مـــرکــز دانلــــــــود

وابستگی شدید دارای چه علایمی است و تنها راهکار‌ درمانی آن چیست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 آذر 98 0 نظر
نظرات کاربران :

وابستگی شدید به معنای ابراز احساسات عادی و یا صرفا داشتن یک حس معمولی به دیگران نیست بلکه این درجه از وابستگی به معنای اسیر یا گرفتار شدن فردی است که خود را فقط با طرفی که به او وابسته است کامل می‌بیند و به طور کامل در مسائل و مشکلات طرف مقابلش غرق می‌شود […]

وابستگی شدید به معنای ابراز احساسات عادی و یا صرفا داشتن یک حس معمولی به دیگران نیست بلکه این درجه از وابستگی به معنای اسیر یا گرفتار شدن فردی است که خود را فقط با طرفی که به او وابسته است کامل می‌بیند و به طور کامل در مسائل و مشکلات طرف مقابلش غرق می‌شود واین مسائل تا حد زیادی از شخص نیرو می‌گیرد و هیچ کمکی در زندگی به او نمی‌کند.

وابستگی در اصل نوعی اعتیاد روانی عاطفی است و هر فردی حالت‌های مختلفی از آن را حداقل برای یک بار در طول زندگی و با شدت‌های متفاوتی تجربه می‌کند اما زمانی که شخص وابستگی را به صورت افراطی تجربه می‌کند به یک نوع اختلال تبدیل می‌شود و عواقب نامطلوبی مانند دلشوره، نا‌امیدی، اضطراب، افکار وسواسی، ترس و غیره را به دنبال دارد.

در این مقاله سعی می‌کنیم مهم‌ترین علایم وابستگی شدید و راهکارهای درمانی آن را برایتان به طور مختصر توضیح دهیم بنابراین اگر شما نیز فردی هستید که در حال حاضر با این اختلال یعنی وابستگی شدید دست و پنجه نرم می‌کنید بهتر است با استفاده از راهکارهای این مقاله و به کارگیری آنها ترس خود را کنار بگذارید و سرنوشت خودتان را دوباره در دست بگیرید.

افراد مبتلا به اختلال وابستگی شدید چه علایمی دارند؟

1- دارای باور‌های غیر‌منطقی و افکار نادرست هستند

افرادی که دارای وابستگی شدید هستند طرز فکرهای عجیبی دارند و فکر می‌کنند در روابط مشترک با طرف مقابلشان باید رابطه و فرد مورد نظر خود را کنترل کنند و تلاش می‌کنند تا این شرایط را کنترل کنند اما این ویژگی در نهایت باعث می‌شود دیگران از او دور شوند و روحیه خودش نیز دچار آسیب شود.

2- احساس ترس و نا‌امنی می‌کنند

احساس ترس و نا‌امنی می‌کنند

کسی که به طور عادی عاشق شخصی دیگر می‌شود و در یک عشق حقیقی قرار دارد احساس ترس نمی‌کند اما یک فرد با وابستگی شدید، همیشه احساس ترس و دلهره دارد از بابت اینکه ممکن است روزی طرف خود یا کسی که باعث وابستگی او شده است را از دست بدهد و به خاطر این احساس ترس هیچ‌گاه آرامش ندارد.

مقاله مرتبط: 10 راهکار‌ اساسی که برای درمان وابستگی به آن نیاز دارید!

3- دائما به دنبال مقصر می‌گردند

یکی از نشانه‌های فردی با وابستگی شدید این است که برای اکثر مسائلی که دور و بر او اتفاق می‌افتد دیگران را مقصر می‌داند و با این طرز رفتار موجب اذیت و ناراحت شدن اطرافیان می‌گردد و در ذهن او همیشه افکار عجیبی وجود دارد مانند اینکه اگر اطرافیان خودشان را اصلاح کنند خیلی خوب می‌شود و یا اینکه می‌گوید من قربانی جامعه و شرایط بد آن هستم و و مدام رفتار دیگران باعث اذیت من می‌شود.

4- در تصمیم‌گیری‌ها ناتوان هستند

در تصمیم‌گیری‌ها ناتوان هستند

شخصی که دارای ویژگی یا اختلال وابستگی شدید است همیشه منتطر فردی دیگر است تا به او اطمینان دهد که آیا انتخابش درست است یا نه، بنابراین این فرد روزانه در اکثر تصمیم‌هایش دچار مشکل می‌شود و به کسی نیاز دارد تا صحت تصمیم او را برایش تایید کند.

5- مسئولیت‌پذیر نیستند

شخصیت فردی که دارای وابستگی شدید است به گونه‌ای است که همیشه سعی می‌کند کار‌هایش را به فردی که به او وابسته است واگذار کند و خود از زیر بار مسئولیت‌هایش شانه خالی می‌کند و او  کار‌ها و امور زندگی خود را به افراد مورد نظر خودش محول می‌کند و همیشه مانند یک موجود سیریش به فرد مورد علاقه‌اش می‌چسبد.

6- احتمال خیانت در آنها زیاد است

احتمال خیانت در آنها زیاد است

افرادی با اختلال وابستگی شدید از تنهایی متنفرند و تنها بودن را نوعی مرگ قلمداد می‌کنند و برای همین منظور چون می‌ترسند بعد از قطع رابطه خود با یک فرد تنها شوند؛ بنابراین پیش می‌آید که این افراد به طور همزمان با چندین نفر رابطه دارند و یا اینکه بعد از قطع رابطه با یک نفر فورا فرد دیگری را جایگزین می‌کنند و این کارها فقط به دلیل این است که می‌‌خواهند بر ترس از تنهایی غلبه کنند و از طرد شدن می‌ترسند.

7- از نه گفتن و نه شنیدن می‌ترسند

اشخاصی که وابستگی شدید دارند اکثرا بله‌گو هستند یعنی توانایی گفتن نه را ندارند چون می‌ترسند وقتی که با فرد مورد علاقه‌یشان مخالفت کنند ممکن است او را از دست بدهند بنابراین از مخالفت با آنها خیلی هراس دارند و کمتر این کار را انجام می‌دهند.

کارهایی‌که می‌تواند به درمان وابستگی شدید کمک کند

1- عامل وابستگی را ریشه یابی کنید

یکی از راهکار‌های درمانی وابستگی شدید این است که عامل این وابستگی و ترسی که زیر بنای این امر شده است را شناسایی کنید چون گاها ممکن است این وابستگی به صورت ناخودآگاه اتفاق بیفتد بنابراین باید با خودآگاهی کامل همه رفتار‌های خود را بررسی کنید تا علل و عامل اصلی این وابستگی را بیابید و یا آن را برای خود ریشه‌یابی کنید و برای یافتن علت این امر در وهله اول پیشنهاد می‌شود که به افکار خود توجه کنید و در پس این افکار، باور‌هایی که باعث این امر شده‌اند را پیدا کنید.

2- برای خودتان ارزش قائل باشید

برای خودتان ارزش قائل باشید

اصلی‌ترین عاملی که باعث ایجاد وابستگی در افراد می‌شود این است که افراد خودشان را بدون طرف مقابل ناقص و ناکامل می‌پندارند و خود را باور ندارند پس اگر این تعریف درباره شما نیز صادق است و به دنبال پیدا کردن راهی برای خلاصی از وابستگی شدید خود هستید باید در درجه اول بهترین دوست خودتان باشید و به خود عشق بورزید و همچنین خودتان را بشناسید و برای مراقبت از خود تا حد امکان تلاش کنید و در نهایت به معنای واقعی، شخصیتتان را با هر خصیصه‌ای قبول داشته باشید.

3- ترس مورد پسند واقع نشدن را از خود دور کنید

افرادی با وابستگی شدید همیشه این استرس را دارند که ممکن است مورد پسند اطرافیان و علی الخصوص فردی که وابسته او هستند واقع نشوند و به همین علت است که سعی می‌کنند کمتر با دیگران مخالفت کنند چون می‌ترسند با این کار از آنها دور شوند.

 بنابراین برای درمان این مشکل راهکار این است که سعی کنید این باور را به خودتان القاء کنید که شما قرار نیست همه افراد را از خود راضی نگه دارید و همچنن این حق را به خود بدهید که به دیگران نه بگویید و افکارتان را به راحتی بیان کنید و در پس این کارها به مرور به جای وابستگی به استقلال برسید.

4- به فکر تقویت عزت نفس خود باشید

وابستگی شدید

 اختلال وابستگی شدید با عزت نفس رابطه معکوسی دارد یعنی هرچه وابستگی در فردی درجه بالاتری داشته باشد به همان میزان عزت نفس او نیز کم می‌شود پس بعد از درک این قضیه متوجه می‌شویم که شخص وابسته باید برای درمان این اختلال خود به فکر افزایش و تقویت عزت نفسش باشد.

 بنابراین اگر با این اختلال درگیر هستید سعی کنید برای افزایش عزت نفس خود به خودتان فکر کنید و برای خوشحالیتان بگذارید، نه گفتن را تمرین کنید، بر روی موفقیت‌های خود تمرکز کنید، مواظب خودتان باشید، موقیعت‌های تنها بودن را برای خود ایجاد کنید و تصویر مثبتی از خود داشته باشید و در نهایت نیز طبق خواسته دیگران و برای مورد پسند بودن آنان خود را تغییر ندهید پس با انجام این کار‌ها عزت نفس شما بالا می‌رود و عامل متضاد آن یعنی وابستگی شما کم می‌شود.

5- از افراد برتر و قوی‌تر الگو بگیرید

به عنوان فردی با اختلال وابستگی شدید سعی کنید به جای اینکه به افرادی مثل خودتان و با همین اختلال نزدیک شوید به سمت افراد موفق بروید و از نزدیک با آنها صحبت کنید و آنان را زیر نظر بگیرید ویا از آنها بپرسید که چگونه با این اختلال مبارزه کرده‌اند و دوباره به فردی مستقل تبدیل شده‌اند پس از آنها مانند یک راهنما و الگو بهره بگیرید و رمز موفقیتشان را فراموش نکنید و تا جایی که می‌توانید نکات عملی آن را بر زندگی خود اجرا کنید.

6- زمان‌هایی را برای تنهایی خود ایجاد کنید

وابستگی شدید

اگر شما فردی با وابستگی شدید هستید حتما این موضوع را درک کرده‌اید که تنهایی به شدت برای شما ترسناک است و هرگز حاضر نبوده‌اید در این موقعیت قرار گیرید پس این را هم بدانید اگر به راه درمان آن فکر می‌کنید باید زمان‌هایی را با خود خلوت کنید که در آن به علاقه‌مندی‌های خود و سایر کار‌های مدنظرتان بپردازید و در مقابل هم به شخصی که وابسته او هستید فرصت بدهید تا او نیز زندگی عادی خود را پیش ببرد.

 در این زمان‌ها که شما را به سمت شخصیتی مستقل سوق می‌دهد؛ می‌توانید لحظات شادی بخش و تکرار نشدنی را برای خود خلق کنید که در نهایت ترس از نبودن دیگران را نیز فراموش کنید و از وابستگی فاصله زیادی بگیرید.

7- احساسات و نیازهای خود را پنهان نکنید

اگر شما نیز در دامن وابستگی شدید هستید باید سعی کنید که برای رهایی از این حس به نوعی  ذهن خود را آن و افکار حاصل از آن تخلیه کنید و آن را برای همیشه پنهان نکنید. البته منظور از این کار این نیست که راز دل خود را با هر کی که سر راهتان قرار گرفت بیان کنید بلکه می‌توانید با شخصی قابل اعتماد یا یکی از نزدیکان خود صحبت کنید و یک روش دیگر نیز این است که می‌توانید آن را روی کاغذ بنویسید.

 برای این کار باید تشویش‌ها، نگرانی‌ها، ترس و غیره خود را به اشتراک بگذارید تا درنهایت ذهن خود را مقداری رها کنید و از عاملی که باعث وابستگی شما شده است دور شوید.

مقالات مرتبط
نظــرات