مـــرکــز دانلــــــــود

افسردگی جنسی: دلایل پیدایش و درمان افسردگی جنسی

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 13 تیر 99 0 نظر
نظرات کاربران :

همه ما انسان‌ها در دوره‌ای از زندگی افسردگی را تجربه کرده‌ایم. افسردگی بر جوانب مختلف زندگی ما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند زندگی مشترک را مختل کند. یکی از انواع این اختلال، افسردگی جنسی است که باعث بی‌میلی انسان نسبت به برقراری رابطه جنسی می‌شود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی را برای درمان این گونه […]

همه ما انسان‌ها در دوره‌ای از زندگی افسردگی را تجربه کرده‌ایم. افسردگی بر جوانب مختلف زندگی ما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند زندگی مشترک را مختل کند. یکی از انواع این اختلال، افسردگی جنسی است که باعث بی‌میلی انسان نسبت به برقراری رابطه جنسی می‌شود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی را برای درمان این گونه از افسردگی ارائه دهیم.

منظور از افسردگی چیست؟

منظور از افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال روانی شدید است که باعث می‌شود فرد احساس غم، بی‌هدفی، کلافگی، ناامیدی، پوچی و… کند. میزان افسردگی در افراد مختلف متفاوت است. علاوه بر این، علت پیدایش آن هم در افراد تفاوت‌های زیادی دارد.

تقریباً همه انسان‌ها در برهه‌ای از زندگی افسردگی را تجربه می‌کنند و چه بسا در برخی از انسان‌ها این دوره طولانی مدت و حتی مادام‌العمر می‌شود. زندگی افرادی که دچار افسردگی می‌شوند، مختل می‌شود و این اختلال بر جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.

برخی از افراد در واکنش به افسردگی دچار افت تحصیل می‌شوند، گروهی دیگر غذا نمی‌خورند، بعضی از آن‌ها هم درست نمی‌خوابند و برنامه‌های روزمره خود را پشت گوش می‌اندازند. برخی دیگر حوصله کار کردن ندارند و استعفا می‌دهند. عده‌ای هم از زندگی کردن خسته می‌شوند و تصمیماتی می‌گیرند که جبران‌ناپذیر هستند.

گروهی از آن‌ها در ارتباط با خانواده، به ویژه شریک زندگی‌شان دچار مشکل می‌شوند. دیگر نمی‌توانند با همسر خود صحبت کنند. حال و حوصله وقت گذراندن با او را ندارند. احساس گناه می‌کنند. علاوه بر این، افسردگی می‌تواند در زندگی جنسی بیماران هم تأثیر زیادی بگذارد.

اکثر این افراد دچار افسردگی جنسی می‌شوند و چه بسا داروهای ضدافسردگی این روند را تشدید می‌کند. برقراری رابطه جنسی میان زوجین از پایه‌های اصلی استحکام زندگی مشترک است. بی‌توجهی جنسی ناشی از افسردگی می‌تواند بر روی اعتماد به نفس و احساسات شریک زندگی هم تأثیر منفی بگذارد و حتی او را هم غمگین و افسرده کند.

به همین دلیل، باید این اختلال را درمان کنید و از این رابطه در جهت بهبود زندگی مشترک استفاده کنید؛ اما خبر خوش این است که افسردگی درمان دارد و آخر دنیا نیست. برای درمان افسردگی جنسی راهکارهایی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم. اگر شما هم دچار این مشکل هستید، با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

دلایل افسردگی جنسی

این اختلال می‌تواند ریشه مشابهی با افسردگی داشته باشد و یکی از نتایج آن باشد. عوامل زیر می‌توانند این مورد را تشدید کند:

 • دوران قاعدگی
 • پس از زایمان
 • در دوره یائسگی و بعد از آن
 • مشکلات خانوادگی
 • اعتماد به نفس پایین
 • شرایط مالی نامناسب
 • استرس زیاد
 • افزایش سن
 • اختلال هورمونی
 • مشکلات شغلی

1- ورزش کنید

ورزش کنید

ورزش کردن موجب می‌شود شاداب شوید و ذهنتان را از درگیری‌های بیهوده رها کنید. بالا رفتن ضربان قلب باعث می‌شود گردش خون بهتر در بدن شما انجام شود. ورزش کردن موجب تسریع ترشح هورمون‌ها در بدن می‌شود.

هر چه از تأثیر فعالیت بدنی روزانه بر درمان افسردگی جنسی بگوییم کم است. ورزش انرژی منفی را از شما دور می‌کند و یکی از اصلی‌ترین راه‌های مقابله با افسردگی و اضطراب است. اگر برنامه روزانه‌ای برای انجام فعالیت بدنی داشته باشید، پس از مدتی متوجه تأثیر آن بر زندگی‌تان می‌شوید.


مقاله مرتبط: بعد از نزدیکی چه کنیم تا رابطه جنسی ضد حال نشود؟


حفظ سلامت جسم مهم‌ترین داروی ضدافسردگی است. بدن سالم به شما کمک می‌کند تا روان آرام و آسوده‌ای هم داشته باشید. علاوه بر این، رو فرم بودن و حفظ تناسب اندام اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و در تمام ابعاد زندگی شما مؤثر خواهد بود.

داروهای ضدافسردگی و اعصاب بر روی سیستم بدن تأثیرات زیادی می‌گذارند و اکثر افراد با مصرف این داروها چاق می‌شوند. به همین دلیل، با ورزش کردن در این دوره می‌توانید اثرات داروها را بر روی ظاهر خود خنثی کنید.

2- تغذیه مناسب داشته باشید

تغذیه مناسب داشته باشید

تغذیه مناسب به شما کمک می‌کند احساس بی‌حالی و بی انرژی بودن نکنید. سعی کنید برنامه غذایی داشته باشید و بر اساس آن پیش بروید. پرخوری نکنید. به اندازه مناسب غذا بخورید. بسیاری از افراد در دوران افسردگی غذای زیادی می‌خورند. به این نوع زیاد غذا خوردن، پرخوری عصبی گفته می‌شود.

آن‌ها با وجود سیر بودن به غذا خوردن ادامه می‌دهند زیرا موجب آرامششان می‌شود؛ اما همین مسئله در تناسب اندام تأثیر زیادی می‌گذارد چون وقتی آرامش فکری وجود نداشته باشد، تغذیه تأثیری عکس بر روی بدن می‌گذارد و وزن شما را بیشتر می‌کند.

پرخوری و پر بودن شکم در دوران افسردگی جنسی در برقراری رابطه تأثیر منفی زیادی می‌گذارد و به جای این که شما از این غذا انرژی کسب کنید، تنها خسته و بی‌حوصله‌تر می‌شود. از طرفی برخی افراد در دوران افسردگی جنسی، نمی‌توانند غذا بخورند و با خوردن غذا حالشان بد می‌شود. این مورد را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید تا با داروهای متناسب بتوانید این حالت را کنترل کنید.

غذای کم انرژی کافی برای بدن و انجام فعالیت‌های روزانه را فراهم نمی‌کند و نداشتن انرژی حاصل از کم‌خوری، بر بی‌حوصلگی‌های ناشی از افسردگی می‌افزاید. در مجموع، بهترین کار این است که در این دوران به مشاور تغذیه مراجعه کنید و با او در مورد افسردگی و عادت غذایی خود در این دوران مشورت کنید. آن‌ها بهتر می‌دانند که چگونه در این دوران تغذیه را کنترل کنند.

3- از استرس دوری کنید

از استرس دوری کنید

استرس و اضطراب بیش از حد خود یکی از عوامل بروز افسردگی در انسان است. سعی کنید از هر چیزی که موجب مضطرب شدن شما می‌شود دوری کنید. درگیری فکری و استرس تأثیر زیادی بر افسردگی جنسی و کیفیت رابطه دارد.

راه‌های مختلفی برای کنترل استرس وجود دارد که کنترل تغذیه و ورزش هم جز این عوامل هستند. برای کنترل استرس، حتماً از مشاور کمک بگیرید. تمام برنامه‌هایی را که به شما داده می‌شود، به درستی انجام دهید تا هر چه سریع‌تر این حالت را از خود دور کنید.

استرس می‌تواند تأثیرات منفی زیادی بر روی بدن بگذارد و فرد را به مرور زمان بیمار کند. بسیاری از بیماری‌های قلبی، سردردها و… به خاطر استرس‌های طولانی‌مدت ایجاد می‌شوند. پس استرس داشتن به راحتی می‌تواند شما را به افسردگی جنسی بکشاند.

4- اعتماد به نفستان را بالا ببرید

همه انسان‌ها دارای استعدادهای مختلفی هستند. در عین حال، همه ما با هم تفاوت‌هایی داریم و همین موارد موجب می‌شود دنیا زیباتر شود. قطعاً شما هم استعدادی دارید و در برخی از کارها مهارت دارید. نقطه قوت خود را پیدا کنید بر آن تکیه کنید.

سعی کنید از این طریق به خود باور پیدا کنید و اعتماد به نفستان را بالا ببرید. اعتماد به نفس پایین یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد افسردگی جنسی در انسان‌ها و به ویژه در مردان است. خودتان را دوست داشته باشید. نقاط قوت خود را پرورش دهید و نقاط ضعفتان را به مرور برطرف کنید. این گونه اعتماد به نفس شما بالا می‌رود و نقش به سزایی در برطرف شدن افسردگی جنسی دارد.

5- با شریک زندگی خود وقت بگذرانید

افسردگی جنسی

تنها فردی که تحت تأثیر افسردگی جنسی شما قرار می‌گیرد، شریک زندگی‌تان است. اگر احساس افسردگی می‌کنید حتماً او را مطلع کنید تا کاملاً در جریان باشد و برای درمان به شما کمک کند. همچنین، این احساس به او منتقل نشود که مشکلی دارد که شما جذبش نمی‌شوید.

در این دوران با همسر خود بیشتر صحبت کنید. بیشتر به او ابراز عشق کنید. از گذراندن زمان با او لذت ببرید حتی اگر این زمان قرار است تنها صرف تماشای تلویزیون یا غذا خوردن شود. دوست داشتن و عاشق بودن به انسان انگیزه زندگی می‌دهد و چه بسا همین امر بتواند افسردگی شما را درمان کند.

6- به نعمت‌هایی که دارید توجه کنید

هر زمان احساس افسردگی بر شما چیره شده است، به داشته‌هایتان فکر کنید. بسیاری از افراد افسرده احساس می‌کنند دیگر چیزی برایشان نمانده است و به همین دلیل احساس پوچی می‌کنند. به والدین، همسر، فرزندان و حتی چیزهای مادی خود فکر کنید. همین که فردی را دارید که دوستتان دارد، نعمت بزرگی است.

رابطه شما با تمامی این افراد تحت تأثیر افسردگی قرار می‌گیرد. چه بسا افسردگی جنسی موجب می‌شود همسر و شریک زندگی‌تان فکر کند که مشکل از او است که شما تمایلی به برقراری رابطه با او را ندارد. به همین دلیل، حتماً به شریک زندگی خود بگویید که همچنان دوستش دارید و تمامی حالات شما به خاطر افسردگی است که قرار است با تلاش، درمانش کنید.

7- از مشاور کمک بگیرید

افسردگی جنسی

بارها در این متن به اهمیت صحبت کردن با مشاور اشاره کرده‌ایم. همان طور که برای بیماری‌هایی مانند دندان‌درد، سرطان، آنفولانزا و… به پزشک مراجعه می‌کنید، برای درمان افسردگی هم باید به متخصص آن رجوع کنید.

روانشناسان و مشاوران به شما کمک می‌کنند راحت‌تر با این اختلال کنار بیایید و آن را درمان کنید. برای درمان افسردگی جنسی بهتر است به سکس‌تراپیست مراجعه کنید، زیرا تخصص این افراد در زمینه مشکلات جنسی است.

8- همه چیز موقتی است

بسیاری از افرادی که دچار افسردگی هستند، به دلیل ناامیدی احساس می‌کنند که قرار است برای همیشه این گونه بمانند. مطمئن باشید که به مرور زمان حالتان بهتر خواهد شد.

جمعبندی

یکی از مهم‌ترین اختلالاتی که می‌تواند زندگی مشترک را دچار مشکل کند، افسردگی جنسی است. این اختلال به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود اما قابل کنترل و درمان است. در این مقاله راهکارهایی را برای درمان این نوع افسردگی ارائه دادیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ورزش کردن مداوم
 • برنامه غذایی مناسب
 • دوری از استرس
 • توجه بیشتر به شریک زندگی
 • بالا بردن اعتماد به نفس
 • توجه داشته‌های خود
 • مراجعه به مشاور و روانشناس

 

مقالات مرتبط
نظــرات