مـــرکــز دانلــــــــود

در شروع رابطه دوستی چگونه رفتار کنیم؟ و چطور رابطه عاشقانه را حفظ کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 مهر 98 0 نظر
نظرات کاربران :

حتما بارها از خود پرسیدید چگونه یک رابطه دوستی را حفظ کنیم؟ یا در ابتدای رابطه چگونه رفتار کنیم؟ باید بگوییم که رابطه دوستی و عاشقانه از جمله مواردی هستند که خیلی از افراد ممکن است با هدف‌های مختلفی از جمله ازدواج آن را در طول زندگی خود تجربه کنند اما خیلی اهمیت دارد که این رابطه چگونه شروع […]

حتما بارها از خود پرسیدید چگونه یک رابطه دوستی را حفظ کنیم؟ یا در ابتدای رابطه چگونه رفتار کنیم؟ باید بگوییم که رابطه دوستی و عاشقانه از جمله مواردی هستند که خیلی از افراد ممکن است با هدف‌های مختلفی از جمله ازدواج آن را در طول زندگی خود تجربه کنند اما خیلی اهمیت دارد که این رابطه چگونه شروع شود و رفتار و برخورد‌های این دوران باید مناسب باشد تا در طول رابطه و یا در نهایت بتوانید آن را حفظ کنید و به هدف اصلی خود برسید؛ بنابراین اهمیت زیادی دارد که در همان آغاز رابطه برای رفتارها و گفته‌های خود مرزهایی قائل شوید و از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کنید.

در این مقاله نیز قصد داریم مهمترین نکاتی را که باید در هنگام شروع رابطه دوستی بر آنها تمرکز کنیم به شما معرفی کنیم که امید با رعایت این موارد آینده‌ای بهتر را بر اساس رابطه‌های خود رقم بزنید.

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

1- هدفتان را مشخص کنید

برای شروع رابطه دوستی هدفتان را مشخص کنید

اولین مسئله‌ای که هنگام شروع رابطه‌ دوستی باید به آن بپردازید و برایتان اهمیت داشته باشد این است که باید هدفتان را از این رابطه مشخص کنید که آیا هدف شما از این رابطه جدی است و  یا نه فقط می‌خواهید رابطه‌ای دوستانه و زود گذر را تجربه کنید چون بدون مشخص کردن این اهداف رابطه خیلی زود با مشکل روبرو خواهد شد بنابراین سعی کنید از همان اول رابطه ابهام‌ها را برای خود مشخص کنید و انتظارات و وخواسته‌های خود را مطرح کنید.


مقاله مرتبط: دوست معمولی چیست و چطور به رابطه عاشقانه تبدیل کنیم؟


2- درد دل نکنید

خیلی اهمیت دارد که اوایل رابطه یا شروع رابطه دوستی جو مثبتی فراهم شود و در واقع فضایی برای شناخت بیشتر ایجاد شود بنابراین هرگز سعی نکنید در اوایل آشنا شدن و دوستی درد دل‌ها و شکوه‌های خود را به میان بکشید چون ممکن است فرد مقابل تصور کند که شما دنبال کسی میگردید که دائم پای درد دل‌های شما بنشیند و خیلی زود از فضایی که برایش فراهم کرده‌اید خسته میشود پس به جای این کار فرصتی برای شناخت بیشتر طرف مقابل و معرفی خودتان پیدا کنید و بر روی این موراد تمرکز کنید.

3- درباره شخص مقابلتان صحبت کنید

برای شروع رابطه دوستی درباره شخص مقابلتان صحبت کنید

خیلی از اشخاص دوست دارند که در مورد آنها صحبت کنید و این کار برایشان خوشایند است بنابراین در هنگام شروع رابطه دوستی می‌توانید با صحبتی در مورد اخلاق، رفتار، ظاهر و یا سایر موارد او توجهش را جلب کنید و تاثیر خوبی بر روی ذهن او بگذارید مثلا وقتی لباسی با رنگ دلخواه شما دارد می‌توانید با تعریف کردن از لباسش، سلیقه او را تحسین کنید و یا سایر مواردی که می‌دانید او را خوشحال می‌کند و به او مربوط می‌شود را مطرح کنید.

4- وارد حریم شخصی او نشوید

خیلی از افراد فکر می‌کنند چونکه رابطه دوستی را با یک نفر شروع کرده‌اند پس اجازه دارند تمام زمان او را در اختیار داشته باشند و یا کل برنامه‌های او را زیر نظر بگیرند باید خطاب به این دسته افراد گفت که این رابطه‌ها عواقبی جز دل‌زدگی و یاس ندارد چون طرف مقابل شما هم قطعا به تنهایی نیاز دارد و از اینکه دائما تحت کنترل باشد و همه زمان خود را با فردی سپری کند خوشحال نمی‌شود.

بنابراین سعی کنید به او نیز فرصت دهید و تا جایی که می‌توانید قبل از اینکه رابطه جدی شود و در همان اوایل درباره این موضوعات به تفاهم برسید مثلا اگر شما در طول هفته به یک روز تنهایی نیاز دارید حتما با او در میان بگذارید.

5- درباره فعالیت‌های مجازی خود به تفاهم برسید

برای شروع رابطه دوستی درباره فعالیت‌های مجازی خود به تفاهم برسید

شاید فعالیت در فضای مجازی به نظر خیلی از افراد مسئله‌ای نباشد که بر روی آن وقت بگذارند اما باید گفت که شبکه‌های اجتماعی و نحوه فعالیت در آن یکی از مواردی است که بین خیلی از افراد جدایی می‌اندازد برای مثال یکی از طرفین دوست دارد عکس‌های خود را منتشر کند و طرف مقابل اصلا با این کار خوشحال نمی‌شود و یا فردی برایش مشکلی ندارد که هر کسی را دنبال کند اما برای دیگری چنین نیست بنابراین باید در زمان مناسب نیز بر سر محدودیت‌هایی که هر کدام از طرفین انتظار دارند بحث شود چون اگر این محدودیت‌ها مشخص نشود پس از مدتی رابطه دوستی را به سمت جر و بحث و دعوا پیش می‌برد.

6- نگران نباشید

خیلی از افراد در هنگام شروع رابطه دوستی اکثرا به خاطر مسائلی مانند عواقب و نتایج رابطه و خیلی از موارد دیگران نگران می‌شوند و این نگرانی با عواقبش نه تنها دامن‌گیر خود فرد می‌شود بلکه بر روی رابطه نیز تاثیر می‌گذارد برای مثال بر اثر این نگرانی فرد دچار سر درد، اختلال در خواب، فشار خون و غیره می‌شود و این علایم به طور غیر مستقیم تاثیر خودشان را بر روی رابطه می‌گذارند بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید با انجام فعالیت‌های سرگرم کننده و مشغول کردن خود از نگرانی در این مواقع دوری کنید و خود را در شرایطی آرام قرار دهید.

7- در مورد برنامه‌های آینده صحبت کنید

اگرچه آینده جزو موارد غیر قابل پیش بینی است اما هر کدام از شما حق دارید آیندهای را که دوست دارید برای دیگری بازگو و شفاف سازید؛ به همین منظور شما باید انتظارات و آینده‌ای را که دوست دارید برای طرف مقابل مطرح کنید و دقیق در همان اویل شروع رابطه دوستی این مسائل را روشن کنید و گفته‌ها و انتظارات او را نیز بشنوید چون ممکن است رابطه شما جدی شود و در آینده اگر این مسائل روشن نشده باشد اتفاقات خوبی رقم نخواهد خورد پس اگر شما به عنوان مثال به آزادی بیشتری نیاز دارید و از محدود کردن بیزارید باید آن را مطرح کنید و یا هر خواسته دیگری که در زندگی دارید باید به گوش طرف مقبلتان برسانید تا تکلیف هر دو شما مشخص باشد.


مقاله مرتبط: چگونه متوجه رابطه گذشته شریک عاطفی خود شویم؟ و چطور با آن برخورد کنیم؟


8- به او دروغ نگویید

خیلی از افراد هستند که به منظور پیشگیری از بحث و نزاع در رابطه و یا با سایر اهداف شخصی رابطه‌ای را بر اساس دروغ شروع می‌کنند و از همان اوایل با طرف مقابل خود صادق نیستند اما باید گفت که این کار نه تنها باعث می‌شود که رابطه رشد نکند بلکه در طول دراز مدت باعث ایجاد فاصله بین دو طرف می‌شود. پس باید از همان اول با صداقت کامل پایه رابطه را شکل دهید و رابطه‌ای سالم را برای خود بسازید.

9- در مورد حل مشکلات با هم صحبت کنید

امری طبیعی است که هر رابطه‌ای خواه دوستانه باشد خواه غیر دوستانه، با مشکل روبرو خواهد شد اما مسئله‌ای که مهم است این است که بتوانید این مشکلات را با بهترین راهکار‌ها حل کنید ولی قبل از برخوردن به این مشکلات باید در مورد حل آن صحبت کنید مثلا اگر شما می‌خواهید فقط خودتان و بدون دخالت هیچ کسی مشکل خود را پیگیری کنید باید این مسئله را مطرح کنید و یا بلعکس اگر به فردی میانجی نیاز دارید باید به طرف مقابل خود بگویید تا در زمان مشکل حل آن برایتان راحت‌تر باشد.

10- صبور باشید و عجله نکنید

اگرچه شروع رابطه علی‌الخصوص در اوایل شور و هیجان خاصی دارد و خیلی از افراد عجول نمی‌توانند رفتار خود را کنترل کنند و گاها با عجله زیاد موجب می‌شوند که رابطه‌هایشان مسیر تدریجی و عادی خود را طی نکند و گاها ناکام بماند بنابراین در هنگام شروع رابطه دوستی قدم به قدم با آن جلو بروید چون با این کار موقعیت‌های بیشتری نیز برای شناخت طرف مقابلتان پیدا می‌کنید و با توج به آنها می‌توانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.

بنابراین با عجله کارهای خود را پیش نبرید برای مثال قبل از اینکه به شناخت واقعی از طرف مقابل برسید خودتان را به خانواده او معرفی نکنید و در هر حالتی صبور باشید تا همه کارها در مکان و زمان مناسب خود انجام شوند.

11- سریع وابسته نشوید

خیلی اهمیت دارد که شما در همان اوایل شروع رابطه دوستی استقلال خود را حفظ کنید و برنامه‌های زندگی خود را به خاطر طرف مقابلتان تغییر ندهید. در ضمن اینکه هر رابطه‌ای می‌تواند فرد را وابسته بار بیاورد اما این بدان معنی نیست که شما دائما با او باشید، با او چت کنید و لحظه‌ای بدون او نتوانید اوقات خود را به سر ببرید بنابراین در این مواقع به جای گذشتن از برنامه‌های خود سعی کنید او را با خود و برنامه‌های زندگیتان سازگار کنید و به جای وابستگی زیاد که در نهایت باعث فاصله می‌شود سعی کنید اعتماد به نفس داشته باشید و استقلال شخصیتی خود را حفظ کنید.


مقاله مرتبط: چگونه یک رابطه دوستی را به ازدواج ختم کنیم؟ (داشتن رابطه قبل ازدواج)


12- مقایسه نکنید

مقایسه کردن فردی که می‌خواهید با او یک رابطه دوستی را شروع کنید؛ با افرادی دیگر از جمله دوست سابق شما نشان می‌دهد که شما هنوز ذهنتان درگیر آن رابطه و شخص است واصلا جنبه خوشایندی ندارد و مقایسه کردن او با دیگران یکی از کارهایی است که در هنگام شروع رابطه باید از آن پرهیز کرد و به هیچ وجه آن را انجام ندهید چون این کار در نهایت شما را در برقراری ارتباط نیز با مشکل روبرو می‌کند.

13- کمی مرموز باشید

برای شروع رابطه دوستی کمی مرموز باشید

زمانی که شما برای فرد مقابلتان همیشه فردی قابل پیش‌بینی باشید در نهایت او می‌تواند همه کار‌ها و رفتار‌های شما را از قبل تشخیص دهد و شما هیچ جذابیتی برای او ندارید پس سعی کنید در رابطه دوستی تا حدی مرموز باشید و همه ویژگی‌ها و رازهای خود را برای طرف مقابل خود آشکار نکنید و در نهایت با این ویژگی برای او چالش برانگیز شوید تا رابطه شما پس از شروع و در صورت تداوم خسته کننده نشود.

مقالات مرتبط
نظــرات