مـــرکــز دانلــــــــود

تعریف تفکر چیست و با انواع مختلف مدل‌های فکر کردن آشنا شوید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 23 فروردین 97 0 نظر
نظرات کاربران :

تفکر یکی از شگفت‌انگیزترین توانایی‌های انسانی هست، ذهن انسان می تواند حتی بدون فکر کردن نیز تجزیه تحلیل کند که به آن درک شهودی می‌گویند. دانشمندان و روانشناسان در سراسر دنیا سعی کرده اند مدل های مختلف فکر انسان را مورد مطالعه قرار دهند. اگر شما هم علاقه مند هستید که تعریف تفکر را بدانید این نوشته را تا انتها بخوانید.

آیا تعریف تفکر را می‌دانید ؟ فکر کردن یک عمل تقریبا غریزی هست که همه ما انسان ها از آن برخورددار هستیم، اما توانایی تفکر عمیق برای هرکسی متفاوت هست. برای یادگیری مهارت فکر کردن درست و صحیح نیاز به زمان و تمرین دارید تا به فردی متفکر تبدیل شوید تا در تمام زندگی شما اثر مثبتی بگذارد.

اگر بتوانید از نیروی ذهنی و قدرت تفکر خود به خوبی استفاده کنید احتمالا در هر زمینه ای در زندگیتان فرد موفقی خواهید شد. در این نوشته تعریف تفکر از جنبه های مختلف و راه های افزایش مهارت فکر کردن را می‌آموزید.

1.تعریف و تفاوت انواع مدل‌های تفکر را بشناسید

باید این موضوع را بدانید که فقط یک روش و مدل برای فکر کردن وجود ندارد و روش های زیادی برای فکر وجود دارد که بعضی روش ها کارایی بیشتری دارند و شما باید آنها را بیاموزید تا فرایند ذهنی فکر کردن خود و دیگران را درک کنید.
هرچند که تعریف تفکر را می‌توان به صورت های بسیار زیادی نوشت در اینجا به دو مورد مهم اشاره می‌کنیم:

تعریف تفکر مفهومی

در این روش شما باید الگوها و ارتباطات بین مفاهیم را درک کنید تا بتوانید تصویر کلی را واضح ببینید. برای مثال شما در بازی شطرنج این مدل تفکر را به صورت شبیه سازی شده و در حین بازی می‌آموزید. شما باید الگوها و قوانین بازی را درک کنید و براساس آنها به پیش بروید.

مقالات مرتبط:  ذهن آگاهی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟ 3 تمرین کاربردی و آسان

تعریف تفکر شهودی

در این روش شما باید براساس شم و درک ذهنی خودتان پیش بروید. بعضی مواقع ذهن ما بیشتر از چیزی که می‌بینیم و یا درک می‌کنیم پردازش خواهد کرد که به آن درک ذهنی یا شهودی می‌گویند. برای مثال شما با یک نگاه به فردی می‌توانید تشخیص دهید که فرد خوبی هست و یا خیر. نیازی به شناخت پارامترهای بیشتری برای تجزیه و تحلیل ندارید و درک شهودی به شما کمک خواهد کرد.

2.پنج سبک تفکر را بیاموزید

پس از تعریف تفکر بهتر است با سبک های مختلف فکر کردن آشنا شوید. آقای هریسون در کتاب هنر فکر کردن 5 سبک مختلف برای تفکر را تعریف می‌نماید. تفکر ترکیبی، تفکر ایده آل گرا، تفکر عمل گرا، تفکر تحلیل گرا، تفکر واقع گرا.
شما باید مدل ذهنی و فکری خود را از بین این 5 مورد بیابید و ببینید به سمت کدامیک تمایل بیشتری دارید. شاید شما در تعریف تفکر یک دسته و یا بیشتر قرار بگیرید و نیازی نیست فکر کنید فقط یک دسته برای شما هست زیرا ذهن انسان همیشه ترکیبی از شرایط مختلف هست و احتمالا در یک زمینه پررنگ تر بتوانید عملکرد خود را به نمایش بگذارید.

تفکر ترکیب کننده

این مدل تفکر از بحث و جدال لذت می‌برد و سعی خواهد کرد که نقش «پلیس بد» یا «میانجی شیطانی» را بازی کند. افرادی که دارای این نوع طرز تفکر هستند با ایجاد پرسش و چالش برای دیگران سعی میکنند تصویر بزرگ و کلی ذهنی خود را به نمایش بگذارند.

تفکر ایده آل گرا

در این نوع تفکر افراد سعی دارند یک تصویر کلی در ذهن خود داشته باشند و به جزییات توجهی نداشته باشند. این افراد بیشتر از آنکه به واقعیات و اعداد علاقه داشته باشند بیشتر به افراد و احساسات علاقه مند هستند و همیشه سعی می‌کنند برای آینده خود برنامه ریزی کنند.


مقاله مرتبط: 12 راه برای افزایش خودآگاهی و تبدیل شدن به فردی که می‌خواهید باشید


تفکر عمل گرا

این دسته از افراد تمایل دارند که کار را به انجام برسانند بدون توجه به اینکه واقعا به بهترین تصور خود دست پیدا کنند و یا خیر. این افراد سرعت تفکر بالایی دارند و برنامه ریزی کوتاه مدت خوبی می‌توانند انجام دهند و همچنین خلاقیت بالایی دارند و با تغییرات همراه خواهند بود. بعضی وقت ها به نظر می‌رسد که حتی آنها بدون برنامه ریزی قبلی به انجام کار ها می‌پردازند.

تفکر تحلیل گرا

این دسته از افراد سعی می‌کنند که مشکلات را به اجزای کوچکتر تبدیل کنند و سعی کنند جز به جز به مشکل نگاه کنند. این افراد احتمالا لیستی از مشکلاتی که در پیش روی خود دارند را می‌نویسند و سعی می‌کنند جزییات زیادی به آن بیفزایند و به این ترتیب مشکلات زندگی آنها به صورت پشت سرهم و ردیف قرار می‌گیرند تا حل شوند.

تفکر واقع گرا

در تعریف تفکر این مدل باید بگوییم که افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند احساسات کمتری دارند. خواسته های سخت و سنگینی دارند و سعی می‌کنند هرآنچه نیاز هست تا مشکل آنها را برطرف کند را تهیه کنند. در دسته و پنجه نرم کردن با مشکلات مهارت بالایی دارند و می‌دانند که چگونه با ابزارهای مختلف می‌توانند از پس حل مشکلات بربیایند. این افراد همچنین از محدودیت های خود آگاهی دارند و تمامی افراد به میزان متفاوتی تفکر واقع گرایی را دارا هستند.

تعریف تفکر واگرا در مقابل تفکر همگرا

در تعریف تفکر همگرا می‌توان گفت زمانی که شما فقط دو انتخاب در پیش روی خود دارید مثلا دیگران را یا خوب می‌بینید و یا بد تصور می‌کنید در این صورت شما تفکر همگرا دارید.
در تعریف تفکر واگرا باید گفت زمانی که شما ذهن خود را به مسیرهای بیشتری هدایت می‌کنید و بسته بودن را تصور نمی کنید ذهن واگرایی دارد و لزوما همه چیز را سیاه و سفید نمی بینید.

مقالات مرتبط:  ۱۰ اشتباهی که افراد باهوش هرگز تکرار نخواهند کرد

سعی کنید بیشتر تفکر واگرا در زندگی خود داشته باشید. در مواجهه با افراد، موقعیت ها قضاوت سریعی نسبت به دیگران نداشته باشید. سعی کنید کمتر بین دو گزینه انتخاب کنید و با خود فکر کنید که آیا گزینه های دیگری وجود ندارد ؟
البته تفکر همگرا هم همیشه بد نیست، مثلا در هنگام محاسبات ریاضی شما باید دقیقا به یک جواب مشخص برسید و یا در هنگامی که محدودیت انتخاب کردن دارید مانند خرید یک اتومبیل باید یک مدل را انتخاب کنید.

تفکر نقادی خود را شکل دهید

تعریف تفکر

در تعریف تفکر نقادی یا انتقادی زمانی که شما شرایط و یا اطلاعاتی را مورد تجزیه و تحلیل خود قرار می‌دهید و سعی می‌کنید از واقعیت های موجود استفاده نمایید. ارزیابی شما از نتایج تحلیل خود می‌تواند به نتیجه گیری منجر شود.
در این مدل تفکر شما براساس فرضیات ناشناخته و بدون منبع واقعی صحبت نمی کنید و سعی می‌کنید با استناد به واقعیت های موجود موقعیت ها را تجزیه و تحلیل کنید.


مقاله مرتبط: راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آسان اما ماندگار


البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که دیدگاه شخصی و پیش فرض های شما چگونه بروی تجزیه و تحلیل موقعیت های مختلف تاثیر می‌گذارند. مثلا اگر شما طرفدار یک تیم فوتبال باشید احتمالا عملکرد تیم رقیب را همیشه بد می‌دانید و یا در بهترین حالت اعتنای کمی به آن خواهید کرد. سعی کنید با تفکر صحیح پیش فرض های ذهنی خود را به چالش بکشید و تفکر کلیشه ای خود را از بین ببرید.

مقالات مرتبط
نظــرات