مـــرکــز دانلــــــــود

حرف هایی که افراد کاریزماتیک هرگز بر زبان نمی آورند

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

وقتی با کسی در حالت مکالمه کردن هستید ممکن است حس کنید طرف مقابل بدون هیچ دلیلی علاقه خود را به صحبت از دست داده است. چه دلیلی باعث می‌شود که این اتفاق رخ دهد؟ افراد کاریزماتیک این 9 اشتباه را در مکالمه انجام نمیدهند.با ما همراه باشید.

افراد کاریزماتیک می دانند که یک سری عبارت‌ وجود دارند که نباید در مکالمات معمولی مورد استفاده قرار بگیرد چرا که طرف مقابل برداشت اشتباهی خواهد کرد. در این مطلب دکتر تراویس برادبری به ما نشان خواهد داد که این عبارات، چه هستند.

همه ما حرف‌هایی را زده‌ایم که در نگاه دیگران، معنای دیگری پیدا کرده است. این عبارت‌ های به ظاهر بی‌خطر باعث ایجاد احساسات ناخوشایندی می‌شوند که گوینده را از بیان آنها پشیمان می‌کند.

لغزش کلامی زمانی رخ می‌دهد که ما از معانی پنهان آنها بی‌اطلاع هستیم. درک این مفاهیم نیازمند آگاهی اجتماعی است.

توانایی که به شما امکان می‌دهد تا احساسات و توقعات طرف مقابل را درک کنید.

وبسایت (TalentSmart) میزان هوش هیجانی (EQ) بیش از یک میلیون نفر را محاسبه کرده است و تشخیص داده که آگاهی اجتماعی توانایی است که اغلب افراد کاریزماتیک فاقد آن هستند. فقدان آگاهی اجتماعی به این دلیل رخ می‌دهد که تمرکز ما بیشتر روی جمله‌ی بعدی که می‌خواهیم بگوییم یا اینکه حرف‌های طرف مقابل چه اثری روی ما می‌گذارند، است. همین موضوع سبب می‌شود تا از فرد مقابل غافل شویم.

مقالات مرتبط:  6 ترفند برای اینکه مکالمه جذاب داشته باشید

این یک مشکل است به این خاطر که انسان موجودی پیچیده است. نمی‌توانید به امید درک یک نفر، دست روی دست بگذارید. باید با دقت به رفتار او توجه کنید.

زیبایی مفهوم آگاهی اجتماعی در این است که با یک سری تغییرات کوچک می‌توانید روابط خود را بسیار بهبود ببخشید.

به همین دلیل یک سری عبارت وجود دارد که افراد باهوش هیجانی بالا، از آنها در مکالمات معمولی استفاده نمی‌کنند.

عبارت های منفی که افراد کاریزماتیک در مکالمه از آنها استفاده نمی‌کنند

 

۱. شما خسته به نظر می‌رسید

خسته
افراد خسته به هیچ وجه قابل تحمل نیستند. چشمان آنها افتاده و موهای‌شان پریشان است. نمی‌توانند درست تمرکز کنند و همیشه بدخلق هستند. اگر به کسی بگویید که او خسته به نظر می‌رسد، تمام صفات بالا و حتی بیشتر از آن را به او نسبت داده‌اید.

افراد کاریزماتیک به جای آن می‌گویند: آیا همه چیز مرتب است؟ اغلب افراد وقتی می‌گویند: شما خسته به نظر می‌رسید، نیت خوبی دارند و می‌خواهند بدانند که آیا حال شما خوب است یا نه. بنابراین به جای اینکه وضعیت طرف مقابل را حدس بزنید از او مستقیم بپرسید. به این صورت او می‌تواند سر صحبت را باز کند و از حال و احوال خود بگوید. از همه مهم‌تر به جای اینکه شما را فردی بی‌ادب ببیند او شما را به عنوان فردی که نگران او هستید، خواهد دید.

۲. چقدر وزن کمتر کرده‌اید

کاهش وزن
یک عبارت دیگر، با نیتی خوب که سبب ایجاد برداشتی انتقادگونه خواهد شد. وقتی به کسی در قالب تعریف می‌گویید که چقدر وزن کم کرده‌اید، منظورتان این است که قبلاً چندان جذاب نبودید.

افراد کاریزماتیک به جای آن می‌گویند: چقدر عالی شده‌اید. این یک راه‌حل بهتر است. به جای اینکه ظاهر فعلی را با ظاهر قبلی‌اش مقایسه کنید فقط از ظاهر خوب او تعریف کنید. به این صورت به گذشته او اشاره‌ای نخواهید کرد.

۳. شما از او خیلی بهتر بودی

وقتی فردی یک رابطه‌ی عاطفی یا کاری را به هم می‌زند استفاده از این عبارت اشاره به این دارد که او قبلاً انتخاب خوبی نداشته است.

افراد کاریزماتیک به جای آن می‌گویند: او نفهمیده که چه چیزی را از دست داده است. این جمله یک حمایت دلگرم‌کننده و مثبت است که هیچ انتقادی نیز در خود ندارد.

۴. تو همیشه … یا تو هرگز …

هیچ کس، همیشه یا هرگز کاری را انجام نداده است. مردم هرگز خودشان را به عنوان موجوداتی تک بعدی نمی‌بینند.

بنابراین شما نیز نباید چنین برداشتی از آنها داشته باشید. این عبارت باعث می‌شود مردم به حالت تدافعی بروند و ذهن خود را روی پیام شما ببندند که اصلاً اتفاق خوبی نیست. چرا که شما زمانی از این عبارات استفاده می‌کنید که در ادامه قصد گفتن یک جمله مهم را داشته باشید.

به جای آن به کاری که طرف مقابل انجام داده و برای شما مسئله‌ساز شده به طور مستقیم اشاره کنید. فقط از حقایق استفاده کنید. اگر رفتار مشکل‌ساز طرف مقابل دائماً تکرار می‌شود بگویید: به نظر می‌رسد تو اغلب این کار را انجام می‌دهی یا بگویید: آنقدر این کار را انجام داده‌ای که توجه من را به خود جلب کرده است.

۵. با توجه به سن‌تان خیلی خوب مانده‌اید

سن بالا
استفاده از عبارت «با توجه به سن‌تان» به عنوان یک صفت توصیفی همیشه به عنوان یک بی‌ادبی در نظر گرفته می‌شود.

اینکه بگویید به عنوان یک ورزشکار فرد باهوشی هستید یا نسبت به سایر اقوام‌تان شما هیکل خوبی دارید، عبارات مودبانه‌ای نیستند. مردم می‌خواهند که تناسب اندام داشته باشند و باهوش به نظر برسند.

۶. همان‌طور که قبلاً هم گفتم

همه ما گاهی اوقات دچار فراموشی می‌شویم. این عبارت می‌گوید که شما قبلاً هم به او توهین کرده‌اید. همین موضوع سبب توهین به دریافت کننده پیام می‌شود. مخصوصاً کسی که مشتاق است نقطه نظر شما را در مورد موضوع بحث بداند.

اینکه بگویید من قبلاً چنین پیشنهادی را مطرح کرده‌ بودم یا من که قبلاً گفته‌ بودم، نشان از این دارد که شما فرد متزلزلی هستید یا اینکه فکر می‌کنید از بقیه بهتر هستید.


مقاله مرتبط: 9 نکته فوق العاده کاربردی برای افزایش جذابیت در برابر کسانی که دوستشان دارید


به جای آن وقتی می‌خواهید دوباره به همان موضوع اشاره کنید، ببینید دقیقاً چه کار می‌توانید انجام بدهید تا پیام خود را شفاف‌تر و جذاب‌تر منتقل کنید.

۷. امیدوارم شانس یار تو باشد

خوش شانسی

این عبارت هم پیامی پنهان در خود دارد. گفتن این عبارت آنقدرها بد نیست اما می‌توان بهتر عمل کرد چرا که این عبارت می‌گوید که او برای موفقیت نیاز به شانس دارد.

افراد کاریزماتیک به جای آن می‌گویند: می‌دانم تمام چیزهایی که برای موفقیت لازم است در تو وجود دارد. این عبارت بهتر از این است که برای او آرزوی شانس و اقبال کنید. چرا که نشان می‌دهد شما به مهارت‌های او باور دارید و این سبب افزایش اعتماد به نفس او خواهد شد.

۸. به شما بستگی دارد یا هر طور که شما بخواهید

شاید شما به سوال طرف مقابل علاقه‌ای نداشته باشید اما برای او نظر شما مهم است وگرنه از شما سوال نمی‌پرسید.

افراد کاریزماتیک به جای آن می‌گویند: من نظر قطعی در این مورد ندارم اما چند نکته است که باید در نظر گرفته شود…

وقتی نظر خود را بیان می‌کنید حتی بدون اینکه نظر قطعی باشد، نشان دهنده آن است که به شخص مورد نظر اهمیت می‌دهید.

۹. خوب حداقل من هرگز

اشتباه
این هم یک عبارت پرخاشگرانه دیگر است که تلاش دارد تمرکز را از اشتباه شما به سمت اشتباهات فرد دیگر متمایل کند.

افراد کاریزماتیک به جای آن می‌گویند: من متاسفم. پذیرش اشتباه بهترین راه برای هدایت بحث به سمت یک محیط منطقی و آرام است تا بتوانید روی خود مشکل کار کنید. پذیرش اشتباه بهترین راه برای جلوگیری از شدت گرفتن تنش‌ها است.

در هر مکالمه‌ای یک نکته ظریف وجود دارد که سبب تغییرات بزرگ می‌شود. این تغییرات را اعمال کنید تا متوجه تغییرات مثبت بشوید.

مقالات مرتبط
نظــرات