مـــرکــز دانلــــــــود

پادکست: چگونه با همسرم گفتگو صحیح داشته باشم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

ازدواج یک مسیر طولانیه که باید دو نفره طی بشه. در میان این راه طولانی ممکنه دعواهای کوچیک یا بزرگی هم پیش بیاد و شما عزیزان باید توانایی و مهارت ارتباطی گفت و گو صحیح را داشته باشید.در این آموزش صوتی که بنا به درخواست فراوان کاربران عزیز مجموعه تکامل من تهیه شده به نکاتی اشاره میکنیم که راه حل کاربردی برای یک گفت و گو صحیح می باشد.

با پادکست چگونه با همسرم گفتگو صحیح داشته باشم در خدمت شما هستیم.

این آموزش صوتی توسط کارشناسان مجموعه آموزشی تکامل من درباره «چگونه با همسرم گفتگو صحیح داشته باشم» را می‌توانید از طریق زیر آنلاین گوش دهید

 

 

 

 

 

متن فایل صوتی چگونه با همسرم گفتگو صحیح داشته باشم

 

ازدواج یک مسیر طولانیه که باید دو نفره طی بشه. در میان این راه طولانی ممکنه دعواهای کوچیک یا بزرگی هم پیش بیاد، ولی قرار نیست با هر مانعی که سر راه باشه دست هم‌دیگرو ول کنیم، بهرحال ما بهم تعهد دادیم، باهم رویا ساختیم، اینجور چیز ها شوخی بردار نیست! پس بهتره بگردیم دنبال مشکل هامون و یکی یکی اونا رو حل کنیم.

اغلب اوقات وقتی پای درد و دل زوج‌های مختلف می‌شینیم متوجه این می‌شیم مشکلشون اینه که مثه دوتا هم اتاقی فقط در کنار هم هستن، هر کسی سرش تو کار خودشه ، خصوصا وقتی بحث یا مشاجره‌ ای در میان باشه. شاید اینگونه شرایط برای شما آشنا باشه. مشکل اینجاست که گفتگو صحیح بین زن و شوهر یک واجب به حساب میاد ولی خیلی وقتا به هر علتی نتونستین با همسرتون سر مسئله ای که ذهن‌تون رو درگیر کرده یا مشکلی که می‌خواستین صحبت کنین یا حتی خواستین صحبت کنین ولی روش صحیح مطرح کردنش رو نمی‌دوستین و سوتفاهم پیش اومده، اوضاع بد به بدتر تبدیل شده.

اشکالی نداره، همین که دارین به این پادکست گوش میدین معنیش اینه که میخواین یک تغییر مثبت رو تو رابطه‌تون بوجود بیارین. ادامه دادن رابطه با حرف نزدن راجع به مشکلاتتون فقط شما را در مسیر شکست ازدواج‌تان قرار می‌دهد.

به چندتا نکته و ترفند اشاره می‌کنیم که کمک می‌کنه مکالمه‌های سختی که حتی از مطرح کردنشون ترس دارید بهبود پیدا کنه و با همسرتون یک مکالمه متفاوت را از این به بعد رقم بزنید.

 

به انتظاراتتون نگاه کنید

اگر فکر کنید مکالمه‌تون بد پیش میره، پس همینطور هم میشه! اگر فرض می‌کنید که انجام این مکالمه بزرگ شرایط را بدتر می‌کند پس همینطور خواهد شد. شما به این نیاز دارید که انتظارتون رو در قالبی مثبت، مطرح کنید.

 

بدانید که چرا میخواید مکالمه داشته باشید

آیا می‌خواید نتیجه مکالمه‌ای که با همسرتون دارید، به درک دیدگاه همسرتون از مشکل باشه؟ می‌خواید سوتفاهم‌ها را تمام کنید؟ میخواید درباره یک دروغ مشکوک یا یک رفتار دردناک با همسرتون رو به رو شوید؟ نگران این هستید که میزان صمیمیتتون با شخص دیگری کم شه یا میخواید به همسرتون نزدیک‌تر شوید؟

 

این مکالمه پر استرس را بپذرید

با همه این حال شما نمی‌خواهید حتی یکی از شما کمی استرس، آسیب، یا عصبانیت را از انجام مکالمه داشته باشد. این خیلی مهمه که قبل از شروع مکالمتون بدونید هر دوی شما در حین مکالمه ممکن است تدافعی و احساسی عمل کنید.

 

چند جمله مهم که این مکالمات سخت را بهبود می‌بخشد به این صورت است:

 

گفت و گو صحیح

 

هیچوقت نگویید “ما باید صحبت کنیم” یا “میتونیم صحبت کنیم؟”

مکالمه را باید با عبارت هایی آغاز کنید که اذعان دارد، موضوع مکالمه بسیار دشوار، حساس و مهم است. روشن کنید که شما دید و نقطه نظر متفاوتی دارید و می‌خواهید به کمک همدیگر به یک نقطه نظر بهتر دست پیدا کنید.

 

جملاتی پیشنهادی برای شروع کردن صحبت

فرض رو بر این قرار میدیم که میخواید در مورد خرید ماشین صحبت کنید. «داشتم در مورد خرید ماشین فکر میکردم» ، «تو در مورد خرید ماشین چی فکر میکنی؟» ، «من دوس دارم در موردخرید ماشین باهات حرف بزنم» ، «من میخوام درک بهتری از نوع نگاهت و دیدت در موردخرید ماشین داشته باشم.» زیاد پیچیدش نکنید، خیلی ساده موضوع صحبتتون رو پیش ببرید.

چه زمانی و چه مکانی برای داشتن چنین مکالمات سختی مناسبه؟

وقتی برای یک مکالمه جدی در رستوران برنامه دارید، همسرتون رو برای تماشای فیلم به سینما نبرید! سعی کنید صادق باشید تا اینکه بخواید طرفتون رو کنترل کنید.

زمان رخ دادن مکالمه برای داشتن گفتگو صحیح خیلی اهمیت داره. تا زمانی که خودتون آروم نشدید از همسرتون برای موافقت با زمانی که برای حرف زدنتون تعیین می‌کنید، سوال نپرسید. ضمنا اینگونه مکالمات قبل و بعد از رابطه جنسی نباید انجام بشه.

اینکه انتظار داشته باشید مکالمه به صورت ناگهانی انجام شه، توقع زیادی هست. البته اینکه زمانی به همسرتون بدید تا به روی موضوعی که میخواید باهاش صحبت کنید فکر کنه هم خیلی اهمیت داره ولی این مورد نیز نباید بیش از حد طولانی بشه. می‌تونید بگید دوس دارید تا 48 ساعت دیگه این گفتگو انجام بشه.

همسرتون رو داخل تله نندازید! شاید بگید یعنی چی؟ یعنی اینکه اگر مکالمه رو داخل ماشین، هواپیما و قطار انجام بدید مثل این می‌مونه که همسرتون رو تو تله انداختید و این زیاد جالب نیست.

بهتره برای مکان گفتگو با هم به توافق برسید. به طور مثال اگر همسرتون با یک مکان عمومی راحت تر بود مثل رستوران و پارک سعی کنید سخت گیری نکنید. تا جایی که ممکنه از گفتگو کردن در حضور بچه ها پرهیز کنید.

 

چند قانون مفید برای گفتگو

 

گفت و گو زن و شوهر

1. با همسرتون هماهنگ شوید

وقتی با همسرتون صحبت می‌کنید باید سعی کنید در مسیر گفتگوی او قرار بگیرید یا به عبارت دیگر باید در هنگام گفتگو با او هماهنگ شوید زیرا در بسیاری از مواقع موضوع صحبت شما با همسرتون یکسانه ولی روش صحبتتون متفاوته که باعث میشه صحبت مفیدی نباشه و حتی باعث ناراحتی شما و همسرتون بشه.


مقاله مرتبط: دلایل غر زدن خانم ها چیست؟ و چه واکنشی باید نشان دهید؟


2. به حرف های همسرتون توجه کنید

همیشه احترام و توجه رو در مقابل همسرتون نشون بدین، اینکار با نگاه کردن تنها برآورده نمیشه باید با گفتن آره، عجب و یا تکان دادن سر نشون بدید فقط گوش نمیدید، دارید توجه می‌کنید و سعی می‌کنید درک کنید.(به صورت طبیعی)

 

3. از قطع صحبت او خودداری کنید

قطع صحبت باعث نارضایتی و ایجاد افکار منفی در گوینده می‌شود پس هرگز صحبت همسرتون رو قطع نکنید.

 

4. سوالات خود را از طرف مقابل ، ماهرانه مطرح کنید

سعی کنید سوالات خود را به گونه ای طرح کنید که باعث خاتمه یافتن بحث یا ناراحتی همسرتون نشه. از سوالاتی که باعث موضع گیری همسرتون میشه خودداری کنید به عنوان مثال سوالاتی که با چرا شروع میشه. معمولا سوالاتی که با چرا شروع میشه یاد آور شماتتهای پدرانه است و باعث میشه مخاطب گارد دفاعی به خود بگیره.

 

5. همیشه هنگام گفتگو با همسرتون باید دقت کنید که گفتگوی‌تان به بحث منجر نشه

بهترین راه حل برای این مشکل این است که لحظه ای که دارین از یک گفتگو صحیح خارج می‌شوید سکوت کنید .

در کل می‌توان نتیجه گرفت در دنیای امروزی که مشغله های فکری افراد بسیار زیاد شده شما باید در تلاش باشید که با نحوه ی صحبت کردنتون باعث ناراحتی همسرتون نشید و سعی کنید گفتگوهای‌تان با فاصله زمانی طولانی نباشه تا مشکلات‌تان کهنه نشه و باعث اتفاقات ناخوشایند نشه.

این محتوا آموزشی توسط کارشناسان مجموعه تکامل من تهیه گردیده است.

شما عزیزان می‌توانید جهت بهبود کامل رابط عاطفی خود به دیگر پادکست‌ها مقالات و محصولات مجموعه آموزشی تکامل مراجعه کنید.

شاد و پیروز باشید.

مقالات مرتبط
نظــرات