مـــرکــز دانلــــــــود

8 سوال مهم پیش از ازدواج که از طلاق در آینده پیشگیری میکند!

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

پیش از ازدواج بهتر است برای شناخت هر چه بیشتر طرف مقابل، در مورد مباحثی که برای زندگی مشترکتان اهمیت دارد؛ سوالاتی را بپرسید. که در این میان 6 مورد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در ادامه به معرفی 6 مبحث مهم زندگی خواهیم پرداخت که قبل از شروع زندگی مشترک باید آن را با نامزد خود در میان بگزارید.

اگر به نمای کلی ازدواج و مراسم عروسی نگاه کنید؛ می‌بینید که شوق و شادی بسیاری در میان زوجین و اطرافیان آن‌ها وجود دارد، گویی که این دو فرد که قرار است زندگی مشترک (طولانی) را با تفاهم کامل در مورد جوانب مختلف زندگی شروع کرده و تمامی نیازها و اهداف خود را پیش از ازدواج با یکدیگر منطبق کرده اند.

اگر به فلسفه سنتی ازدواج نگاه کنیم؛ شرایط خانوادگی، مالی و قومیتی در تعیین ساختار خانواده اهمیت داشته‌اند؛ اما امروزه، روابط فردی بنیان‌گذار یک خانواده می‌باشند. با وجود بهبودی که ساختار خانواده در تعیین از نظر شخصی یافته، موارد سنتی مانند مالی و شرایط خانوادگی با این که کمرنگ‌تر شده، نباید حذف شوند.

این درست است که تطابق شخصی زوجین، سهم اصلی در موفقیت یک رابطه را دارد؛ اما اگر در شور و شوق شروع یک رابطه، مسائل مهمی مانند اقتصاد، تقسیم مسئولیت‌های زندگی و تعیین برنامه آینده زوجین مشخص نشود؛ می تواند ناسازگاری‌های متعددی را در زندگی آینده آن‌ها به وجود آورد که در رابطه و نظر شخصیشان نیز تاثیرگزار می باشد. این جاست که دو نامزد بایستی پیش از ازدواج، لحظه‌ای از رویای رمانتیک ارتباط بین یکدیگر خارج شده و 6 مسئله مهم زندگی را با هم در میان بگذارند تا بتوانند به نظر جامع و برنامه کاملی برای آینده مشترک خود برسند.

ازدواج یک تعهد بین دو نفر است که ممکن است دیدگاه های متفاوت در مورد مسائل خاص داشته باشند. مطالعات متعدد در طول سال ها ثابت کرده است که صحبت پیش از ازدواج در مورد این مسائل قبل از روز عروسی شما می تواند به طور قابل توجهی بر موفقیت یک ازدواج تاثیر بگذارد.

میخواهم نامزدم را مات و مبهوت خودم کنم

6 سوال مهم پیش از ازدواج

1- مسائل مالی

پیش از ازدواج در گرمای یک رابطه، یکی از مسائلی که کمتر به آن پرداخت می‌شود؛ مسائل مالی و ایده مدیریت اقتصادی زندگی می باشد. بسیاری در نگاه مالی به یک رابطه تنها شغل و دارایی کنونی همسر را در نظر می گیرند. اما نکته مهم تری وجود دارد؛ چرا که مهم تر از داشتن دارایی، نحوه پرداخت و مدیریت آن در زندگی نقش دارد و نبود سیاست کافی در برنامه ریزی مالی، یکی از عامل های اصلی طلاق و جدایی می باشد.

ممکن است متوجه شده باشید که نگاه شریک زندگیتان نسبت به پول متفاوت است. او ممکن است محتاط‌تر عمل کرده و خریدهای خود را با دقت بالاتری انجام داده و یا به محض کسب مال، آن را برای خرید لوازمی که دوست دارد، خرج کند. این تفاوت نگرش به دارایی در زمانی که بسیاری از جنبه‌های زندگی از جمله مال، مشترک می‌شود؛ می‌تواند اختلافات و مشاجره‌های متعددی را به همراه داشته باشد. در اینجا زوجین بایستی ابتدا اولویت‌های مالی خود را با یکدیگر منطبق نمایند.

 • اینکه منبع درآمد اصلی برعهده چه کسی می باشد؟
 • برنامه تصمیم گیری برای پرداخت هزینه ها چگونه است؟
 • حد مطلوب صرفه‌جویی چه مقدار می‌باشد؟
 • در صورت از دست دادن کار یا تصمیم به ادامه تحصیل، چه نتیجه بدست خواهد آمد؟
 • چقدر بدهی دارید و دارایی ها چیست؟
 • برنامه برای خرید یا رهن خانه چیست؟

و دیگر مباحث مرتبط که باید پیش از ازدواج روشن شود.


مقاله مرتبط: آیا میدانید مهم‌ترین معیار‌ها برای انتخاب همسر مناسب شما چیست؟


تصمیم گیری مالی، دیگر مباحث زندگی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد

محققی به نام جفری دوی و همکارانش کشف کردند که صحبت در مورد پول مهم است، زیرا بحث در مورد پول همیشه در مورد خود آن نیست چرا که اختلاف نظر مالی نه تنها در زمینه اقتصادی، بلکه احترام، گرمای ارتباط، تصمیم‌گیری‌های زندگی و همدردی را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. تحقیقات دوی نشان می‌دهد که گاهی اوقات بحث در مورد وضعیت مالی آسان‌تر از پرداخت به مسائل ناشی از آن است.

پول می تواند باعث ایجاد فشار زیادی در خانواده شود و مطالعات نشان می دهد که امور مالی یکی از دلایل اصلی طلاق است. لزوما لازم نیست که در مورد همه چیز توافق کنید و شاید یکی از شما در برخی جنبه های آن از دیگری بهتر باشد.

2- نحوه بحث و مشاجره در مورد موضوعات

مشاجره یا مشاجره نکردن، صرفا امری مثبت یا منفی نیست، بلکه نحوه مباحثه و مشاجره و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف زندگی که در مورد آن اختلاف نظر دارید؛ مهم است. بدین منظور دو طرف یک رابطه عاطفی بایستی با نحوه استدلال و درک معنای زندگی و برخورد با آن از سوی یکدیگر آشنا شوند. تحقیقات شناختی، الگوهای واکنشی مختلفی را در مورد نحوه مشاجره زوجین، تعیین نموده‌اند که در صورتی که مباحثه های شما نیز در زمره این الگوهای بد قرار می‌گیرند می بایست به فکر راه حلی برای تصحیح نحوه بر‌خورد با همسر در زمان اختلاف نظر باشید.

یکی از الگوهای نامناسب در ازداوج، حمله و عقب نشینی ناگهانی در مورد مسائل می‌باشد که این حمله به طور معمول توسط زن صورت می گیرد. برای مثال اگر شخصی که قسمت بزرگی از درآمد خانواده را بر‌عهده دارد؛ در مورد تصمیم گیری های مشترک خود را مستقل بداند، به طور معمول توسط فرد مقابل مورد حمله قرار گرفته و به طور کلی فردی که به دنبال تغییر در رابطه یا موقعیت‌های مسئولیت‌ها می‌باشد؛ توسط طرف مقابل مورد حمله قرار می‌گیرد. مشکل این الگو در این است که در دیگر جوانب زندگی رخنه کرده و موجب پرخاش‌گری یا عقب نشینی در دیگر مسائل می‌شود.

از چهار الگوی رفتاری نامناسب در مشاجره بپرهیزید:

 • نقد شخصیتی: حمله به شخصیت طرف مقابل بدل از بررسی رفتاری که از او برآمده.
 • تحقیر: سوء قصد آگاهانه به شخصیت طرف مقابل و در میان گزاشتن نکات منفی او که ربطی به مسئله کنونی ندارد.
 • دفاع متعصبانه: امتناع از پذیرفتن مسئولیت، عقب‌نشینی، پرداختن تنها به مشکلات فرد مقابل یا تکرار بازگو کردن تلاش‌های خودتان.
 • مانع تراشی: که همان رفتار حمله و عقب نشینی است که پیشتر توضیح دادیم.

3- نحوه درک شخصیت مقابل

6 سوال مهمی که باید پیش از ازدواج از نامزد خود پرسیده و درباره آن بحث کنید

شاید در میان این موارد درک شخصیت کمتر مورد توجه قرار گیرد اما شناخت شخصیتی و نیازهای احساسی و روانی، یکی از مهم ترین تحقیقاتی است که پیش از ازدواج باید انجام شود. در حالی که همگی قبل از ازدواج در مورد تفاهم‌ها و اشتراک‌ها صحبت می کنند؛ پس از آن ممکن است، استرس و فشار کاری و خانوادگی، خلق و خوی فرد مقابل را متفاوت از آنچه جلوه می‌داده، نشان دهد و موجب تغییر اهداف، خواسته ها و کردار یک فرد شود که هم‌جهت با شریک زندگی او همچون قبل نباشد.

در زندگی مشترک ممکن است، آنچه رخ می دهد از تصورات یکی از زوجین خارج باشد و اینجاست که همسر با واکنش قصد تغییر شرایط را دارد و در این مسیر شخص مقابل یا با او هم‌سو شده و یا در مقابل وی می‌ایستد. به طور کلی اینگونه می‌پنداریم که باورهای ما نسبت به یک شخصیت ثابت و غیر قابل تغییر است.

اما اگر به منعطف بودن شخصیت‌ها معتقد باشیم؛ با این باور به تفحص و جستجوی بیشتر در اعماق یک شخصیت مقابل خواهیم پرداخت و در مقابل تغییرات ناگهانی طرف مقابل کمتر شگفت‌زده شده و پاسخ و واکنش بهتری خواهیم داد.

4-ایده و تفکر شما در مورد زندگی مشترک

زندگی یک تجربه مشترک است که معنای آن می تواند به نحو متفاوت و متنوعی با توجه به نیاز احساسی افراد حاضر در آن پیش رود. پس بهتر است خود و همسر آینده خود، پیش از ازدواج، معنای حقیقی رابطه را با توجه به نیاز و احساساتی که دارید و برگرفته از اصول تعریف نمایید.

ابتدا بهتر است نقش هر‌کدام در زندگی معلوم شود به طوری که آیا یک شخص بر روی درآمد و دیگری مدیریت منزل کار خواهد کرد و یا هر دو تمایل به انجام شغل خاصی را دارند؟ تمایل به ادامه تحصیل وجود دارد؟ و چگونه می‌توان با وجود حفظ صمیمیت، استقلال هر دو عضو رابطه را حفظ نمود.

گاهی برخی از افراد، بسیاری از رفتارهای دوران مجردی خود را پس از ازدواج ادامه می‌دهند. آن ها ممکن است، قسمت بزرگی از وقت خود را صرف گذراندن با دوستان کرده و درآمد مالی را مجزا از همسر نگه داشته و در یک مسیر جدا از همسر و موازی با آن حرکت کرده که در نقطه های کوچکی از زندگی به یک دیگر متصل می‌شود.


مقاله مرتبط: نشانه های مرد عاشق چیست؟ چطور بفهمیم یک مرد عاشق ما شده است؟


برخی نیز با شروع زندگی به عنوان متاهل، تمامی نیازها، رویاها و دستاوردهای خود را با شریک زندگی خود به اشتراک می‌گزارند. ماهیت اینکه از نظر مالی به همسر خود وابسته باشید یا نه صرفا شما را مستقل یا وابسته نشان نمی‌دهد. چرا که گاهی اگر زوجین در زمینه امور زندگی بتوانند به توافق خاصی برسند

 • آیا ما هر دو مایل هستیم در مهارت های ارتباطی خودمان کار کنیم و با یکدیگر همکاری کنیم؟
 • آیا اعتقاد دارید که ما باید همه چیز را با هم انجام دهیم؟
 • انتظارات شما درباره چگونگی وقت آزاد ما چیست؟
 • آیا فکر می کنید که ما به یکدیگر گوش می دهیم؟

5- تجربیات دوران کودکی

پیش از ازدواج

وقتی برای در میان گزاشتن تمامی تجربیات دوران خردسالی و کودکی وجود ندارد و نیاز نیست جزئیات ریز این بازه زمانی مهم از زندگی را با دیگری در میان بگزارید. بلکه در این بخش در مورد تجربیات سخت و یا مهم زندگی که با آن رو به رو شده اید صحبت کنید. تجربیات کودکی، نقش بزرگی در شکل گیری شخصیت کنونی ما دارند و وجود تجربیات، سلایق، تفکرات و تصمیم‌گیری‌های مشترک می تواند جنبه مثبتی در یک رابطه باشد.

یک ترس اجتماعی می تواند از زمان کودکی یک فرد را دنبال کرده و آشنایی طرف مقابل با این معضل می‌تواند به تصمیم‌گیری و کمک‌رسانی هر چه بیشتر او پیش از ازدواج کمک کند.

 • دوران کودکی شما چطور بود؟
 • خانواده تان با شما مهربان بود؟
 • آیا فکر می کنید در طول تعطیلات با خانواده تان مشکل دارید؟
 • چه ارزش های خانوادگی را برای ازدواج خودمان در نظر دارید؟
 • در مور خانواده خودتان چه چیزی دوست دارید و دوست ندارید؟

6- فرزند داشتن و تربیت آن ها

به دلیل اینکه در پیش از ازدواج ما به رابطه به عنوان شوهر و همسر نگاه می‌کنیم، نقش پدر و مادر در این موقعیت فراموش شده و حتی زمانی که به مسئله فرزندآوری نگاه می‌کنیم؛ آن را تنها در قالب یک تخیل از چند کودک نازنین، در ذهن خود به جریان در می‎آوریم. بهتر است لحظه ای از رویای آرمانی خود در این زمینه خارج شده و به یادآورید که مسئله چگونگی و اختلاف نظر در تربیت فرزندان، یکی از اصلی ترین عوامل طلاق است.

در این بحث، نحوه رفتار، ضوابط تربیت، آرمان های یک کودک نمونه باید میان دو شخص رد و بدل شده تا به نگاه و توافقی یکسان در زمینه کودکان دست یابند.

 آیا شما فکر می‌کنید یک رویکرد مقرراتی یا رویکرد آزادانه را در تربیت کودکان در نظر بگیرید؟ یا با ارائه ارشادات کافی، تصمیم‌گیری را به او بسپارید؟

سوالاتی که پیش از ازدواج باید بپرسید:

 • آیا می خواهید فرزند داشته باشیم؟
 • اگر ما تصمیم بگیریم، چند فرزند می خواهیم داشته باشیم؟
 • چه مدت بعد ازدواج  فرزند داشته باشیم؟
 • فلسفه والدین شما چیست؟
 • اگر هردو شاغل هستید: آیا یکی از ما پس از داشتن فرزند، در خانه می ماند؟

مقاله مرتبط: چطوری دوست پسرمو عاشق خودم کنم؟ نحوه جذاب ابراز عشق به دوست پسر


7- عادات شخصی

اگر پیش از ازدواج با شریک زندگیتان زندگی نکنید، گاهی اوقات این چیزهای ظاهرا ناچیز است که واقعا می تواند زیر پوست شما قرار بگیرد و مشکلی بزرگتر از حد انتظار داشته باشد.

ایا در منزل سیگار یا نوشیدنی الکلی مصرف میکنید؟
آیا در سیستم قضایی پرونده دارید؟
چگونه می توانیم کارهای خانگی را تقسیم کنیم؟

ایا زن را به چشم همراه میبینید یا فردی که کل امورات منزل به عهده اوست؟

ایا لباس های زیر را خودتان شست و شو میکنید؟

8- اعتقادات معنوی و مذهبی

اگرچه مذاهب و باورهای معنوی تابعیت جامعه هستند، اما سوالات مذهبی پیش از ازدواج می توانند نقش مهمی در ازدواج شما ایفا کنند.

این سوالات را در نظر بگیرید:

آیا دین نقش مهمی در زندگی شما دارد؟
آیا فکر می کنید ایمان و معنویت در ازدواج مهم هستند؟
تصویر شما از خدا چیست؟

چقدر به دین و پوشش و حتی حضور در مهمانی ها اهمیت میدهید؟

اگر اختلاف نظر شدیدی میان دو نامزد پیش از ازدواج وجود دارد؛ باید حتما این مسئله را حل نمایند. , بهترین راه برای داشتن ازدواج موفق مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج و استفاده از آموزش های لازم قبل ازدواج است.

مقالات مرتبط
نظــرات