مـــرکــز دانلــــــــود

کراش داشتن چیست؟ آیا کراش زدن همان عشق یک طرفه هست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 6 بهمن 96 13 نظر
نظرات کاربران :

کراش داشتن یا کراش زدن به چه معناست؟ رابطه عاطفی و احساسی یک طرفه و بدون فهمیده شدن از سوی طرف مقابل هست که می تواند به شما آسیب بزند. اما چگونه؟ به این صورت که ارتباط اجتماعی شما را محدود می کند، بروی مدل ذهنی عاطفی شما تاثیر منفی می گذارد، بازخوردهای محیطی را اشتباها برداشت خواهید کرد. در این نوشته به شما می آموزیم که چگونه از وابستگی بیش از حد به کراش خود جلوگیری کنید و در حد طبیعی به فرد دیگری احساس عاطفی داشته باشید.

این روز‌ها موضوع کراش زدن یا کراش داشتن روی شخصی از بحث‌های داغ و پرهیجان نوجوانان و حتی جوانان هست. خب ابتدا به تعریفی از آن بپردازیم که این عبارت کراش داشتن به چه معنایی هست؟ کراش داشتن به معنی علاقه طبیعی و سرگرم کننده به شخص دیگری در اکثر موارد هست. نوعی عشق ورزیدن یک طرفه به فرد مورعلاقه مانند چیزهای دیگری که به آن‌ها عشق می‌ورزیم.

در کراش مشکل عاطفی که ممکن است شما را تحت تاثیر خود قرار دهد احساس وابستگی وسواس گونه و بیش از حد است.
به گونه ای که بعد از مدتی حرکات کوچک کراش خود را زیر نظر خواهید گرفت و دیوانه وار به آن‌ها فکر می‌کنید و به رابطه عاطفی خود با وی فکر می‌کنید.
هرچند که این احساسات در اکثر موارد طبیعی هستند اما اگر از کنترل شما خارج شوند می‌تواند تاثیر منفی بروی عزت نفس و اعتماد به نفس و سلامت روانی شما بگذارد.

مقالات مرتبط:  معنی «جاست فرند» (Just Friend) چیست؟ آیا رابطه دوستی شما فراتر از آن هست؟

اینکه بدانید چگونه کراش خود را کنترل کنید و عشق و علاقه خود را به شکل سالمی حفظ کنید نیاز به مهارت هایی دارید که در این مقاله با آن‌ها آشنا خواهید شد. اگر به تازگی به موضوع کراش داشتن آشنا شده اید این نوشته را تا انتها بخوانید.

عیوب کراش خود را ببینید

وقتی که با قلب تان تصمیم میگیرید و یا فکر می‌کنید، اینکه در فردی خوبی هایی را ببینید بسیار محتمل خواهد بود و به همین دلیل است که در کراش داشتن روی کسی بدانید که او نیز یک انسان است و عیوب و اشکالاتی در خود دارد حتی اگر شما آن‌ها را نمی بینید. بجای تمرکز بروی ویژگی‌های کوچک و بامزه سعی کنید به شکل انسان کاملی با تمام ویژگی‌های خوب و بد او را ببینید.

 

میخواهم هر مردی را جذب و وابسته خودم کنم

حواس خود را پرت کنید

وقتی که خود را با کراش تان تصور می‌کنید و آرزو می‌کنید که ای کاش با او بودید راهی برای برهم زدن رشته این افکار و کنار گذاشتن آنی آن کنید. مثلا شروع به مطالعه کتابی کنید، به سراغ سرگرمی مورد علاقه خود بروید، کار هیجان انگیزی انجام دهید تا ذهن شما مشغول نگه داشته شود.


مقاله مرتبط: نشانه های پسر عاشق را از کجا بفهمیم؟


به یاد داشته باشید که تصور کردن‌های عاشقانه و کراش داشتن اتفاق طبیعی است اما راه حلی برای روابط عاطفی شما نخواهد بود و بهتر است از فکر و خیالات تا حدی فاصله بگیرید.

کراش خود را در جایی که شما انتخاب می‌کنید ببینید

کراش داشتن

افراد در محیطی که احساس آشنایی و راحتی داشته باشند بیشتر خود را به نمایش می‌گذارند و خود را می‌توانند براحتی جذاب و فریبنده نشان دهند، اگر شما با کراش خود در محیطی که وی راحت هست ملاقات می‌کنید او را جذاب تر و با اعتماد به نفس بالا خواهید یافت.
اگر می‌خواهید که آن‌ها را به صورت عادی ببینید بهتر است ملاقات‌های خود را خارج از فضاهایی که همیشه آن‌ها را دیده اید مثل مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه ببینید. وقتی که کراش شما از منطقه امن خود خارج شود به حالت طبیعی و عادی رفتار خواهد کرد.

سرگرمی جدیدی را شروع کنید

وقتی که کراش داشتن دائما شما را وسوسه می‌کند که به فرد مورد علاقه خود فکر کنید، شروع یک سرگرمی جدید بسیار حیاتی خواهد بود. به این ترتیب زمان بیشتری را به فعالیت خود فکر خواهید کرد و اگر در حال حاضر سرگرمی خاصی ندارید بهتر است سریعا درباره آن فکری بیندیشید. مثلا دیدن یک سریال جدید را شروع کنید، به باشگاه ورزشی بروید، به آشپزی غذاهای خارجی روی بیاورید. هر کاری که می‌تواند برای شما لذت و هیجان را فراهم کند مناسب خواهد بود.

رفتارهای کراش خود را در دیگران نیز ببینید

وقتی که به حرف‌ها و رفتارهای کراش خود فکر می‌کنید و خیال می‌کنید که بهترین فرد روی زمین را یافته اید، به این موضوع فکر کنید که دقیقا همان حرف‌ها و همان رفتارها را در چه افراد دیگری مشاهده کرده اید؟

مقالات مرتبط:  9 نشانه برای کسی که هنوز به رابطه قبلی خودش فکر می‌کند

با این کار می‌فهمید که آنقدر‌ها هم که فکر می‌کرده اید کراش شما فرد خاصی نخواهد بود و تشخیص چنین چیزی به تعادل رساندن احساسات شما کمک زیادی خواهد کرد.

یک مانترا برای خود بنویسید و تکرار کنید

جمله شعاری مانند «او هم به من خیلی علاقه مند است.» به شما کمک خواهد کرد تا قدرت احساسات خود را دوباره در دست بگیرید. وقتی که فکر می‌کنید کراش داشتن به معنای نادیده گرفتن خودتان است سعی کنید با بیان عباراتی که شما را در مرکز توجه و دنیای خودتان قرار می‌دهد دوباره در سر جای خود قرار بگیرید. بروی خودتان تمرکز کنید و این چنین طرف مقابل به تدریج رفتارهای شما را تایید و دنبال خواهد کرد.

با دوستان و افراد خانواده خود وقت بگذرانید

کراش داشتن

انرژی بیشتری برای افرادی که الان در زندگی شما حضور دارند بگذارید. کراش داشتن از شما انرژی می‌گیرد و دریافت انرژی بسیار کمی از آن خواهید داشت. پس بجای تمرکز بروی افرادی که واقعا در زندگی شما حضور و نقشی ندارند به افرادی فکر کنید که حضور دارند و خود را با خیالات اشتباه فریب ندهید.

برای جلوگیری از کراش داشتن به شکل غیر طبیعی مدیتیشن داشته باشید

کراش داشتن

وابستگی عاطفی، کراش داشتن، وسواس احساسی نسبت به دیگران وقتی بوجود می‌آید که کنترل ذهنی ضعیفی داشته باشید. یکی از راه‌های تقویت ذهن مدیتیشن خواهد بود. هر چقدر که شما بروی خودتان تمرکز کنید بهتر می‌توانید شرایط زندگی و احساسات و رابطه خود با دیگران را کنترل کنید.


مقاله مرتبط: راهنمای عملی برای پایان دادن به رابطه عاشقانه


با دوستان خود تماس بگیرید

کراش داشتن

یکی دیگر از دلایل کراش داشتن و احساس وابستگی عاطفی شدید زمانی هست که شما به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و به سراغ احساست عاطفی ذهنی و خیالی خود می‌روید و به این صورت ارتباط نه تنها با دیگران قطع خواهد شد بلکه به درک اشتباهی از دیگران دست خواهید زد.
بجای اینکه بروی کسی کراش بزنید و ارتباط خود را با دیگران کاهش دهید، تلفن را بردارید و با دوستان مختلف خود تماس بگیرید و ارتباط خود را افزایش دهید.

خوشحال میشیم از تجربیات شما در این رابطه بهره ببریم لطفا در پایین همین صفحه نظر خودتون رو اعلام بفرمایید.

 

 

دوره ملکه باش تا برایت زانو بزند چیست؟

مقالات مرتبط
نظــرات

2 دیدگاه

  13 دیدگاه

  1. علی علوی

   باسلام درمورد کراش ک گفتین اونیز یک انسان است و خوبی وبدی و عیوب وایراداتی داره و مثل دیگران واگربه این مساله دقت کنیم کمی از مشکلات احساسی کم میشه ولی بنظربنده کسی ک واقعا یکیو کراش خودش تعیین کرده ایراداتشم باعث ازیاد بردن طرف مقابل نمیشه …خودم این رو تجربه کردم ودارم میکنم… چون خوبی ها وزیباییها وجذابیتهایی ک درکراش خودمیبینم منوجذب خودش کرده وعیوبی ک در وی هست درمن نوعی یا دیگران هم هست …واین زیاد مشکل گشا نیست ک عیوبشوببینم کمی دلزده بشم من باتمام وجود قبولش دارم هرچندشایددرگذرزمان نظرعوض بشه اما موجب فراموشی نخواهد شد

   • کارشناس

    سلام بر شما
    ممنونم که تجربه خودتون رو با ما درمیون گذاشتید.
    دوست عزیز فرمایش شما و تجربه ای شما کاملا درسته.
    خود شما فرمودید (من با تمام وجود قبولش دارم) :این جمله شما نشون دهنده این هست که شما علاقه ای به ترک کراش و وابستگی عاطفی ندارید
    چون در حال لذت بردن از این احساس عاطفی هستید.
    دوست من تعیین کننده و تصمیم گیرنده شما هستید. بله حتما هم نباید به بدی های طرف مقابل نگاه کنید
    لطفا به خودتون نگاه کنید
    این وابستگی آیا باعث نشده غرور شما کاسته و یا شکسته بشه؟
    باعث نشده از کسانی دور بشید تا به یک شخص نزدیک بشید؟
    باعث نشده که به خودتون ضربه بزنید تا شخص مورد نظرتون ضربه نخوره؟
    یا ارزش و عزت نفستون زیر پا گذاشته نشده؟
    اگر میخواهید وابستگی رو ترک کنید به این ارزشمندی هایی که از دست دادید نگاه کنید.
    این ها چیزهایی هستند که قیمت بالایی دارند.
    مقالات زیر به شما میتونه کمک کنه

    ۴ نشانه از اینکه دچار عشق یک طرفه شده‌اید
    راهنمای عملی برای پایان دادن به رابطه عاشقانه
    ۱۰ راهکار برای فراموش کردن عشق قبلی که خیلی دوستش دارید
    ۷ درس زیبا که از تجربه شکست عشقی می‌توانید بیاموزید

  2. امير

   مقاله جالبی بود،سپاس گذارم.

  3. آرش

   سلام؛ امیدوارم که حالتون خوب باشه
   در خصوص کراش داشتن و زدن شاید هر کسی یکبار این تجربه رو داشته باشه
   من خودم همین تجربه رو قبل عید داشتم به مدت ۶ ماه و به جورایی یکطرفه بود این حس دوس داشتن و حس عاطفی و خودم با طرف مقابل در شرایطی که دوس داشتم تصور میکردم و اذت بخش بود و دوست داشتم به واقعیت تبدیل بشه و بعضا هم میشد ولی مسئله ی مهم این بود که شما بش اساره کردین که کراش هستش و اینکه زمانی که یکطرفه باش و همون محبت یا زمان و یا عشقی که ب طرف مقابل میکنی عملا دوس داری دو طرفه باش و طرف مقابل هم عینا به شما عشق بورزه و‌ محبت بکنه، و این خب به آدم ضربه میزنه و رفته رفته آدم و همون حس عزت نفس و از دست میده و حتی خودشم نمیبینه و خودشو از یاد میبره و خودش دوست نمیداره و این باعث میشه که تو زندگی دپرشن بگیره و خیلی از اتفاقات دیگه که ممکنه براش خوب نباشه در نتیجه من خودمو اروم اروم کشیدم کنار چون دیدم که فایده ای نداره و فقط من ضربه میزنم و‌نهایتا با روش هایی که به چندتاش اشاره کردین و خب راهکارهای دیگه و اینکه اونم واقعا به عنوان انسان عیب هایی داره و رفتارش آزار دهنده نکه فقط خودم و مجاب کنم که باعث ترکش بشم نه چون تو واقعیت هم بود و‌من انجامش دادم و ترکش کردم

  4. یوسف رحیمی

   هوم.عالی بود.خیلی وقت بود نیاز ب همین توضیحات واضح و روشن وکامل داشتم.
   البته ک هرکاری کنی بازم ازون عشقت کم نمیشه،ولی خب همین ک دیگ خودتو عذاب نمیدی واقعا عالیه💕👍

  5. ماریسا

   از نظر منم این موضوع کراش یه چیز کاملا عادیه و هر کسی تو زندگیش به یک نفر بالاخره علاقه مندمیشه و این موضوع رو همه دارن ولی خیلی باید کنترل شه چون تو روحیه و احساسات اشخاص واقعا تاثیر گذاره و من از شما ممنونم از این سایت خوبتون که این موضوع رو کاملا باز کردین و توضیح دادین و خیلی خوشم اومد ممنون از همتون:)

  6. آسا

   مطالب جالبی تو سایتتون بود خیلی خوب بود ممنونم که این همه وقت گذاشتین و این سایت رو برای کاربران ساختین و مطالب رو باز کردین که بیش تر متوجه بشن در کل هیچ کم و کاستی نداشت
   واقعا ممنون 🙂

  7. Rmny

   ممنون.تاثیرگذار بود🌼🌼🌼

  8. بابائی

   کراش داشتن آدمودیوونه میکنه واقعا بهتره ازش دست بکشیم وبرای خودمون ارزش واحترام قائل باشیم
   آنکه عاشق باشدخودش پیدامیشود😊

  9. آرزو

   مقاله خوبی بود بخصوص برای نوجوونها و جوونهای اول راه…یکم طول میکشه که هرکسی بتونه شخصیتی پایداروباثبات و باعزت نفس بالا پیدا کنه.تو سنین بیتجربگیو همزمان با بحرانهای شخصیتی ممکنه هر نوجوونی هرچندوقت یکباری کسی رو سلطان قلب خودش کنه که این کاملا طبیعیه و تکامل مغز و افزایش هوشیاری در کنار تجارب کوچک و بزرگ اما نه تلخ، میتونه ازهمون نوجوون یک جوان با عزت نفس بالا و بی نیاز ازوابستگی به جنس مخالف، بسازه

  10. J

   مطلب مناسبی بود اما اگر شخصی واقعن یه همراه میخواهد و اوایل کراش حس کند شخص مقابل هم او را دوست دارد اما الان دیگر نه باید چه کار کند.

  11. ساغر نوروزی

   مطالب عااالی…

  12. گلاره

   عالی عالی مطالب فوق العاده بود،من اتقافی به این صفحه اومدم و چقدر در این باره احتیاج به راهنمایی داشتم,تکلیف من و احساسم با خوندن این مطالب روشن شد, بسیار ممنونم ,انگار از ته دل آدم باخبرید,احسنت احسنت