مـــرکــز دانلــــــــود

اگر این 9 علائم را دارید متاسفانه شما افسرده هستید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 اسفند 96 0 نظر
نظرات کاربران :

افسردگی از بیماری های روانی شایع در زندگی امروز بشر هست. علائم زیادی در تشخیص افسردگی وجود دارند که با شناخت آنها می توانید بروی حال روحی و روانی خود مسلط شوید و به سمت بهبود آن گام بردارید. در این نوشته با علائم افسردگی آشنا شوید. این نوشته را حتما تا انتها بخوانید.

اینکه بعضی روزها احساس خستگی و بی حوصلگی داشته باشیم به نظر در زندگی طبیعی همه ما  وجود دارد اما وقتی گرفتار غم و اندوهی دائمی شوید که روال طبیعی زندگی خود را از دست بدهید شاید نیاز به توجه داشته باشد و علائم افسردگی در شما بوجود آمده است. گفته می‌شود افسردگی از بیماری های روانی شایع در زندگی امروز هست.

در این نوشته با علائم افسردگی آشنا شوید و اگر در زندگی خودتان آنها را می‌بینید بهتر است با متخصص مشاوره ای داشته باشید.

1. شما بیش از حد غذا می‌خورید و یا کمتر از حالت عادی غذا می‌خورید

یکی از علائم افسردگی اشتهای بیش از حد و یا بی اشتهایی زیاد هست. دکتر یاون توماس از روانپزشک های آمریکا می‌گوید: «اگر ذهن شما با افکار منفی پر باشد، احتمالا فراموش می‌کنید غذا بخورید و یا علاقه ای به آشپزی نخواهید داشت و یا برای آماده سازی غذا رغبتی نخواهید داشت.»


مقاله مرتبط: چه راه هایی برای کنترل افسردگی وجود دارد؟


از سوی دیگر این بیماری روانی می‌تواند از آن سوی بام شما را بیندازد و یعنی احساس گرسنگی زیادی داشته باشید و بیش از حد غذا بخورید. دکتر توماس می‌گوید : «ناراحتی، بدبینی نسبت به آینده و اعتماد به نفس پایین شاید مجبورتان کند که برای آرامش دادن به خودتان بیشتر غذا بخورید.»

2. اگر بسیار کم و یا بسیار زیاد می‌خوابید

بعضی از افراد دائما درحال چرت زدن هستند. حس بی علاقگی و کمبود انرژی باعث می‌شود دائما احساس خستگی داشته باشید. دکتر توماس می‌گوید:«خواب بیش از حد یکی از علائم افسردگی هست که انسان‌ها برای دوری از احساس ناراحتی و افسردگی به آن پناه می‌برند.» اگرچه خواب خوب هست و دلیلی ندارد که جلوی خوابیدن خود را بگیرید در عوض باید به فکر از بین بردن افسردگی خود باشید. همچنین افسردگی می‌تواند به بی خوابی و کم خوابی هم منجر شود.

انسان های بالغ به 8 ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارند. بهم خوردن نظم خواب دلیل بیماری های روانی می‌تواند باشد زیرا خواب مستقیما با استراحت و توانمندسازی دوباره مغز انسان در ارتباط هست. اگر به میزان مناسبی نخوابید، ساعت بیولوژیکی بدن شما بهم می‌ریزد و احساس خستگی بیشتری خواهید داشت و تمرکز خود را از دست می‌دهید و کمتر می‌توانید با محیط اطراف ارتباط برقرار کنید.

3. اگر چیزهای کوچک باعث عصبانیت شما می‌شود

جنیفر ولکین، دکتر روانپزشکی بالینی و بیهوشی در مرکز بهداشت زنان در دانشگاه نیویورک می‌گوید: این نشانه زیرکانه ای برای تشخیص افسردگی هست. افسردگی می‌تواند به شکل تحریک پذیری بالا خود را نشان دهد. شاید شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید و چیزهای کوچک براحتی شما را از حال روانی معمولی خارج کند و با دوستان و همکاران خود با عصبانیت برخورد کنید.

مقالات مرتبط:  چگونه از زندگی تکراری دوری کنید و هیجان را به زندگی بیاورید

پس یکی از علائم افسردگی بهم ریختگی هورمون های بدن و در نتیجه آن تحریک پذیری بالا و عصبانیت های آنی هست. همچنین افسردگی می‌تواند با عواطف زیاد تشدید شود. مثلا وقتی کسی ضربه روحی شدیدی را متحمل می‌شود و احساس خوبی درباره خود نداشته باشید و صبر و شکیبایی شما را به تدریج از بین ببرد.

4. اگر نمی‌توانید تمرکز خود را حفظ کنید و درست تصمیم بگیرید

فراموش کردن ددلاین های کاری و یا تاخیر در کارها می‌تواند از علائم افسردگی باشد. اگر تصویر واضحی از کارهای خود در ذهنتان ندارید احتمالا نمی توانید تصمیم گیری مناسبی داشته باشید و تمرکز نخواهید داشت. اینکه دائما با افکار ناراحت کننده و غمناک درگیر باشید که بروی کار و حافظه و توان تصمیم گیری شما تاثیر منفی بگذارد. ناتوانی در تصمیم گیری منجر به رفتارهای خطرناک و بدون تمرکز و توجه خواهد شد.

5. شما دیگر با چیزهایی که قبلا شما را خوشحال می‌کرد، شاد نمی‌شوید

شما در گذشته با چیزهای مختلفی شاد و خوشحال بودید، مثلا با همکاران خود دورهمی های زیادی داشتید، تحرک بیشتری داشتید، زندگی شاد خود را با دیگران به اشتراک می‌گذاشتید و یا به میزان کافی انرژی حتی برای دویدن های شبانه داشتید. ولی اگر نسبت به این‌ها بی تفاوت شده اید احتمالا از علائم افسردگی است.

اگر به گوشه‌گیری علاقه‌مند شده اید و تجربه های لذت بخش گذشته را فراموش کرده اید و دیگر کارهایی که خوشحالتان می‌کند را انجام نمی دهید نشانه های پنهانی برای افسردگی شما خواهد بود.

6. اگر احساس بی ارزشی و خود کم بینی پیدا کرده اید

علائم افسردگی

اگر دائما احساس خود کم بینی دارید، یا خودتان را بی ارزش ارزیابی می‌کنید و یا تلاش های خود را ناچیز می‌دانید و دائما با خود می‌گویید که به اندازه کافی خوب نیستید.


مقاله مرتبط: برای داشتن یک زندگی شادتر چه کنیم؟


چنین افکاری از علائم افسردگی می‌تواند باشد. شما در هر حالی سعی می‌کنید که افکار منفی خود را تایید کنید. این افکار احتمالا از یک ضربه و آسیب روحی شدید ناشی شده است، مانند اخراج از کار که اعتماد به نفس شما را به حد زیادی پایین خواهد آورد.

7. اگر دائما به مرگ فکر می‌کنید به طور واضح از علائم افسردگی است

افکار دائمی درباره مردن و انتهای زندگی و اینکه وقتی از دنیا می‌روید دیگران چگونه به شما فکر خواهند کرد اینها موارد واضحی از علائم افسردگی هستند که به شما می‌گویند که به روانشناس و یا روانپزشک احتیاج دارید. اگر این چنین فکر می‌کنید و برای دو هفته ادامه دار بود حتما بدانید که در معرض افسردگی قرار گرفته اید.

8. اگر شما دست‌پاچه و مضطرب هستید

احساسات سردرگم کننده از علائم بی نظمی های فکری هست که می‌تواند از علائم اولیه افسردگی باشد. اضطراب به گونه ای به چالش کشیده شدن احساسات ما هستند. اگر احساس ترس و نگرانی و وسواس فکری پیدا کرده اید احتمالا به صورت فیزیکی نیز در بدن شما علائمی مانند بالارفتن ضربان قلب، اختلالات خواب و عرق کردن بیش از حد بدن ظاهر می‌شود.

مقالات مرتبط:  راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آسان و ماندگار

این علائم خبر از افسردگی در آینده نزدیک خواهد بود و البته بدانید که شخص افسرده می‌تواند دچار اختلال اضطراب هم گردد. اگر سردرگم و عصبانی هستید و دلیلی برای آن نمی یابید بهتر است با مشاوره روانشناس صحبت کنید.

9. اگر قلب شما تیر می‌کشد و دردهای بی دلیلی احساس می‌کنید

دردهای ناشی از علائم افسردگی که در بدن بروز می‌کند گاها دلایلی برای آنها نمی یابید دردهایی مانند سردرد، مشکلات گوارشی، دردهای در ناحیه گردن و پشت نشانه های پنهانی از افسردگی است.

دکتر توماس گفته است در بسیاری از بیمارانی که به افسردگی مبتلا شده اند چنین دردهایی شایع هست زیرا درد و غم درونی زیادی را این افراد تحمل می‌کنند. اگر دردهایی در بدن احساس می‌کنید اما دلایلی برای آن نمی یابید شاید به افسردگی دچار شده باشید و باید نظر دکتر را بخواهید.

بهرحال افسردگی از آن دسته بیماری هایی است که بروی زندگی شما سایه می‌افکند و باید آن را معالجه کنید. شاید درد جسمی نداشته باشید اما اگر حال روحی تان خوب نباشد مانع از رسیدن به موفقیت های آتی برای شما خواهد شد.

مقالات مرتبط
نظــرات