مـــرکــز دانلــــــــود

با خیانت همسرم چطور برخورد کنم؟ راه های پیشگیری از خیانت همسر چیست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 9 خرداد 98 0 نظر
نظرات کاربران :

امروزه بعضی از افراد به دنبال برآورده کردن نیاز­های عاطفی، جنسی و روانی خود و راه جبران این نیاز­ها به بیرون از منزل و خیانت همسر متوسل می­ شوند و آن را در بیرون جستجو می­ کنند و در نگاهی ظاهری آن را مانند مسکنی برای درمان عدم توجه از سمت همسر خود و یا […]

امروزه بعضی از افراد به دنبال برآورده کردن نیاز­های عاطفی، جنسی و روانی خود و راه جبران این نیاز­ها به بیرون از منزل و خیانت همسر متوسل می­ شوند و آن را در بیرون جستجو می­ کنند و در نگاهی ظاهری آن را مانند مسکنی برای درمان عدم توجه از سمت همسر خود و یا توجیهی برای کار­هایشان خطاب می­ کنند. اما در نگاه روانشناسان این مسئله یعنی عدم توجه یا مواردی شبیه آن با خیانت قابل توجیه نیست و ممکن است این حالت برای افراد در اوایل باعث نشاط و خوشحالی آنها شود اما در طولانی مدت باعث متزلزل شدن ریشه ­های زندگی مشترک و از بین رفتن این نشاط و شادی زودگذر می ­شود.

پیشگیری از خیانت همسر

1- ساختن یک رابطه عالی

ساختن یک رابطه عالی در زندگی مشترک به عنوان یکی از عوامل مقابله و پیشگیری در رابطه خیانت با همسر محسوب می ­شود و در این زمینه شما باید نیاز­های همسرتان را اعم از نیاز­های فیزیکی و احساسی برطرف کنید و میزان رفع این نیاز­ها را در زندگی خود بسنجید و همچنین در رابطه با ایجاد خوشحالی در زندگی و برآورده ساختن ضعف­ها با همسر خود صادق باشید و طبق این روال به ورود خیانت در زندگی خود اجازه ندهید.

2- متنوع و جذاب بودن برای همسر

متنوع و جذاب بودن برای همسر

در این رابطه شما می­ توانید با بهره گرفتن از کار­هایی مانند امتحان کردن تفریحات جدید، صحبت کردن در مورد امیال و روابط جنسی، تجربه کردن هیجانات و سرگرمی ­های جدید، بهره گرفتن از روش­های جدید معاشقه و غیره از خیانت همسر خود جلوگیری کنید و به جای نگرانی در مورد خیانت همسر و اتفاقات قریب الوقوع به کارهای جدید فکر کنید و بر روی تقویت رابطه و تلاش برای تداوم آن تمرکز کنید.


مقاله مرتبط: دلیل و نشانه های خیانت زنان چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟


3- مدیریت و محدود کردن فرصت­ها

سعی کنید فرصت­هایی را که در زندگی مشترک، خودتان بوجود می­ آورید وبه طور ناخودآگاه بستری را از طریق آنها برای خیانت رقم می ­زنید را محدود کنید مثلا سعی کنید به جای مسافرت کردن تنهایی و شب نشینی و مهمانی بدون حضور همسرتان او را نیز تشویق کنید که با شما همراه شود و هیچ وقت زمان­های طولانی را بدون همسرتان تنها نباشید و کارهایی اجتماعی را به طور مستقل انجام ندهید و به طور کلی برا ی پیشگیری از خیانت همسر مدیریت داشته باشید و این فرصت­ها را به کمترین میزان در زندگی مشترک برسانید.

4- دوری کردن از حسادت و عصبانیت

دوری کردن از حسادت و عصبانیت

اگر فکر می­ کنید که همسرتان به خیانت نزدیک شده است یا به او شک کرده ­اید هرگز با حسادت و عصبانیت او را متوجه اشتباهش نکنید چون امکان دارد این کار برای مدت کمی اثر گذار باشد و تهدید و ترس باعث شود که او برای مدتی در کنارتان خوشحال و متعهد باشد اما این کار برای مدت طولانی فایده ندارد و به جای آن باید سعی کنید برای جلوگیری از خیانت همسر توانایی ­ها و استعداد­های خود را به او نشان دهید  و با ارائه کار­هایی باعث شوید که او دوباره جذب شما شود و برایتان ارزش قائل باشد.

دلایل خیانت همسر

1- ازدواج اجباری یا نداشتن علاقه به همسر

ازدواج اجباری یا نداشتن علاقه به همسر

اگرچه امروزه این مسئله در جامعه ما خیلی کم­ رنگ شده است و کمتر شاهد شنیدن مواردی مانند ازدواج اجباری هستیم اما باز هم این امر اتفاق می ­افتد و در این جریان بدلیل علاقه نداشتن به همسر و ارضاء نشدن از نظر روحی روانی در کنار این فرد ممکن است خیانت همسر اتفاق بیفتد.

2- برآورده نشدن نیاز­ها در زندگی مشترک

در زوج ­هایی که از روابط حاکم بر زندگی مشترک خود ناراضی هستند و به دلایلی از محبت شریک خود محروم هستند بیشترین احتمال خیانت همسر وجود دارد. مواردی مانند اختلالات زناشویی و و همچنین برآورده نشدن نیاز­های جمسی و عاطفی فرد را به سمت خیانت سوق می ­دهد و او را دچار انحراف می­ کند.

3- جهت انتقام گرفتن

جهت انتقام گرفتن

برخی از افراد موقعی که مورد خیانت همسر واقع می ­شوند به فکر انتقام می ­افتند و می­ خواهند دقیقا همان ظلمی که در حق آنها شده است را جبران کنند و فکر می­ کنند آنها نیز مجاز هستند مشابه همسرشان رفتار کنند و با این کار نیز اولین نفر به خود ظلم می­ کنند و خود را اذیت می ­کنند.

4-  برای هیجان و تنوع

بعضی از افرادی که به همسر خود خیانت می­ کنند گاها هیچ  نارضایتی از همسر خود ندارند و مشکل اصلی تنوع طلبی و زیاده خواهی است که در وجودشان ریشه دارد و به سبب آن به دنبال خیانت می ­روند.

5- تربیت اشتباه خانواده

یکی از عوامل مهم و اصلی خیانت همسر در واقع توجه نکردن به اصول اخلاقی در خانواده و عدم کنترل بر تربیت است که ریشه در کودکی افراد دارد و این تربیت اشتباه است که بر روی آینده افراد اثر گذار است و نتیجه مطلوبی ندارد.

6- وجود فقر و مسائل اقتصادی

گاها مشاهده می ­شود افرادی به دلیل مشکلات مالی و نبود هزینه ­های لازم برای رفع نیاز­های مادی در زندگی خود به خیانت آلوده شده ­اند؛ بنابراین توصیه اکید این است که در وضعیت رفاه مالی مناسب اقدام به ازدواج کنید.


مقاله مرتبط: علائم خیانت زن به مرد چیست؟ چطور پیشگیری یا درمان کنیم؟


نحوه برخورد با خیانت همسر

بعد از خیانت همسر سخت ­ترین تصمیم این است که باید چکار کنید و با او چگونه برخورد کنید اگرچه خیلی از افراد در همان اوایل تصمیم قطعی بر جدایی می­گیرند اما برخی نیز دچار تردید می ­شوند و ممکن است از خود بپرسند که آیا ارزش دارد در این رابطه بمانند یا خیر بنابراین از آن جهت که افراد تصمیمات مختلف و برخورد­های متفاوتی با این مسئله دارند پس راه قطعی و مشخصی برای برخورد با خیانت همسر وجود ندارد اما به طور کلی مشاوران در این زمینه تجربه بیشتری دارند و نکاتی را در این مواقع پیشنهاد می ­کنند که در اینجا به مهم­ترین آنها اشاره می­ کنیم:

1- خیانت همسرتان را فاش نکنید

زمانی که به شما خیانت می ­شود ممکن است عصبانی باشید اما این دلیل نمی­ شود که شما برای هر کسی توضیح دهید و همه را از این قضیه مطلع کنید چون اگر بخواهید دوباره با آن فرد زندگی کنید دید افراد همان گونه باقی می­ماند و تغییر نمی ­کند پس به جای توضیح به همه افراد فقط به افراد نزدیک و مورد اعتماد خود بگویید.

2- همسرتان را مجازات نکنید

همسرتان را مجازات نکنید

شاید بعد از خیانت دوست داشته باشید با نامهربانی و موارد شبیه آن جبران کنید اما نباید فراموش کنید که این کار کمکی به شما نمی ­کند و اگر می­ خواهید با او زندگی کنید نباید به طور فعالانه کاری کنید که هم او و هم خودتان احساس خیلی بدی پیدا کنید فقط برای مدتی از او فاصله  بگیرید.

3- از خودتان غافل نشوید

زمانی که به شما خیانت می­ شود ممکن است بر اثر شوک وارد شده خیلی اذیت شوید پس لازم حتما استراحت کنید و به تغذیه، تفریح و پیش رفتن زندگی طبق برنامه اهمیت دهید.

4- دنبال مقصر نگردید

اینکه شما بعد از خیانت همسر خودتان یا شخصی دیگر را سرزنش کنید و به دنبال مقصر اصلی این کار باشید فقط وقت و انرژی خود را هدر داده ­اید پس با این رفتار­ها خود را اذیت نکنید چون در اصل واقعه تغییری ایجاد نمی ­شود.

5- به خودتان زمان بدهید

به خودتان زمان بدهید

حالاتی مانند افسردگی، بی اعتمادی و آشفتگی بعد از خیانت به زمان نیاز دارند تا از حافظه شخص پاک شوند بنابراین انتظار نداشته باشید که خیلی سریع به حالات اولیه برگردید و به خودتان فرصت بیشتری بدهید.

6- به دنبال شخص سوم نباشید

زمانی که مورد خیانت همسر واقع می ­شوید شاید فکر کنید که دانستن اطلاعات زیاد در مورد شخص سوم به شما کمک می ­کند و در این زمینه حساس شوید اما در واقع این کار نه تنها به نفعتان نیست بلکه بر غم­هایتان نیز اضافه می ­کند پس از آن دوری کنید.

7- از مشاور کمک بگیرید

از مشاور کمک بگیرید

– برای حل مشکلات بعد از خیانت سعی کنید از یک مشاور خوب کمک بگیرید و فقط خودتان به دنبال حل مشکلات نباشید. در این گونه موارد معمولا مشاوران خوب قطعا می توانند از زوایای دیگری به رابطه مشا نگاه کرده و برای حل مسئله به شما کمک کنند. البته باید این را بدانید که در نهایت این خود شملا هستید که باید تصمیم نهایی را بگیرید.

8- به او گوش بدهید

اگرچه شما مورد خیانت واقع شده باشید اما لازم است برای دریافت حقیقت­ها به همسرتان گوش دهید و از احساسات و نیاز­­هایی که از آن آگاهی نداشتید مطلع شوید. شاید به نظرتان این کار سخت برسد اما تا جایی که امکان دارد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم برای فهمیدن دلیل خیانت او تلاش لازم را بکنید.

مقالات مرتبط
نظــرات