مـــرکــز دانلــــــــود

6 راه برای افزایش اشتیاق‌ و انگیزه وقتی که حس می‌کنید ادامه کار سخت است

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 31 شهریور 96 0 نظر
نظرات کاربران :

همیشه ما وقتی کاری را شروع می کنیم سرشار از انرژی و انگیزه هستیم اما کافی هست چند هفته از شروع فعالیت ما بگذرد تا نشانه هایی از خستگی یا نارضایتی در ما بوجود بیاید. برای حفظ و افزایش اشتیاق چه کاری می‌توان انجام داد ؟ در این نوشته با ۵ راه حل به شما کمک می‌کنیم تا اشتیاق خود را تا رسیدن به هدف‌تان حفظ کنید.

زمانی‌که شما در زندگی‌تان چیزی را می‌سازید و یا به چیزی می‌رسید اکثر مردم به شما می‌گویند «هرگز اجازه نده اشتیاقت به انجام کار بمیرد» همیشه تاکید می‌کنند که چرا شروع کرده‌اید. همیشه این نکته را به خاطر بسپارید؛ عشق‌تان به کاری که انجام می‌دهید شما را از درون به وجد بیارد. افزایش اشتیاق زمانی اتفاق می افتد که بتوانید خود را به طور پیوسته در مسیر کارهایتان قرار دهید.

همیشه به شما یادآوری می‌شود در مسیرتان استقامت کنید و رو به جلو حرکت کنید و مانند روز اولی که کارتان را شروع کردید انگیزه داشته باشید. قطعا باید اینگونه باشد ولی مسیر موفقیت همیشه پایدار نیست و دیگر مثل روز اول‌تان اشتیاقی به کاری که می‌کنید ندارید در این مواقع باید چه کاری انجام دهید تا باعث افزایش اشتیاق‌ شما شود و آن را ازدست ندهید؟ این ۵ راه را برای افزایش اشتیاق  بخوانید.

۱. با خودتان صادق باشید

به جای اینکه به بیرون بروید و اشتیاق و انگیزه‌تان را از محیط کسب کنید. کمی فکر کنید و با خود درباره کاری که می‌کنید صحبت کنید. آیا تمایل دارید که وقتی به موانع می‌خورید بفهمید چگونه می‌توان این مشکلات را حل کرد یا نه؟ اگر به توانایی‌های خود ایمان نداشته باشید افزایش اشتیاق اتفاق نمی افتد و هرگونه انگیزه و اشتیاقی شما را موفق نخواهد کرد.

هنگامی که اوضاع آشفته می‌شود خودتان را سرزنش نکنید که به اندازه کافی اشتیاق ندارید. بزرگ‌تر فکر کنید با خودتان صادق باشید و ببیند چه چیزی در شما نیاز به تغییر دارد؟ آیا باید بیشتر کار کنید؟ تعهدتان به کار؟ تمایل‌تان برای یادگیری از دیگران؟ این کار باعث افزایش اشتیاق‌تان می‌شود.

۲. زمانی را به خودتان اختصاص بدهید

افزایش اشتیاق

افراد موفق اکثرا از اینکه زمان خالی دارند احساس گناه می‌کنند این احساس قابل درک است همیشه کارهایی است که برنامه‌ریزی شده و باید انجام شود. اما همچنین ما نیاز داریم که از خودمان مراقبت کنیم. عاقل‌ترین افراد در کسب‌و‌کار کسانی هستند که زمانی را به استراحت می‌پردازند.


مقاله مرتبط: تعریف تفکر چیست و با انواع مختلف مدل‌های فکر کردن آشنا شوید


اگر شما احساس خستگی بیش از حد دارید شاید نیاز داشته باشید تجدید نظر کنید. اگر شما اشتیاق و علاقه کافی به کاری که می‌کنید دارید ولی کارها به خوبی پیش نمی‌رود این نشانه‌ایی است که برای افزایش اشتیاق‌تان باید به ذهن و بدن خودت استراحت دهید و فشار کاری خود را کم کنید و زمانی را در تنهایی به استراحت بپردازید.

۳. به مهارت ها و نقاط قوت دیگر خود فکر کنید

افزایش اشتیاق

پیدا کردن اشتیاق خود یک کلیشه است که همه ما به آن باور داریم. چیزی که باعث می‌شود برای انجام کارها خود را تحت فشار قرار دهیم. این تصور که اگر ما اشتیاق داشته باشیم می‌توانیم کارها را انجام بدهیم کافی نیست بلکه گاهی فراموش می‌کنیم عواملی هستند که باعث می‌شود کارها به سرانجام برسند.

افزایش اشتیاق‌تان تنها عاملی نیست که شما را برای شروع کارهایتان به حرکت درمی‌آورد. عوامل دیگری مانند استقامت علاقه تعهد خردمندی و عقل وجود دارند که تاثیرگذار است. هیچ وقت عوامل دیگر را فراموش نکنید این عوامل هستند که قدرت ادامه دادن مسیر را به شما می‌دهند.

۴. برای افزایش اشتیاق موقتا بروی چیز دیگری تمرکز کنید

انحراف از مسیر  هرچند که به آن حواس‌پرتی می‌گویند همیشه بد نیست. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که فاصله گرفتن با تمرکز بروی موضوعی دیگر کمک‌تان خواهد کرد ذهن‌تان همیشه خلاق و متمرکز باشد. زمانی که شما فقط بر روی یک چیز تمرکز می‌کنید بعد از مدتی خودتان را خسته و بی‌انگیزه می‌بینید همچنین با تمرکز بر روی چیزهای بسیار مسیرتان گیج و مبهم می‌شود ولی چگونه باید تعادل را ایجاد کنیم؟

سعی کنید بر روی سه تا پنج چیز به صورت همزمان متمرکز شوید حتی اگر کارهایی کوچک باشد روی کارهای بزرگی که می‌خواهید انجام دهید متمرکز نشوید بلکه آنها را به کارهایی کوچکی تقسیم کنید و هر روز هفته برای چند موردی که می‌خواهید بر روی آن تمرکز داشته باشید وقت بگذارید.

این کار گام‌های شما را برای رسیدن به چیزی که می‌خواهید کوچک‌تر می‌کند ولی باعث افزایش اشتیاق‌تان می‌شود و به شما کمک می‌کند که همیشه خلاق و متمرکز باشید و در طولانی مدت به هدفتان برسید. به یاد داشته باشید کارهای بزرگ در یک روز به سرانجام نمی‌رسد.

۵. برای افزایش اشتیاق خودتان را رها کنید

قطعا دردناک خواهد بود وقتی در اولین کار مهمی که انجام می‌دهید اشتیاق فراوانی دارید کسی این انتظار را ندارد که بیخیالش شوید ولی گاهی اوقات جهان برای شما هدیه‌های دیگری دارد و اینجا زمانی است که شما باید به ندای درونی‌تان گوش کنید.

اگر شما مقدار زیادی وقت و سرمایه را صرف چیزی کرده‌اید و پیشرفتی احساس نکردید انرژی خودتان را برای انجام کار کم می‌کنید. شاید این نشانه‌ایی است که باید کار را متوقف کنید و دست از آن بردارید و بیخیالش شوید همیشه به یاد داشته باشید که کارها و رویاهای بیشماری هستند که منتظر اقدام شما هستند پس با خودتان مهربان باشید و در گودال تکرار اشتباهات‌تان نیافتید.


مقاله مرتبط: چهار مرحله ساده برای رسیدن به اهداف : بهانه ها را چگونه کنار بگذارید؟


اهداف شخصی را تنظیم کنید

راه دیگری برای لذت بردن از ارزشمندی خود، تعیین اهداف شخصی است. می تواند شما را به دنبال افزایش اشتیاق سوق دهد. نوشتن اهداف شخصی شما مستلزم آن است که از خود بازتاب و نتیجه آن را بخواهید و در نظر بگیرید که برای شما مهم است. این همچنین نیاز به اولویت بندی و محدود کردن ایده های خود را برای رسیدن به اهداف شخصی شخصی دارد.

هنگامی که اهداف شخصی خود را شکل می دهید، باید برنامه زمانی برای دستیابی به این اهداف تعیین کنید. شما میتوانید زمان بندی های مختلف برای اهداف شخصی مختلف، بسته به اینکه  ساده یا پیچیده هستند داشته باشید.

ایجاد اهداف شخصی به شما این امکان را می دهد تا شما در انجام کارهای روزانه خود برای رسیدن به اهداف مشخص و آنچه که شما برای یادگیری یا پیشرفت برای دستیابی به اهداف خاص نیاز دارید شناسایی کنید. این می تواند بسیار انگیزه و راه بسیار فعال برای تعیین احساسات خود را در زندگی باشد.

مقالات مرتبط
نظــرات