مـــرکــز دانلــــــــود

نشانه های عشق حقیقی چیست؟ چطور یک عشق حقیقی داشته باشیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 18 اسفند 97 0 نظر
نظرات کاربران :

هنگامی که واژه عشق بر سر زبان‌ها می‌آید اکثریت ذهن‌ها تصویری مقدس از این واژه در ذهن خود دارند و به آن به عنوان دوست داشتن واقعی، احساس عمیق یا جاذبه‌های شدید و در کل یک احساس غیر قابل توصیف بین دو فرد نگاه می‌کنند و اگرچه تعریف‌های مختلفی از زبان روانشناسان و افراد متفاوت برای آن بیان شده است اما به طور کلی می‌توان آن را حس دوست داشتن شدید یا احساس عمیق به فردی دیگر نامید.

در جامعه عرفانی عشق یا دوست داشتن شدید را به عشق مجازی و عشق حقیقی تقسیم کرده‌اند اما به طور کلی آن را به چند قسم از جمله: مجازی، حقیقی، عفیف، شهوانی و حیوانی تقسیم کرده‌اند، گذشته از تقسیم‌بندی‌های موجود برای عشق در این مطالعه می‌خواهیم که بر عشق واقعی یا حقیقی تمرکز کنیم و در حوزه این نوع عشق و راه‌های ایجاد آن و نشانه هایش بحث کنیم.

تعریف عشق حقیقی

عشق حقیقی در واقع نوعی احساس و محبت واقعی از جانب شما به فرد دیگری است و نمی‌توان آن را صرفا فقط با همان بیان احساسات خاتمه داد بلکه عشق حقیقی باعث می‌شود که شما به آدم بهتری تبدیل شوید و از خود گذشتگی‌های زیادی از خودتان نشان دهید و در صورتی می‌توانید بگویید به این عشق گرفتار شده‌اید که فرد معشوقه خود را بر خودتان برتری دهید یعنی رفاه و امنیت و خوشبختی و سلامتی او را بر خود ترجیح دهید.

میخواهم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

1- بد قول نبودن

بد قول نبودن

اگر خاطر کسی برایتان عزیز است و می‌خواهید عشق حقیقی را با او تجربه کنید حتما باید از بدقول و قرار بودن دست بکشید. با بدقولی شما باعث از دست دادن ارزش و اعتبار خود می‌شوید و برنامه‌ریز‌ی های طرف مقابلتان را بهم می‌زنید بنابرین توصیه اکید ما این است حتما سر قول‌هایی که داده‌اید؛ باشید و نسبت به آنها بی‌خیال نشوید و با این کار احساسات منفی را دور کنید و حس مشترک هم زبانی و همدلی را که زمینه ساز عشق هستند را ایجاد کنید.


مقاله مرتبط: چگونه می‌توان عشق و هوس را از هم تشخیص داد؟


2-اجبار نکردن برای رسیدن به عشق حقیقی

وقتی فردی را دوست دارید و در حال گذراندن رابطه‌ای هستید؛ پس اگر همواره با حرکات و رفتار خود او را تحت تاثیر قرار دهید و او در بودن کنار شما لذت ببرد؛ می‌توانید بین خودتان عشق ایجاد کنید و یا به طور خود به خودی ایجاد می‌شود و چون این عشق باید در قلب شکل بگیرد و به طور طبیعی پیش برود سعی کنید به اجبار دنبال آن نباشید و عشق ناموجود را با ادا عشق واقعی خطاب نکنید و اجازه دهید که خودش شکل بگیرد.

3- سخاوتمندی بدون داشتن چشم‌داشت

سخاوتمندی بدون داشتن چشم‌داشت

برای ایجاد عشق و عاطفه واقعی باید وقتی کاری را برای مخاطب خاص خود انجام می‌دهیم و یا به هر طریقی باعث خوشحالی و شاد بودن او می‌شویم؛ نباید فورا انتظار جبران آن را داشته باشیم و یا نباید به معشوقه خود وانمود کنیم و با منت به او نشان دهیم که تلاشمان را برای او بکار گرفته‌ایم و در عوض باید به نکات مثبت کار‌های خود تمرکز کنیم مثلا اینکه بگوییم شاد و خوشحال کردن او باعث شادی من نیز می‌شود و در کل بدون چشم داشت برای او خوب باشیم.

4- سازگار بودن

قطعا سازش و سازگاری جرقه یا نقطه مهمی برای ایجاد موفقیت در رابطه و تشکیل عشق است. شما می‌توانید برای ایجاد سازگاری نیاز‌ها و خواسته‌های طرف مقابل خود را برآورده سازید این بدین معنی نیست که خودتان را در مسیر براورده کردن نیاز او قربانی کنید و به نحوی ابزار سوء استفاده قرار گیرید بلکه باید به طور کلی سعی کنید در حین مذاکرات بینتان به توافق برسید، ارزش‌های اخلاقی او را دست کم نگیرید و به اهداف و برنامه‌های او احترام بگذارید.

5- ایجاد حس امنیت

ایجاد حس امنیت از نشانه های عشق حقیقی

با فراهم کردن محیطی امن و امان برای فردی که عاشقش هستید می‌توانید آغازگر و ایجاد کننده عشق حقیقی باشید. قطعا هر فردی در رابطه دنبال امنیت و آرامش است و وجود آن باعث ایجاد عشق می‌شود اما عدم آن به طور جدی بر رابطه تاثیر می‌گذارد و آن را رو به سقوط می‌برد. برای دادن این حس مهم به فردی که دوستش دارید سعی کنید در کار‌های شخصی او سر نکشید، او را بازخواست نکنید، تلفن او را چک نکنید و به طور کل او را آزاد بگذارید و حریم شخصی او را حفظ کنید و هرگز با تجاوز به آن، این امنیت را از بین نبرید.

6- پذیرفتن خصوصیات غیر عادی او

هر شخصی برای خود یک سری ویژگی‌ها و علایق دارد که ممکن است است با خیلی از آدم‌های دیگر متفاوت باشد حتی اگر شما این ویژگی‌ها را دوست ندارید و یا باعث آزارتان می‌شود باید نسبت به آنها آسان گیر باشید و فرد مقابلتان را به خاطر داشتن این ویژگی سرزنش نکنید و مورد تمسخر قرار ندهید و در هر حال سعی کنید برای ایجاد عشق این ویژگی‌ها را تا حد امکان بپذیرید و به او احترام بگذارید.

7- عدم مقایسه با نزدیکان و دوستان

وقتی شخصی را دوست دارید و در تمنای این هستید که با او رابطه‌ای ایجاد کنید و یا عشق حقیقی را با او تجربه کنید؛ قطعا مقایسه کردن او با سایرین جلو این کار را از شما می‌گیرد و هیچ فردی وجو ندارد که از مقایسه کردن افرادی که از او زیباتر، پولدارتر و یا با اخلاق‌تر باشد خوشحال شود. سعی کنید معشوقه خودتان را به همان شکلی که هست بپذیرید.

 با مقایسه کردن باعث آسیب رساندن به روابط عاطفی بین خودتان نشوید و کاری نکنید که او به جای اشتیاق برای رابطه با شما و شنیدن تعریف و تمجید از شما بر عکس فرسنگ‌ها از شما دور شود و هیچ علاقه‌ای به دیدار دوباره نداشته باشد.

8- سعی در ایجاد رابطه‌ای شاد

سعی در ایجاد رابطه‌ای شاد از نشانه های عشق حقیقی

برای ایجاد یک عشق حقیقی داشتن رابطه‌ای شاد و سرگرم کننده تا حد زیادی به شروع، استحکام و پایدار ماندن رابطه هم کمک می‌کند. سعی کنید خودتان را  از قالب یکنواخت بودن رها کنید و از طریق تعریف کردن داستان‌ها و جوک‌های خنده آور باعث ایجاد لبخند خود و طرف مقابل شوید و کاری کنید که چهره شما برای او یک چهره شاد و خندان باشد و این چهره در ذهن او بماند.

9- صبر و حوصله لازمه ایجاد عشق حقیقی

بسیاری از آدم‌ها وقتی فردی را می‌بینند که در نگاه اول شیفته او می‌شوند، فکر می‌کنند که این همان عشق حقیقی آنهاست که بدنبالش بوده‌اند و شاید به نوعی عشق در یک نگاه را پذیرفته‌اند اما خطاب به آن‌ها باید گفت که برای ایجاد عشق زمان بیشتری لازم است و این نوع از عشق صبر و حوصله بیشتری می‌طلبد و عشق در نگاه در واقع عشق نیست شاید شروعی کوچک برای یک عشق حقیقی باشد و برای رسیدن به این عشق باید زمان بیشتری صرف شود.

10- سعی در رعایت کردن حریم شخصی  از نشانه های عشق حقیقی

سعی در رعایت کردن حریم شخصی از نشانه های عشق حقیقی

همه انسان‌ها به زمانی اختصاصی برای خود و جهت انجام کارهایشان دارند که هیچ تمایلی ندارند فردی دیگر در آن سر بکشد یا دخالت کند و هیچ وقت صمیمیت و نزدیکی زیاد نیز به این معنی نیست که اجازه دارید وارد فضا‌های شخصی فرد مورد علاقه خود شوید پس اگر می‌خواهید عشق حقیقی در میانتان ایجاد شود و رابطه‌ای قوی و عاشقانه در میانتان شکل بگیرد حتما رعایت حریم‌ها را در نظر داشته باشید.


مقاله مرتبط: نشانه های عشق واقعی چیست؟ آیا عشق شما واقعی است؟


11- مراقبت کردن از او

زمانی که شما خواهان رابطه‌ای عاشقانه به صورت واقعی هستید باید این مسئله را هم بخواهید که زمان و یا انرژی خود را نیز برای او صرف کنید و از او مراقبت کنید. مراقبت کردن نه به این معنا که شما سعی در حل همه  مشکلات او داشته باشید و یا بار‌های سخت او را بر دوش بکشید بلکه با بودن در کنار او و صرف زمان و همدلی و کمک برای رفع ناراحتی و مشکلات به او نشان دهید که خواهان رابطه حقیقی و عشق واقعی هستید.

12- کنترل کردن خود در هنگام عصبانیت

کنترل کردن خود در هنگام عصبانیت

حتی اگر فردی عصبانی هستید باید در هنگام مذاکره و گفت وگو اگر صحبت‌ها نیز طبق میل شما و یا به نفع شما نباشد بیش از حد عصبانی نشوید چون ممکن است در این حالات حرف‌هایی بزنید که بعدا هم خودتان از بر زبان آوردن آن‌ها پشیمان شود و هم اینکه برای همیشه خاطر معشوقه یا مخاطب خود را مکدر ‌کنید پس بهتر است در این مواقع صبوری پیشه کنید و با احتیاط‌تر رفتار کنید.

13- عدم انتقاد و سرزنش کردن

انتقاد و عیب جویی و سرزنش کردن دیگران، حتی به خاطر دلسوزی نیز اثرات روحی بدی به بار می‌آورد که به جای بدست آوردن فرد و یا ایجاد یک عشق حقیقی، او را با این کار به مراتب  از خود دور‌تر می‌کنید. شاید ترک کردن این عادات سخت باشد اما سعی کنید به جای آنها از کلمات مثبت استفاده کنید و هم به خود و هم فرد مقابلتان اعتماد کنید و از این جهت به ایجاد عشق بینتان کمک کنید.

14- عدم توجه به فردیت

زمانی که به فردی علاقمندید و یا با او رابطه دارید و خواهان عشق حقیقی و رابطه عاشقانه هستید باید سعی کنید خودخواهی را به طور کلی کنار بگذارید و همیشه خود را در اولویت قرار ندهید و به این منظور باید با هم احساس همدلی کنید و چون شما می‌خواهید در یک توافق دو طرفه عاشقانه قرار گیرید پس به مسائل و مشکلات او نیز شبیه مسائل خود نگاه کنید و برای رفع آن تلاش کنید تا رابطه‌ای به بهترین شکل ایجاد شود.

مقالات مرتبط
نظــرات