مـــرکــز دانلــــــــود

راز‌های مهمی که باید در مورد رفتار با خانواده همسر و شیوه حل مشکلات با آنها بدانید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 دی 98 0 نظر
نظرات کاربران :

یکی از راز‌هایی که می‌تواند باعث موفقیت و دوام ازدواج شود علاوه‌بر ارتباط خوب با همسر، داشتن یک تعامل و ارتباط قوی با خانواده اوست و این ارتباط و معاشرت‌ها در گذشته و ایام قدیم به صورتی بوده است که عروس یا داماد و بخصوص عروس باید در هر امری زیر اطاعت و فرمانبرداری خانواده […]

یکی از راز‌هایی که می‌تواند باعث موفقیت و دوام ازدواج شود علاوه‌بر ارتباط خوب با همسر، داشتن یک تعامل و ارتباط قوی با خانواده اوست و این ارتباط و معاشرت‌ها در گذشته و ایام قدیم به صورتی بوده است که عروس یا داماد و بخصوص عروس باید در هر امری زیر اطاعت و فرمانبرداری خانواده همسر خود قرار میگرفت و حتی خانواده خودش نیز او را به این کار تشویق می‌کردند اما به مرور و با پیشرفت جامعه به سوی مدرن شدن و تحصیلات جوانان این حالت خیلی کم‌رنگ شده است و افراد بیشتر تمایل دارند که در زندگی مشترک خود مستقل باشند و اطاعت و امر و نهی کسی را قبول نکنند.

از طرفی باید این مسئله را قبول کرد اگرچه امروزه به سمت استقلال بیشتر پیش می‌روید ولی باز خانواده همسر بخش مهمی از زندگی شما و همسرتان هستند و اگرچه شاید حفظ تعادل بین نیاز‌‌ها و خواسته‌های شما و آنها کار ساده‌ای نباشد اما باز هم شما می‌توانید در آنها هماهنگی لازم را ایجاد کنید یعنی این امر شدنی است که شما بتوانید به بهترین نحو با آنها ارتباط برقرار کنید ومورد شماتت آنها نباشید و اگر مشکل یا اختلافی بین شما صورت گرفت شما باید بتوانید برای بازسازی دوباره ارتباطاتتان تلاش کنید و سرمایه گذاری که از این طریق می‌کنید بر زندگی آینده شما تاثیر زیادی می‌گذارد.

بهترین نحوه آداب و رفتار با خانواده همسر

1- رفتار و صحبت‌های خود را مدیریت کنید

باید توجه داشته باشید نوع رفتار و صحبت‌های شما با خانواده‌ی همسرتان خیلی توجه آنها را جلب می‌کند بنابراین چون شما شخصی هستید که از یک خانواده دیگر و با قوانینی متفاوت‌تر به میان آنها می‌روید پس باید حدود رابطه خود را با آنها مشخص کنید.

از طرفی اگر شما تازه وارد خانواده همسرتان شده‌اید باید خیلی حواستان به رفتار مناسب با آنها باشد برای مثال اگر شما عروس یک خانواده هستید سعی کنید خیلی مواظب رفتار و صحبت کردن با مادر شوهر خود باشید چون طبیعی است با ورود شما حسادت او تا حدی برانگیخته می‌شود و باید سعی کنید ابراز علاقه‌ها و خیلی از کار‌های خود را به دور از چشم ایشان و جمع خانوادگی آنها انجام دهید و این برای شما بهتر است.

2- در روابط آنها دخالت نکنید

در روابط آنها دخالت نکنید

اگر می‌خواهید همیشه در نظر خانواده همسرتان شخصی محبوب باشید واحترامتان حفظ شود پس به هیج وجه در روابط بین همسر خود و خانواده او دخالت نکنید. بهترین کار این است که حتی اگر از موضوعی ناراحت شدید آن را در کمال آرامش به همسرتان گوشزد کنید و حتی اگر دیدید بین همسرتان و آنها مشاجره و دعوا صورت گرفت شما خودتان را قاطی ماجرا نکنید و خود را به کاری دیگر مشغول کنید و در عین حال جلو احساسات خود را بگیرید و واکنشی نشان ندهید.

مقاله مرتبط: ارتباط سالم با خواهر شوهر با دانستن ترفند های طلایی

3- از همان اوایل خود واقعیتان باشید

بعضی از افراد از دوران قبل از نامزدی یا اوایل ازدواج ممکن است نقش بازی کنند یعنی خودشان را فردی بی نهایت مهربان و مطیع نشان می‌دهند و تصویر آنچنان جذابی در ذهن خانواده و فامیل‌های همسرشان ایجاد می‌کنند که مورد پسند همه آنها واقع می‌شوند اما بالاخره پس از مدت زمانی مجبور می‌شوند شخصیت واقعی خود را نشان دهند و بر اثر همین جریانات خانواده همسر نیز موضع‌گیری می‌کنند و ممکن است واکنشی نشان دهند که برای او خوشایند نباشد و باعث بروز مشکلات بعدی شود پس بهتر است از همان دیدار‌های اول شخصیت واقعیتان را به نمایش بگذارید تا بعدا نیز دچار دردسر نشوید.

4- بدون واسطه با آنها صحبت کنید

بدون واسطه با آنها صحبت کنید

اگر یکی از اعضای خانواده همسرتان باعث آزدگی یا نارحتی شما شده اند؛ بهتر است در اولین قدم خودتان دست به کار شوید و این مسئله را با او مطرح کنید و از یک شخص سوم یا همسر خود برای این کار استفاده نکنید چون گاها مسائل به طوری پیچیده به نظر می‌آیند که باعث سوء تفاهم در بین دو نفر می‌شوند و اگر شما مسقیما بتوانید حرف خود را به آنها بزنید سوء تفاهم و ناراحتی نیز پیش نمی‌آید.

5- حدود رفت و آمد با آنها را مشخص کنید

وقتی شما با خانوده همسر خود خیلی رفت و آمد دارید باعث میشوید که صمیمیت شما بیش از پیش شود و این یعنی آنها حتی از کوچکترین مسائل بین شما و همسرتان و جزئیات زندگی شما مطلع میشوند که در آینده ممکن به صورت ناخوداگاه و حتی از روی دلسوزی با دخات خود باعث مشکل شوند پس این ضرب المثل دور باش و دوست باش را واقعا جدی بگیرید و بهانههایی مانند مشغله زندگی، مسافت و غیره رفت و آمد خود را تنظیم کنید و آن را به حداقل برسانید البته اگر این مسئله را قبل از شروع زندگی زیر یک سقف و در زمان نامزدی مشخص کنید خیلی بهتر است.

6- خیلی صمیمی و خودمانی نشوید

خانواده همسر

شاید به گوش شما نیز خورده باشد که نباید با خانواده همسر خود خیلی خودمانی رفتار کنید و چون شما هم مثل خیلی از افراد فکر می‌کنید خانواده همسر در حد خانواده خودتان هستند این پیشنهاد را به عنوان پیشنهادی بدبینانه نگاه می‌کنید اما باید گفت که اتفاقا این پیشنهاد خیلی عالی است و می‌تواند به شما کمک کند.

پس شما در این راستا باید سعی کنید در ارتباط با خانوداه همسرتان از شوخی‌های بیجا و کلمات نامناسب استفاده نکنید و آنها را “شما” خطاب کنید و در هر حال از خط قرمز‌ها و حدود‌ها فراتر نروید و در عین اینکه خودمانی نمی‌شوید؛ صمیمت سالم خود را نیز با آنان ادامه دهید و با آنها رفتار درخور و مناسب داشته باشید.

7- پشت سر همسرتان غیبت نکنید

یکی از کار‌هایی که ثابت شده است اصلا نتیجه خوبی ندارد این است که شما بدی‌های همسر خود را نزد خانواده همسرتان بیان کنید و یا هر کاری که مربوط به او می‌شود و مورد پسندتان نیست را به آنها بگویید. آنها از اینکه شما وصف بدی‌ها و گلایه‌های فرزندشان را پیش ایشان میبرید؛ حس خوب نمی‌کنند چون خودشان به خوبی او را می‌شناسند و بر ویژگی‌های منفی او آگاهند و لازم نیست که شما دوباره آنها را برایشان بیان کنید.

نکات کاربردی درباه طریقه حل مشکلات با خانواد همسر

1- به دنبال شناخت آنان باشید

خانواده همسر

یکی از راهکار‌های کلیدی برای حل اختلافات با خانواده همسر این است که برای شناخت همه افراد خانواده او تلاش کنید یعنی ویژگی‌های مهم و آداب و قوانین حاکم بر خانواده همسر خود را بشناسید و ببینید چه کسی در نهایت حرف نهایی را در این خانواده می‌زند. به این شکل اگر مشکلی نیز بروز کند شما با شناختی که دارید بهتر از پس آن برمی‌آیید.

2- برای ارتباط با آنها برنامه‌ریزی کنید

باید این مسائل را به صورت دو نفره و توافقی با همسرتان حل کنید یعنی با او بنشینید و بر سر مسائلی مانند ارتباط اقتصادی با خانواده‌ها، زمان‌بندی ارتباط‌ها و میزان رفت و آمد آنها صحبت کنید و با هم به توافق برسید و در این زمینه باید عدالت داشته باشید و هر آنچه که برای خانواده خود می‌خواهید برای خانواده همسرتان نیز همان را در نظر بگیرید.

3- اختلافات را با صحبت کردن حل کنید

خانواده همسر

اگر اختلاف یا مشکلی در زندگی شما و بین خانواده همسرتان با شما وجود دارد سعی کنید در مورد آنها و منشا این مشکلات با همسر خود صحبت کنید و تا وقتی که به نتیجه نرسیدید پیش خانواده همسر نروید و راز‌های خود را با آنها در میان نگذارید تا آنها نیز از این طریق اجازه دخالت پیدا نکنند پس اگر از آنها نیز دلخور هستید در کمال آرامش مسئله را از طرف دو نفر یعنی خود و همسرتان و همراه با قدردانی از ایشان برایشان توضیح دهید و بگویید که اگرچه می‌دانید نیتشان خوب است اما باعث مشکلات بین شما شده است.

4- خودتان را تغییر بدهید

منظور ار تغییر دادن خود این نیست که نقش بازی کنید بلکه اگر شما رفتار‌هایی در خانواده پدری خود داشتید و در حال حاضر هم آن را انجام می‌دهید؛ برای مثال حتی در کوچک‌ترین برنامه‌های آنها مانند تغییر دکوراسیون منزل نیز نظر می‌دهید پس برای خانواده همسر خود باید اینچنین نباشد چون در این صورت یعنی دخالت و مشاوره اجباری با آنان این رویه به زندگی شما نیز برمی‌گردد و آنان نیز به خود اجازه همچنین کاری می‌دهند پس اول خودتان تغییر کنید.

5- نظراتشان را بشنوید و خیلی با آنان مخالفت نکنید

نظراتشان را بشنوید و خیلی با آنان مخالفت نکنید

گاها افراد طبق تصوری که از قبل دارند و ترسی که بابت دخالت خانواده همسر به آنها وارد می‌شود حتی با کوچکترین نظرات دوستانه خانواده همسر نیز واکنش نشان می‌دهند و در مقابل آنها با تضاد رفتار می‌کنند اما پیشنهاد می‌شود برای رفع این مشکل قبل از هر چیزی پیشنهاد آنها را گوش دهید و اگر به نفعتان بود از آنها تشکر کنید و اگر آن را نیز صلاح ندانستید به جای تضاد مستقیم بگویید که به آن فکر می‌کنید و در نهایت کاری را انجام دهید که درست است چون واکنش سریع از ادب شما در مقابلشان می‌کاهد و خود منشاء اختلافی دیگر می‌شود.

6- قضاوت‌های سوگیری شده نکنید

بعضی از افراد همیشه طبق تصوری که از گفته‌های قدیم در مورد مادر شوهر، باجناق و غیره دارند سعی می‌کنند با خانوداه همسر خود موضع گیری کنند و حتی نیات و اعمال خوب آنها را نیز نمی‌پذیرند. برای حل این مشکل بهتر است این حساسیت‌ها و داستان‌های قدیمی را که ذهنتان را تاریک کرده است فراموش کنید و قضاوت خود را بر اساس عملکرد و شخصیت آنها به کار بگیرید.

مقالات مرتبط
نظــرات