مـــرکــز دانلــــــــود

میدانید چطور با عشق بیش از حد باعث نابودی خود و رابطه می شوید؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 اردیبهشت 99 0 نظر
نظرات کاربران :

در خیلی از رابطه‌ها چه در زندگی مشترک و چه خارج از آن افراد به شکل ناسالمی عشق خود را ابراز می‌کنند یعنی دچار حالت بیمارگونه‌ای از ابراز عشق می‌شوند که در این جریان عشق بیش از حد به طرف مقابل می‌ورزند یعنی یک نفر در رابطه خودش را فدا می‌کند و مسئولیت اکثر کار‌های […]

در خیلی از رابطه‌ها چه در زندگی مشترک و چه خارج از آن افراد به شکل ناسالمی عشق خود را ابراز می‌کنند یعنی دچار حالت بیمارگونه‌ای از ابراز عشق می‌شوند که در این جریان عشق بیش از حد به طرف مقابل می‌ورزند یعنی یک نفر در رابطه خودش را فدا می‌کند و مسئولیت اکثر کار‌های طرف مقابل را به عهده می‌گیرد و با از خودگذشتگی بیش از حد علاوه بر اینکه خودش را نادیده می‌گیرد طرف مقابل را نیز وابسته بار می‌آورد.

عشق بیش از حد و عوارض آن همانطور که در تحقیقات مختلف هم بررسی شده است اکثرا دامنگیر خانم‌ها می‌شود البته آقایان هم به این حالت یا بیماری دچار می‌شوند و به طور کلی اغلب اوقات این عشق زیادی می‌تواند ریشه در کودکی فرد داشته باشد یعنی اکثر این افراد شاهد روابط ناسالمی بین پدر و مارد خود در دوران کودکی بوده‌اند و در زندگی خود نیز اگر با این حالت روبرو شوند می‌خواهند نقش یک ناجی را بازی کنند و طرف مقابل یا همسرشان را تغییر دهند و تا زمانی که این مشکل به صورت اصولی ریشه یابی نشود ممکن است همچنان فرد و رابطه را درگیر عواقب خود کند.

در این مقاله هم سعی می‌کنیم مهم‌ترین عواقب عشق بیش از حد را برایتان بیان کنیم تا با دید بازتری نسبت به این مسئله نگاه کنید و نگرش خود را به سمت اعتدال پیش ببرید.

1- آسیب‌پذیری فرد

آسیب‌پذیری فرد

زمانی که دچار عشق بیش از حد به یک نفر می‌شویم؛ اجازه می‌دهیم که آن فرد در داخل قلب ما رسوخ کند و در این صورت برخلاف اینکه همیشه در مقابل بقیه از خودمان دفاع می‌کنیم در مقابل او هیچ گونه دفاعی از خود نداریم و به او اجازه می‌دهیم که طبق میل خود با قلب ما رفتار کند بنابراین این فرد ما را به محدوده‌ای متفاوت می‌برد و باعث آسیب‌پذیری در ما می‌شود.

مقاله مرتبط: آیا میدانید محبت زیاد شما باعث سردی و جدایی می‌شود!(رفع محبت یک طرفه)

2- دور شدن از خانواده

اگرچه عشق و عاشقی در رابطه و زندگی مشترک رنگ و بوی خاصی به زندگی می‌دهد که با کمتر چیزی قابل مقایسه است اما گاها افراط در این عشق باعث می‌شود حتی افرادی را که در دامن آنها بزرگ شده‌اید و شما را بیشتر از خود دوست داشتند را فراموش کنید اگرچه با عاشق شدن از مرحله کودکی گذر می‌کنید و با دنیای جدیدی آشنا می‌شوید اما این عشق باید به حدی باشد که جایگاه هر کسی مانند پدر، مادر، خواهر و برادر نیز حفظ شود و با افراط در عشق جدید، عشق بقیه خانواده در قلبتان کم‌رنگ نشود.

3- ایجاد ترس در فرد

ایجاد ترس در فرد

وقتی دوست داشتن و محبت به فردی در حد اعتدال و واقعی خودش باشد نه تنها باعث ترس نمی‌شود بلکه حس آرامش و امنیت را به فرد می‌دهد اما عشق بیش از حد به هر فردی باعث می‌شود شما اکثرا به نبودن او و ترس و استرس بابت از دست دادن او فکر کنید و هر زمانی که فکر کنید که بدون او هیچ چیزی ندارید و تمام خوشی و خرمی‌های زندگیتان رخت برمی‌بندد به طور ناخودآگاه دچار ترس و استرس می‌شوید و نمی‌توانید زندگی عادی خود را به شکل مطلوب ادامه دهید و یا عشق واقعی و در حد انتظار را بخواهید.

4- وسواسی بیش از حد

فردی که در رابطه به طرف مقابلش عشق بیش از حدی دارد دائما مانند کسی است که تازه زندگی مشترک را شروع کرده است و همیشه در شور و حال است و از این حالت خسته نمی‌شود. این افراد نمی‌توانند مشکلات طرف مقابل مانند خستگی، روزمرگی، بی‌حوصلگی یا هر چیز دیگری را درک کنند و همه این موارد را به بی‌علاقگی و نفرت تعبیر می‌کنند و حتی ممکن است طرف مقابل را تهدید کنند که خوشان را می‌کشند.

 آنها به طور کلی تمایل دارند خود راقربانی کنند و به جز عشق و پرداختن به آن هیچ چیز دیگری در نظرشان ارزشمند نیست.

5- به ستوه آمدن طرف مقابل

به ستوه آمدن طرف مقابل

اگر شما نیز فردی هستید که به شخصی محبت بیش از حد می‌ورزید باید بدانید که طرف مقابلتان دیر یا زود از رفتار شما خسته می‌شود و واکنش نشان می‌دهد چون با انجام این رفتار‌های عاشقانه افراطی فرصتی برای تنها شدن و خلوت با خود ندارد و شما در تمام لحظه‌های زندگی او حضور دارید و این حس به ستوه آمدن زمانی پررنگ‌تر می‌شود که او در فشار عصبی است و یا مشکلی دارد و می‌خواهد برای حل مشکلش به تنهایی اقدام کند اما اگر شما با عشق بیش از حدتان به او این اجازه تنهایی را ندهید در نهایت فقط او را از خود دور می‌کنید.

6- محدود شدن در زندگی

هر فردی دوست دارد روابط اجتماعی متفاوتی با افراد مختلف را تجربه کند و نمی‌خواهد تمام لحظات و برنامه زندگی خود را فقط صرف یک نفر و ارتباط با او بکند اگرچه محبت زیادی هم نسبت به فرد داشته باشد. بنابراین زمانی که عشق بیش از حدی به یک نفر ابراز می‌شود یعنی اینکه همه ارتباطات و داستان‌های زندگی او تحت کنترل است و به همین دلیل آزادی شخصی فرد مد نظر سلب می‌شود و در محدودیت قرار می‌گیرد به که به تبعات این محدودیت عواقب و عوارض بعدی نیز خود را نشان می‌دهند.

7- از دست دادن هویت شخصی

عشق بیش از حد

اکثر افراد برای اینکه مورد قبول واقع شوند و یا به منظور‌های مختلفی مثل دریافت محبت متقابل و دیده شدن، که اکثرا ریشه در کودکی آنها دارد؛ حاضرند خود را قربانی کنند و با عشق بیش از حدی طرف مقابلشان را از خوبی و فداکاری خود سیر می‌کنند اما از طرفی به دنبال انجام مکرر این رفتار‌ها چون طرف مقابل نیز به این دسته رفتار عادت می‌کند و فکر میکند که حق مسلمش است که به او عشق بورزند؛ در نهایت بر فرد مسلط می‌شود و او را قربانی امیال و علایق و نیازمندی‌های خود می‌کند.

این افراد اغلب هم خجالتی هستند و خود را محقر وکوچک می‌بینند و همین رفتار و بینششان باعث می‌شود که دیگران به آنها مانند یک آدم مفلوک و درمانده نگاه کنند در نهایت امر هویت و عزت نفس خود را نیز از دست خواهند داد.

8- بروز ندادن احساسات و ناراحتی‌های خود

افرادی که عادت دارند که به همه انتظارات طرف مقابل و اطرافیان جواب مثبت بدهند یا قدرت نه گفتن ندارند و همیشه احساسات بد خود را پنهان می‌کنند و به روی دیگران می‌خندند در فشار درونی زیادی قرار می‌گیرند چون با قربانی کردن خود و عشق بیش از حد به دیگران نمی‌خواهند آنان را برنجانند. البته طبیعی است همه دچار خستگی، عصبانیت، بی‌حوصلی و انواع احساسات دیگر می‌شویم اما بروز ندادن و پنهان کردن این احساسات باعث می‌شود که فرد آنقدر این احساسات را تلنبار کند که در نهایت روزی این احساسات منفجر شوند و باعث نابودی فرد شوند.

9- تنها ماندن

عشق بیش از حد

کسانی که به دیگران عشق بیش از حد می‌ورزند در زمانی که خودشان با مشکل روبرو می‌شوند و به کمک دیگران نیاز دارند از آنها درخواست کمک نمی‌کنند چون با این کار فکر می‌کنند ضعیف به نظر می‌رسند و همچنان به تنهایی مشکلات خود را به دوش می‌کشند و در آنها دست و پا می‌زنند و اگرچه ممکن است هر فردی در این وضعیت آنان قرار گیرد و به کمک دیگران نیاز داشته باشد اما آنان به دلیل غرور کاذبشان از کمک گرفتن خودداری می‌کنند و در نهایت تنها می‌مانند.

10- داشتن انتظار متقابل و بی‌مورد

در کل اینکه انتظار جبران محبتی را داشته باشیم که نثار دیگران می‌کنیم؛ اشتباه بزرگی است و این انتظار در نهایت باعث دلخوری بین دو طرف می‌شود اما کسانی که به اطرافیان یا فرد خاصی عشق بیش از حدی می‌ورزند بدون اینکه درباره خواسته‌هایشان صحبت کنند از طرف مقابل انتظار جبران محبت و کار‌های انجام شده خود را دارند و در صورتی که طرف مقابل نتواند خواسته‌ها و محبت آنان را جبران کند دچار نوعی دلسردی و ناراحتی می‌شوند.

مقالات مرتبط
نظــرات