مـــرکــز دانلــــــــود

چه چیزهایی باعث شادی ما می‎شوند؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 آذر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

اگر اشتیاق دارید تا فوتبال بازی کنید، شعر بنویسید، یا تدریس کنید پس روی آن وقت بگذارید. خیلی زود متوجه خواهید شد که وقتی کار مورد علاقه‎تان را انجام می‎دهید، سرشار از لذت و شادی هستید.

برای بدست آوردن شادی بیشتر چه کنیم؟

شادی معنی و هدف زندگی است. هدفی که بشر از ابتدا به دنبال آن بوده است. ارسطو این را 2000 سال پیش گفته است ولی هنوز این جمله درست است. هدف واقعی زندگی چیست اگر این نیست که تا لحظه مرگ سعی کنیم شادتر زندگی کنیم؟ پس باید بدانیم که برای رسیدن به شادی بیشتر چه راه هایی وجود دارد.

شادی یکی از مهم ترین خواسته‎های انسان در زندگی است و البته برای بسیاری از ما دستیابی به این خواسته کمی سخت به نظر می‎رسد. می‎توانیم خود را با این جمله فریب دهیم که اگر یک خانه و یک وسیله نقلیه داشته باشیم شاد هستیم ولی در واقعیت این طور نیست شادی و شادمانی همین الان و بدون این تشریفات برای همه ما در دسترس است.

فقط یک خانه بزرگ و یا یک ماشین جدید نیستند که می‎توانند شما را خوشبخت کنند. لذت راحت‎تری در زندگی هست که می‎تواند شادی را برای شما به ارمغان بیاورد. به راهکارهایی که در زیر آورده شده است توجه کنید چون بسیار ساده اما کاربردیند.

 1. کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید.
 2.  به دیگران کمک کنید.
 3.  شکر گزار باشید.
 4. داشته هاییتان را با دیگران تقسیم کنید.
 5.  بیشتر لبخند بزنید.
 6.  ورزش کنید.
 7.  استرس خود را مدیریت کنید.
 8.  غذای سالم میل کنید.
 9.  افکار منفی را دور بریزید.
 10.  بیشتر هدیه بدهید.
 11.  ببخشید و فراموش کنید.
 12.  در طبیعت قدم بزنید.
 13.  خودتان باشید.

می بینید؟ ساده بنظر می رسند. بیایید تا این موارد را بیشتر بررسی کنیم.

1- کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید.

شادی بیشتر

اگر اشتیاق دارید تا فوتبال بازی کنید، شعر بنویسید، یا تدریس کنید پس روی آن وقت بگذارید. خیلی زود متوجه خواهید شد که وقتی کار مورد علاقه‎تان را انجام می‎دهید،

مقالات مرتبط:  چند راه ساده برای داشتن روحیه شاد که حال شما را بهتر می کند

سرشار از لذت و شادی هستید. بهتر نیست این کار را انجام دهید تا اینکه مجبور باشید کاری را کنید که دوست ندارید؟

2- تا جایی که می توانید به دیگران کمک کنید.

 

شادی بیشتر

بعضی اوقات با اینکه به خواسته‎های خود در زندگی می ‎رسیم، باز هم احساس پوچی می‎کنیم چرا که هنوز نتوانسته‎ایم به دیگران کمک کنیم تا آن‎ها هم به اهداف خود برسند.

وقتی ما داوطلب می‎شویم تا به کسی کمک کنیم همین خدمت به دیگران حس خوبی به ما می‎دهد. تاثیر کاری که ما انجام می‎دهیم این است که از خودمان راضی هستیم و می‎تواند یک دلیل خوب برای احساس شادی ما باشد.

3-  شکر گزار باشید.

شادی بیشتر

وقتی به چیزهایی که باید بابت آن‎ها شکرگزار باشید فکر می‎کنید متوجه خواهید شد که چقدر خوشبخت هستید. بدون اینکه بفهمیم، نعمت‎هایی در اختیار ماست که در این دنیا از ابتدا برای ما فراهم شده است. مثل میوه برای خوردن یا سقف بالای سرمان. با قدردانی از چیزهایی که در زندگی دارید قطعا احساس شادی بیشتر ی در شما جریان پیدا خواهد کرد.

4- داشته هایتان را با دیگران تقسیم کنید.

شادی بیشتر

وقتی که ما افکار، زمان و یا توانایی‎های خود را با دیگران قسمت می‎کنیم، برای این کار احساس بهتری خواهیم داشت. زندگی بدون سهیم شدن با دیگران می‎تواند منجر به تنهایی شود.


مقاله مرتبط: 5 روش ساده برای خوشحال بودن که زندگی شما را تغییر می‌دهد


وقتی شما بخشی از چیزهای با ارزش خود را با دیگران سهیم می‎شوید، آن‎ها حس بسیار خوبی نسبت به شما خواهند داشت و کمک خواهند کرد تا شما لذت بیشتری در زندگی ببرید.

5- بیشتر لبخند بزنید.

شادی بیشتر

تمرین کنید که بیشتر لبخند بزنید ! خواهید دید که همین لبخند چگونه شما و افرادی که در کنار شما هستند را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شما همیشه می‎توانید لبخند بزنید. این لبخند باعث شادی بیشتر شما می‎شود. حتی اگر خودتان را مجبور به لبخند زدن کنید، باز هم حس بهتری نسبت به گذشته خواهید داشت.

6- تمرینات ورزشی را فراموش نکنید.

شادی بیشتر

آخرین باری که به سالن ورزشی رفته‎اید و ورزشی انجام داده‎اید را به یاد دارید؟ اگر جواب این پاسخ منفی است بهتر است از همین امروز شروع کنید. تمرین ورزشی استرس را کاهش می‎دهد و اندورفین‎ ها را آزاد می‎کند. ورزش کردن یک راه موثر برای افزایش شادی است، خواه ضربه زدن به توپ فوتبال باشد و یا پرتاب توپ در سبد بسکتبال.

7- راهی پیدا کنید تا استرس خود را مدیریت کنید.

شادی بیشتر

به استرس اجازه ندهید تا شما را از اولویت زندگی‎تان یعنی شادی دور کند. شما لیاقت شاد بودن را دارید و این منطقی نیست که به استرس اجازه دهید فرصت شادی بیشتر را از شما بگیرد.


مقاله مرتبط: ۱۰ مورد از بهترین عادت ها برای کاهش استرس روزانه


برخی تمرین‎های ذهنی می‎توانند به شما کمک کنند بر استرس خود غلبه کنید و احساس بهتری داشته باشید.

8- غذای سالم میل کنید.

شادی بیشتر

زمانی که بیمار هستید، احساس شادی کردن، کار بسیاری سختی خواهد بود. ولی وقتی درست غذا میل کنید هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ ذهنی احساس بهتری دارید. و این احساس گناه که غذای نامناسب شما را فریب داده است نیز از شما دور خواهد شد! و نتیجه این عادت غذایی خوب، شادی بیشتر و رضایت از زندگی است.

9- افکار منفی را دور بریزید.

شادی بیشتر

به خوبی می‎دانید که افکار منفی، باعث افت روحیه شما می‎شود. پس چگونه می‎توانید این افکار را متوقف کنید؟ سعی کنید اول از افکار منفی ذهن خود آگاهی کامل پیدا کنید و سپس آن‎ها را با افکاری مثبت جایگزین کنید.

مقالات مرتبط:  ۷ روش کاملا علمی برای پایان دادن به افکار منفی مزاحم

زمان کمتری را با افرادی که فکر منفی دارند بگذارنید و سعی کنید بیشتر با افراد مثبت اندیش در ارتباط باشید.

10- بیشتر هدیه بدهید.

شادی بیشتر

لازم نیست که یک هدیه گران قیمت تهیه کنید. یک شعر، یک دل نوشته کوتاه و یا یک پیام محبت آمیز می‎تواند روز یک نفر را بسازد و شاید روز خودتان را! چیزی را به دیگران هدیه کنید که دوست دارید خودتان آن را از دیگران هدیه بگیرید و در این بین، اولویت هدیه دادن با عزیز ترین افراد در زندگی شماست.

11-  ببخشید و فراموش کنید.

شادی بیشتر

نگه داشتن کینه در دل، بیشتر از فرد مورد غضب شما، می‎تواند به خودتان و روحیات شما ضربه بزند. از خود بپرسید که “چه اتفاقی می‎افتد اگر هر اتفاقی که در گذشته افتاده است را در همان گذشته رها کنم؟” . و خوب ببینید که چه حس و حالی دارید وقتی خشم و نفرت را در چند ثانیه از خود دور می‎کنید. به جای این همه خشم و نفرت، روی آینده درخشان تمرکز کنید، آن وقت است که حس شادی بیشتر خواهید داشت.

12- در طبیعت قدم بزنید.

شادی بیشتر

گذراندن وقت در طبیعت باعث می‎شود که احساس تازگی کنید و بتوانید خود را بار دیگر از لحاظ روحی و روانی و حتی جسماً بازیابی کنید. خیلی مهم است که بتوانید از دنیای خود ساخته بشری به طبیعت زیبا سفر کنید. قدم زدن در بین درختان و تنفس هوای تازه باعث می‎شود که قدردان طبیعت باشید و از زیبایی آن لذت ببرید.

13- خودتان باشید.

شادی بیشتر

همانطور که استیو جابز گفته “زمان شما محدود است، پس وقت خود را با زندگی کردن به جای دیگران هدر ندهید. کسی که هستید را قبول کنید و فقط خودتان باشید و مطمئن باشید دنیایی از تغییر را در خود احساس خواهید کرد.

مقالات مرتبط
نظــرات