مـــرکــز دانلــــــــود

آیا داشتن رابطه قبل از ازدواج درست است؟ (روانشناسی رابطه ها)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 11 مهر 99 0 نظر
نظرات کاربران :

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای انسان، نیاز جنسی است. این نیاز نیز مانند نیاز انسان به غذا، خواب، تنفس و… باید برطرف شود. به همین دلیل، راه‌حلی پیش روی انسان‌ها گذاشته شده است تا برای جلوگیری از هرج و مرج، در قالب ازدواج تنها با یک شریک جنسی رابطه برقرار کنند. حال با توجه […]

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای انسان، نیاز جنسی است. این نیاز نیز مانند نیاز انسان به غذا، خواب، تنفس و… باید برطرف شود. به همین دلیل، راه‌حلی پیش روی انسان‌ها گذاشته شده است تا برای جلوگیری از هرج و مرج، در قالب ازدواج تنها با یک شریک جنسی رابطه برقرار کنند. حال با توجه به این که ازدواج کردن کار بسیار دشواری شده است، اغلب جوانان نمی‌توانند در دوران دوستی صبور باشند. با وجود تابو بودن این رابطه در ایران، می‌خواهیم به بررسی درستی یا نادرستی رابطه قبل ازدواج بپردازیم.

1- جلوگیری از شناخت واقعی

گاهی داشتن رابطه قبل ازدواج موجب می‌شود تا دو فرد نتوانند شناخت واقعی و درستی از یکدیگر پیدا کنند زیرا این گونه رابطه چشمان آنان را روی شناخت می‌بندد و آن‌ها درگیر ارتباطی می‌شوند که بیشتر بعد فیزیکی آن به چشم می‌آید. البته ناگفته نماند که نزدیکی جسم‌ها نیز نوعی از ارتباط است که موجب می‌شود روح‌ها راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ اما گاهی این روابط اجازه نمی‌دهد که دو فرد در مورد مسائل واقعی خود با هم صحبت کنند.

این نوع رابطه گاهی موجب می‌شود تا دو فرد کاملاً کورکورانه تصمیم بگیرند و نتوانند یکدیگر را درست بشناسند و وقتی این شناخت صورت بگیرد، دیگر خیلی دیر شده است. در نتیجه، پس از زدن دیگری برای آن فرد سخت می‌شود و ترجیح می‌دهد چشمانش را روی مشکلات واقعی و مهمی که می‌توانند بر زندگی مشترک تأثیرات عمیقی بگذارند، ببندد؛ بنابراین، رابطه جنسی پیش از ازدواج اگر شتاب‌زده باشد، می‌تواند جلوی تصمیم‌گیری صحیح را بگیرد.

2- دیدگاه خودتان چیست؟

دیدگاه خودتان چیست؟

این که در مورد درستی یا نادرستی رابطه قبل ازدواج چه نظری دارید، کاملاً به نوع تفکر و اعتقادات شما برمی‌گردد. همان طور که می‌دانید دانش مردم ما در زمینه چنین مسائلی بسیار پایین و ابتدایی است. از طرفی هم نگاهی ضد زن و مردسالارانه به این نوع رابطه وجود دارد. در نتیجه، نگاه مردم به زنانی که رابطه پیش از ازدواج دارند، بسیار منفی‌تر و بدتر است اما این نگاه‌های منفی و زننده باید از جایی تغییر پیدا کنند. تغییر هم باید از خود ما شروع شود.

مقاله مرتبط: قبل از خواندن این مقاله هیچ رابطه دوستی قبل ازدواج شروع نکنید!

3- تفکرات اشتباه در مورد بیشتر شدن علاقه

ممکن است فکر کنید برقراری رابطه قبل از ازدواج موجب محکم شدن پیوندها و علاقه‌ها می‌شود. این امر در بسیاری از موارد درست است؛ اما این موارد در کدام دسته قرار دارند؟ آن افرادی که واقعاً شریک خود را دوست دارند. در صورتی که قصد یک فرد سوءاستفاده و لذت باشد، شما هیچ گونه نمی‌توانید او را به راه راست هدایت کنید. برخی از افراد عشق و علاقه آتشین یک‌طرفه نسبت به فردی پیدا می‌کنند که ممکن است در همان ابتدای رابطه جدی نبودن خود را اعلام کرده باشد.

در این موارد فردی که واقعاً عاشق شده است، به چنین رابطه‌ای رو می‌آورد تا آن شخص را پایبند کند. کسی که به شما علاقه نداشته باشد، با برقراری رابطه جنسی عشقی در او ایجاد نمی‌شود. البته در مواردی زندگی پایدار و پرشور هم دیده شده است اما در اکثر موارد اگر علاقه‌ای هم ایجاد شود، ظاهری یا بر طبق عادت است و فرد عادت کردن را با عشق اشتباه می‌گیرد. پس همیشه در نظر داشته باشید که اگر فردی به شما علاقه داشته باشد، خود به خود به سمتتان می‌آید.

4- پنهان‌کاری

رابطه قبل ازدواج

یکی دیگر از معایب برقراری رابطه قبل ازدواج، پنهان‌کاری‌هایی است که دو فرد باید انجام دهند. نیازی نیست کسی در مورد زندگی جنسی شما نظری بدهد و شما هم نباید اجازه این کار را به دیگران دهید اما مسئله این است که افراد مجبور می‌شوند این رابطه را همیشه پنهان نگه‌دارند زیرا جامعه مجوز برقراری رابطه جنسی پیش از ازدواج را به جوانان نمی‌دهد.

در نتیجه، مدام این تفکر در ذهن این افراد شکل می‌گیرد که نکند کی از این ماجرا بویی ببرد یا دوستان صمیمی که از این رابطه خبر دارند، به دیگران چیزی بگویند. در نتیجه، مجبور هستند خواسته‌ها، نیازها و روابط خود را سرکوب و پنهان کنند زیرا حوصله پنهان‌کاری‌ها را ندارند.

5- تحت تأثیر قرار گرفتن خانواده‌ها

در کشور ما داشتن رابطه قبل ازدواج تابو محسوب می‌شود و با وجود این که مردم روز به روز روشن‌فکرتر می‌شوند و دیگر داشتن دوست پسر یا دوست دختر قبل از ازدواج آن چنان کار بد و زشتی نیست، اما همچنان برقراری رابطه جنسی بدون عقد رسمی، در نظر مردم کار اشتباهی است. به همین دلیل، اگر رابطه قبل ازدواج دختر یا پسر به گوش خانواده برسد، ممکن است دید منفی نسبت به آن فرد و همچنین شریک عاطفی او ایجاد شود.

ممکن است خانواده‌ها فکر کنند کسی که قبل از ازدواج تن به رابطه جنسی می‌دهد آدم خوبی نیست و همان حرف‌هایی را بزنند که مردم با تفکرات قدیمی می‌زدند. در صورتی که فرزند آن‌ها نیز پای دیگر رابطه است. در نتیجه، آن‌ها می‌توانند برای ازدواج کردن این دو شخص سختگیری کنند و دید منفی و بدی نسبت به همسر آینده فرزندشان داشته باشند. این تفکرات اغلب در برابر دختران ایجاد می‌شود و خانواده پسر فکر می‌کنند با برقراری رابطه دیگر آن دختر، همسر خوبی نخواهد بود!

6- احساس گناه و شرم

رابطه قبل ازدواج

متأسفانه این نیاز اصلی جوانان در کشور ما بسیار نادیده گرفته شده است و حتی صحبت کردن در مورد آن در بسیاری از خانواده‌ها کار بسیار زشت و بدی محسوب می‌شود. جامعه نیز این موضوع را بسیار زشت و کریه جلوه داده است به طوری که حتی آموزش‌های ابتدایی هم در این زمینه وجود ندارد و چه بسا بسیاری از افراد حتی بعد از ازدواج هم از جوانب مختلف برقراری رابطه جنسی هیچ اطلاعاتی ندارند.

به همین دلیل، جوانان از برقراری این نوع رابطه پرهیز می‌کنند و حتی با وجود علاقه داشتن به شخصی دیگر نمی‌توانند نیاز خود را در این زمینه با او مطرح کنند. چون ممکن است مخاطب حرف آن‌ها را بد برداشت کند و به آن‌ها انگ بی‌حرمتی و بی‌شرافت بودن بزند. از طرفی هم افرادی که رابطه قبل ازدواج داشته‌اند، مدام احساس شرم و گناه می‌کنند زیرا دید جامعه و دین رسمی کشور نسبت به برطرف کردن این نیاز بسیار منفی است.

7- سخت شدن پایان دادن به رابطه ناسالم

یکی دیگر از معایب داشتن رابطه قبل ازدواج این است که برای دو فرد پایان دادن به رابطه‌ای ناسالم سخت‌تر می‌شود. کلاً دل کندن از یک رابطه کار سختی است و ممکن است یک فرد تا سال‌ها درگیر آن باشد و نتواند با رابطه قبلی خود کنار بیاید. این مسائل با رسیدن به بلوغ فکری به پایان می‌رسند اما رسیدن به همین بلوغ نیز کار دشواری است. حال فکرش را بکنید که علاوه بر رابطه عاطفی، پیوند فیزیکی نیز بین دو فرد ایجاد شده باشد.

در این زمان پایان دادن به رابطه کار بسیار دشواری می‌شود و چه بسا بسیاری از افراد به دلیل داشتن رابطه جنسی به رابطه ناسالم خود پایان نمی‌دهند و فکر می‌کنند باید همچنان به آن رابطه ادامه دهند و چاره دیگری ندارند. این تفکر در جامعه ما بیشتر هم هست زیرا این رابطه تابو است و افراد فکر می‌کنند اگر تن به رابطه جنسی به یک نفر دهند تا آخر عمر باید با همان شخص بمانند.

8- بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته

شاید بزرگ‌ترین عیب برقراری رابطه قبل ازدواج، بارداری ناخواسته است. کسی که در این میان ضرر می‌کند و قربانی می‌شود، زنی است که در رابطه قرار دارد. متأسفانه در کشور ما از مادران مطلقه و بیوه حمایتی نمی‌شود چه برسد به زنی که بدون ازدواج کردن باردار شده است. شاید بتوان گفت همه بارداری‌های پیش از ازدواج به سقط کردن منجر می‌شود. بسیاری از مردان در این موقعیت جا خالی می‌کنند و فردی را که به اصطلاح عاشق او بودند، رها می‌کنند.

زندگی زنی که در این موقعیت قرار گرفته است بسیار سخت می‌شود و نه تنها از جانب جامعه بلکه از طرف خانواده خود نیز طرد می‌شود. بسیاری از زنان کارتون خواب ایران از دخترانی هستند که روزی ناخواسته و در رابطه جنسی قبل از ازدواج باردار شده‌اند. همان طور که گفتیم این مورد تنها زمانی مشکل‌ساز می‌شود که آن زن حامی نداشته باشد. اگر مردانی که این گونه پدر می‌شوند، سر حرف خود بمانند، تغییرات فرهنگی بزرگی در جامعه ما ایجاد می‌شود.

9- آشنایی با نیازها و خواسته‌های فرد مقابل

ممکن است یکی از دلایل برقراری رابطه قبل ازدواج، آشنایی با نیازها و خواسته‌های فرد مقابل و همچنین خودتان باشد. این دلیل کاملاً منطقی است؛ اما در جامعه ما پذیرفته شده نیست و آن را بسیار دلیل بی‌منطق و بدی می‌دانند. حقیقت این ماجرا، درستی آن را نشان می‌دهد. آن چه این دلیل را خطرناک می‌کند این است که افراد به جای شناخت و به تفاهم رسیدن در رابطه جنسی، صرفاً به لذت آن فکر کنند.

بسیاری از طلاق‌هایی که در کشور ما صورت می‌گیرد، دلیل جنسی دارند زیرا در این رابطه طرفین نمی‌توانند نیاز یکدیگر را برطرف کنند. این امر نشان می‌دهد که در ابتدا مردم ما دانش کمی نسبت به این مسئله دارند. از طرفی هم تلاشی برای بهبود رابطه جنسی خود نمی‌کنند. برخی از افراد دچار بیماری‌های جنسی، سادیسم، مازوخیسم و… هستند و چه بسا جدا شدن از آن‌ها بعد از ازدواج می‌تواند صدمه بیشتری به فرد بزند. بسیاری از این بیماری‌ها به سادگی درمان نمی‌شوند و ممکن است هیچ وقت هم درمان نشوند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی درستی یا نادرستی رابطه قبل ازدواج پرداختیم. به این رابطه در کشور ما با دیدی منفی نگاه می‌شود و افرادی که پیش از ازدواج رابطه جنسی برقرار می‌کنند، گناهکار و جهنمی خوانده می‌شوند. همین امر موجب می‌شود افراد در این زمینه به بلوغ فکری نرسند و همیشه مشکلات متعددی در این باره وجود داشته باشد. بنابراین، به جای پاک کردن صورت مسئله و منع جوانان از این نوع رابطه، بهتر است به آن‌ها آموزش‌های کافی داده شود.

مقالات مرتبط
نظــرات