مـــرکــز دانلــــــــود

راه و روش آشتی با همسر بعد از دعوا (بدون منت کشی و کوچک شدن)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 18 مرداد 99 0 نظر
نظرات کاربران :

وقتی دو فرد با هم ازدواج می‌کنند، هر چقدر هم با یکدیگر تفاهم داشته باشند، دو انسان کاملاً متفاوت هستند. ممکن است برخی از زوجین کارشان به دعوا بکشد اما برخی دیگر تنها جر و بحث کنند و قضیه را زود خاتمه دهند. با وجود اختلاف‌نظرها و جر و بحث‌ها، باز هم دو فرد یکدیگر […]

وقتی دو فرد با هم ازدواج می‌کنند، هر چقدر هم با یکدیگر تفاهم داشته باشند، دو انسان کاملاً متفاوت هستند. ممکن است برخی از زوجین کارشان به دعوا بکشد اما برخی دیگر تنها جر و بحث کنند و قضیه را زود خاتمه دهند. با وجود اختلاف‌نظرها و جر و بحث‌ها، باز هم دو فرد یکدیگر را دوست دارند و نباید این چیزها را به کینه و دلخوری‌های طولانی تبدیل کرد. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی راه و روش‌های آشتی با همسر بعد از دعوا بپردازیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

1- چرا قهر می‌کنیم؟

چرا قهر می‌ کنیم؟

قهر یک ابزار تنبیهی است و به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. هر فردی مدل خاص خود را در قهر کردن دارد. اصولاً این افراد زودرنج هستند و نمی‌توانند انتقاد دیگران را بپذیرند. گاهی احساس ترس می‌کنند و کاری از دستشان برنمی‌آید و تنها راه ممکن، قهر کردن است. برخی اوقات نیز فردی که قهر می‌کند قدرت کافی برای اثبات حرف یا عقیده خود را ندارد. در نتیجه از این ابزار استفاده خواهد کرد. برخی افراد هم برای جلب‌توجه قهر می‌کنند.

مقاله مرتبط: بعد از دعوا با عشقتان این کارها را نکنید!

2- تفاوت‌ها را بپذیرید

مهم‌ترین چیزی که می‌تواند هر اختلاف‌نظر و دعوایی را حل و فصل کند، پذیرش تفاوت‌ها است. انسان‌ها نظرات متفاوتی در مورد چیزهای مختلف دارند. اختلاف عقیده و سلایق در هر چیزی دیده می‌شود. در نتیجه بهترین کار این است که تفاوت‌ها را بپذیرید. همسرتان هم با وجود نزدیک بودن به شما از این امر مستثنا نیست. برای آشتی با همسر ابتدا به این فکر کنید که او تفکرات متفاوتی از شما دارد.

اختلاف‌نظر به معنای تفاهم نداشتن نیست. بلکه تفاهم، پذیرش این تفاوت‌ها، احترام به عقاید و کنار آمدن با یکدیگر است. هیچ وقت به خاطر این تفاوت‌ها همسر خود را مسخره یا تحقیر نکنید. وقتی این امر را بپذیرید، با گذشت زمان کمتر با یکدیگر درگیر خواهید شد. علاوه بر این، در زمان دعوا راحت‌تر از یکدیگر عذرخواهی خواهید کرد.

3- آیا برای آشتی با همسر خود آمادگی دارید؟

آیا برای آشتی با همسر خود آمادگی دارید؟

همه جر و بحث‌ها بر سر مسائل ساده و پیش‌پا افتاده نیستند. گاهی اتفاقی موجب شکراب شدن رابطه می‌شود که در برخی از موارد حتی قابل‌بخشش هم نیست. علاوه بر این، میزان صبر و تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است. اگر هنوز از دست همسر خود عصبانی هستید و از آن دسته افرادی هستید که ممکن است زود از کوره در بروند، کمی برای آشتی کردن زود است. ممکن است در هنگام مصالحه و سازش حرفی زده شود که شما را عصبانی‌تر کند.

این گونه اوضاع بدتر خواهد شد و نه تنها مشکلی حل نمی‌شود، بلکه برای دعوای جدید هم باید راه‌حلی پیدا کنید. البته این صبر کردن به معنای طولانی‌تر کردن زمان قهر نیست. همان طور که گفتیم در آشتی با همسر باید خودتان قدم اول را بردارید. پس به این مسئله فکر کنید و تمام تلاش خود را بکنید تا زودتر بتوانید خشم درونی خود را فروکش کنید.

4- پیش‌قدم شوید

یادتان باشد که همسرتان فردی است که قرار است با او تلاش کنید و زندگی خوبی بسازید، فرزندانتان را به بهترین نحو پرورش دهید و برای آن‌ها آینده‌ای روشن فراهم کنید. همسر شما کسی است که با هدف زندگی کردن تا آخر عمر، در کنار او می‌مانید. آیا در برابر چنین شخصی غرور بی‌جا، خشم و غضب معنی دارد؟

منتظر نمانید تا همسرتان پیش‌قدم شود و دل‌جویی کند. شاید این انتظار در هر دو طرف وجود داشته باشد و همین امر موجب شود تا مدت قهر کردن طولانی‌تر شود. برای آشتی با همسرتان قدم اول را بردارید تا او هم یاد بگیرد در دفعات بعدی از شما دلجویی کند. در زندگی باید از یکدیگر چیزهای زیادی بیاموزید.

5- دعوا را کش ندهید

دعوا را کش ندهید

بسیاری از دلخوری‌ها به علت کش دادن و طولانی کردن یک بحث کوچک ایجاد می‌شود. شاید شما هم مدام بخواهید این دعوا را طولانی‌تر کنید و واکنش همسر خود را ببینید. گاهی هم برخی از افراد از سر قالیچه خود به هیچ عنوان پایین نمی‌آیند و حتماً باید حرف آخر را خودشان بزنند. بهترین کار این است که در اولین فرصت با همسر خود آشتی کنید.

گاهی یک دعوای کوچک موجب می‌شود یک زندگی خوب، آرام و شیرین به هم بخورد و دلخوری‌های زیادی ایجاد شود. با کش دادن دعوا فضای خانه را برای خود، همسرتان و فرزندانتان تلخ می‌کنید. پس بهتر است آدم کینه‌ای نباشید و در اولین فرصت برای آشتی با همسر خود قدم بردارید.

6- معذرت‌خواهی کنید

اگر فرد مغروری هستید، این غرور را برای افراد غریبه نگه‌دارید. همسرتان کسی نیست که پاسخ رفتارهای مغرورانه شما را بدهد. اگر این شما هستید که دعوا را شروع کرده‌اید، قهر کرده‌اید و مرتکب اشتباه شده‌اید، حتماً باید خودتان عذرخواهی کنید. اگر حرفی زدید که دل همسر خود را شکستید یا کار اشتباهی انجام داده‌اید، بروید و ابراز پشیمانی کنید.

عذرخواهی کردن برای افراد بسیار سخت است. این که انجام این کار برایمان دشوار است، نشان‌ از ضعف شخصیتی ما است؛ زیرا همین مسئله نشان می‌دهد که انتقادپذیر نیستیم و نمی‌توانیم اشتباهات خود را بپذیریم و برای حل کردن آن‌ها قدم برداریم. مطمئن باشید با کنار گذاشتن غرور بیجا در برابر همسرتان، زندگی شیرین‌تری هم خواهید داشت.

7- با یکدیگر صحبت کنید

با یکدیگر صحبت کنید

در هنگام دعوا صدای زوجین بالا و بالاتر می‌رود. این بالا بردن صدا تنها تصویر زشت و سیاه از شما در ذهن همسرتان ایجاد خواهد کرد. بالا بردن صدا نه نشانه قدرت است و نه وسیله‌ای برای پیروز شدن! علاوه بر این، ممکن است صدایتان را همسایه‌ها بشنوند و نام خود را خدشه‌دار کنید.

با آرامش با یکدیگر حرف بزنید. ببینید مشکل از کجا است. چه شده که دعوا کرده‌اید و صدایتان را بالا می‌برید؟ آیا این جر و بحث‌ها ارزشش را دارد؟ زندگی کوتاه‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. آدم‌های اطرافتان ماندگار نیستند و شما هم موجودی فانی هستید. در نتیجه، همسر خود را به صحبت کردن دعوت کنید، مثل دو فرد بالغ در مورد مشکل پیش آمده حرف بزنید و این گونه برای آشتی با همسر خود قدم بردارید.

8- اشتباه خود را بپذیرید

اگر این شما بوده‌اید که مرتکب اشتباه شدید، خطای خود را بپذیرید. اصولاً دعواها دوطرفه است و هر دو شخص مقصر هستند اما در همین موارد نیز یکی در دعوا و قهر کردن پیش‌قدم شده است. زمانی که مشخص شد اشتباه از شما بوده، طفره نروید.

هر چه واقعیت را بهتر ببینید و بپذیرید، زودتر می‌توانید در آشتی با همسر خود پیش‌قدم شوید. کسی که اشتباه و خطای خود را می‌پذیرید، انسانی است که به بلوغ فکری رسیده است. این پذیرش از دست هر کسی برنمی‌آید. به همسر خود نشان دهید که از لحاظ فکری رشد کرده‌اید.

9- از مشاوره و زوج‌درمانی کمک بگیرید

از مشاوره و زوج‌درمانی کمک بگیرید

اگر کار به جاهای باریک کشیده شد و دیدید که نمی‌توانید دو نفره مشکل خود را حل کنید، از مشاوره خانواده و زوج‌درمانی کمک بگیرید. بسیاری از افراد بدون شناخت و قبل از این که به بلوغ فکری برسند، ازدواج می‌کنند. در نتیجه، مثل دو کودک در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و رفتار آن‌ها نیز در مواجه با بسیاری از مشکلات کودکانه است.

ازدواج بدون بلوغ فکری کار اشتباهی است اما در صورتی که به همسر خود علاقه دارید، باید در چنین مواردی از فردی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص دارد. برخی از زوج‌ها از خانواده و بزرگ‌ترهای خود کمک می‌گیرند. بسیاری دیگر فکر می‌کنند این روش مجوز دخالت کردن خانواده را در زندگی زوج می‌دهد. در نتیجه، بهترین راه این است که به مشاوره بروید. مشکلاتتان را با او در میان بگذارید و با هم راه‌حلی پیدا کنید.

10- ابراز عشق

گاهی جر و بحث‌ها این فکر را در زوجین ایجاد می‌کند که نکند همسرشان آن‌ها را دوست نداشته باشد و این بحث‌ها به علت عدم علاقه شکل بگیرند. این تفکر در ابتدای ازدواج بیشتر ایجاد می‌شود؛ زیرا زندگی تازه تشکیل شده است و طرفین فکر می‌کنند که هنوز کاملاً وارد قلب همسر خود نشده‌اند.

یکی از روش‌های آشتی با همسر، ابراز عشق است. به همسر خود بگویید که دعواها، جر و بحث‌ها و قهر کردن‌ها به معنی تنفر و عدم علاقه نیست. ابراز عشق می‌تواند همه چیز را سریع‌تر حل و فصل کند و غم‌ها و کینه‌ها را از دل رها کند. گاهی در حین خشم کلماتی گفته می‌شود که بسیار دردناک هستند و تأثیرات منفی زیادی بر شخص می‌گذارند. تنها عبارتی که می‌تواند موجب چشم‌پوشی از بیان این واژگان شود، «دوستت دارم» است.

 11- او را خوشحال کنید

اگر با همسر خود قهر کرده‌اید و می‌خواهید با او آشتی کنید، از راهی ساده برای خوشحال کردنش استفاده کنید. همسرتان با چه چیزهایی خوشحال می‌شود؟ یک شاخه گل؟ یک غذای خوشمزه؟ مهم نیست چیزی که می‌خرید یا فعالیتی که انجام می‌دهید از نظر مالی چقدر ارزشمند باشد، کافی است با تمام وجود خود بخواهید برای آشتی با همسرتان قدمی بردارید.

نامش را هر چه می‌خواهید بگذارید، عذرخواهی، ابراز پشیمانی، منت‌کشی و… . مهم حال خوب شما و همسرتان است. هیچ ایرادی ندارد که یک فرد منت همسر خود را بکشد. شما با این حرکت نه تحقیر خواهید شد و نه از ارزش‌هایتان کم می‌شود. همسر شما غریبه نیست. گاهی انسان‌ها به سادگی از رئیس، همکار و… خود عذرخواهی می‌کنند اما مشکلی برایشان پیش نمی‌آید؛ اما همین که می‌خواهند از همسر خود عذرخواهی کنند، حس تحقیر شدن به آن‌ها دست می‌دهد!

جمعبندی

در این مقاله به راه و روش‌های آشتی با همسر بعد از قهر و دعوا پرداختیم. مهم‌ترین عامل صبوری و گذشت کردن است. شما باید با همسر خود روراست باشید و تمام تلاش خود را برای شاد کردن او بکنید؛ زیرا شادی او منجر به آرامش شما هم می‌شود.

مقالات مرتبط
نظــرات