مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه با شوهر خسیس خود برخورد کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 تیر 99 0 نظر
نظرات کاربران :

خساست ویژگی است که در برخی از انسان‌ها وجود دارد. این ویژگی اگر کنترل نشود، می‌تواند زندگی مشترک را از هم بپاشاند. بسیاری از زوجین با وجود علاقه به هم نمی‌توانند خساست را تحمل کنند و از یکدیگر جدا می‌شوند. با توجه به این که در فرهنگ و عرف کشور، مرد باید خرج خانواده را […]

خساست ویژگی است که در برخی از انسان‌ها وجود دارد. این ویژگی اگر کنترل نشود، می‌تواند زندگی مشترک را از هم بپاشاند. بسیاری از زوجین با وجود علاقه به هم نمی‌توانند خساست را تحمل کنند و از یکدیگر جدا می‌شوند. با توجه به این که در فرهنگ و عرف کشور، مرد باید خرج خانواده را بدهد و از طرفی هم شغل مناسب برای زنان کمتر پیدا می‌شود و اصولاً به آن‌ها حقوق پایین‌تری تعلق می‌گیرد، داشتن شوهر خسیس می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. در این مقاله قصد داریم به ویژگی‌های همسر خسیس و نحوه رفتار با او بپردازیم.

منظور از خساست چیست؟

با توجه به آیات قرآن کریم، خساست ویژگی غریزی است که با جان انسان‌ها عجین شده است (برگرفته از آیه 128 سوره نسا). این خصوصیت ممکن است در زمینه‌های مختلفی بروز کند. به صورت کلی و از نظر عرف، وابستگی انسان به چیزهای مادی و پول را خساست می‌گویند.

با این حال، ممکن است انسان‌ها در مسائلی خساست به خرج دهند که ربطی به پول و مادیات نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر کسی از فردی که علمی در یک زمینه دارد، سوالی بپرسد و آن شخص با وجود دانستن پاسخ جوابی ندهد، خساست کرده است. انسان خسیس بسیار تفریط می‌کند و حتی حاضر است نیازهای روزانه خود و خانواده‌اش را برطرف نکند، اما پول و مادیات را روی هم انبار کند.

دسته دیگری از افراد وجود دارند که برای خود و خانواده خویش کم نمی‌گذراند؛ اما همین که به دیگران می‌رسند، خساستشان گل می‌کند! از بقیه انتظارات بیجایی دارند و خود در زمان عمل، کنار می‌کشند. گروه دیگری هم وجود دارد که شامل انسان‌هایی می‌شود که تنها به خود اهمیت می‌دهند و حتی به والدین، همسر و فرزندان خود هم رحم نمی‌کنند.

نباید افرادی را که برای هدفی بزرگ‌تر در حال جمع کردن ثروت هستند، سرزنش کرد. به عنوان مثال، اگر همسر شما کمی در مسائل مالی سخت می‌گیرد تا خانه‌ای را که نشان کرده‌اید بخرید، شوهر خسیسی نیست. در چنین مواردی بهتر است اعضای خانواده یکدیگر را یاری کنند تا سریع‌تر به هدف موردنظر برسند و زندگی عادی را در پیش گیرند.

آیا شوهر خسیسی دارید؟

آیا شوهر خسیسی دارید؟ (2)

ممکن است برخی از رفتارهای همسرتان شما را به شک بیندازد که شوهر خسیسی دارید یا نه! پیشنهاد ما این است که در ابتدا به رفتار اقتصادی خود توجه کنید. آیا انسان پرخرجی هستید؟ اهل ریخت و پاش و چشم و هم‌چشمی هستید؟

تربیت خانواده‌ها با هم تفاوت دارد. ممکن است رفتاری از نظر شما خساست محسوب شود، در صورتی که امری عادی برای همسرتان باشد. علاوه بر این، اولویت‌بندی برای خرج کردن پول هم می‌تواند موجب شود که فکر کنید همسرتان خسیس است. به عنوان مثال، شما دوست دارید پولتان را خرج خورد و خوراک کنید، مدام رستوران و کافه بروید اما همسرتان ترجیحش این است که سفر کند و پول را بابت تورهای مختلف خرج کند. در چنین شرایطی شما و همسرتان تنها در اولویت‌بندی تفاهم ندارید و هیچ کدامتان خسیس نیستید.

ممکن است هر فردی خود را خوب و کامل بداند اما شما قرار است پیش خودتان فکر کنید. بهتر است با خود صادق باشید. اگر بیش از حد اهل خرید هستید، همیشه مهمانی برگزار می‌کنید و… بیشتر مشکل از خودتان است تا همسرتان. با توجه شرایط اقتصادی نامتعادل کشور و سخت شدن کسب درآمد، باید به همسرتان حق دهید که کمی هوای جیبش را داشته باشد.

اگر مطمئن هستید که مشکل از شما نیست، سپس ویژگی‌هایی را که احساس می‌کنید نشان می‌دهد شوهر خسیسی دارید، یادداشت کنید. چون ممکن است صرفاً ذهنتان درگیر شده باشد و در واقعیت مشکلی وجود نداشته باشد. در ادامه خصوصیات همسر خسیس را با هم مرور می‌کنیم.


مقاله مرتبط: چگونه با شوهر لجباز و کینه ای رفتار کنیم؟


ویژگی‌های شوهر خسیس

افراد خسیس نشانه‌های زیادی می‌توانند داشته باشند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1- پول را باید پس‌انداز کرد

پول را باید پس‌انداز کرد

افراد خسیس همیشه به بهانه پس‌انداز کردن، پول‌ها را خرج نمی‌کنند. از نظر آن‌ها قرار است در آینده اتفاق مهمی بیافتد که نیاز به پول زیادی خواهند داشت. جالب اینجا است که نمی‌دانند آن اتفاق چیست و چه هدفی دارند. صرفاً ذهنشان درگیر فاجعه‌سازی می‌شود و می‌خواهند پول‌ها را برای درمان آن فاجعه نامعلوم ذخیره کنند.

2- نخریدن کادو

برخی از افراد بلد نیستند کادو بخرند و در نهایت، انتخاب جالبی ندارند؛ اما شوهر خسیس اصلا کادویی نمی‌خرد. آن‌ها اغلب به بهانه‌های مختلف روزهای مهم زندگی‌تان مانند تولد، سالگرد ازدواج و… را بدون هیچ هدیه‌ای از سر می‌گذرانند. اگر به آن‌ها بگویید که امروز تولدتان است، ممکن است بگویند که فراموش کردند، سرشان شلوغ بود و وقت نکردند هدیه بخرند، همین که دوستتان دارند کافی است و نیازی به کادو دادن نیست و… .

3- روابط اجتماعی ضعیف

روابط اجتماعی ضعیف

افراد خسیس رفت و آمد کمی با دیگران دارند زیرا حاضر نیستند پولی صرف بیرون رفتن، تفریح، مهمانی دادن و… کنند. به همین دلیل، افراد دیگر هم کم‌کم از آن‌ها دوری خواهند کرد. دوستی‌های آن‌ها کم و بی‌دوام است.

همین امر می‌تواند زندگی اجتماعی خانواده را به خطر بیندازد زیرا انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند و نیاز به دوستی‌ها و برقراری روابط با دیگران دارند. چه بسا یک شوهر خسیس حتی نمی‌خواهد با فامیل‌ها رابطه‌ای داشته باشد و خانواده را به سمت منزوی شدن می‌کشاند. این افراد اصولاً تنها هستند.

4- غر زدن زیاد

افراد خسیس مدام غر می‌زنند. اگر هر چیزی در مورد خرج کردن پول به آن‌ها بگویید، عصبانی می‌شوند. از خرید لباس گرفته تا خرید خورد و خوراک روزانه، آنان را نگران می‌کند.

با شوهر خسیس چگونه رفتار کنیم؟

بسیاری از رفتارها ریشه در دوران کودکی دارد. ممکن است والدین همسر شما هم مانند او خسیس باشند. قطعاً کودکان با دیدن رفتار والدین از آن‌ها تقلید می‌کنند و در آینده نوع شخصیتشان بر اساس بسیاری از این رفتارها تعیین می‌شود.

اگر این گونه باشد، درمان آن فرد کار دشواری است و باید توسط مشاور و روانشناس انجام شود؛ زیرا نیاز به تخصص دارد و همه در این زمینه متخصص نیستند. ممکن است شما برای درست کردن رفتار همسرتان تلاش کنید اما به جای بهبودی و پیشرفت شخصیتی تنها رابطه خود را با او خراب کنید.

1- آرامش خود را حفظ کنید

آرامش خود را حفظ کنید

سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و دعوا راه نیندازید. اصولاً افراد خسیس متوجه این ویژگی خود هستند و گاهی به دلیل اضطراب و استرس ناشی از خرج شدن پول، نمی‌توانند به هزینه کردن فکر کنند. با دعوا کردن مشکلی حل نخواهد شد. چه بسا برخی از این افراد لجباز هستند و با این کار شما رفتارشان را بدتر خواهند کرد.

2- برنامه‌ریزی مالی

با همسر خود درباره نوع خرج کردن پول‌هایتان مشورت کنید. بهترین کار این است که برنامه‌ریزی مالی داشته باشید و سر ماه در مورد مخارج صحبت کنید. ابتدا از مقدار کم شروع کنید و سپس، مخارج را به تدریج افزایش دهید. این گونه همسر شما می‌داند در آینده چه میزان از پولش خرج می‌شود و بهتر می‌تواند خود را کنترل کند.

3- درآمدی برای خودتان داشته باشید

درآمدی برای خودتان داشته باشید

درست است که داشتن شوهر خسیس بسیار عذاب‌آور است اما بهتر این است که خودتان دست به کار شوید و شغلی پیدا کنید. اگر خانه‌داری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از استعدادهای خود در خانه استفاده کنید و با کمک شبکه‌های اجتماعی مجازی، شغلی برای خود ایجاد کنید.

4- بیان احساسات

اگر از کارهای همسرتان ناراحت می‌شوید، حتماً به او اطلاع دهید. این مسئله را با واژگان درست و با آرامش بیان کنید. به او بگویید که رفتارش آزارتان می‌دهد. اگر اصرار بر این دارد که خسیس نیست، نشانه‌های یک فرد خسیس را با او در میان بگذارید و بگویید کدام یک از آن‌ها را در وی می‌بینید.. در صورت داشتن فرزند، به همسر خود گوشزد کنید که حداقل نیازهای او را باید به طور کامل تأمین کنید و این گونه رفتار نمی‌تواند شما را به این نتیجه برساند.

جمعبندی

خساست به معنای کم گذاشتن در زندگی و نادیده‌گیری نیازهای روزانه است. این مسئله زمانی سخت‌تر خواهد شد که فرد نان‌آور خانه خساست به خرج دهد و زندگی را برای اعضای خانواده سخت کند. کنار آمدن با شوهر خسیس می‌تواند بسیار دشوار باشد اما بهتر است در برخورد با همسر خود آرامشتان را حفظ کنید، با او دعوا نکنید و برای مخارج خود برنامه‌ریزی کنید. اگر حفظ احترام و آرامش مشکل شما را حل نکرد، از مشاور و متخصصان زوج‌درمانی کمک بگیرید.

مقالات مرتبط
نظــرات