز داشته باشید نتوانید به درستی تمرکز خود را حفظ کنید. خستگی روحی می‌تواند منجر به بیماری‌های فیزیکی هم شود.

اما خبر خوب اینکه در این آموزش با روش‌هایی آشنا خواهید شد تا بر خستگی روحی غلبه کنید و به سرعت به مسیر خوب زندگی تان بازگردید. اگر مسئولیت کارهایتان با خودتان هست پس برای عوض کردن شرایط خود این نوشته را تا انتها با دقت بخوانید.

غلبه بر خستگی روحی و احساسی و فیزیکی مزایای زیادی برای شما خواهد داشت و کیفیت زندگی شما را افزایش خواهد داد و انرژی بالاتر ذهنی و جسمی همه چیز را تغییر خواهد داد.

1. عادات سلامتی جسمی خود را ارزیابی کنید و بعضی از آنها را کنار بگذارید

در اولین قدم برای مقابله با خستگی روحی باید عاداتی که در سلامتی روحی و جسمی شما نقش دارند را تشخیص دهید. وقتی می‌خواهید کاری را شروع کنید آیا احساس خستگی می‌کنید؟ خب انسان هم مانند هر سیستم و ماشینی نیاز به تامین انرژی برای انجام فعالیت‌ها دارد، به این فکر کنید فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید به چه مقدار انرژی و آمادگی ذهنی و روحی و جسمی احتیاج دارد؟ این مقدار انرژی را در کجا هدر داده اید که در حال حاضر توانایی شروع فعالیت را ندارید؟ آیا تمرکز خود را در جای دیگری صرف کرده اید؟ آیا به اندازه کافی مواد غذایی لازم را استفاده نمی کنید؟ آیا آمادگی ذهنی کافی ندارید؟

مقالات مرتبط:  اگر این 9 علائم را دارید متاسفانه شما افسرده هستید

عادات خود را تشخیص دهید و ببینید که کدامیک مناسب و کدامیک نامناسب هست. احتمالا متوجه خواهید شد که نداشتن زندگی سالم باعث می‌شود آمادگی جسمی و ذهنی نداشته باشید و هرآنچه در ذهن خود برنامه ریزی می‌کنید قابل انجام و عملی شدن نباشد زیرا جسم  و ذهن شما هیچگاه نمی تواند سطح آمادگی لازم را بدست آورد و مسئول این وضعیت خود شما هستید و احساس خستگی روحی مجددا از عدم انجام فعالیت‌ها دوچندان به سوی شما باز می‌گردد.

پس زندگی خود و عادات روزانه در همه ابعاد را بررسی کنید و آن‌ها را واقعا تصحیح کنید. این اولین قدم برای غلبه بر خستگی روحی و جسمی خواهد بود.

2. میزان آب لازم برای بدن را همیشه حفظ کنید

خستگی روحی

آب حیاتی ترین ماده برای موجودات زنده بروی کره زمین هست. کمی با خودتان فکر کنید، آیا می‌توانید دو روز متوالی آب ننوشید؟ چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بله بدن شما دچار دی هیدراته شدن و کم آبی خواهد شد و غلظت خون بدن بالاتر رفته و خستگی شدیدی به سراغ شما خواهد آمد. خب پس باید بدانید که بدن شما برای آمادگی کافی باید مقدار مناسبی از آب را هر روز و هر ساعت دریافت کند. از خوردن چای و قند به میزان زیاد دوری کنید زیرا چای هرچند حاوی کافیین هست اما مصرف زیاد آن بدن را دچار کم آبی می‌کند و خستگی را می‌افزاید.

یک فرد عادی برای اینکه بتواند کارهای خود را به درستی انجام دهد باید در طول 24 ساعت 8 لیوان آب بنوشد. اگر فعالیت شما در زیر نور آفتاب هست حتما باید میزان بیشتری آب بنوشید. حتما بررسی کنید در طول شبانه روز به چه میزان آب می‌نوشید و بدن خود را پر از آب نگه دارید.

3. بدن خوش اندام و ورزیده ای داشته باشید

اگر احساس می‌کنید انرژی شما برای ورزش کردن به اندازه کافی نیست، زمانی را به ورزش و تحرک اختصاص دهید. مطالعات علمی نشان می‌دهد که ورزش کردن به افزایش انرژی بدن کمک زیادی خواهد کرد و اگر به طور مداوم ورزش کنید نسب به یک فرد عادی تا 20 % قدرت بیشتر و 15 % سرعت بیشتری بدن شما خواهد داشت و میزان خستگی در بدن تا 65 % کاهش می‌یابد به طوری که با فعالیت روزانه در انتها روز هنوز به میزان کافی انرژی برای کارهای دیگر خود دارید.


مقاله مرتبط: 11 راهکار عملی برای پایان دادن به خسته از زندگی


اثر ورزش کردن بروی بدن به این صورت هست که میزان اکسیژن دریافتی بدن افزایش می‌یابد و توانایی ذهنی شما برای تمرکز کردن و آزاد سازی اندروفین بیشتر خواهد شد که احساس خوب بودن شرایط بدنی را تجربه خواهید کرد. ورزش کردن باعث آزاد سازی هورمون‌هایی می‌شود که با هورمون‌های احساس خوشبختی همخوانی دارد و می‌تواند به افزایش انگیزه و انرژی شما کمک زیادی کند و براحتی بر خستگی روحی و جسمی خود غلبه کنید.

4. خواب خود را مدیریت کنید

انسان همانند هر موجود زنده دیگری نیاز به زمانی برای استراحت و بازیابی توان خود دارد، شما نمی توانید بیش از دو روز بیدار بمانید و پس از آن توانایی تفکر منطقی خود را احتمالا از دست خواهید داد و تصمیمات و افکار بدون منطق سراغ شما خواهند آمد و احتمالا اگر فردی در چنین شرایطی بماند دچار جنون و پریشانی خواهد شد و حتی گفته می‌شود در شکنجه‌های مختلف برای گرفتن اعتراف از افراد زندانی آنها را مجبور به بیدار ماندن به روش‌های مختلف می‌کنند تا تفکر خود را از دست بدهد. خب پس حالا می‌دانید که خواب چقدر می‌تواند برای درست فکر کردن شما حیاتی باشد.

احتمالا این تجربه را داشته اید که شب‌های امتحان که خواب مناسبی نداشته اید نمره‌های خوبی هم کسب نکرده اید و یا اگر شب خوب نخوابید نمی توانید تمرکز ذهنی مناسبی در طول روز داشته باشید.

اگر می‌خواهید فرد موفقی باشید و خستگی روحی و جسمی را از خود برای همیشه دور کنید باید بروی میزان خواب کافی برنامه ریزی و مدیریت کنید. از ساعت 11 شب به بعد مثلا اینترنت گوشی خود را خاموش کنید و سعی کنید زودتر بخوابید البته اگر می‌خواهید از روز خود استفاده کافی داشته باشید وگرنه بیدار بودن شب برای تفریح و سرگرمی و صحبت با دوستان هم خوش می‌گذرد. ولی اگر به فکر خودتان هستید پس واقعا بروی کارها و عادات خود تمرکز کنید و به شکل مناسبی آنها را مدیریت کنید.

5. عاداتی برای افزایش آرامش خود داشته باشید

یک سری از عادات کاملا ساده وجود دارد که به افزایش تمرکز و آرامش شما در طول روز کمک خواهد کرد، مثلا نفس کشیدن عمیق براحتی بروی افزایش آرامش و حتی کاهش فشار خون انسان تاثیر دارد و یا دوش گرفتن صبح گاهی می‌تواند به افزایش شادابی و آرامش شما کمک بسیار زیادی کند.

مقالات مرتبط:  چطور از شر حسرت گذشته خلاص شوید و به آرامش واحترام به خود برسید!

چنین کارهایی به فکر و انرژی زیادی نیازی ندارند و صرفا عاداتی هستند که باید انتخاب کنید. اگر می‌خواهید خستگی روحی و جسمی کمتری داشته باشید به عاداتی که برای کاهش خستگی خود دارید نگاهی بیندازید.

روز خود را با ده دقیقه تمرکز و مدیتیشن آغاز کنید و سعی کنید اولین چیزهایی که در شروع روز می‌خوانید چیزهای انگیزه دهنده باشند.

6. نه گفتن را بیاموزید

به چیزهایی که در طول روز از انرژی شما می‌کاهد فکر کرده اید؟ در مواجه قرار دادن خودتان با چیزهایی که از انرژی شما می‌کاهد باعث خستگی روحی شما می‌شود. برای مثال در محیط کار از رئیس خود بخواهید که وظایف شما را به صورت شفاف برای شما توضیح دهد و به او بگویید که در حیطه شرح وظایف خود عمل خواهید کرد و به کارهایی که احتمالا برای شما فقط تلف کردن انرژی خواهد بود نمی پردازید.

گفتن نه یکی از مهارت‌های ضروری برای اقدام مثبت و موثر در زندگی هست. به نه گفتن به جا و مناسب می‌توانید تمرکز و انرژی خود را برای کارهای با اولویت بالاتر حفظ کنید و به کارهایی که علاقه دارید بپردازید.

7. از وسایل ارتباطی و دنیای دیجیتالی بعضی ساعات فاصله بگیرید

بعضی از ساعات روز کاملا ارتباط خود را با دنیای دیجیتال قطع کنید و به این فکر نکنید که با این قطع ارتباط شما از دنیا عقب خواهید افتاد و یا چه اتفاق نادری رخ خواهد داد و به آرامش خودتان فکر کنید و تمرکز خود را بروی خودتان افزایش دهید و به این صورت می‌توانید از خستگی روحی خود بکاهید.


مقاله مرتبط:علائم بیماری روحی و روانی چیست؟ چطور جلوگیری و درمان کنیم؟


8. برای مقابله با خستگی روحی با کسی صحبت کنید

حتما لازم نیست برای از بین بردن خستگی روحی و ذهنی با یک مشاور حرفه ای روانشناسی و سلامتی صحبت کنید، گاهی وقت‌ها صحبت با یک دوست و یا یک همکار و یا کسی که افکار شما برایش جالب و شنیدنی هست می‌تواند کمک بسیار خوبی باشد تا از خستگی روحی خود کمی بکاهید.

حلقه ارتباطی با دوستان نزدیک خود داشته باشید تا احساس تنهایی نکنید و اگر به تنهایی بیشتر عادت دارید طوری برنامه ریزی کنید که از تنها بودن خود لذت ببرید. مانند تنهایی سفر کردن که میتواند تجربه شیرینی برای پایان دادن به خستگی روحی شما باشد.

مقالات مرتبط
نظــرات