مـــرکــز دانلــــــــود

روش های شاد بودن در شرایط دشوار زندگی

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

زندگی پر از زمان های سخت و فراز و نشیب های زیاد هست. هرکسی در زمانی از زندگی اش احساس یاس و ناامیدی به سراغش آمده است. وقتی در شرایط دشوار قرار می‌گیرید خیلی سخت هست که بخواهید مثبت اندیش باشید. هرچند در چنین شرایطی هم باید راه های شاد بودن را بدانید.

هرچند که این احساس را داشته باشید که کنترل زندگی خود را از دست داده اید بازهم می‌توانید راه های شاد بودن در شرایط سخت و دشوار را هنوز بکار بگیرید. بدست آوردن چنین توانایی باعث خواهد شد که سلامتی روانی خود را حفظ کرده و زندگی همراه با آرامشی در تمام شرایط داشته باشید. بالاخره انسان نباید وابسته به شرایط و محیط خود همیشه عمل کند.

در این نوشته به شما راه های شاد بودن در شرایط سخت را خواهیم آموخت. با ما همراه باشید.

بخشنده و گشاده رو باشید

از دست دادن احساسات هم‌نوع دوستانه در شرایط سخت شاید براحتی برای هرکسی اتفاق بیفتد و باعث شود احساس بدی نسبت به همه چیز داشته باشید. گشاده رو و بخشنده بودن حتی با افرادی که به آنها اعتماد و صمیمیت کامل دارید دشوار شود. با این حال سعی کنید گشاده رویی را امتحان کنید، با این کار احساس سبکی خواهید داشت و احساسات خود را دوباره تحت کنترل خود خواهید گرفت.

مقالات مرتبط:  6 راه فوق العاده برای دوست داشتن خود

شواهد مختلف نشان می‌دهد که بهم ریختگی احساسات می‌تواند بروی سلامت جسمی تاثیر منفی زیادی گذاشته و احتمال حمله های قلبی و دیگر بیماری هایی که به سبک زندگی شما وابسته هست را افزایش دهد.

صحبت کردن با کسی که دوستش دارید یکی از راه های کنترل احساسات هست تا راه های مختلفی را پیش روی شما قرار دهد. با یکی از دوستان یا افراد خانواده و یا استاد و معلم خود درباره احساسات خود صحبت کنید و با این کار احساس بهتر و حس شاد بودن بدست خواهید آورد. البته بدانید که چگونه و درباره چه چیزهایی میخواهید افکار خود را با فرد مقابل خود به اشتراک بگذارید.

باید تصمیم بگیرید که فرد خوشحالی باشید

شاد بودن

اغلب وقتی به دنبال راه های شاد بودن هستیم می‌خواهیم دیگران سبب خوشحالی ما باشند. حس خوشبختی از اشیا و مادیات بوجود نمی آید. مثلا خریدن خانه ی جدید و یا یک سمت فوق العاده شغلی به طور موقت برای شما خوشحالی را بوجود می‌آورد ولی حس خوشبختی دائمی را نمی تواند با این تغییرات بدست آورد.

حس خوشبخت بودن همیشه در کنترل شما هست. باید خودتان تصمیم بگیرید که احساس خوشبختی کنید و بر مشکلات غلبه کنید. صبح ها با انرژی از خواب برخیزید و به دنبال راه های شاد بودن و بدست آوردن حس موفقیت و تلاش باشید.

در آینه به خودتان نگاه کنید و با خود بگویید: «من احساسات خود را انتخاب می‌کنم و من می‌خواهم خوشحال باشم.» با خود مهربان باشید و خودتان را به یک استخر و سونای عالی دعوت کنید. برای خود باید بتوانید جشن بگیرید. به کسی فکر کنید که احساس لبخند را بروی لبان شما می‌نشاند. وقتی که خود را آگاهانه به سمت خوشحال بودن می‌برید، کم کم می‌آموزید که در شرایط سخت هم می‌توانید احساسات و شرایط مختلف را کنترل کنید. آگاهانه زندگی کنید.

تایید مثبت را تمرین کنید و از قدرت تصور خود کمک بگیرید

تحقیقات علم روانشناسی نشان داده است که وقتی در درون خود منفی فکر می‌کنید  بروی جسم و روح انسان اثرات منفی زیادی خواهد گذاشت و قدرت ایمنی بدن انسان را کاهش داده و در معرض بیماری های مختلف جسمی و روحی قرار می‌دهد.

بسیار درباره افکار درونی خود هشیار باشید. از افکاری که اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهد سعی کنید دور شوید. با جملات مثبت و تاییدات مثبت می‌توانید با این افکار منفی مقابله کنید.

برای مثال، بجای اینکه به خودتان بگویید: «برای این مشکلم هیچ راه چاره ای ندارم.» بهتر است از نقاط قوت خود کمک بگیرید و به خودتان بگویید: «من سعی میکنم از پس این مشکل بربیایم. این فرصتی برای موفق شدن هست و از پس آن برخواهم آمد.»

تصویر سازی ذهنی همچنین ابزار قدرتمندی برای پیدا کردن راه های شاد بودن در شرایط سخت و دشوار هست. وقتی شبها به تخت خواب خود می‌روید، چشم های خود را ببندید و خودتان را در موقعیتی که می‌خواهید بدون هیچ نگرانی و داشتن استرسی تصور کنید. از بودن در آن شرایط لذت ببرید. خود را در حال صحبت با کسی که دوست دارید تصور کنید، احساس آسایش داشته باشید و یا خود را در تفریحی که دوست دارید تجسم کنید. این تصویر سازی ذهنی به درک قدرت هایتان کمک زیادی خواهد کرد و احساس شاد بودن و سرزنده بودن به شما دست خواهد داد.

به بخشش‌های الهی ایمان داشته باشید

خب طبیعی هست که گاهی اوقات  وقتی برای مدتی در سختی و تنگنا قرار بگیریم زاویه دید منفی به زندگی پیدا کنیم. بعضی وقت ها از لذت های کوچک زندگی هم غافل می‌شوید و حس قدردانی نسبت به آنها را از دست می‌دهید.

براساس تحقیقات مجله خارج شخصیت و روانشناسی اجتماعی، داشتن یک ذهن شکرگزار نسبت به زندگی تاثیر مثبت زیادی بروی احساسات و شخصیت فردی شما خواهد گذاشت. به زندگی خود نگاه کنید و برای چیزهایی که خداوند به شما داده قدردان باشید. سلامتی، خانواده خوب، دوستان خوب و حتی خانه ای که در آن زندگی می‌کنید.

در طول روز به افرادی که از شما در زندگی حمایت کرده اند و بخشش های الهی که در زندگی حس کرده اید فکر کنید و برای این افراد و موقعیت ها شکرگزار باشید و چنین طرز فکری حال روانی و مود شما را بهبود می‌بخشد و شاد بودن را در زندگی خود احساس کنید.

داشتن حس گذشت و فراموش کردن را بیاموزید

فراموش کردن یک اتفاق دردناک در زندگی بسیار سخت خواهد بود. وقتی ضربه روحی شدیدی خورده باشید و حس افسردگی و ناراحتی همیشه همراه شما باشد، شاید پیدا کردن راه بخشیدن دیگران بسیار سخت باشد. هرچند عدم توانایی شما در بخشیدن و گذشت از دیگران شاید از شما فردی پر نفرت و پر خشم و بدون آسایش بسازد. این موضوع تاثیر شدیدی بروی عدم لذت بردن از زندگی و داشتن حس رفاه و آرامش شما خواهد گذاشت و شما را همیشه تبدیل به فردی عصبانی و پر اضطراب خواهد کرد.

مقالات مرتبط:  6 راه برای رسیدن به خوشبختی که باید بدانید

آیا دوستی در شراکت کاری به شما ضربه زده است؟ آیا با کسی که دوست بوده اید به شما خیانت و شما را رها کرده است؟ اگر جواب شما به این چنین سوالاتی مثبت هست باید بخشش دیگران را بیاموزید و سعی کنید موقعیت های این چنینی در زندگی سریع عبور کنید تا با حس آرامش، شاد بودن و حس سلامت زندگی کنید.

دیگران را بخاطر اتفاقاتی که افتاده ببخشید و با این کار اجازه دهید حس درد روحی و اضطراب از شما دور شود و خود را برای پیدا کردن راه های شاد بودن و خوشبختی آماده کنید.

برای شاد بودن به خودتان توجه کنید

علارغم اینکه روزهای شما پر از مشغله های کاری و ذهنی هست با این حال زمانی را برای پرداختن به کاری که علاقه دارید را در نظر بگیرید. به سرگرمی مورد علاقه خود بپردازید مثلا با دوستان خود به سینما بروید. هر روز به نرمش کردن بپردازید تا سلامتی خود را حفظ کنید. همچنین ورزش کردن باعث آزاد شدن هورمون اندروفین شده و باحس بدست آوردن حس خوشحالی در شما خواهد شد و حس استرس و ناراحتی های روحی را از شما دور خواهد کرد.

مدیتیشن همچنین یکی از راه های عالی برای خلاص شدن از تنش های روانی و پیدا کردن حس شاد بودن هست. در روز 15 تا 20 دقیقه را به تمرکز بروی نفس کشیدن و آرامش ذهنی اختصاص دهید.

به افرادی که به کمک شما نیاز دارند، کمک کنید

کمک کردن به افرادی که به کمک و پشتیبانی شما نیاز دارند یکی از راه های شاد بودن با بدست آوردن حس رضایت از کمک و خوشحال دیدن دیگران هست.

براساس پژوشی که در گروه اتحادیه سلامت آمریکا  صورت گرفته است، نتایج نشان داده که کارهایی که افراد به صورت داوطلبانه در آنها شرکت می‌کنند بروی سلامت جسمی و روحی و احساسی افراد تاثیرگذار خواهد بود و 78 درصد از افرادی که در کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه شرکت می‌کنند سطح استرس پایینی دارند.


مقاله مرتبط: چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟


حداقل دو ساعت در هفته به کسی مثلا از دوستان خود کمک کنید و یا در فعالیتی اجتماعی شرکت کنید و یا در برنامه های انسان دوستانه ثبت نام کنید. وقتی دیگران از شما سپاسگزاری می‌کنند این موضوع باعث حس رضایت و خوشحالی در شما خواهد شد.

برای شاد بودن در لحظه زندگی کنید

از فکرهای آشفته درباره آینده زندگی دوری کنید زیرا چنین اضطراب و نگرانی هایی اثر منفی بروی سلامت جسمی و روانی و روحی شما خواهد گذاشت و شما را زودتر پیر خواهد کرد.

بروی زندگی امروز خود تمرکز کنید و راه های برای مقابله با چالش ها و مشکلات امروز خود بیابید و برنامه ریزی کنید. مشکلات بزرگ خود را کوچک کرده تا بدانید به چه چیزهایی در چه زمانی خواهید رسید.

نگرانی بیش از حد درباره اتفاقات آینده باعث می‌شود امروز شما خراب شود و حتی فردی که می‌خواهید در آینده باشید را نتوانید امروز بسازید.

سعی کنید در سخت ترین لحظات زندگی هم امید خود را از دست ندهید. راه های شاد بودن بسیار زیاد هست اگر خودتان بخواهید و درباره آن فکر کنید. از نکات بالا نیز کمک بگیرد تا حس خوشحالی و خوشبختی را به طور دائمی در زندگی خود احساس کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات