مـــرکــز دانلــــــــود

چه عواملی موجب رفتن و منصرف شدن خواستگار می‌شود؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 22 شهریور 99 0 نظر
نظرات کاربران :

دلایل متعددی وجود دارد که موجب می‌شوند یک پسر و یک خانواده از ادامه دادن مراسم خواستگاری منصرف شوند. برخی از این دلایل به صورت غیرمستقیم به خود فرد برمی‌گردند و برخی دیگر مستقیماً به علت بعضی از رفتارهای او ایجاد می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم عوامل موثر بر منصرف شدن خواستگار را موردبررسی قرار […]

دلایل متعددی وجود دارد که موجب می‌شوند یک پسر و یک خانواده از ادامه دادن مراسم خواستگاری منصرف شوند. برخی از این دلایل به صورت غیرمستقیم به خود فرد برمی‌گردند و برخی دیگر مستقیماً به علت بعضی از رفتارهای او ایجاد می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم عوامل موثر بر منصرف شدن خواستگار را موردبررسی قرار دهیم.

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

1- خواستگاری به علت فشار خانواده

یکی از دلایلی که پسرها به خواستگاری می‌روند، فشار خانواده است. اعضای خانواده مدام به آن‌ها گوشزد می‌کنند که وقت ازدواجت شده است، چرا ازدواج نمی‌کنی؟ تا چه زمانی می‌خواهی مجرد بمانی؟ تو الان باید بچه‌هایت را به مدرسه می‌فرستادی و… . این دلایل موجب می‌شود پسرهای مجرد برای آرام کردن خانواده و به خصوص والدینشان، چشم‌بسته به خواستگاری بروند تا از این وضعیت و گوشزدها برای مدتی رها شوند.

گاهی هم ممکن است خانواده دختری را نشان کنند و از پسر خود بخواهند تا با او ازدواج کند. اگر پسر علاقه‌ای به آن دختر نداشته باشد، نمی‌تواند با او وصلت کند و صرفاً برای این که به حرف اعضای خانواده گوش داده باشد، از او خواستگاری می‌کند. این مسئله بسیار غیراخلاقی است اما اغلب مردان آن را در گفتگو با دختر مطرح می‌کنند تا او بی‌جهت دل خوش نکند. پس یکی از مهم‌ترین دلایل منصرف شدن خواستگار، فشاری است که خانواده بر پسر وارد می‌کند.

2- نرسیدن به ظاهر

نرسیدن به ظاهر

درست است که همه چیز یک انسان ظاهر او نیست اما وقتی دو فرد با یکدیگر ازدواج می‌کنند باید همه شرایط هم را بپسندند. قطعاً یکی از مهم‌ترین موارد ظاهر افراد است. اولین چیزی که یک فرد در شما می‌بیند ظاهر است. همین امر می‌تواند موجب منصرف شدن خواستگار شود. البته اگر فردی به دنبال شخصی زیبا برای ازدواج می‌گردد، در درجه اول باید نگاهی به آینه بیندازد و خود را ببیند.

اما منظور ما در این جا صرفاً زیبایی ظاهری نیست. مواردی مانند تمیز بودن، مرتب بودن، شیک‌پوشی، خوشبو بودن و… عواملی هستند که ظاهر شما را شکل می‌دهند. مسلماً هیچ شخصی دوست ندارد با دختر یا پسری نامرتب و شلخته ازدواج کند. به همین دلیل، ظاهر افراد باید به دل دیگری بنشیند.

مقاله مرتبط: برای جذب خواستگار مناسب باید چگونه رفتار کنیم؟

3- پوشش نامناسب

پوشش هر فرد به خود او ربط دارد و کسی نمی‌تواند در این مورد نظری دهد. با این حال، برخی از مردان با دیدن پوششی که از نظر آن‌ها نامناسب است، از ادامه خواستگاری منصرف می‌شوند. اصولاً این اتفاق زمانی می‌افتد که خواستگاری کاملاً به صورت سنتی انجام می‌شود و دختر و پسر در گذشته یکدیگر را ملاقات نکرده‌اند. در نتیجه، نمی‌دانند که آن دختر چگونه پوششی دارد و با دیدن مدل لباس پوشیدن او دیگر به خواستگاری رفتن ادامه نمی‌دهند.

4- زیاده‌ خواهی و شروط بیجا

زیاده‌خواهی و شروط بیجا

یکی از مهم‌ترین دلایل منصرف شدن خواستگار، زیاده‌خواهی دختران است. ممکن است شما از پسری که به خواستگاری‌تان آمده است بخواهید همه چیز داشته باشد، از خانه بزرگ گرفته تا ماشین لوکس و… . مسلماً فرد جوانی که تازه اول راه است نمی‌تواند چنین چیزهایی را فراهم کند.

مهم‌تر از همه این نکته است که چنین چیزهایی را باید با یکدیگر در طول زندگی به دست آورید. اگر زیاده‌خواه باشید به سختی می‌توانید خواستگاری خوب پیدا کنید و پسران خوب و خانواده‌دار زیادی به خاطر همین مسائل مالی دیگر از ادامه دادن خواستگاری منصرف می‌شوند.

5- رسم و رسومات زیاد

یکی دیگر از مواردی که موجب رفتن خواستگار می‌شود، رسم و رسومات زیاد خانواده‌ها است. گاهی دو فرد از دو فرهنگ، دو شهر و… جدا با یکدیگر آشنا می‌شوند. در این زمان مراسم‌های طرفین می‌تواند بسیار متفاوت باشد. معقولانه‌ترین شیوه این است که به فرهنگ یکدیگر احترام بگذارید و رسوم مشابه را اجرا کنید.

وقتی رسم و رسوم زیاد شود، خرج کردن و هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد و با توجه به اوضاع نا به سامان اقتصادی کشور، مردان نمی‌توانند از پس این هزینه‌ها برآیند. اگر جز آن دسته از خانواده‌هایی باشید که تمامی رسوم غیرضروری را به جا می‌آورند، مسلماً باید منتظر منصرف شدن خواستگار خود باشید.

6- هم‌سطح نبودن خانواده‌ها

منصرف شدن خواستگار

بهتر است وقتی دو فرد با یکدیگر وصلت می‌کنند از لحاظ فرهنگی، اجتماعی، مالی و… با هم، هم‌سطح باشند. درست است که چنین چیزی نباید مانع ازدواج دو فرد با هم شود اما همین امر به مرور زمان باعث ایجاد اختلاف‌هایی بین دو خانواده می‌شود. ممکن است فردی که به خواستگاری شما آمده است با دیدن خانه و زندگی والدینتان منصرف شده باشد. شاید او وضعیت مالی مناسبی نداشته باشد و با دیدن زرق و برق زندگی شما پا پس بکشد.

از طرفی هم ممکن است چنین چیزی برعکس اتفاق بیافتد و او احساس کند که در برخی از زمینه‌ها از شما و خانواده‌تان برتری دارد. در نتیجه هم‌کفو نبودن موجب منصرف شدن خواستگار می‌شود و او را دلسرد می‌کند.

7- برتری شما نسبت به آن مرد

دلیل دیگر منصرف شدن و رفتن خواستگار، برتری شما نسبت به آن مرد است. شاید شما از لحاظ تحصیلات، مراتب شغلی و اجتماعی از او بالاتر باشید. مسلماً افراد دوست دارند همسری با چنین خصوصیات عالیه‌ای داشته باشند اما در ذهن خود سبک‌سنگین می‌کنند که به پای شما نمی‌رسند و در آینده ممکن است احساس حقارت کنند. این امر مشکل آن‌ها است نه شما. پس بهتر است منتظر بمانید تا خواستگاری در خور خودتان سراغ شما بیاید.

متأسفانه این دلیل، یکی از علل رایج عدم ازدواج دختران است؛ زیرا آن‌هایی که مدت‌ها تحصیل کرده‌اند، شغل خوبی دارند و درجات اجتماعی بالایی پیدا کرده‌اند، به دنبال همسری مانند خود می‌گردند و راضی نیستند با فردی که در درجات پایین‌تری از آن‌ها قرار دارد، وصلت کنند. از طرفی هم مردان با دیدن برتری زنان دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند و ترجیح می‌دهند همسری داشته باشند که از آن‌ها پایین‌تر باشد.

8- خودبرتربینی و غرور بیجا

منصرف شدن خواستگار

داشتن اعتماد به نفس بسیار خوب است و اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، ممکن است هیچ وقت نتوانید ازدواج کنید. با این حال، اگر این اعتماد به نفس کاذب باشد و موجب غرور بیجا در شما شود، امکان دارد به مشکل بربخورید؛ زیرا نگاه کردن به دیگران از جایگاه بالا باعث ایجاد حس حقارت در افراد می‌شود.

برخی از افراد با وجود این که برتری خاصی هم ندارند، اما توهم خودبرتربینی دارند. در نتیجه اطرافیان را از خود می‌رانند و حتی صحبت کردن عادی هم با این اشخاص سخت می‌شود. حال فکر کنید که فردی برای زندگی مشترک آینده بخواهد چنین شخصی را انتخاب کند. مسلماً این حرکات موجب منصرف شدن خواستگار خواهد شد.

9- گزینه‌های مناسب‌تر

وقتی خواستگاری به صورت سنتی انجام می‌شود، ممکن است یک خانواده به خانه افراد زیادی بروند. در واقع، این نوع از ازدواج صرفاً برای این صورت می‌گیرد که آن پسر زنی انتخاب کند. اصولاً در پس آن علاقه، تفکر، اشتیاق و… نیست. از آن جایی که برخی از افراد خواستگاری را با رفتن به فروشگاه اشتباه گرفته‌اند، ممکن است پسری به خواستگاری شما بیاید که گزینه‌های دیگری هم داشته باشد. حتی قرار باشد روزهای بعدی به خواستگاری چند نفر دیگر برود.

همین امر موجب می‌شود که آن فرد دختران متعددی را ببیند و از بین آن‌ها انتخاب کند. متأسفانه عرف جامعه این است که دختران در خانه منتظر شاهزاده سوار بر اسب سفید بمانند اما دریغ از این که آن شاهزاده به دنبال چند نفر است و نمی‌داند که از زندگی چه می‌خواهد. به همین علت، از دلایل منصرف شدن خواستگار، داشتن گزینه‌های دیگر است.

10- فراموش نکردن رابطه قبلی

منصرف شدن خواستگار

یک شخص ممکن است در زندگی خود با چند نفر وارد رابطه عاشقانه شود. این امر را متأسفانه بد برداشت می‌کنند اما دریغ از این که اگر روابط عاقلانه شکل بگیرند، می‌توانند موجب بلوغ فکری و عاطفی شخص شوند.

از دست دادن یک رابطه ممکن است بسیار دردناک باشد و چه بسا انسان‌ها به جای کار کردن روی خود و تقویت روحیه، تنها راه حلی که پیدا می‌کنند این است که وارد رابطه‌ای دیگر شوند. حال اگر این رابطه ازدواج باشد، می‌تواند زندگی دو نفر را به خطر بیندازد. تا زمانی که افراد در مورد رابطه قبلی خود تصمیم درستی نگرفته‌اند نباید شخص دیگری را وارد زندگی خود کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی دلایل رفتن و منصرف شدن خواستگار پرداختیم. این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها به خود شخص مربوط می‌شوند. از طرفی دیگر هم برخی موارد را نمی‌توان کنترل کرد.

مقالات مرتبط
نظــرات