مـــرکــز دانلــــــــود

اصلا هدف ازدواج چیه؟ و چرا باید ازدواج کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 3 اسفند 98 0 نظر
نظرات کاربران :

با پرسیدن این سوال که هدف ازدواج چیست و یک شخص واقعا برای چه چیزی ازدواج می‌کند؛ اولین پاسخی که به ذهن خطور می‌کند این است که با ازدواج بقای نسل تداوم می‌یابد یعنی فرزند آوری یکی از دلایل این امر است و همچنین نیاز غریزی انسان یعنی نیاز جنسی نیز برآورده می‌شود. شاید پاسخ […]

با پرسیدن این سوال که هدف ازدواج چیست و یک شخص واقعا برای چه چیزی ازدواج می‌کند؛ اولین پاسخی که به ذهن خطور می‌کند این است که با ازدواج بقای نسل تداوم می‌یابد یعنی فرزند آوری یکی از دلایل این امر است و همچنین نیاز غریزی انسان یعنی نیاز جنسی نیز برآورده می‌شود.

شاید پاسخ به سوال‌های بالا یعنی فرزند‌آوری و تامین نیاز جنسی از اهداف ازدواج باشد اما اینها اهداف مطلق نیستند چون در دنیای امروز شاهد آمار‌های بالا از کسانی هستیم که در سنین بالا ازدواج می‌کنند و یا اصلا نمی‌خواهند در نتیجه ازدواجشان فرزندآوری داشته باشند یعنی خیلی مشاهده می‌شود که زوجین تمایلی به والدگری ندارند پس در اینجا پی می‌بریم که واقعا ازدواج اهداف عمیق‌تری دارد که شاید خیلی از افراد هرگز به آن فکر نکرده‌اند و شاید سال‌ها بعد از ازدواج نیز این اهداف را درک نمی‌کنند.

پس اگر این مسئله نیز برای شما دغدغه شده است و با خود می‌گویید که اصلا چه دلیلی دارد که من ازدواج کنم یا اگر ازدواج نکنم چه اتفاقی می‌افتد و شاید با خودتان می‌گویید ازدواج ممکن است وقت زیادی بگیرد و از اهدافتان دور شوید و هزاران افکار دیگر که ممکن است در ارتباط با این انتخاب حیاتی ذهنتان را درگیر کند.

در این مقاله می‌خواهیم با پرداختن به هدف ازدواج و دغدغههایی که در این زمینه برایتان در قالب سوال مطرح می‌شود پاسخ دهیم؛ بهتر است اگر میخواهید ازدواج کنید دلیل و هدف خود را بدانید و اگر هم نمی‌خواهید ازدواج کنید از آینده خود آگاه شوید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید.

اهداف و دلایل مهم و مطرح شده برای ازدواج

1- دستیابی به اطمینان و آرامش

دستیابی به اطمینان و آرامش

رسیدن به آرامش همیشه به عنوان هدف ازدواج مطرح شده است و بدست آوردن این آرامش نیز مرهون عشقی است که در بین دو نفر وجود دارد و با پیمان و تعهد ازدواج این عشق استوار‌تر می‌شود. پس وقتی شما با فردی ازدواج می‌کنید که او را دوست دارید با بدست آوردن او دیگر استرس ندارید و نگران نیستید که مبادا او را از دست بدهید و در نهایت با توجه به نیاز‌هایی که در ازدواج از سوی هر کدام از طرفین به آنها پاسخ داده می‌شود؛ این آرامش حاصل خواهد شد و بر زندگی هر دو نفر سایه می‌افکند.


مقاله مرتبط: از سیر تا پیاز ازدواج اینترنتی در ایران ! مزایا و معایب همسریابی چیست؟


2- پیدا کردن اعتبار بیشتر

شاید این مسئله به نظر خیلی از افراد خوشایند نباشد ولی چه قبول کنید؛ چه آن را انکار کنید مسئله‌ی ازدواج نوعی اعتبار اجتماعی بیشتر به فرد می‌بخشد یعنی به سبب تعهدی که فرد در ازدواج به یک نفر دیگر داده است و سایر مسائل دیگر، جامعه او را با دید بهتری نگاه می‌کنند یعنی در جمع‌های عمومی و بین دوستان و آشنایان نیز از احترام و اطمینان بیشتری برخوردار است.

3- رسیدن به خوشبختی بیشتر

رسیدن به خوشبختی بیشتر

شاید بسیاری از افراد از خوشبختی واقعی خود را در مجرد بودن ببینند و آن را بر رسیدن به خوشبختی به عنوان هدف ازدواج ترجیح دهند. اما واقعیت این است که مجرد ماندن شاید خوب باشد اما فرصت‌هایی‌که ازدواج  برای خوشبختی می‌دهد را هرگز به افراد نمی‌بخشد و روانشناسان نیز این ادعا را قبول دارند و طی تحقیقاتی که بر 17 کشور جهان در زمینه احساس رضایت و خوشبختی افراد متأهل صورت گرفته است نشان داده‌اند که افراد متأهل احساس خوشبختی بیشتری در زندگی نسبت به افراد مجرد داشته‌اند و آنها پیوند ازدواج را به عنوان یک پیوند موثر برای رسیدن به رضایت و آرامش در زندگی عنوان کرده‌اند.

4- دست یافتن به سلامت جسمانی و روانی

سالم ماندن و سلامتی جسم و روان همیشه به عنوان یک دلیل مهم و هدف ازدواج موضوعی بحث برانگیز بوده است. در تحقیقاتی که روانشناسان بر روی افراد در بیمارستان‌های روانی انجام داده‌اند به این نتیجه رسیدند که متأهلین کمترین آمارهای بیماران روانی را داشتند و اکثرا این بیمارن کسانی بودند که رابطه عشقی شکست خورده  داشتند و از همسر خود جدا شده بودند.

از طرفی بررسی‌های مختلف دیگر بر سلامت جسمانی توسط محققان نشان داده است که افراد متأهلی که با همسر خود رابطه خوبی دارند؛ سیستم دفاعی آنها در نتیحه این ارتباط موثر تقویت می‌شود و همچنین زمانی که زخمی در بدن آنها ایجاد می‌شود و در کنار این مسئله اگر دارای ارتباطی خوبی با همسرشان باشند؛ خیلی سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند.

بنابراین هدف ازدواج سالم در نهایت به سلامت جسمانی و روحی روانی ختم می‌شود.

5- بهتر شدن شرایط مالی و اقتصادی

بهتر شدن شرایط مالی و اقتصادی

با پیوند ازدواج نه تنها دو نفر از نظر روانی، عاطفی و جسمانی به هم تعهد می‌دهند و با هم شریک می‌شوند بلکه از نظر اقتصادی نیز این قضیه صدق می‌کند یعنی شراکت هر دو نفر در هزینه‌ها، سرمایه‌ها و تلاش‌هایشان به عنوان هدف ازدواج مطرح می‌شود بنابراین وضعیت مالی در این شرایط پیشرفت بهتری می‌کند.

از طرفی تحقیقات نیز از این ادعا حمایت کرده است و نشان داده‌اند که به طور متوسط درآمد سالانه متأهل‌ها بیشتر از مجردها بوده است و حتی مردان متأهل نسبت به مجردهای همتای خود تا میزان سه برابر درآمدشان بیشتر بوده است و 80 درصد بیشتر از مجردها سرمایه و پس انداز کسب کرده بودند.

6- همسو شدن با قانون طبیعت

یکی از ساده‌ترین دلایل و هدف ازدواج  این است که انسان‌ها با دنبال کردن ازدواج می‌خواهند خود را با قانون زوجیت در طبیعت همسو کنند و چون همه موجودات از اتم‌ها و مولکول‌ها گرفته تا انسان در پی این هستند که با زوج خود کامل شوند و همچنین مخالفت کردن با قانون طبیعت نیز همیشه دردسر‌ساز بوده است پس برای دست یافتن به حقیقت و کامیابی باید با این قانون زوجیت هماهنگ شد و از همین رو این دلیل را هم به عنوان یکی از دلایل و هدف ازدواج برشمرده‌اند.

7- تجربه کردن عشق واقعی

هدف ازدواج

رابطه عاشقانه واقعی به عنوان هدف ازدواج یک واقعیت شیرین است که بسیاری از سختی‌ها در زندگی به سبب آن هموار می‌شود. در ازدواج  هر دو طرف همیشه به دنبال عشق‌ورزی و مورد عشق واقع شدن هستند و نیروی عشقی که به آنها می‌رسد؛ باعث می‌شود زندگی آنها چندین برابر نیرو و هدف برای کار و تغییر پیدا کند.

 در یک مطالعه که بر روی افراد مجرد صورت گرفت از آنها سوال کردند که اگر ازدواج نکنند به چه هدف مهمی نمی‌رسند و در پاسخ 45 درصد از مردان و 75 درصد از زنان همان عشق و دوستی واقعی را مطرح کردند که با ازدواج نکردن از آن بی‌بهره خواهند شد.

8- رشد کردن و شکوفایی استعداد‌ها

بعد از ازدواج هر فردی نقش‌هایی را تجربه می‌کند که قبلا هرگز تجربه نکرده است مثلا به عنوان عروس، داماد، همسر یا در نقش‌های پدر یا مادر قرار می‌گیرد و تمام این موقعیت‌ها باعث انتظاراتی از فرد می‌شوند که مجبور است برای برآورده کردن آنها تلاش زیادی کند و از این رو تجربه‌های بسیاری در این مسیر بدست بیآورد. بنابراین یک هدف ازدواج یعنی رسیدن به رشد فردی و شکوفایی استعدا‌د‌ها و در پی آن شخصیتی کامل‌تر محقق می‌شود.

9- زیبا‌تر کردن زندگی

هدف ازدواج

گاها افراد در دوران مجردی دوست دارند کسی را داشته باشند که به طور واقعی بتوانند به او تکیه کنند و آنها را درک کند و همچنین می‌خواهند در هنگام غم و ناراحتی کسی را داشته باشند که به درد‌دل‌های آنها گوش دهد و یا برنامه‌های آینده خود را برای او بگویند در این شرایط اگر فرد انتخابی صحیح برای ازدواج داشته باشد و فردی مناسب را برگزیند این هدف ازدواج برای او حاصل می‌شود یعنی زندگی برای او واقعا زیباتر به نظر می‌رسد.

10- مسئولیت‌پذیری و آینده‌نگر شدن

وقتی فردی ازدواج می‌کند در مراحل اولیه به عنوان نقش عروس یا داماد یک خانواده و یا همسر فردی دیگر مسئولیت‌های جدیدی را برعهده می‌گیرد و این نقش مسئولیت‌پذیری به عنوان هدف ازدواج باعث می‌شود فرد بیشتر به فکر آینده باشد و آینده‌نگری بیشتری در او بوجود بیاید چون در این شرایط فرد به عنوان یک همسر یا پدر و مادر فقط مسئولیت خود را بر عهده ندارد و به عبارتی دیگر فقط متعلق به خودش نیست بلکه متعلق به همسر یا فرزندان و خانواده است و نمی‌تواند اوقات خود را بیهوده صرف کند.

مقالات مرتبط
نظــرات