مـــرکــز دانلــــــــود

روش های ترمیم رابطه دوستی و رابطه زناشویی در کوتاه ترین زمان

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 20 اردیبهشت 98 0 نظر
نظرات کاربران :

ارتباطات یا داشتن رابطه یکی از مسائلی است که به عنوان مهم‌ترین عامل شادی انسان‌ها به حساب می‌آید و به نوعی بدون داشتن رابطه زندگی انسان‌ها معنا و مفهومی نخواهد داشت. انواع رابطه‌ها اعم از رابطه‌های عاشقانه، زناشویی و دوستانه مسیر‌های متفاوتی را در طول جریان خود طی می‌کنند که ممکن است در عین عمیق و مهم بودن، این رابطه‌ها گاها ناهمواری‌هایی داشته باشند که باعث نوسان و یا شکست آنها شود که بر طبق عامل شکست رابطه و بزرگی این عامل، ممکن است راه‌های مختلفی برای برگرداندن رابطه به حالت قبلی وجود داشته باشد و یا حتی ممکن است راهی برای این کار وجود نداشته باشد و یا انرژی زیادی بخواهد.

به طور کلی انواع رابطه‌ها مانند هر مسئله دیگری به مراقبت نیاز دارند و غافل بودن از آن‌ها ممکن است به نوعی رابطه را به چالش بکشد که راه ترمیم رابطه بسیار سخت و پرهزینه باشد اما در عین حال ممکن است برای هر فردی تجربه یک بار شکست در رابطه عاطفی، دوستانه، زناشویی و غیره بوجود بیاید که ما در این مقاله سعی می‌کنیم مهم‌ترین راهکار‌ها را برای مقابله با شکست و یا بازگشت و ترمیم رابطه به شما معرفی کنیم تا با بهره‌گیری از آن در جهت ترمیم رابطه‌های خود و ناکامی حاصل از آن موفق عمل کنید.

ترمیم رابطه دوستی

زمانی که ارتباط بین دو دوست به هر علتی خراب می‌شود؛ هر دو نفر آنها از این واقعه رنج می‌برند و شاید هر دو واقعا بخواهند که رابطه‌یشان ترمیم شود و به حالت سابق برگردد اما نمی‌دانند که چگونه پیش قدم شوند و در واقع برای ترمیم این رابطه چکار کنند اگر شما نیز در هنچنین شرایطی هستید راهکار‌های این قسمت را حتما به کار بگیرید:

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

1- پیش قدم شوید

برای ترمیم رابطه پیش قدم شوید

زمانی که می‌دانید پارتنر با ارزشی را از دست داده‌اید یا رابطه‌یتان به هر دلیلی سرد شده است از اینکه شما برای برگرداندن این رابطه آغازگر باشید نگران نشوید و با این تفکر مثبت جلو بروید که هر شکستی در رابطه برای خود درس‌هایی دارد که ممکن است در رابطه جدید اشتباهاتی که باعث خدشه دارد شدن دوستی شده است تکرار نشود پس برای رسیدن به شادی و آرامش و داشتن دوستتان در کنار خود، اشتباهاتتان را جبران کنید و یک دوستی قوی و محکم را ایجاد کنید.


مقاله مرتبط: روش های تضمینی برای افزایش و پایداری عمر رابطه عاشقانه شما


2- با صداقت رفتار کنید

اگر می‌خواهید برای ترمیم رابطه دوستی تان اقدام کنید باید در شرایطی که بحث عامل شکست رابطه پیش می‌آید خود را بی خطا نکنید و این نکته را بدانید که با دروغ گفتن کار به جایی پیش نمی‌رود بلکه رابطه بدتر نیز می‌شود پس سعی کنید در مورد هر کاری که کردید و باعث خراب شدن رابطه‌یتان شده است با صداقت حرف بزنید.

3- معذرت خواهی کنید

اگر در سردی یا شکست رابطه‌ای مقصر هستید؛ تقصیر را به عهده بگیرید وسعی کنید که با غرور بیجا با دست خود باعث از دست دادن دوستتان نشوید و برای این کار خیلی محترمانه و با صمیمت از او عذر خواهی کنید و نشان دهید که از واقعه پیش آمده پشیمان هستید.

4- به خودتان فرصت دهید

برای ترمیم رابطه عشقی بدون در نظر گرفتن مقصر یا عامل شکست رابطه، باید هر دو نفر به خود زمان کافی بدهند تا خشم‌ها، نفرت و کدورت‌ها به مرور فراموش شوند البته ممکن است این زمان برای بعضی خیلی کوتاه و برای بعضی دیگر طولانی باشد و به شخصیت طرفین بستگی دارد اما باز هم برای تصمیم گیری درست درباره رابطه و ارتباط مجدد باید این زمان سپری شود.

ترمیم رابطه شکست خورده

همانطور که قبلا هم ذکر کردیم هر رابطه‌ای در عین صمیمت و پایداری ممکن است با مشکلاتی مواجه شود و یکی از طرفین در رابطه درک نشود و یا اینکه احساسات او نادیده گرفته شود و در نهایت به شکست رابطه منجر شود که راه‌هایی را برای بازگشت و یا ترمیم آن معرفی می‌کنیم:

1- تمرکز بر رفتار‌های خود

شاید به نوعی بتوان گفت که شکست در یک رابطه باعث شناخت بیشتری از خودمان می‌شود به این طریق که وقتی رابطه‌ای شکست می‌خورد شخص متوجه می‌شود چه وقایعی باعث از کوره در رفتن یا بد شدن حال او و یا ناکامی او می‌شود و سعی می‌کند با تمرکز بر جواب این سوال‌ها خودش را بیشتر بشناسد پس اگر در این مواقع بر نقاط ضعف و قوت خود تمرکز کنیم و بیشتر به شناخت خود اهمیت دهیم رابطه یمان بهتر خواهد شد.

2- بالا بردن اعتماد به نفس

 ترمیم رابطه

یکی از راه‌هایی که برای ترمیم رابطه شکست خورده پیشنهاد می‌شود افزایش اعتماد به نفس است به نحوی که با فزایش اعتماد به نفس فرد در مواقع شکست رابطه بهتر می‌تواند خود را کنترل کند و با مسئله سازش کند و در عوض کمتر آسیب می‌بیند. در این مواقع و با اعتماد به نفس بالا شخص می‌تواند عواملی را که باعث می‌شود که او ترس و بیم داشته باشد و به خود اعتماد نکند را بشناسد و برای ترمیم رابطه شکست خورده موفق‌تر عمل کند.

3- پرهیز از التماس کردن و تماس مکرر

اگر می‌خواهید برای ترمیم رابطه شکست خورده خود با طرف مقابلتان مرتب تماس برقرار کنید و یا از او التماس کنید که به رابطه برگردد باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید چون با این کار در عین اینکه خودتان را فردی ضعیف نشان می‌دهید حتی اگر طرف مقابل به رابطه نیزبرگردد و دلش برای شما بسوزد؛ رابطه‌یتان خیلی دوام نخواهد داشت و اصرار برای برگشتن باعث دور شدن بیشتر آن شخص و تقویت احساس منفی او نسبت به شما می‌شود پس از آن بپرهیزید.

بالا بردن مهارت‌های ارتباطی

ترمیم رابطه

وقتی رابطه‌ای آسیب می‌بیند و یا شکست می‌خورد در آن زمان است که برای کاهش آسیب و یا ترمیم رابطه به افزایش مهارت‌های خود بخصوص مهارت‌های ارتباطی نیاز داریم باید مهارت‌هایی مانند گوش دادن را در خود تقویت کنید و به گفته‌های طرف مقابل دقت کنید و برای شروع و گفتگوی خود مدیریت و آمادگی ذهنی داشته باشید و با افزایش شناخت از طرف مقابل مهارتهایمان را در جهت بهبود و ترمیم رابطه تقویت کنیم.

ترمیم رابطه زناشویی

رابطه زناشویی یکی از روابطی است که  مراقبت از آن و همچنین تلاش برای حفظ و برگرداندن آن از شکست و ترمیم آن اهمیت زیادی دارد و باید همیشه با به کار بردن نکته‌های سنجیده و قابل اعتبار پیش رفت چون تفاوتی که این رابطه با سایر روابط عاشقانه، دوستانه و غیره دارد؛ مسئله نجات ازدواج از سقوط و ناکامی است و اهمیت بیشتری نسبت به سایر رابطه‌ها دارد.


مقاله مرتبط: آموزش جدیدترین روش های عاشق ماندن در رابطه های امروزی


:پس برای ترمیم رابطه زناشویی باید

  • از سرزنش کردن و تحقیر همسرتان دست بکشید و اگر این کار یکی از علت‌های سردی یا شکست رابطه یتان شده است آن را ریشه یابی و ترک کنید.
  • اگر انتظارات بیش از حد مانند فراهم کردن همه نیاز‌های مادی، عاطفی و غیره را از همسرتان دارید سعی کنید با خودتان صادق باشید و مسئولیت کار‌های خود را بر عهده بگیرید و به خود تلقین کنید که او مسئول تمام کار‌ها و اعمال شما نیست.
  • برای ترمیم رابطه زناشویی سعی کنید منشا مشکلاتی ک رابطه شما راخراب کرده‌اند و آن را مورد هدف قرار داده‌اند با برنامه ریزی و بررسی پیدا کنید و همچنین از مشاورین در این راه کمک بگیرید.
  • با پرسیدن این سوال از خود که نقش شما در این شکست چه چیزی بوده و یا با انجام چه کاری باعث آسیب به رابطه زناشویی شده اید خودتان را مورد نقد قرار قرار دهید و نقش خود را در این میان تعیین کنید.
  • برای ترمیم و بازگشت رابطه یتان خطاهایی را که مرتکب می‌شوید به طور خالصانه قبول کنید و بابت آنها از همسرتان عذرخواهی کنید.
  • در زمان شکست رابطه و برای ترمیم آن از ابراز احساسات غافل نشوید و اگر از همسرتان احساسی دریافت کردید به آن پاسخ مناسبی بدهید.
  • به عامل بخشیدن و بخشش همسرتان به عنوان چشم پوشی از خطاهای او نگاه نکنید و برای بازسازی رابطه و بهبود رنج‌های روحی خود او را ببخشید.
مقالات مرتبط
نظــرات