مـــرکــز دانلــــــــود

آیا من آماده ازدواج هستم؟ از کجا بفهمیم آماده ازدواج هستیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 4 خرداد 99 0 نظر
نظرات کاربران :

ممکن است برای شما نیز که در سن ازدواج قرار گرفته‌اید بارها سوال پیش آمده باشد و ذهنتان را به خود مشغول کرده باشد که آیا واقعا در موقعیت مناسبی برای ازدواج هستید و به عبارتی دیگر آماده ازدواج هستید؟ در این میان نظرات مختلفی وجود دارد بعضی از افراد آمادگی برای ازدواج را بر […]

ممکن است برای شما نیز که در سن ازدواج قرار گرفته‌اید بارها سوال پیش آمده باشد و ذهنتان را به خود مشغول کرده باشد که آیا واقعا در موقعیت مناسبی برای ازدواج هستید و به عبارتی دیگر آماده ازدواج هستید؟ در این میان نظرات مختلفی وجود دارد بعضی از افراد آمادگی برای ازدواج را بر اساس اعداد سنی اعلام می‌کنند و برای مثال معتقدند سن 22 تا 25 سال برای دختران سن مناسبی است و بعضی دیگر هم سطح بلوغ فرد را ملاک قرار می‌دهند و می‌گویند هر زمانی که فرد به بلوغ جسمی و فکری رسید و قدرت رویارویی ومواجه شدن با یک زندگی جدی و مشکلات را پیدا کرد پس برای ازدواج آمادگی دارد.

در کل نظرات و عقاید بالا در مورد آماده شدن برای ازدواج شاید صحت داشته باشند و تاثیر بسزایی هم برای این انتخاب مهم داشته باشند اما اگرچه موارد بالا برای آماده ازدواج شدن، شروطی لازم هستند اما در واقع کافی نیستند و در این میان اگر حتی تفاوت‌های فردی را نادیده بگیریم و به صورت عام مسئله را در نظر بگیریم برای آمادگی ازدواج شرایط دیگری از جمله داشتن تفاهم، مسائل مالی و اخلاقی، سلامت روح و روان، تناسب از هر نظر و خیلی از شرایط دیگر لازم است که در ادامه مهم ترین آنها را ذکر می‌کنییم.

بنابراین در این مقاله سعی می‌کنیم مهم‌ترین مواردی را که نشان می‌دهند یک فرد آماده ازدواج است و می‌تواند برای یک تعهد مشترک و مسئولیت‌های روبری خود تصمیم بگیرد را ذکر می‌کنیم تا از روی این موارد به شما کمک کنیم که شخص مد نظر خود را پیدا کنید و آمادگی‌های او را بسنجید.

 

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

 

1- رسیدن به مهارت حل مسئله

رسیدن به مهارت حل مسئله

یکی از مسائلی که آماده ازدواج بودن فرد را نشان می‌دهد نوع برخورد فرد در مواقع روبرو شدن با هر مشکلی اعم از مشکل درسی، خانوادگی، کاری و غیره است. باید دید که فرد در این مواقع، مسئله مدار برخورد می‌کند یا هیجان مدار، یعنی اینکه فرد در مقابل حل مشکل خود به شیوه‌ای هیجانی مانند رفتار با قهر یا پرخاش و حالت‌های دیگر برخورد می‌کند یا اینکه به راهی منطقی فکر می‌کند که توسط آن بتواند مشکل خود را حل کند. وجود هیجان‌های رفتاری در مواقع مختلف مانند دستپاچگی، گریه، پرخاش و غیره یعنی اینکه فرد به مهارت حل مسئله نرسیده است و یکی از شرایط آمادگی ازدواج را ندارد.

مقاله مرتبط: لیست الزامی سوالات خواستگاری که از طرف مقابل باید بپرسید!

2- رسیدن به جرات در ارتباطات کلامی

معمولا افراد در ارتباطات خود رفتار‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند مثلا بعضی از آنها با پرخاش‌گری و تندی سعی می‌کنند طرف مقابل خود را تحت تاثیر قرار بدهند این افراد در واقع برای طرف مقابل احترام قائل نیستند و به نوعی او را تحت تاثیر تهدید خود قرار می‌دهند از طرفی دسته‌ای دیگر هستند که از ابراز عقیده خود می‌ترسند و فکر می‌کنند مخالفت کردن در ارتباط با یک موضوع خاص  به صلاحشان نیست و ممکن است رفتار منفعلانه‌ای از خود نشان دهند در واقع هیچ کدام از دو دسته بالا به مهارت لازم ارتباطی برای ازدواج نرسیده‌اند و آماده ازدواج نیستند.

درواقع فرد باید در حد وسط باشد و در ضمن رعایت ادب و احترام و درک طرف متقابل، جرات حرف زدن و بیان اعتقادات خود را نیز داشته باشد.

3- یادگیری مصالحه و سازش

یادگیری مصالحه و سازش

برای اینکه تشخیص داد که یک نفر آماده ازدواج است یا نه و اینکه می‌تواند فرد مناسبی باشد؛ باید او را در موقعیت‌های مختلفی از جمله هنگام بحث، اختلاف نظر یا دعوا زیر نظر گرفت و ببیننید که آیا واقعا آن شخص مهارت این را دارد که در مواقع لازم از خودگذشتگی داشته باشد و یا مثلا از حق خودش کوتاه بیاید چون بعضی افراد  هستند که فکر می‌کنند برای حل کردن مسائل و دستیابی به هر چیزی باید با جنگ پیش بروند و وغافل‌اند که زندگی مشترک باید بر اساس تفاهم و گذشت بنا شود بنابراین اگر با همچنین افرادی برخورد کردید بدانید که در موقعیت مناسبی برای ازدواج نیستند.

4-   درگیر نبودن ذهن به امور ظاهری

اگر شما یا افرادی که دور برتان هستند با پیش آمدن مبحث ازدواج تنها مسائلی مانند ظاهر فرد و مسائل حاشیه دیگر مانند مراسمات عروسی و زرق و برق آن و یا هر مسئله‌ای که حتی تاثیر خیلی جزئی هم بر خوشبختی و زندگی آینده نمی‌گذارند را به خاطر می‌آورید؛ یعنی اینکه در موقعیت کنونی آماده ازدواج نیستید و فقط مسائل سطحی را برای خود بزرگ کرده‌اید چون این تصمیم مهم نیازمند فکر کردن به مسائل جدی‌تری است که مسیر و جهت افراد را برای پیش‌برد زندگی آینده تعیین می‌کند.

5- رسیدن به شناخت درست از علایق

زندگی مشترک و انتخاب یک فرد دیگر نباید مانند سدی برای خواسته‌ها و علایق شما عمل کند بلکه حتی باید راه را برای شما آسان‌تر کند بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که آماده ازدواج هستید یا نه باید بدانید که در مسیر پیش روی خود مثلا برای سال‌های بعد زندگی قرار است چه کارهایی انجام بدهید یا چه برنامه‌ای برا زندگی و آینده خود در نظر دارید. اگر هنوز تکلیفتان با خود و جواب این سوال‌ها مشخص نیست پس آماده ازدواج نیستید و بهتر است دست نگه دارید.

6- درگیر نبودن با مشکلات جسمی و روحی

آماده ازدواج

معمولا یکی از شروط ضروری برای فردی که می‌خواهد ازدواج کند سالم بودن جنبه‌های روحی و روانی و سلامتی جسمی است چون هم شما و هم طرف مقابلتان حق دارید که نسبت به این مسائل دید وسیع و شناخت کافی از همدیگر داشته باشید و خیلی شفاف به ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد کمک کنید تا به شناخت دقیقی از همدیگر برسید چون اگر با مشکلاتی در این زمینه مانند پرخاشگری، اجتماعی نبودن، افسردگی، اعتیاد و یا هر مریضی دیگری دست و پنجه نرم می‌کنید باید به آنها به عنوان یک مانع برای ازدواج نگاه کنید و تا زمان حل آنها ازدواج خود را به تاخیر بیندازید.

7- هیجان و نشاط برای زندگی مشترک

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که با دیدن صحنه‌هایی از زندگی مشترک دیگران و یا با دیدن نوزاد و بچه‌ها به وجد بیایید و خود را در آینده و در آن موقعیت‌ها تصور کنید و یا به طورکلی از دیدن همچنین مناظری هیجان زده می‌شوید. به عقیده روانشناسان این مورد یکی از حالت‌های رفتاری است که نشان میدهد فرد آماده ازدواج است و می‌تواند خود را برای این مسئولیت آماده کند اما این مورد به تنهایی کافی نیست و باید در کنار سایر موارد در فرد موجود باشد تا بتوان گفت که یکی از دلایل برای ازدواج است.

8- داشتن برنامه هدفمند برای زندگی و آینده

آماده ازدواج

افرادی که آماده ازدواج هستند معمولا تکلیف زندگی، کار و آینده‌شان تا حد زیادی مشخص است و برای خود اهداف بلند و کوتاه مدت زیادی دارند یعنی این افراد می‌دانند که در آینده می‌خواهند چه شغلی یا چه مکانی را برای زندگی خود انتخاب کنند و در کل مسیر و اهداف روشنی برای خود دارند. پس اگر با همچنین فردی برخورد کردید آن فرد تا حد زیادی واجد شرایط ازدواج است اما اگر برعکس آن فرد هنوز تکلیف مشخصی با خودش ندارد و همه چیز او در آینده‌ها محقق می‌شود؛ پس نباید عمر خود را بیهوده پای او صرف کنید حتی اگر او خیلی هم به شما علاقمند باشد.

9- داشتن محدودیت‌ها و قید و بند‌های خاص

معمولا افرادی که آماده ازدواج هستند محدودیت‌های خاصی برای خود دارند یعنی اینکه در روابط خود با دیگران به خصوص جنس مخالف؛ می‌دانند که از رابطه چه می‌خواهند و چگونه رابطه خود را پیش ببرند و وقت خود را الکی هدر نمی‌دهند.

بنابراین اگر طرف مقابل شما خود را در زندگی آینده می‌بیند و با قاطعیت تمام در مورد آینده، بچه و سایر جوانب زندگی مشترک صحبت می‌کند و برای خود برنامه‌ریزی‌هایی دارد و همچنین به سادگی از قوانیینی که برای خود وضع کرده است کوتاه نمی‌آید؛ یعنی اینکه او آمادگی لازم برای پذیرش تعهد را دارد اما اگر او در رابطه خود هدفی را دنبال نکند و به این فکر کند که هر چه پیش آید؛ خوش آید، قطعا آمادگی ندارد.

مقالات مرتبط
نظــرات