مـــرکــز دانلــــــــود

تکنیک های علمی و کاربردی برای جلوگیری از افسردگی بدون استفاده از دارو

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 اردیبهشت 97 0 نظر
نظرات کاربران :

افسردگی، یکی از بیماری های شایع در قرن جدید است که افراد زیادی در دنیا به آن مبتلا هستند، این بیماری روحی را می‌توان با تغییر در روتین‌ها و فعالیت‌های روزانه به طور کلی برطرف کرد و از بازگشت دوباره آن جلوگیری کرد. در این نوشته با نکاتی برای جلوگیری از افسردگی آشنا خواهید شد.

افسردگی از اختلالات روانی رایج در دنیا است که بیش از 121 میلیون نفر به آن مبتلا هستند و باعث مشکلات زیادی در زندگی اجتماعی و فردی انسان خواهد شد اما خبر خوب اینکه در بین افرادی که به آن مبتلا می‌شوند چیزی در حدود 80% تا 90 % بهبود می‌یابند. هرچند که روش تضمینی برای جلوگیری از افسردگی وجود ندارد اما راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش دهید. در این نوشته با انواع راه‌های جلوگیری از افسردگی آشنا شوید

مراقبت از بدن

جلوگیری از افسردگی با ورزش

1. به طور منظم ورزش کنید

باور دارید یا خیر، ورزش یکی از فعالیت‌هایی بسیار مفید برای جلوگیری از افسردگی است. در تحقیقات علمی جدید اثبات شده است که ورزش کردن به اندازه درمان‌های روان شناختی و بعضی درمان‌ها موثر است و تاثیر یکسانی را در نتایج نشان می‌دهند. حداقل هر روز نرمش صبحگاهی را داشته باشید. وزن بدن خود را کنترل کنید و به ورزش علاوه بر زیبایی و افزایش اعتماد به نفس شما در ارتقا حالت روانی شما هم تاثیر مثبتی دارد.

2. به میزان کافی بخوابید

خوابیدن در تنظیم کردن عملکرد بدن نقش بسیار مهمی دارد و خلق و خو روانی انسان را کنترل می‌نماید. افراد جوان عادت دارند خواب نامنظمی داشته باشند و این موضوع در بوجود آمدن بیماری‌های روانی اثرگذار خواهد بود. طبق تحقیقات 8 ساعت خواب شبانه مناسب ترین خواب برای انسان است. سعی کنید به میزانی بخوابید که بدن شما بهترین عملکرد خود را داشته باشد. خواب مناسب به عملکرد مغز و جلوگیری از افسردگی و دیگر بیماری‌های ذهنی کمک شایانی خواهد کرد.

3. رژیم غذایی سالم داشته باشید

جلوگیری از افسردگی با رژیم غذایی

خورد غذای با چربی کم، سرشار از ویتامین، مواد مغذی، امگا 3 (مخصوصا در ماهی) و مواد غذایی دارای فولیک اسید در جلوگیری از افسردگی و تنظیم خلق و خوی شما موثر هستند. سعی کنید سلامتی خود را با خوردن مواد غذایی سالم و مقوی تضمین کنید.

در بعضی فرهنگ‌ها خوردن قند بسیار پایین است و به طور شگفت آوری میزان افسردگی آنها نسبت به جوامعی که مصرف قند بالاتر دارند کمتر است. مصرف مواد قندی را که خطر ابتلا به دیابت و فشارخون را افزایش می‌دهد را کم کنید.

4. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر دوری کنید

الکل یکی از موادی هست که باعث پایین آمدن خلق و خو و افسرده کننده است. مصرف مواد نوشیدنی الکی انسان را در معرض بیماری افسردگی قرار می‌دهد. همچنین اعتیاد به مواد مخدر زمینه ساز بیماری‌های روانی مختلفی است. برای جلوگیری از افسردگی حتما به این موضوع توجه داشته باشید.


مقاله مرتبط: چه راه هایی برای کنترل افسردگی وجود دارد؟


5. سلامت عمومی بدن خود را بررسی کنید

افسردگی ارتباط ویژه ای با بیماری‌های دیگری مانند بیماری قلبی، دیابت دارد. به طور کلی بیماری‌های روانی تاثیر مستقیمی بروی بیماری‌های جسمی دارد.

به طور مداوم با پزشک خود ارتباط داشته باشید و سالیانه به بررسی وضعیت سلامت عمومی بدن اقدام کنید. زیرا یک روحیه سالم و خوب نیازمند بدن سالم است.

مراقبت از ذهن

جلوگیری از افسردگی با تمرکز کردن

1. بروی مثبت اندیشی تمرکز کنید

در زندگی رسیدن به احساس رضایت درونی هدف بسیار مهمی است. شاید جالب باشد بدانید که انسان به چیزی خواهد رسید که فکرش را در سر می‌پروراند، اگر فکر می‌کنید که شکست خواهید خورد، احتمالا به این وضعیت دچار خواهید شد. پس بهتر است با مثبت اندیشی زمینه موفقیت خود را فراهم کنید. جلوگیری از افسردگی با افکار مثبت امکان پذیر است.

2. خودتان را سرزنش نکنید

اینکه بخواهید دائما همه چیز را بر عهده خودتان بدانید و خودتان را مقصر تمام اتفاقات بدانید حتما دچار اشتباه و در انتها به افسردگی مبتلا خواهید شد. به جای آن فکر کنید که دنیا بسیار بزرگ است و پارامترهای بسیار زیادی وجود دارد که نتایج گذشته را رقم زده اند و شما مقصر نبوده اید.

3. داوطلب شوید

جلوگیری از افسردگی با کار داوطلبانه

وقتی که سعی می‌کنید به دیگران کمک کنید، همچنان که ذهن خود را مشغول به انجام فعالیتی کرده اید، احساس مثبتی دریافت خواهید کرد و باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید  و کمک کردن به دیگرا شما را در موقعیت برد- برد دو طرفه قرار می‌دهد.

اگر نمی‌دانید که از کجا شروع کنید، به انجمن‌های خیریه سری بزنید و با آنها صحبت کنید.

4. بروی کارهای مورد علاقه خود کار کنید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

زمان خود را با انجام کارهای مورد علاقه خود سپری کنید، به این صورت هم استرس کمتری خواهید داشت و هم احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

نمی دانید به چه کاری علاقه دارید؟ خب عالی، به کاری فکر کنید که همیشه با خود می‌گوید «برای انجام آن اصلا وقت ندارید.» مثلا اگر به فوتبال سالنی علاقه دارید، همین هفته به نزدیک ترین سالن فوتسال محل زندگی خود مراجعه کنید و درباره زمان‌های فعالیت دیگران در آنجا سوال کنید، حتما براحتی دوستان جدیدی در آنجا پیدا می‌کنید و می‌توانید از ورزش دلخواه خود لذت ببرید. فقط کافی است اقدام کنید. باقی شرایط خودش پیش می‌آید.

5. استرس خود را با فعالیت‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن و حتی بازی کردن کنترل کنید

در زندگی امروز دور شدن از استرس و نگرانی برای جلوگیری از افسردگی بسیار مهم است. ورزش‌ها و فعالیت‌هایی هستند که سطح استرس بدن را پایین نگه می‌دارند، یوگا ، مدیتیشن، پیلاتس، کلام درمانی و حتی گذراندن وقت با دوستان به شما در این راه کمک می‌کنند.

همچنین اگر به این ورزش‌ها و فعالیت‌ها علاقه مند نیستید می‌توانید بازی‌های رایانه ای و موبایلی و یا آشپزی و مطالعه را امتحان کنید. هر روز زمانی به خود اختصاص دهید و به انجام سرگرمی و کارهای آرامش بخش بپردازید.

6. هر روز شکرگزار آنچه دارید باشید

شکرگزاری و جلوگیری از افسردگی

فکر کردن مثبت نیاز به تمرین دارد که به راحتی می‌توانید هر روز انجام دهید، هرچند در آغاز سخت به نظر می‌رسد. برای اینکه مثبت فکر کردن را در ناخودآگاه خود قرار دهید، تمرینی ساده را هر روز انجام دهید، هر روز برای یک چیز شکرگزار باشید و سعی کنی با شروع روز خود آن موضوع را یادآوری کنید و به این صورت در تمام روز انگیزه کافی خواهید داشت.

همچنین نوشتن چیزهایی که به خاطر آنها شکرگزار هستید اثر قوی تری بروی مثبت اندیشی و جلوگیری از افسردگی و بدبینی خواهد داشت.


مقاله مرتبط: ۸ قدم برای بیشتر دوست داشتن خویشتن


7. گروهی از دوستان صمیمی برای حمایت عاطفی داشته باشید

انسان به طور ذاتی موجودی اجتماعی است و نیاز به حمایت عاطفی اطرافیان خود دارد، برای جلوگیری از افسردگی و دیگر بیماری‌های روانی باید ذهن و خلق و خوی شما در حالت مناسبی قرار داشته باشد. داشتن گروهی از دوستان که با آنها صحبت کنید و سرگرم باشید می‌تواند به حمایت عاطفی و ذهنی شما کمک کند.

8. برای جلوگیری از افسردگی همیشه برای سرگرمی وقت بگذارید

جلوگیری از افسردگی با سرگرمی

دنیا به گونه ای پیش می‌رود که همه در حال رقابت با یکدیگر برای موفقیت هستند، دانشجویان برای نمره بهتر تلاش می‌کنند، کارگران برای افزایش ساعات کاری خود تلاش می‌کنند، افراد در سازمان‌ها سعی می‌کنند از نردبان موفقیت سازمانی بالاروند و به رتبه‌های بالا برسند و در این راه دست از تلاش برنمی‌دارند. بهتر است بجای اینکه فکر کنیم به انجام چه کارهایی «مجبور هستیم» به انجام کارهایی «که برای ما بهتر است» فکر کنیم.

سعی کنید اگر در تمام روز به کار می‌پردازید، سرگرمی شبانه ای داشته باشید و یا از تعطیلات آخر هفته به خوبی استفاده کنید. هرچه ارتباطات شما با دیگران تقویت شود احساس امنیت و شادمانی بیشتری خواهید داشت.  روتین‌های زندگی که به افزایش تعادل آن کمک می‌کند را در برنامه روزنه خود جای دهید.

مقالات مرتبط
نظــرات