مـــرکــز دانلــــــــود

پادکست: کاریزماتیک چیست؟ و 5 رازی که برای جذابیت باید بدانید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 آذر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

با پادکست کاریزماتیک چیست؟ و 5 رازی که برای جذابیت باید بدانید در خدمت شما هستیم. این آموزش صوتی توسط کارشناسان مجموعه آموزشی تکامل من تهیه شده. شما عزیزان می‌توانید از طریق زیر آنلاین گوش دهید           متن پادکست کاریزماتیک چیست؟ و 5 رازی که برای جذابیت باید بدانید اول از همه […]

با پادکست کاریزماتیک چیست؟ و 5 رازی که برای جذابیت باید بدانید در خدمت شما هستیم.

این آموزش صوتی توسط کارشناسان مجموعه آموزشی تکامل من تهیه شده. شما عزیزان می‌توانید از طریق زیر آنلاین گوش دهید

 

 

 

 

 

متن پادکست کاریزماتیک چیست؟ و 5 رازی که برای جذابیت باید بدانید

اول از همه جذابیت شاید آشنا باشه براتون، کاریزماتیک هم آشناس ولی قبل از هرچیز یک تعریف گسترده‌تر داشته باشیم بد نیست.

کاریزما  در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصربه ‌فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگ انسان‌هاست. جاذبه‌ای فردی که اثری اجتماعی دارد.

زیاد وارد جزئیات لغوی و ادبی نمی شیم اگه بخوایم ساده‌تر بگیم کاریزماتیک به کسی می گن که جاذبه ذاتی داره، یعنی یه چیزی تو وجود این شخص جمع زیادی رو به خودش جذب می کنه. و اما به اصل وضوع بپردازیم

کاریزماتیک بودن به چه دردم میخوره؟ چه سودی برام داره؟

یک لحظه تصور کنید وارد اتاقی می‌شوید و همه وجودتان را بلافاصله حس می‌کنند و منتظرند تا شما حرفی بزنید یا حرفشان را تأیید کنید. این تنها یک بخش از پوئن های مثبت کاریزماتیک بودن است.

ببنید کاریزما باعث می‌شود در چشم دیگران دوست داشتنی باشید، ناخودآگاه باعث می‌شود دیگران به شما اعتماد کنند و بخواهند با رهبری شما کاری را انجام دهند. همین عامل و ویژگی باعث می‌شود ایده شما فراگیر شود یا پروژه‌تان انجام شود. پس کاریزما داشتن خیلی هم بد نیست. یک مقدار حول کاریزما و کاریزماتیک بودن براتون صحبت می‌کنیم تا بیشتر با این ویژگی آشنا بشین فقط قبلش باید بدونید که چه دوست داشته باشید و چه نه این صفت داره دنیارو جلو می بره. حتی در محیط کار افراد کاریزماتیک زودتر ترفیع می‌گیرند و از دید مدیران بزرگ آدم‌های موثری تری هستند.

اصلاً کاریزماتیک بودن رو با پولدار بودن و موفق بودن قاطی نکنید. حتی این ربطی به نوع پوشش و نوع ارائه یک مطلب توسط ما هم نداره. میتونید انجام یکسری کار خاص در نظر بگیریدش.

بعضی از افراد با کارهایی که می‌کنند احساس مهم بودن در ما ایجاد می‌کنند.
بعضی از افراد با کارهایی که می‌کنند احساس خاص بودن به ما دست می‌دهد.
بعضی از افراد زمانی که وارد جایی می‌شوند تمام توجه‌ها را به سمت خود جذب می‌کنند.
بعضی از افراد ناخودآگاه و بر حسب عادت کارهایی انجام می‌دهند که دیگران دوست دارند وقت بیشتری با آنها سپری کنند، بیشتر با آنها صحبت کنند و یا حداقل کنار انها باشند تا توجهات نیز به آنها انتقال پیدا کند.

تقریباً تا به اینجا مفهوم یک فرد کاریزماتیک رو دریافت کردید. همچنین این رو دریافتید که کاریزما یک صفت ذاتیه، اما خبر خوشحال کننده این است که به صورت اکتسابی نیز می‌توانیم کاریزما داشته باشیم. می‌پرسید چگونه؟

1. اعتماد به نفست رو نشون بده

کاریزما، اعتماد به نفس نیست ولی نشون دادن اعتماد به نفس تو رو کاریزماتیک نشون میده چون اعتماد به نفست حس خوبی رو به محیط و دیگران منتقل می‌کند و خود همین موضوع توانایی‌های شما را باورپذیر می‌کند. اگر در چشم دیگران با اعتماد به نفس دیده شوید آنها ناخودآگاه به سمتتان جذب خواهند شد.

حالا موارد زیر رو اجرا کنید تا با اعتماد به نفس دیده شید:

1.در اولین مرحله سعی کنید همیشه مثبت باشید. افراد با اعتماد به نفس آن چه که هستند را دوست دارند و از آنچه انجام می‌دهند لذت می‌برد. در مکالمه هات هم سعی کن عیب‌جویی از زمین و زمان نکنی. روی چیزهایی که دوسشون داری تمرکز کن تا دیگران مجذوبت شوند و از کنارت بودن لذت ببرن. کسانی که هرچی سر راهشون میاد رو با تنفر استقبال می‌کنند باعث میشن دیگران نیز از ترس اینکه مثل اونا دچار امواج منفی نشن ازشون دوری می‌کنند.

2.با اعتماد به نفس حرف بزن. این به معنی بیشتر یا بلندتر صحبت کردن نیست. در مورد موضوع مهمی صحبت کن بدون اینکه هدفت مجاب کردن دیگران باشه. حفظ آرامش موقع صحبت و شفاف و آشکار صحبت کردن هم مهمه. خیلی استادانه باید با تغییر تن صدا ریتم و لحن روی مهم‌ترین بخش حرفاتون تاکید کنید تا اون حرفتون بیشتر جلوه کنه. یکی از بهترین تمرین‌ها برای مطلع شدن از اینکه با اعتماد به نفس صحبت می‌کنی یا نه آینه که صداتو ضبط کنی و گوش بدی. از همین تمرین برای اصلاح ایرادات هم میتونی استفاده کنی و هرچی حس می‌کنی کمه تو کلامت، بهبود بدی.

3.اول از همه باید اعتماد به نفست رو خودت باور داشته باشی. یعنی هرچی که هستی، هرکاری که می‌کنی و هر ظاهری که داری رو دوست داشته باشی و پذیرفته باشی. اگر از درون اعتماد به نفس رو حس نمی‌کنی سعی کن روی ویژگی‌های خوبت کار کنی، نقص هاتو بشناسی و وضعیت ظاهریت رو بهبود بدی تا نشون بدی که اینا خیلی اهمیت دارن. به خاطر داشته باش که صدای سرشار از حس اعتماد به نفس، پوشش شیک و زبان بدن قوی کمک زیادی بهت می کنه.


مقاله مرتبط:۱۷ نکته برای اینکه چطور دوست داشتنی باشیم


2. شوخ طبع باش

کاریزماتیک بودن با شوخی کردن همراه است. یک فرد کاریزماتیک به راحتی می‌تواند دیگران را بخنداند. یکی از خصلت‌هایی که همه دوست دارند با اون باشند، یک فرد شوخ طبع هست. شما باید بتونید با شوخ طبعیتون دیگران را مجذوب کنید. چجوری؟ مواردی که میگم رو رعایت کن:

1.میخوای شخص شوخ طبعی باشی اول از خودت شروع کن و خودت رو دست بنداز! دیگران جذب اعتماد به نفستون می‌شن و با شما راحت‌تر خواهند بود. دقت کن که اینکار نباید به گونه‌ای باشد که خودت رو کوچیک کنی و دیگران را در خندیدن به عیب و ایرادات شریک کنی. آگه از عهده این کار بر بیای کایزمای واقعی داری.

2.با افراد مختلف معاشرت کن و همراه با ذوق فرد یا گروهی که در حال گفتگویی هماهنگ باش. اگر با افرادی مشعارت داری که شوه طبعیشون وقیحانه و تهاجمیه از همراهی باهاشون نترس ولی تو جمعی که روحیه حساس یا بزرگتری وجود داره، سعی کن یکم ملایم‌تر شوخی کنی و به شوخی‌های مختصر و غیرتهاجمی بسنده کنی. نکته مهم در دل قرارهای ملاقات اول با افراده که باید خیلی محتاطانه رفتار کنی و با لحن یا شوخی نامناسب نرونجیش.

3.خیلی خودتون رو با خندوندن دیگران درگیر نکن و زحمت زیادی به خودت نده. قرار نیست هر چند ثانیه یکبار بامزگی و شوخ طبعی خودت رو نشون بدی فقط کافیه کیفیت رو به کمیت ترجیح بدی و با یک شوخی یا لطیفه به موقع تا مدت طولانی اثرگذار باشی. در کل باید در طول یک گفتگو به چندتا شوخی بسنده کنی و حد رو نگه داری.

یک نکته در مورد شوخ طبعی هم آینه که با کسایی که با شوخیتون راحتند اینکار رو انجام بده تا اون هم جذب شما بشه و حواستون به شوخیاتون باشه.

3. دلنشین و سرگرم‌کننده باشید

در کاریزماتیک بودن نه تنها باید جمعی از افراد را به خود جذب کنید و تحت تأثیر قرار دهید بلکه باید در سرگرم کردنشان نیز مهارت داشته باشید. سعی کن همیشه یک موضوع جالب برای مطرح کردن داشته باشی تا دیگران را به صورت ناخودآگاه به خودت جذب کنی. چطوری؟ کارایی که میگم می تونه کمکت کنه:

1.یک فرد کاریزماتیک میتونه با اقشار زیادی در مورد موضوعات مختلف صحبت کنه. پیشنیاز چنین چیزی مطالعه در حوزه موضوعات مختلفه. پس هر روز روزنامه بخون، علاقه مندی های متنوعی رو دنبال کن، زبان‌های مختلفی یاد داشته باش و با هنرهای مختلف و مدرن نیز ارتباط برقرار کن. اینجوری میتونه در مورد این موضوعات با هر کسی به بحث و گفتگو بپردازی.

کسب اطلاعات و دانش در حوزه تاریخ، سیاست و ادبیات حتی به مقدار کمش دستت رو برای مکالمه‌های مختلف با افرادی که مقابل‌تان قرار می‌گیرند باز می ذاره.

2.فکر کردن قبل از حرف زدن خیلی مهمه خصوصاً در ارتباطات روزمره و پیش از بیان هر کلمه به چگونگی بیان کردنش فکر کن. اینکه حرفایی که می‌زنی ارزش معنایی داشته باشه خیلی اهمیت داره و اینکه اگر واقعاً چیز مهمی برای گفتن ندارید، ساکت بمانید. شاید عجیب باشه ولی محدود کردن کلامتون باعث جالب‌تر شدن بیان شما میشه.

3.با احساست در ارتباط باش. تحقیقات میگن که به افرادی که به طور کلی کاریزماتیک بودن خودشون رو باور دارن، احساسات قوی‌تری هم دارند. از طرف دیگه با احساسات دیگران هم راحت‌تر ارتباط می‌گیرن. از بیان خشم، شعف، درد و اندوه نترس و از انتقال دادن احساساتت به شیوه مناسب، باکی نداشته باش.

4.احساسات و افکارت رو آزادانه بیان کن. معمولاً همه بیشتر به پنهان کردن احساسات تمایل بیشتری نشون میدن و البته قصد بدی هم ندارن ولی کسی که صادقانه، بدون خجالت کشیدن و رفتارهای عجیب و غریب باشه، این توانایی رو داره که همه رو جذب خودش کنه. اگر بتونی صادقانه و ساده با دیگران ارتباط برقرار کنی و کاری کنی که اونا هم همین گونه باشن، مسیر کاریزماتیک بودن رو درست طی می‌کنی. البته به یاد داشته باش که چیزی نگی که طرف مقابلت احساس معذب بودن کنه یا بخواد ازت فاصله بگیره.

مقالات مرتبط:  چگونه با دیگران ارتباط موثر و عالی داشته باشیم؟

4. به دیگران احساس خاص بودن بدهید

یکی از اولویت‌های کاریزماتیک بودن در آینه که با هر کسی که صحبت می‌کنی باید همیشه سعیتون بر این باشه که طرف مقابلت جذبت بشه و رفتارت حس خاص بودن رو تداعی کنه براش. همونطور که قبل‌تر بهش اشاره کردیم برای داشتن کاریزمای واقعی باید بتونی در هر موضوعی با هر کسی صحبت کنی و این کار خودش یک شنوندهٔ خوب و با دقت نیاز داره. مواردی که می‌گیم رو آزمایش کن تا به چگونگیش پی ببری:

1.با هر کسی صحبت می‌کنی سعی کن هم سطحش باشی. با هر شخصی مثل یک کارفرما، سرمایه دار، کودک، غریبه و حتی دختر یا پسر جذاب که هم‌صحبت میشی اونارو نه پایین‌تر و نه بالاتر از خودت قرار نده. به هر کس در جایگاه خودش احترام بذار و انتظار همین چیز را در مقابل داشته باش.

2.به زندگی دیگران علاقه نشون بده. بدون اینکه حس بشه فضولی یا کنجکاوی می‌کنی در مورد زندگی، سوابق و نظرشون در مورد موضوعات خاص سؤال بپرس. شما هم با مهم جلوه دادن کارایی که می‌کنن بهشون می‌گید که به افکارشون احترام می‌گذارید.

3.با علاقه به صحبت‌های بقیه گوش بسپار و به حرفاشون توجه کن. با حرکت سر یا کلامی کوتاه توافق خودتون رو اعلام کنید. به زبون آوردن عباراتی مثل می‌فهمم، درسته، می‌فهمم چی میگی و این دسته جملات به شخص این اطمینان رو میدی که داری به حرفاش گوش میدی. این یعنی ارتباط خوبی باهاش برقرار کردی.


مقاله مرتبط: 12 روش مخ زدن در چت تلگرام و اینستاگرام


4.معمولاً همه از اسم خودشون خوششون میاد و با شنیدن اسمشون راحت ترن، به همین علت سعی کن نامشون رو صدا کنی. اینجوری تو قرار و دیدارهای بعدی که داری راحت‌تر هم اسمشون رو به یاد میاری.

5.سخاوت مند بودن در اظهار ارادت به دیگران خیلی نکته مهمیه به شرط اینکه ریاکاری در کار نباشه. همچنین اظهار ارادت و تحسین از سوی دیگران رو با مهربونی بپذیر ولی هیجان زده نشو.

6.برای یک شخص کاریزماتیک، طرز فکر مردم مهم نیست و کاریزماتیک بودن به معنی حفظ رضایت دیگران نیست. اونا با تکیه به جذبه و ویژگی‌های خودشون کاریزماتیک بودن را در خود دارند.

5. کاریزماتیک بودن خودت رو با زبان بدن نشون بده

زبان بدن رو در کاریزماتیک بودن نباید به هیچ وجه فراموش کنی. زبان بدنت میتونه احساسات خودت نسبت به خودت رو بیان کنه و از این طریق توی چشم دیگران دست یافتنی‌تر و خوش برخوردتر جلوه می‌کنی. وقتی زبان بدن نادرستی از خودت نشون بدی باعث میشه دیگران تو رو خجالتی یا بی اراده تصور کنند پس یجوری رفتار کن که اعتماد به نفس، تعهدهای محکم و زنده بودنت رو نشون بدی. حالا برای اینکه این مهارت به کاریزماتیک بودن تو اضافه بشه باید به نکات پیش رو خوب توجه کنی:

1.صاف ایستادن، مصمم و محکم راه رفتن از ویژگی‌های یک فرد کاریزماتیک است. با غرور در جمع غریبه‌ها حاضر می‌شود و برای پذیرفتن فرصت‌های جدید همیشه آماده است. یک فرد کاریزماتیک به جای جمع کردن دست‌هایش بر روی سینه خود، از آنها برای ایما و اشاره استفاده می‌کند، پس تو هم همین چیزهای کوچک رو بیشتر رعایت کن.

2.وضعیت بدنی خوب مستقیماً به اعتماد به نفس اشاره می کنه. صاف بنشین و محکم بایست ولی خشک و بدون انعطاف نباش. در هنگام ملاقات با کسی دست هاشو محکم بفشار و به چشماش نگاه کن. در هنگام حرف زدن با دیگران یا حتی زمانی که منتظر هستی، زبان بدن مثبتی از خودت نمایش بده. رو به روی شخصی که در حال مکالمه باهاش هستی بنشین، پاهات رو روی هم ننداز، بازوهات رو ضربدری نکن و دست‌ها رو از صورتت دور نگه دار. نگاهت باید کاملاً آرام باشه و بی قرار نباشی و از طرف دیگه نباید باعث انتقال اضطراب و نگرانی به شخص مقابلت باشی.

3.از این به بعد برای کاریزماتیک بودن سعی کن به حرکاتت دقت کنی. آیا وقتی که داری صحبت می‌کنی، زبان بدنت مکمل گفتارت هست یا نه؟ نگران، بی دقت یا خسته به نظر می‌رسی یا نه؟ اگر در مورد چیزی هیجان زده باشی زبان بدنت اون هیجان رو منتقل میکنه یا نه؟ شاید همه این موارد ساده به نظر برسه ولی وقتی بهشون دقت کنی متوجه میشی که چقد اشتباه داشتی یا چقد خوب عمل می‌کردی و بی خبر بودی. سعی کن آگه از اینجور ایرادها پیدا کردی تو خودت رفع کنی.

4.تمرین جلوی آینه آدمو چند قدم به سمت جلو میبره. با آینه دوست باش و جلوش تمرین کن و صحبت کن. یجوری گفتگو کن باهاش که انگار داری با کسی صحبت می‌کنی. چشمات چجوری ان؟ دست هات چطور؟ آیا مثله صحبت کردن یک سیاست‌مدار هوشیار و یا یک شخصیت کاریزماتیکه؟ در صورتی که کسی صداتو نشنوه، آیا متوجه انتقال احساساتت خواهد شد؟ مدام تمرین کنید و ایرادات رو یادداشت کن و هر بار روی بهبودش کار کن.

5.تقلید کردن زبان بدن کسی که باهاتون در در حال گفتگو هست، تو رو قادر می‌سازه به صورت غیر کلامی به اون شخص نزدیک‌تر بشی. اگر طرف مقابل‌تان سر و دست خودش رو خیلی حرکت میده، شما هم میتونید همین کار رو انجام بدید، البته اگر شخص مقابلت خیلی محتاط و موقر هست که نباید خیلی از حرکات دست و سر استفاده کنید.

6.وقتی در حال گفتگو با کسی هستی به چشم‌های اون شخص نگاه کن. البته اصلاً نباید به شخص مقابلت خیره بشی اما اینجوری نباشه که جز طرف مقابلت به هر جای دیگه ای نگاه کنی. نه فقط با صدا بلکه سعی کنید با چشم هات توجه اون رو جلب کنی. دنبال صحبت کردن با کسی به غیر از شخصی که مقابلت هست نباش و از چک کردن گوشی و ساعت دوری کن. در غیر این حالت در چشم فرد مقابل به نظر می‌رسد که اصلاً حواستان به گفتگو نیست.

7.کمی که حرفه‌ای‌تر بشید می‌تونید با توجه به زبان بدن دیگران متوجه شوید تا چه حد حرکات آنها مصنوعی است و با کلامشان سازگار نیست. این افراد بی ثبات و غیرقابل اعتماد از آب در میان. حتماً در این میان با کسایی مواجه می‌شید که از زبان بدنشون فوق العاده خوب استفاده می‌کنند. این دسته از مهارت های ارتباطی مؤثر بهره می‌برند و قابل اعتماد اند. این دسته بیشتر از هنرپیشه‌های موفق، رهبران مذهبی و دانشمندان تشکیل میشه. با نگاه کردن زیاد و دقت به زبان بدن‌های خوب و بد، نکات لازم رو یاد بگیرید و سعی کنید خودتون دچار این اشتباهات نشوید.

8.در هنگام دیدار با افراد مختلف سعی کن بدون دلیل لبخند بزنی چون این لبخند نشان دهنده اشتیاق شما برای آشنایی با طرف مقابله.

نتیجه گیری

حالا پنج تا راز کاریزماتیک بودن تو دستات هست که میتونه خیلی روی تاثیرگذاری حرفات و جذاب به نظر رسیدن شخصیتت به کمکت بیاد. همه اونها هم خیلی ساده ان که برخی افراد یا به دلیل مطالعه کم یا به هر دلیل دیگه ای متوجه وجودشون نمی‌شن و هیچوقت اصلاحی در خودشون به وجود نمیارن. حالا تو چند قدم جلوتر از بقیه‌ای و کافی هر چی که تا اینجا بهش گوش دادی رو عملی کنی.

مقالات مرتبط
نظــرات