مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه با شوهر لجباز و کینه ای رفتار کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 23 خرداد 99 0 نظر
نظرات کاربران :

زندگی با یک شوهر لجباز سختی‌های خود را دارد. گاهی مردان لجباز مانند یک کودک خردسال رفتار می‌کنند و تحمل کارهای آن‌ها بسیار دشوار می‌شود. در این مقاله به بررسی خصوصیات مردان لجباز می‌پردازیم و راهکارهایی را برای کنار آمدن با این افراد ارائه می‌دهیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید. ویژگی‌های شوهر لجباز […]

زندگی با یک شوهر لجباز سختی‌های خود را دارد. گاهی مردان لجباز مانند یک کودک خردسال رفتار می‌کنند و تحمل کارهای آن‌ها بسیار دشوار می‌شود. در این مقاله به بررسی خصوصیات مردان لجباز می‌پردازیم و راهکارهایی را برای کنار آمدن با این افراد ارائه می‌دهیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ویژگیهای شوهر لجباز چیست؟

افراد لجباز ویژگی‌های مشترکی دارند که نشانه از یک‌دنده و لجباز بودن آن‌ها است. در این بخش به خصوصیاتی که یک مرد لجباز می‌تواند داشته باشد، می‌پردازیم.

1- عصبانیت

عصبانیت

افراد لجباز زود عصبانی می‌شوند. آن‌ها سریع از کوره در می‌روند و با هر مخالفتی عصبانی می‌شوند و نمی‌توانند خود را کنترل کنند. البته میزان عصبانیت این افراد می‌تواند درجه متفاوتی داشته باشد. اصولاً یک شوهر لجباز عصبانیت خود را بیشتر بروز می‌دهد، زیرا برخی از مردان فکر می‌کنند به خاطر جنسیتشان حق دارند برخی از احساسات را بیشتر و هیجانی‌تر بروز دهند. بعضی از مردان عصبانیت خود را با فریادهای بلند، کتک‌کاری و… نشان می‌دهند و متأسفانه این هیجانات را نشانه مردانگی می‌دانند!

مقاله مرتبط: چگونه با شوهر بد اخلاق رفتار موثر داشته باشیم؟

2- نپذیرفتن اشتباهات

فرد لجباز اشتباهات خود را به گردن نمی‌گیرد. این افراد مدام به دنبال این هستند که اشتباهات و ایرادات خود را پس بزنند و بر درست بودن کارشان پافشاری کنند. همان طور که در مورد قبلی گفتیم، اگر به آن‌ها بگویید که اشتباه می‌کنند، زود عصبانی می‌شوند و از کوره در می‌روند.

اغلب مردان نیز سخت اشتباهات خود را می‌پذیرند و با گوشزد کردن اشتباهات به مردانگی‌شان برمی‌خورد! این افراد برای هر کار اشتباه خود دلایل عجیب و غریب می‌آورند و به هر قیمتی نمی‌خواهند بپذیرند که کار اشتباهی مرتکب شده‌اند.

3- فرافکنی و تحقیر دیگران

فرافکنی و تحقیر دیگران

فرد لجباز همیشه رفتار منفی خود را نادیده می‌گیرد. او حتی ویژگی‌های منفی خود را به دیگران نسبت می‌دهد. اگر کار اشتباهی انجام دهد مدام به بقیه گوشزد می‌کند که آن‌ها او را به انجام این کار وا‌داشتند. زمانی که به او بگویید که لجبازی می‌کند، می‌گوید که این شما هستید که لجبازی می‌کنید و مدام فرافکنی می‌کند.

4- مقصر دانستن دیگران

فرد لجباز همیشه دیگران را مقصر می‌داند. حتی مقصر کارهای اشتباه او هم دیگران هستند. اگر در کاری موفق نشوند، دیگران مقصر هستند، اگر تلاش‌هایشان دیر پاسخ داده شود، تقصیر بقیه است و… .

5- قهر کردن

قهر کردن

لج‌بازها مانند کودکان قهر می‌کنند. آن‌ها علاوه بر این که حساس هستند و زود ناراحت می‌شوند، با هر رفتاری ممکن است قهر کنند و مانند کودکان خردسال تا مدتی با شما حرف نزنند.

6- عدم رعایت قوانین

یک شوهر لجباز می‌تواند بسیار بی‌قانون باشد. این افراد به راحتی قانون را زیر پا می‌گذارند و تنها زمانی رعایت مقررات برایشان معنی دارد که قوانین به نفع آن‌ها تمام شود.

7- استرس

استرس

مضطرب بودن دیگر ویژگی یک فرد لجباز است. آن‌ها اغلب مضطرب هستند و افکار پریشانی دارند زیرا مدام به این مسئله فکر می‌کنند که چرا بقیه به حرف آن‌ها گوش نمی‌دهند؟ چرا او را نمی‌پذیرند؟ چرا از او فراری هستند؟ آن‌ها همیشه باید به دنبال دلیل‌تراشی باشند و ذهن خود را درگیر مسائلی بی‌اهمیت می‌کنند تا در صورت هدف قرار گرفته شدن، بتوانند آن‌ها را از سر خود رفع کنند و حرف خود را به زور به کرسی بنشانند.

8- زودرنج و حساس

افراد لجباز بسیار زودرنج و حساس هستند. آن‌ها با کوچک‌ترین چیزها ناراحت می‌شوند.

9- غرور بیجا

این افراد بسیار مغرور هستند و همین غرور بیجای آن‌ها موجب می‌شود که اشتباهات خود را نپذیرند و یک‌دنده باشند.

10- کینه‌ای بودن

شوهر لجباز

یکی دیگر از ویژگی‌های افراد لجباز، کینه‌ای بودن آن‌ها است. آن‌ها کوچک‌ترین چیزها را در ذهن خود حبس می‌کنند و به جای این که خوبی‌ها را به یاد بیاورند، مدام اتفاقات ناخوشایند را یادآوری می‌کنند. چه بسا از اشتباه دیگران، مسئله بزرگی بسازند و در کوچک‌ترین بحث‌ها آن‌ها را یادآوری کنند.

11- روابط اجتماعی کم

افراد لجباز دوستان کمی دارند زیرا کسی نمی‌تواند رفتار آن‌ها را تحمل کند. قطعاً داشتن شوهر لجباز می‌تواند بسیار سخت باشد زیرا این افراد ارتباطات اجتماعی ضعیفی دارند. همین امر موجب می‌شود بسیار تنها باشند و فردی اجتماعی نباشند.

ترفندهایی برای کنار آمدن با شوهر لجباز

در مجموع زندگی با یک شوهر لجباز می‌تواند بسیار سخت باشد و حتی برخی از زندگی‌ها به خاطر همین لجبازی از بین می‌رود. با این حال، راه‌حل‌هایی برای کنار آمدن و حتی تغییر رفتار افراد لجباز وجود دارد. در این بخش به چگونگی رفتار کردن با شوهر لجباز می‌پردازیم و راهکارهایی برای کنار آمدن با آن‌ها ارائه می‌دهیم.

1- یافتن ریشه رفتارها

بسیاری از ویژگی‌های یک فرد به خانواده و نوع تربیت آن‌ها برمی‌گردد. به احتمال زیاد در خانواده همسر شما افراد لجباز دیگری وجود دارند و طوری تربیت شده‌اند که این رفتار در آن‌ها نهفته شده است. این مسئله کمی کار شما را دشوار می‌کند زیرا شوهر شما الگوهایی داشته است که این گونه رفتار می‌کردند.

تغییر رفتاری که در کودکی ریشه دارد، می‌تواند کار بسیار دشواری باشد؛ اما همین که تشخیص دهید این نوع رفتار به خانواده برمی‌گردد، می‌تواند در به کارگیری ترفندها بسیار موثر باشد. از طرفی هم ممکن است رفتار شما موجب لجبازی او شود. هر چند این مسئله را نمی‌توان دلیل موجهی برای لجبازی دیگری بیان کرد اما امکان دارد این رفتار نتیجه و واکنش عمل شما باشد.

2- دعوت به آرامش

شوهر لجباز

اگر متوجه شدید که این رفتار همسر شما ریشه خانوادگی دارد، به هیچ عنوان به روی او نیاورید و از این مسئله به عنوان وسیله‌ای برای تحقیر کردن او استفاده نکنید؛ زیرا همi چیز را بدتر خواهد کرد. بهترین کار این است که همیشه آرامش خود را حفظ کنید.

3- سکوت کنید

افراد لجباز احساس عصبانیت و خشم فرد مقابل را دوست دارند زیرا با دیدن این رفتارها احساس پیروزی به آن‌ها دست می‌دهد. برای همین بهترین کار این است که در حین حفظ خونسردی، سکوت اختیار کنید. پس هر چه بیشتر پا به پای رفتار آن‌ها بروید، آن‌ها بیشتر لج می‌کنند.

4- او را متقاعد کنید

شوهر لجباز

اگر فرد لجباز حاضر نیست حرف‌های شما را بپذیرد و مدام می‌خواهد کاری را انجام دهید که او می‌گوید، به او بگویید که زندگی شما چیزی مشترک است و باید نظر هر دو در مسائل دخیل باشد و برای او دلیل بیاورید که چرا راهکارها و نظرات شما می‌تواند برای حل مسائل موثرتر واقع شود.

گاهی به او یادآوری کنید که همیشه هم نمی‌شود نظر او را در کارها اعمال کرد. اگر حاضر نیست مسائل را به صورت مشترک حل و فصل کنید، این امر را نوبتی کنید و به او گوشزد کنید که یا باید همکاری کند و یا این بار دیگر نوبت شما است که نظر خود را اعمال کنید.

5- از او درست انتقاد کنید

انتقاد سازنده همیشه موثر است. زمانی یک نقد سازنده است که با شیوه درست بیان شود. در جمع از همسر خود انتقاد نکنید؛ زیرا با این کار او را تحقیر می‌کنید. در کل، انتقاد از یک شخص جلوی جمع کار درستی نیست، حال فکر کنید او یک شوهر لجباز باشد! با صدای بلند و طعنه و کینه با او حرف نزنید.

زمانی با او صحبت کنید که از لحاظ روحی و جسمی در آرامش قرار دارد. علاوه بر این، زمانی که هر دو عصبانی هستید بهتر است حرفی با هم نزنید و صحبت‌ها را برای زمانی بگذارید که هر دوی شما از لحاظ روانی آمادگی لازم را دارید.

6- ویژگی‌های مثبت او را به یادش بیاورید

همیشه انتقاد و صحبت خود را با یادآوری ویژگی‌های مثبت شروع کنید. سپس سراغ خصوصیات منفی بروید. تمامی گفتگوی خود را با روی خوش و آرامش انجام دهید زیرا اگر غیر از این باشد، نتیجه عکس می‌گیرید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی ویژگی‌های شوهر لجباز و چگونگی رفتار با او پرداختیم. ویژگی اصلی افراد لجباز این است که با عصبانیت شما آن‌ها به رفتار خود بیشتر ادامه می‌دهند. بهترین واکنش این است که در برابر آن‌ها سکوت کنید و آرامش خود را حفظ کنید.

وقتی ببینند لجبازی آن‌ها تاثیری بر روی رفتار شما نمی‌گذارد، کم‌کم از رفتار کودکانه خود دست می‌کشند. در نهایت، اگر نتوانستید رابطه خود را مدیریت کنید، بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیرید. مشاوران همیشه راهکارهای بهتری را پیش روی شما می‌گذارند.

مقالات مرتبط
نظــرات