مـــرکــز دانلــــــــود

چطور با افکار مثبت زندگی خود را متحول کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 مرداد 97 0 نظر
نظرات کاربران :

داشتن یک چشم‌انداز مثبت در زندگی هر شخصی بسیار مهم است. شما می‌توانید هنگام رویارویی با مشکلات کوچک و بزرگ زندگی، با افکار مثبت با آن‌ها برخورد کنید و در واقع نیمه پر لیوان را ببینید. بدون شک می‌توانید روز خود را با دیدی روشن‌تر و شادتر به کارهایی که انجام می‌دهید، شروع کنید. با […]

داشتن یک چشم‌انداز مثبت در زندگی هر شخصی بسیار مهم است. شما می‌توانید هنگام رویارویی با مشکلات کوچک و بزرگ زندگی، با افکار مثبت با آن‌ها برخورد کنید و در واقع نیمه پر لیوان را ببینید. بدون شک می‌توانید روز خود را با دیدی روشن‌تر و شادتر به کارهایی که انجام می‌دهید، شروع کنید. با قدم گذاشتن در راه افکار مثبت در زندگی می‌توانید نگرش های منفی را از ذهن خود دور کنید و به جای نگرانی در هنگام برخورد با مشکلات و موانع برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنید. اما چگونه می‌توان افکار مثبت را در ذهن خود ایجاد کنیم؟

در این مقاله قصد داریم راه‌کارهایی برای ایجاد افکار مثبت ارائه کنیم که بدون شک با به کارگیری این راهکارها در طول زندگی متوجه اثرات مثبت آن ها خواهید شد.

1- مسئولیت افکار خود را بر عهده بگیرید

مسئولیت افکار خود را بر عهده بگیرید1

هر فرد مسئول افکار خود است، هر شخص خودش چشم‌اندازها و افکار خود را در طول زندگی تعیین می‌کند. اگر شخصی منفی نگر باشد، خود شخص است که این مسیر را مشخص کرده است. با تمرین و تکرار می‌توانید افکار مثبت را برای خود بسازید و زندگی موفق‌تری را برای خود بسازید.

مقالات مرتبط:  چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟

2- مزیت‌های افکار مثبت را بیشتر بشناسید

انتخاب افکار  مثبت نه تنها به کنترل زندگی شما کمک می‌کند و تجربیات روزمره شما را از زندگی لذت‌بخش‌تر می‌کند، بلکه به سلامتی جسمی و روحی شما و همچنین توانایی شما برای مقابله با تغییرات کمک خواهد کرد. آگاهی از مزایای افکار مثبت به شما کمک می‌کند که انگیزه بیشتری برای فکر کردن مثبت داشته باشید برخی از مزایای افکار مثبت عبارتند از:

  • افزایش طول عمر شخص
  • افسردگی و اضطراب کمتر
  • مقاومت بیشتر در برابر سرماخوردگی
  • سلامتی جسمی و ذهنی بهتر
  • مهارت بالاتر در زمان استرس
  • توانایی بیشتر برای برقراری ارتباط

3- خاطراتی را که منعکس کننده افکار مثبت شما هستند، یادداشت کنید

خاطراتی را که منعکس کننده افکار مثبت شما هستند، یادداشت کنید1

یادداشت کردن افکار شما باعث می‌شود به عقب برگردید و آن‌ها را به درستی ارزیابی کنید. افکار و احساسات خود را یادداشت کنید و همچنین عواملی که منجر به افکار مثبت و یا منفی می‌شود، مشخص کنید. در هر روز فقط بیست دقیقه طول می‌کشد که بتوانید افکار منفی خود را شناسایی و آن‌ها را به افکار مثبت تغییر دهید. در روز می‌توانید فهرستی از پنج فکر مثبت که می‌خواهید ایجاد کنید، بنویسید.

4- افکار منفی را شناسایی کنید

افکار منفی را شناسایی کنید

به منظور از بین بردن افکار منفی که شما را از چشم‌اندازهای زندگی خود دور می‌کند، باید از افکار منفی خود مطلع شوید. هنگامی که از افکار منفی آگاه باشید آن‎‌ها را تشخیص داده و در موقعیتی هستید که آن‌ها را به چالش بکشید و برای حل این افکار منفی راه‌حل پیدا کنید و نهایتا آن‌ها را از ذهنتان حذف کنید.

مثلاً هنگامی که شما مسئولیت جدیدی را بر عهده می‌گیرید در اولین برخورد و در هنگام شنیدن آن می‌گویید من نمی‌توانم آن را انجام دهم و شکست خواهم خورد. این گونه تفکر بر روی ادامه مسیر شما برای انجام کار تاثیر منفی دارد. پس باید این تفکر منفی یعنی شکست خوردن را شناسایی کرده و آن را حذف کنید.


مقاله مرتبط: چگونه با تفکر مثبت زندگی خود را از خوب به عالی تغییر دهیم؟


5- افکار منفی را به چالش بکشید

افکار منفی را به چالش بکشید1

حتی اگر بیشتر عمر خود را صرف افکار منفی کرده باشید، لازم نیست همین گونه ادامه دهید. هرگاه یک تفکر منفی  خود به خود به سراغ شما آمد، ابتدا ارزیابی کنید که آیا فکر شما درست است. یکی از راه‌های مبارزه با افکار منفی هدفمند شدن است. افکار منفی را یادداشت کنید و یا اگر فرد دیگری آن را به شما تزریق کرده است، در مورد چگونگی مقابله با آن فکر کنید. به عنوان مثال ممکن است در مدرسه فکر منفی را با خود به همراه داشته باشید و در قبل از گرفتن آزمون بگویید که من همیشه آزمون را خراب می‌کنم.

با این گونه فکر کردن بعید است که شما در مدرسه هیچوقت در آزمونی موفق شوید. به قبل برگردید و نمرات و آزمون‌های قبلی خود را پیدا کرده و آنهایی که در آن‌ها موفق شده‎اید نگاه کنید تا این فکر منفی را به چالش بکشید پس این نمره‌های خوب نشان می‌دهد که فکر شما منفی بوده است و با به چالش کشیدن آن افکار مثبت جدیدی به خود تزریق کنید.

6- افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید

افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید1

هنگامی که به این اعتماد به نفس رسیدید که می‌توانید افکار منفی را به چالش بکشید حالا وقت آن رسید آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین کنید. این بدین معنی نیست که شما همیشه در زندگی مثبت باشید، طبیعی است در طول زندگی ممکن است احساسات مختلفی به سراغ شما بیاید. با این حال شما می‌توانید فکرها و الگوهایی ذهنی مفید را جایگزین فکرهای منفی کنید.

به عنوان مثال وقتی که شما فکر می‌کنید که احتمالاً در آزمون پیش‌روی شکست خواهم خورد و متوقف می‌شوم، چگونه می‌توان یک فکر مثبت را جایگزین این فکر منفی کرد. همانطور که قبلاً گفته شد ابتدا این تفکر منفی را ارزیابی کنید و سپس یک فکر مثبت را جایگزین آن کنید. مثلاٌ شما می‌توانید بگویید همه وقت و هدف خود را برای امتحان پیش‌رو قرار خواهم داد و قطعاً آن را به بهترین نحو انجام می‌دهم.

7- اثرات خارجی افکار منفی را به حداقل برسانید

شاید شما متوجه شده باشید که یک نوع موسیقی خاص، یک بازی و یا یک فیلم باعث انتقال افکار منفی به شما خواهد شد. سعی کنید از قرار گرفتن در این مکان‌ها و زمان‌ها دوری کنید و همیشه سعی کنید زمان بیشتری را گوش دادن موسیقی‌های آرام و  خواندن کتاب اختصاص دهید. ذهن هر فرد به موسیقی آرام واقعاً احتیاج دارد و همچنین کتاب‌هایی در مورد تفکر مثبت می‌تواند راهنمای خوبی برای یک فرد شادتر باشد.

8- از افکار سیاه و سفید دوری کنید

از افکار سیاه و سفید دوری کنید1

به این نوع فکر کردن قطبی شدن هم گفته می‌شود. در واقع در این طرز تفکر فرد بر سر دو راهی قرار می‌گیرد مثلاً در نزد خود فکر می‌کند آیا فلان کار را انجام دهد یا نه؟. برای جلوگیری از این طرز تفکر سایه‌های خاکستری را در زندگی در نظر بگیرید. به جای فکر کردن به دو نتیجه (مثبت یا منفی) لیستی از همه نتایج را در بین آن‌ها در نظر بگیرید تا ببینید که کدام نتایج بدتر هستند و بهترین نتیجه را انتخاب کنید.

9- از شخصی‌سازی خودداری کنید

شخصی‌سازی این فرضیه را مطرح می‌کند که شما هر شخصی را برای اشتباهی که انجام می‌دهد، سرزنش کنید. اگر شما این نوع تفکر را داشته باشید ممکن است به اختلال پارانوئید دچار شوید و با خود فکر کنید که هیچ کس شما را دوست ندارد، کسی نمی‌خواهد با شما به بیرون بیاید و هر حرکت کوچکی که از شما سر می‌زند هر کسی را ناامید می‌کند. کسی که به شخصی‌سازی دچار است ممکن است این گونه فکر کند که امروز فلانی به من خندید پس من باید او را ناراحت کنم.

اما شاید فلان کس در آن روز ناراحت خوب نبوده باشد و رفتار او هیچ ربطی به شما ندارد. پس برای این که افکار مثبت داشته باشید از شخصی‌سازی دوری کنید.

مقالات مرتبط:  چگونه از زندگی تکراری دوری کنید و هیجان را به زندگی بیاورید

10- در مورد هیچ چیزی فاجعه‌پندار نباشید

فاجعه‌پنداری زمانی است که شما فکر کنید بدترین نتیجه ممکن رخ می‌دهد. این گونه طرز تفکر معمولاً به اضطراب در هنگام انجام ضعیف کارها برمی‌گردد. برای مثال ممکن است شما یک امتحان داشته باشید و در نزد خود تصور کنید که اگر در این امتحان شکست بخورید از دانشگاه اخراج خواهید شد و بیکار می‌شوید. پس فاجعه‌پنداری کاملاً ناردست است.

11- یک محل آرام را انتخاب کنید

یک محل آرام را انتخاب کنید1

هنگامی که شما نیاز به تغییر نگرش خود دارید، می‌توانید یک محل آرام را برای این کار انتخاب کنید. بسیار از مردم دریافته‌اند صرف یک زمان کوتاه در بیرون از خانه می‌تواند به تغییر نگرش آن‌ها کمک کند و آن را بهبود ببخشد. مثلاً اگر محل کار شما دارای یک محوطه بیرونی با نیمکت‌ها و فضای سبز مناسب است به آن‌جا بروید و خود را در اصطلاح بازیابی کنید و یا مثلاً به طبیعت و یک فضای باز بکر مراجعه کنید.

12- به خودتان فرصت دهید تا تغییر کنید

گسترش افکار مثبت در واقع پیشرفت در مهارت است. همان طور برای استاد شدن در یک مهارت نیاز به تمرین و تکرار دارید در مورد افکار مثبت نیز بدین صورت است. پس برای این که مهارت افکار مثبت خود را بیشتر کنید به خودتان فرصت دهید تا در آن پیشرفت کنید و به شخصی با افکار مثبت تبدیل شوید.

13- از لحاظ جسمی مثبت باشید

از لحاظ جسمی مثبت باشید21

اگر عادت‌های جسمی یا بدنی خود را تغییر دهید به دنبال آن ذهن شما نیز تغییر خواهد کرد. در کل حالت جسمی خود را مثبت در نظر بگیرید و همیشه خوشحال باشید. طریقه درست ایستادن را تمرین کنید.

نبود فعالیت روزانه باعث ایجاد افکار منفی در شما خواهد شد. سعی کنید همیشه لبخند بزنید، عمل لبخند زدن باعث می‌شود که روحیات شما متقاعد شود که شادتر باشد.


مقاله مرتبط: هفت نکته‌ی فوق العاده کاربردی و مفید برای داشتن فکر مثبت و تغییر درونی


14- تمرینات ذهنی انجام دهید

تمرینات ذهنی انجام دهید1

آگاهی در مورد اقدامات و زندگی شما باعث می‌شود که شما احساس خوشحالی کنید. هنگامی که شما در زندگی روزمره همانند یک ربات باشید احتمالاً فراموش خواهید که شادی خود را در کارهای روزمره خود پیدا کنید. با توجه به محیط اطراف شما، انتخاب‌های شما و فعالیت‎‌های روزانه شما می‌توانید کنترل زندگی خود را در دست بگیرید و شادی خود را در زندگی بیشتر کنید.

هر روز با انجام 10 تا 20 دقیقه تمرینات ذهنی در یک زمان مناسب می‌توانید آگاهی خود را نسبت به خود و حال حاضر خود بیشتر کنید. تلاش کنید به کلاس یوگا بروید. یوگا به شما کمک می‌کند نسبت به دنیا آگاه‌تر شوید. حتی نگه داشتن نفس عمیق و استراحت ذهن به برای چند لحظه به شاد شدن شما کمک کند.

15- خلاقیت‌های خود را پیدا کنید

اگر تاکنون فرصتی برای پیدا کردن خلاقیت‌های خود نداشته‌اید اکنون زمان آن است. در نظر گرفتن زمان مناسب برای کارهای هنری و دستی و همچنین کشف اندیشه‌های بدیع و نو می‌تواند برای ایجاد افکار مثبت و قوی حیرت‌آور باشد. برای بروز خلاقیت‌های خودتان می‌توانید به کلاس‌های مختلف بروید و صنایع دستی یاد بگیرد اگر علاقه‌ای به کلاس ندارید می‌توانید آموزش‌های آنلاین را مشاهده کنید.

16- خود را با افراد مثبت محاصره کنید

ما اغلب توسط افراد اطراف خود تحت تاثیر قرار می‌گیریم. اگر متوجه شدید که افرادی که در اطراف شما هستند دارای افکار منفی هستند آن‎‌‌ها را ترک کنید و خود را با افرادی که افکار مثبت دارند محاصره کنید. این امر باعث می‌شود که شما نیز مثبت فکر کنید. اگر شما شخصی از خانواده یا اطرافیان خود را می‌شناسید که منفی فکر می‌کند سعی کنید او را تشویق کنید که مثبت فکر کند. هیچ وقت ارتباط خود را با کسانی که افکار مثبت دارند قطع نکنید؛ زیرا حتی مشاوره گرفتن نیز از آن‌ها برای شما مفید است.

17- اهداف مشخصی برای خود تعیین کنید

اهداف مشخصی برای خود تعیین کنید

اهداف شما هرچه که باشد باید برای آن تلاش کنید و برای دلایلی که برای خود در نظر گرفته‌اید باور داشته باشید. هنگامی که به اولین هدف خود رسیدید الهام می‌گیرد که برای اهداف باقیمانده خود تلاش و امکانات بیشتری را فراهم کنید و به زندگی ادامه دهید. کار و تلاش برای اهداف خود هر چقدر هم با گام‌های کوچک همراه باشد باعث خوشحالی شما خواهد شد. با رسیدن به هر هدف هر چند هم کوچک، اعتماد به نفس شما بیشتر می‌شود و مثبت بودن شما در زندگی بیشتر خواهد شد.


مقاله مرتبط: افسردگی شدید چیست و علائم آن کدام است؟


18- فراموش نکنید که سرگرمی داشته باشید

افرادی که به خود اجازه می‌دهند به طور منظم سرگرمی داشته باشند زندگی شادتر و مثبت‌تری دارند. سرگرمی کارهای سخت و چالشی را مختل می‌کند. اما باید به یاد داشته باشید سرگرمی برای همه افراد یکسان نیست، برای پیدا کردن سرگرمی مناسب خود وقت بگذارید تا آن را پیدا کنید. همیشه زمانی را برای خند کنار بگذارید، از دوستان خود بخواهید بخندند، به یک باشگاه کمدی بروید یا یک فیلم نگاه کنید. هنگامی خنده از زندگی شما دور می‌شود افکار منفی جای افکار مثبت را خواهد گرفت.

پس همیشه سعی کنید افکار مثبت داشته باشید تا زندگی شما هدف‌دارتر و لذت‌بخش‌تر شود و به هر آنچه که دوست دارید برسید.

مقالات مرتبط
نظــرات