مـــرکــز دانلــــــــود

در مسیر رسیدن به موفقیت جلوتر از دیگران باشید (تکنیک های تقلب)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 آذر 99 0 نظر
نظرات کاربران :

رسیدن به موفقیت آرزوی هر انسانی است. با این حال هر شخصی در زندگی خود به موفقیت نمی‌رسد. اصولاً افرادی که به این امر مهم در زندگی دست پیدا نمی‌کنند ویژگی‌های یکسانی دارند. همان ویژگی‌ها موجب عقب‌گرد آنان می‌شود. از طرفی هم گلایه‌ مند هستند که چرا نمی‌توانند به آن چه می‌خواهند برسند! اگر جز […]

رسیدن به موفقیت آرزوی هر انسانی است. با این حال هر شخصی در زندگی خود به موفقیت نمی‌رسد. اصولاً افرادی که به این امر مهم در زندگی دست پیدا نمی‌کنند ویژگی‌های یکسانی دارند. همان ویژگی‌ها موجب عقب‌گرد آنان می‌شود. از طرفی هم گلایه‌ مند هستند که چرا نمی‌توانند به آن چه می‌خواهند برسند! اگر جز افرادی هستید که می‌خواهید مسیر رسیدن به موفقیت و سعادت را پیدا کنید، باید خصوصیاتی را در خود ایجاد کنید. در این مقاله به نکات برگه تقلب می‌پردازیم.

موفقیت چیست؟

به نظر شما موفقیت به چه معنا است و چه زمانی یک انسان را موفق می‌نامید؟ موفقیت را می‌توان دسته‌بندی کرد. موفقیت شغلی، موفقیت تحصیلی، موفقیت در زندگی مشترک، موفقیت مالی و… از جمله دسته‌بندی‌های آن هستند. ممکن است فردی به موفقیت شغلی دست پیدا کند اما زندگی مشترک خوبی نداشته باشد. آیا شما با وجود اطلاع از چنین چیزی باز هم آن شخص را موفق می‌نامید؟

تعریف این واژه از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. ممکن است فردی موفقیت را در رسیدن به آرامش بداند، شخصی دیگر آن را در ثروت و پول خلاصه کند و…؛ بنابراین، در وهله اول نزد خود مشخص کنید که چه تعریفی از موفقیت دارید. کمی با خود خلوت کنید و افکارتان را در این زمینه با جزییات یادداشت کنید. تا تعریفی برای آن نداشته باشید نمی‌توانید قدم در راه رسیدن به موفقیت بردارید؛ زیرا از همان ابتدای راه سردرگم هستید و نمی‌دانید تکلیف چیست و هدف کجاست؟

مقاله مرتبط: موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

هدف‌گذاری، اولین قدم برای رسیدن به موفقیت

شما زمانی خود را می‌توانید فردی موفق بنامید که به اهداف و خواسته‌هایتان برسید. در کل نیز موفقیت در رابطه با اهداف معنی می‌شود. به عنوان مثال، هدف شما تحصیل در یک رشته است و پس از گرفتن مدرک آن و نوشتن چند مقاله یا کتاب، می‌توانید خود را انسان موفقی در این زمینه بدانید زیرا مسیر را به درستی رفته‌اید و به هدفتان رسیده‌اید.

گاهی تعیین این که هدف ما از زندگی کردن چیست، کمی مشکل می‌شود. این کار نیاز به تفکر دارد. شما وقت زیادی را برای انجام کارهای مختلف می‌گذارید. شاید زمانی را برای دیدن تلویزیون بگذارید، در شبکه‌های اجتماعی بگردید، غذا بپزید و… . حال وقت آن رسیده است که از زمان برخی از کارها کم کنید و به خود و اهدافتان فکر کنید. ببینید چه از زندگی می‌خواهید.

برنامه‌ریزی دقیق، کلید اصلی گشوده شدن درهای موفقیت

وقتی هدفی تعیین می‌شود خود به خود به سمت انسان سرازیر نمی‌شود. بلکه برای رسیدن به آن باید برنامه دقیقی وجود داشته باشد. یک دفتر برنامه‌ریزی تهیه کنید. اهدافتان را بنویسید و برای رسیدن به آن‌ها یک برنامه دقیق و واقع‌بینانه بچینید. نگاه واقع‌بینانه داشتن به چنین مسائلی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا هر چه رؤیایی فکر کنید و توان و وقت خود را در نظر نگیرید، در صورت نرسیدن به هدف سرخورده خواهید شد.

رسیدن به موفقیت زمانی حاصل نمی‌شود که شما به چیزی دست پیدا کنید که در حد و توانتان نیست. قطعاً باید خود را باور داشته باشید اما نباید از خود چیزی را بخواهید که منطقی نیست. وقتی انسان دید درستی از خود داشته باشد، اهدافش را هم به نحو احسنت مشخص می‌کند. اگر چنین دیدی نسبت به خود پیدا نکرده‌اید، ممکن است قدم در راه اشتباه بگذارید.

هیس! چیزی به کسی نگویید

تنها کسی که می‌تواند از اهداف شما باخبر باشد، خودتان هستید. اگر می‌خواهید برای رسیده به موفقیت تلاش کنید، تمام افکارتان را در دفتری پیاده کنید و در این باره با کسی گفتگو نکنید. استفاده از تجارب دیگران و مشورت گرفتن از افراد باتجربه کار بسیار خوبی است اما این کار زمانی به شما کمک خواهد کرد که آن فرد را درست انتخاب کرده باشید. همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم برخی از افراد به ظاهر موفق هستند اما در باطن نه!

اگر احساس می‌کنید باید با کسی در این باره حرف بزنید، مشاوری خوب برای خود انتخاب کنید و هر از گاهی به او مراجعه کنید. در غیر این صورت، با کسی صحبت کنید که مورد اعتماد است و در سال‌های متوالی خودش را به شما ثابت کرده است. گاهی گفتگو با افراد بی‌تجربه موجب می‌شود تا تحت تأثیر حرف‌های منفی و به ظاهر دلسوزانه آن‌ها قرار بگیرید. ممکن است این اشخاص شما را به درستی راهنمایی نکنند و فعل «نمی‌توانی» را مدام برایتان تکرار کنند.

خودتان را دست کم نگیرید

اگر انسان به خودآگاهی و خودشناسی برسد، رسیدن به موفقیت تبدیل به کاری ساده می‌شود. مسئله این است ما به خودشناسی درستی نرسیده‌ایم و بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهیم برای دیگران است تا دل خودمان. شاید بخواهید کاری را شروع کنید اما مدام ندایی در ذهن شما می‌گوید که نمی‌توانید. اگر با چنین دید منفی زیاد دست و پنجه نرم می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم هر زمان آن ندا را شنیدید، برگه‌ای بردارید فوراً روی آن بنویسید «من می‌توانم».

در ابتدا این صدا را زیاد خواهید شنید اما در صورتی که هر بار تفکر برعکس آن را یادداشت کنید مغزتان به صورت ناخودآگاه پیام روی کاغذ را دریافت می‌کند. در این زمان تمام تلاش ذهن شما رسیدن به موفقیت و هدفتان می‌شود. در عین حال که باید نسبت به شرایط واقع‌بین باشید، خودتان را دست کم نگیرید.

بهانه‌ها را کنار بگذارید

حتماً شما هم با این شرایط مواجه شده‌اید که برای انجام کاری آن را به فردا یا «شنبه» موکول کنید. شنبه‌ای که نمی‌آید و مدام به هفته بعدی منتقل می‌شود. وقتی برای کاری برنامه‌ریزی کردید، حتماً آن را در زمان مشخص شده انجام دهید. در غیر این صورت خودتان را تنبیه کنید و بخشی از اوقات فراغتتان را کم کنید اما تمام تلاش خود را باید بکنید تا آن کار را در موعد مشخص تیک بزنید.

بهانه‌هایی مثل خستگی، خواب‌آلودگی و… را باید کار بگذارید. برخی از مسائل کاملاً واقعی هستند و ممکن است برنامه ما را کمی به عقب بیندازند اما یک برنامه‌ریزی صحیح جا برای جبران کردن دارد. ما در اکثر مواقع حاضر هستیم از وقت کار کردن، مطالعه و… خود کم کنیم و کمی به تفریح بپردازیم اما حاضر نیستیم از میزان اوقات فراغتمان بکاهیم تا برای رسیدن به موفقیت خود تلاش کنیم.

کمال‌گرایی، سد رسیدن به موفقیت

رسیدن به موفقیت

انجام دادن کارها به نحو احسنت ویژگی پسندیده‌ای است اما گاهی برخی از انسان‌ها آن چنان می‌خواهند همه چیز را به بهترین شکل ممکن انجام دهند که از همه چیز عقب می‌افتند. این افراد نه تنها آن کار را کامل نمی‌توانند انجام دهند، بلکه ممکن است خسته شوند و دست از ادامه دادن بکشند. زیاده‌خواهی و خواستن همه چیز به شکل تمام و کمال تنها ذهن انسان را بیمار می‌کند.

باید بدانید که هیچ کس و هیچ چیز کامل نیست. هر شخصی در کنار نقاط قوتش، نقاط ضعفی هم دارد. اگر این مسئله را نادیده بگیریم نمی‌توانیم برای رشد و رسیدن به سعادت تلاش کنیم زیرا در هر لحظه احساس حقیر و ناچیز بودن خواهیم کرد و مدام می‌خواهیم ضعف‌هایمان را برطرف کنیم. در حالی که انسان‌ها در قدم اول باید روی نقاط قوت و توانمندی‌های خود تکیه کنند. در یک مسیر ممکن است بارها شکست بخوریم و تجربه کسب کنیم و نباید نقص‌های کوچک ما را دلسرد کنند.

حذف افراد سمی

تا به حال شده است به خود بیایید و ببینید که دوستان و اطرافیانتان تنها دارند شما را پایین می‌کشند. انتخاب دوست بسیار مهم است و می‌تواند برای زندگی انسان‌ها سرنوشت‌ساز باشد؛ زیرا دوستانی هستند که دست شما را می‌گیرند و در مسیر رسیدن به موفقیت شما را همراهی می‌کنند. از طرفی هم افرادی هستند که مدام غر می‌زنند و ذهن شما را به سمت افکار منفی هدایت می‌کنند. حواستان باشد چه کسانی را دور خودتان جمع کرده‌اید.

گذشته را رها کنید

قرار نیست ما یک جا بنشینیم و حرص کارهای اشتباه گذشته را بخوریم. گذشته برای درس گرفتن و کسب تجربه است نه حسرت خوردن و آه کشیدن. اگر کار اشتباهی کرده‌اید خودتان را ببخشید، به خود دلداری دهید و قول بدهید که تمام تلاش خود را برای دستیابی به موفقیت انجام خواهید داد.

بزرگ فکر کنید

در بخش‌های پیش گفتیم که اهدافتان را پیش خودتان نگه‌دارید؛ زیرا اهداف شما باید بلندپروازانه و بزرگ باشد. ممکن است کسی هدف بزرگ و عالی شما را بشنود و آن را باور نکند، بخندد و شما را مسخره کند. افکار بزرگ و بلندمرتبه در ذهن انسان‌های کوچک و خودخواه نمی‌گنجد؛ اما خودتان می‌توانید با ذهنتان بازی کنید. خودتان را در آن جایگاه والایی که می‌خواهید تصور کنید و برای آن روز آماده شوید.

جمع‌بندی

رسیدن به موفقیت آرزوی هر انسانی است. همه ما دوست داریم زندگی سرشار از خوشی و سعادت داشته باشیم؛ اما چنین چیزی به همه نمی‌رسد و تنها افرادی طعم شیرین موفقیت را تجربه می‌کنند که پشتکار و تلاش زیادی دارند. در این مقاله به بررسی راهکارها و ویژگی‌هایی پرداختیم که به انسان‌ها کمک می‌کنند تا به موفقیتی که در سر دارند، برسند. از نظر شما موفقیت به چه معنا است؟ شما کدام یک از این راه‌ها را انجام می‌دهید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
نظــرات