مـــرکــز دانلــــــــود

ازدواج چیست ؟ و چطور ازدواج بدون شکست داشته باشیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 بهمن 97 0 نظر
نظرات کاربران :

شاید کمی غیر عادی به نظر برسد که سوالی مانند ازدواج چیست را مطرح کنیم. اما حقیقت این است که بسیاری از ما واژه ازدواج را به طور گسترده ای در طول روز تکرار می کنیم بدون آنکه تعریف درست و دقیقی از آن در ذهنمان داشته باشیم. در ادامه ابتدا به پرسش ازدواج چیست […]

شاید کمی غیر عادی به نظر برسد که سوالی مانند ازدواج چیست را مطرح کنیم. اما حقیقت این است که بسیاری از ما واژه ازدواج را به طور گسترده ای در طول روز تکرار می کنیم بدون آنکه تعریف درست و دقیقی از آن در ذهنمان داشته باشیم. در ادامه ابتدا به پرسش ازدواج چیست پاسخ می دهیم و سپس نکات مهم این سنت را پی می گیریم.

ازدواج چیست؟

همانطور که می‌دانید ازدواج یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین انتخاب در زندگی افراد در طول تمام دوران عمر است و به کمک آن شخص از حالت تنهایی رها می‌شود و شخصی که تصمیم بر ازدواج می‌گیرد و می‌خواهد شریک زندگی خود را انتخاب کند باید از جنبه‌های مختلفی از جمله اجتماعی، اقتصادی، فکری، جسمی و غیره دارای صلاحیت باشد و در همه این جنبه‌ها به اندازه کافی رشد کرده باشد و به بلوغ جسمی، عاطفی، جنسی و روانی رسیده باشد.

ازدواج راهی قابل قبول و مشروع برای رسیدن به نیاز‌های طبیعی و جسمانی فرد است که با تشکیل آن مسئولیت بیشتری نسبت به قبل بر دوش افراد قرار می‌گیرد و عوامل بسیاری می‌توانند در آماده کردن یک فرد برای ازدواج دخیل باشند که در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد  و هر کسی در سن و سال خاصی به این آمادگی می‌رسد.

لازمه یک ازدواج موفق و شکست ناپذیر فاکتور‌های زیادی است که اگرچه در افراد می‌تواند متفاوت باشد اما به طور عمومی فاکتور‌هایی کمک کننده در این راستا وجود دارد که تا حد زیادی طبق تحقیقات و مطالعات نیز اثر بخشی خود را به اثبات رسانده‌اند؛ در این مقاله به مهم‌ترین این نکات که نقش بسزایی در ایجاد و ادامه ازدواج موفق دارند اشاره می‌کنیم.

1- نقش خود شناسی در ازدواج چیست ؟

خود شناسی در ازدواج چیست

خود شناسی یکی از مهارت‌هایی است که بجز امر ازدواج در هر زمینه‌ و کاری لزوم دارد و اهمیت زیادی برای موفقیت بعد از انجام کار دارد. خود آگاهی یا خودشناسی در مبحث ازدواج چیست نیز مسئله مهمی است که با توجه به آن فرد می‌تواند خواسته‌ها و انتظارات خود را بشناسد و شریک زندگی مناسب خود را انتخاب کند و بعدا دچار یاس و پشیمانی از ازدواج خود نشود.

برای اینکه امر خودشناسی در ازدواج به نحو احسن انجام شود؛ شما می‌توانید لیستی از ویژگی‌ها و صفات همسر آینده خود را یادداشت کنید و آن را با خواسته‌های خود تطبیق دهید و همچنین می‌توانید در انواع جنبه‌های فکری، جسمی، ذهنی، روانی و غیره برای خود لیست بگیرید و اولویت‌های خود را طبق خودآگاهی و شناخت از خود تعیین کنید.

2- حذف عوامل مخرب

حذف عوامل مخرب در ازدواج چیست

طبق تحقیقات روانشناسان بعضی ازدواج‌ها ظاهرا موفق هستند اما با عواملی دست و پنجه نرم می‌کنند که ممکن است به مرور زمان از این موفقیت بکاهند و ازدواج را با شکست روبرو کنند.

این عوامل مخرب از جمله تحقیر، رفتار‌های توهین آمیز، مشاجره کردن، انتقاد کردن از همدیگر، گوشه گیری و حالت تدافعی به خود گرفتن، رفتار‌هایی هستند که ازدواج را با شکست و نافرجامی روبرو می‌کنند و برای داشتن ازدواج موفق و تداوم آن باید به صورت جدی از انجام این اعمال پرهیز شود.


مقاله مرتبط: آیا میدانید مهم‌ترین معیار‌ها برای انتخاب همسر مناسب شما چیست؟


3- ایجاد تغییرات در زندگی

ایجاد تغییرات در زندگی در ازدواج چیست

یکی از کار‌هایی که می‌تواند برای ازدواج موفق خیلی کارساز باشد و از روزمره شدن ویا یکنواختی زندگی پیشگیری کند؛ ایجاد تغییرات و اضافه کردن اعمال مفید است و از جمله این کار‌ها می‌توان به ثبت نام کردن در کلاس‌های جدید، امتحان کردن و رفتن به مکان‌ها و جاهای جدید مانند رستوران‌ها و غیره، انجام فعالیت‌های هیجان انگیز اشاره کرد و همچنین کار‌هایی که باعث می‌شود مدت زمان بیشتری را با هم صرف کنید و مسائل جدید را تجربه کنید؛ دلیلی می‌شوند برای اینکه ازدواج پایداری و استحکام بیشتری داشته باشد و از شکست دور شود.

4- نقش مسئولیت پذیری در ازدواج چیست ؟

مسئولیت پذیری یکی از عواملی است که به کار بردن آن در زندگی زناشویی باعث می‌شود دستیابی به اهداف راحت‌تر باشد و کارها و اعمال به شیوه‌ی صحیحی پیش بروند و در نتیجه این اقدامات اعتماد و آرامش بیشتری در زندگی حاصل می‌شود.

اگر شما نیز به دنبال فرد مسئولیت پذیری هستید تا زندگی جدید خود را با او شروع کنید و از داشتن این ویژگی در طرف مقابل اطمینان ندارید؛ می‌توانید از طریق علایم شاخص آن مانند قبول شکست در صورت ناکامی‌ها، پاسخگویی در برابر امورات، فعالیت و پویایی ، اعتماد به نفس و برنامه ریزی‌های از قبل تعیین شده؛ از دارا بودن این ویژگی اطمینان حاصل کنید و گامی مهم را توسط آن برای ازدواج موفق بردارید.

5- گفت و گو‌های مسالمت آمیز

گفت و گو‌های مسالمت آمیز در ازدواج چیست

یکی از مهارت‌های مهم در هرارتباطی از جمله ارتباط بین زن و مرد صحبت کردن پیرامون مسائلی است که باعث اختلاف نشود. در این رابطه روانشناسان و متخصصین معتقدند که زوجین نباید همه مسائل خود را به طور کامل و عمیق بیان کنند و یا خیلی صریح مسائل خود را نمایان کنند. به طور کلی پیشنهاد می‌کنند که از بیرون ریختن همه مسائل و آشکار کردن آن به طور جدی پرهیز کنند و برای داشتن ازدواج موفق و پایداری در آن باید آگاه باشند که در مورد چه مسائلی باید صحبت کنند و سعی کنند این مهارت را در خود تقویت کنند.

6- انتظارات واقع بینانه در ازدواج چیست ؟

معمولا اکثر جوانان قبل از ازدواج برای خود اهداف و آرزو‌هایی در مورد زندگی آینده و فردی که می‌خواهند به عنوان همسر قبول کنند دارند و گاها آن چنان در این حیطه غرق می‌شوند که از دنیای واقعی کمی فاصله می‌گیرند و بعدا ممکن در زندگی با کوچکترین ناملایمات واکنش نشان دهند اما لازمه یک ازدواج موفق این است که هر دو طرف عیب‌های همدیگر را نادیده بگیرند و ضعف‌ها و نقص‌های شخصیتی را که پس از مدتی آشکار می‌شود را تا حدی نادیده بگیرید.

چون در امر ازدواج شما می‌خواهید سال‌ها با کسی زندگی مشترکی داشنه باشید؛ پس در این راستا و جهت موفقیت باید قبول کنید که شخص مقابل شما و خودتان نیز کامل نیستید و هر کدام نقص‌هایی دارید که باید پا به پای همدیگر و با زحمت و تلاش آن را میسر سازید.

7- حفظ روابط جنسی

طبق تحقیقات دانشمندان رابطه جنسی یکی از مواردی است که در زندگی زناشویی باعث افزایش دلبستگی و محبت می‌شود و رابطه جنسی یکی از بهترین روش‌ها برای نشان دادن ابراز عشق و علاقه است و گاها افراد در این زمینه دچار اشتباه و ناکامی‌هایی می‌شوند که خود زمینه ساز شکست و جلوگیری از داشتن ازدواج موفق است. از جمله‌ اشتباهاتی که در روابط جنسی وجود دارد برای مثال می‌توان به حس و حال نداشتن برای رابطه، لزوم قرار شبانه برای ایجاد رابطه، صحبت نکردن درباره رابطه‌ جنسی و سایر موارد اشاره کرد و برای داشتن ازدواج موفق نباید از این راهکا‌رها و ترک این اشتباهات چشم پوشی کرد.

8- تاثیر هم تراز و هم سطح بودن در ازدواج چیست ؟

هم تراز و هم سطح بودن در ازدواج چیست

وقتی دو نفر با هم ازدواج می‌کنند اگر از جنبه‌های مختلف به هم نزدیک نباشند یا فاصله زیادی از همدیگر داشته باشند؛ قطعا به مرور دچار مشکل و شکست می‌شوند برای مثال کسی تحصیلات بالایی دارد به ندرت می‌تواند با یک فرد عادی یا تقریبا بی‌سواد زندگی خوبی داشته باشد و یا کسی که از هوش بالایی برخوردار است در ارتباط با فردی عادی (یا کسی که بهره هوشی کمی دارد) اذیت می‌شود. بنابراین برای یک آینده موفق و در واقع ازدواجی پایدار قطعا مهم است که زوجین از نظر تحصیلات، اعتقادات، سلامتی، اخلاق، ظاهر، فرهنگ و غیره تا حدی مشابه و هم سطح باشند.

9- قدردانی نکته مهمی برای ازدواج موفق است

اگرچه این ویژگی در بین خیلی از زوجین و خانواده‌ها نقش کم‌ رنگی دارد اما باید گفت که یکی از رفتار‌های مهم برای استحکام پایه ازدواج است. اگر هر کدام از دو نفر یعنی زن و مرد سعی کنند بابت کار‌هایی که برای همدیگر و به طور کلی خانواده انجام می‌شود از طریق کلامی و غیره قدر دانی کنند؛ قطعا گام مهی برای داشتن ازدواج موفق برداشته اند.

10- معجزه بخشش و مهربانی در ازواج چیست ؟

بخشش و مهربانی در ازدواج چیست

عفو و بخشش و مهربانی همیشه به عنوان یکی از کلید‌های موفقیت درزندگی مشترک و ازدواج بوده است و گذشت از طرف هر دو نفر بخصوص در مواقعی که خطایی از هر کدام سر می‌زند بسیار کارساز است. عفو و گذشت به معنای این نیست که شخص خودش را نادیده بگیرد و همیشه و به طور دائم گذشت کند بلکه در مواقعی که لازم است می‌توانید بدون اینکه منت بگذارید به همسرتان نشان دهید که فقط به خاطر علاقه و دلبستگی از او گذشت می‌کنید.

11- حل مشکلات و مسائل در کنار هم

زوج‌های موفق معمولا افرادی هستند که در هنگام به وجود آمدن مشکلات و مسائل سعی می‌کنند که وضعیت زندگی خود را بررسی کنند و با صحبت کردن مسالمت آمیز و با کمک یک دیگر مشکلات را حل کنند و رضایت و شادی که لازمه ازدواج موفق است را از همدیگر کسب کنند.


مقاله مرتبط: ازدواج فامیلی خوب یا بد؟ مزایا و معایب این نوع ازدواج چیست؟


12- کم کردن انتظارات از همدیگر در ازدواج چیست و چه تاثیری دارد؟

اکثر انسان وقتی که برای آن‌ها کاری انجام می‌دهید سعی می‌کنند که آن را به نحوی برایتان جبران کنند. اگر شما نیز فردی هستید که بیش از آنکه به همسرتان لطفی بکند یا کاری برای او انجام دهید از او انتظارات خیلی بیشتر و غیر واقعی دارید سعی کنید ابتدا خودتان در این راستا پیش قدم شوید و سعی کنید کارهایی را انجام دهید که باعث خوشحالی همسرتان شود و در مقابل تلاش خود از او به طور واقع بینانه انتظار داشته باشید. پس لازمه ازدواج موفق تلاش موازی دو طرف نسبت به همدیگر و داشتن انتظارات واقع بینانه بر حسب میزان تلاش خودتان است.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم به پرسش ازدواج چیست پاسخ دهیم. به طور کلی ازدواجی موفق است که در آن دوطرف در یک رابطه سالم باشند و با همدیگر رشد کنند و هر دو طرف باید فضایی را برای همدیگر ایجاد کنند که هر کدام در آن احساس امنیت کنند و علاقه‌ی زیادی برای با هم بودن داشته باشند و احساس کنند که مدام از طرف هم مورد محبت و عشق وررزی هستند و به موازات یکدیگر رشد کنند.

مقالات مرتبط
نظــرات