مـــرکــز دانلــــــــود

چطور رابطه کاری موفق و مثال زدنی ایجاد کنیم و آن ارتقا بدهیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 25 شهریور 96 0 نظر
نظرات کاربران :

بعضی اوقات حس میکنیم که درون یک رابطه ثابت و یکنواخت گیر افتاده‌ایم. به طوری که تمام تلاش ما برای ارتباط بیشتر از طریق پیام دادن در شبکه های اجتماعی و پرسیدن احوال روزانه است.با این کار فکر می‌کنیم که بیش از پیش به یکدیگر حتی با وجود فاصله مکانی، نزدیک شده ایم و ارتباط مجازی می‌تواند مرحمی بر سردی رابطه باشد.اما برای داشتن رابطه پایدار باید به نکات خاصی توجه کنید که در این نوشته می‌خوانید.

رابطه کاری عالی نیاز است؟
ما انسان ها به طور طبیعی موجودات اجتماعی هستیم و تعاملات اجتماعی مثبت را درست مثل آب  و غذا می خواهیم. بنابراین که روابط کاری موفق باعث می شود شادتر و مولد تر از قبل باشیم.
روابط خوب کاری مزایای دیگری را به ما می دهد: زمانی که روابط خوبی با اطرافین داشته باشیم کار ما لذت بخش تر خواهد بود. همچنین همکاران  به سمت تغییراتی که ما می خواهیم پیاده سازی کنیم نرمش پیدا میکنند ،و باعث نوآوری و خلاقیت خواهد شد.

به علاوه، روابط کاری خوب به ما آزادی می دهد؛ چون به جای صرف وقت و انرژی برای غلبه بر مشکلات مرتبط با روابط منفی، ما می توانیم بر فرصت ها تمرکز کنیم.

اگر میخواهیم که شغلمان را توسعه دهیم، روابط خوب نیز ضروری است. پس از همه، اگر رئیس شما به شما اعتماد نداشته باشد، بعید است زمانی که یک موقعیت جدید باز می شود، شما را در نظر بگیرد. به طور کلی، چون همه ما می خواهیم با افرادی که در شرایط خوبی با ما قرار داند کار کنیم.

 حالا چطور رابطه کاری عالی بسازیم؟

 

۱.رابط پایدار زمانی شکل می گیرد که واقعی و نزدیک باشد و نه مجازی

رابطه کاری

سوء تفاهم نشود. قرار نیست از شبکه های اجتماعی گلایه کنیم. این قابلیت مجازی امکان به اشتراک گذاری ایده و گفتمان را با سهولت و هزینه پایین برای ما فراهم نموده است. اما نمی‌توان یک رابطه کاری پایدار را در ارتباط از طریق فضای مجازی بدست آورد. این روش هیچ‌گاه نمی تواند گرمای فشردن دست طرف مقابل را با ایموجی و استیکر پر کند.

اگر هدف برقراری رابطه گرم میان افراد یک گروه و یا رهبری آن باشد؛ تنها از طریق ارتباط صورت می‌گیرد. این ارتباط می‌تواند در روش ها و سطوح مختلف مانند رو در رو دو نفره، تواصل گروهی و یا در مقابل جمعی از مخاطبین معنا یابد.

در یک ارتباط مستقیم و بی پروا، روابط شما قوی تر هستند، احساس شما از جامعه بهبود می‌یابد، توانایی شما برای ایجاد کار گروهی بالا رفته، افزایش جذابیت و نفوذ را حس کرده و افزایش سرعت بهره‌وری را تجربه خواهید کرد.

همه این ها در درک خواسته خود، خواسته مخاطبین مقابل و شرایط حاکم در ارتباط وابسته می‌باشد. این ویژگی، چهار حقیقت را به وجود می‌آورد که با بکار بردن آن ها می‌توانید رابطه کاری پایدار و صمیمانه تری را با فرد یا افراد مقابل خود ایجاد نمایید.

مقالات مرتبط:  مهارتهای ارتباطی در محل کار: چطور با همکاران ارتباط عالی داشته باشیم؟

۲.غرور خود را از بین ببرید و باید بتوانید به طرف مقابل خود فکر کنید

آدم مغرور

در دفعه بعدی که خواستید یک مکالمه یا سخنرانی را شروع کنید؛ با توجه به سخنان خود مراقب مطرح کردن بیش از شرایط و نقطه نظرات شخصی‌تان باشید. اگر در یک قسمت از کلمه من بیش از حد استفاده کردید؛ در این صورت با مشکل دید محدود شخصی مواجه هستید.


مقاله مرتبط: چطور آدم های مغرور را شناسایی کنیم؟ مشخصات انسان مغرور چیست؟


غرور می‌تواند به خوبی به بروز این مشکل در رهبری یک تجارت و رابطه کاری دامن بزند. در حالت عادی ما نمی‌توانیم چهره خود را ببینیم و در این شرایط به یک آینه نیاز داریم. سعی کنید دوستان و مشاوران همچون آینه را در کنار خود داشته باشید تا در صورت بروز نقاب غرور من گرایی، شما را از این وضعیت آگاه نمایند.

۳.سلیقه ها و علاقه های مشترک میان خود و فرد مقابل را بیابید

بیشتر بر روی فرد مقابل‌تان تمرکز کنید. یک رابطه پایدار زمانی صورت می‌گیرد که فرد مقابل نیز خود را با اهمیت و تعیین کننده در مکالمه حس کند. اگر برای بار اول است که با یک فرد ملاقات می‌کنید؛ بهتر است پیش از شروع گفتگو از اخلاق، تفکرات و خواسته های او سر در بیارید.

ارتباط را تنها به زمینه کاری محدود نکنید و به طور کوتاه احوال آشنایان، خانواده، اوضاع، وضعیت و اهداف را نیز وارد گفتگو کنید. به آن ها به خوبی گوش دهید. بسیاری از اوقات پیش از آنکه فرد مقابل بیان خود را کامل کند، ما با تحلیل آنچه تا میانه مکالمه وی یافته‌ایم و یا با ایده ای که ناگهانی به ذهنمان خطور می‌کند؛ مانع تکمیل گفته طرف مقابل می‌شویم. بگذارید حرف مخاطب مقابل به اتمام برسد و با تحلیل گفته او، پاسخ مناسبی دهید.

یک رابطه کاری پایدار و واقعی زمانی صورت می‌گیرد که نگاه ما در این ارتباط از صفحه های نمایش و تخیلات خودمان به سمت چهره و صدای طرف مقابل متمایل شود.

۴.یک رابطه کاری موفق به انرژی و ایجاد فضای دوستانه نیاز دارد

آیا تا به حال شده که در گفتگو با یک فرد مجرب در یک زمینه، با عدم آگاهی از آنچه می‌گوید مواجه شوید؟ در یک گفتگو، فرد شنونده ممکن است اطلاعاتی و تمایل در زمینه گفتگو داشته باشد.

اما اگر فرد صحبت کننده به طور مداوم به طور یکنواخت، بدون ارتباط چشمی، با بکارگیری کلمات ناآشنا و با یک ژست مغرورانه صحبت نماید. فرد شنونده نمی تواند به خوبی گفته های او را دنبال کند.

مقالات مرتبط:  مهارت گوش دادن : مهارتی برای قوی‌تر ساختن روابط دوستانه‌ و اجتماعی

۵.میزان موفقیت در ایجاد رابطه کاری به انرژی و حضور ذهنی شما ارتباط دارد

چندین سال پیش زمانی که با دوست خود برای استخدام به یک شرکت مراجعه کردیم؛ با آنکه هر دو ما از اخلاق و مهارت یکسانی تقریبا برخوردار بودیم. دوست بنده توانست این فرصت کاری را بدست آورد و من نتوانستم. پس از اعلام نتیجه استخدام، مدیر شرکت به من گفت که زمانی که او از ما خواست تا به دفترش برویم؛ یافت که دوست من با شوق، انرژی و اعتماد به نفس به دنبال او راه افتاد اما من نتوانستم تمایل و انرژی را در پیروی از گفته های مدیر نشان دهم.

این مسئله مربوط به چندین سال قبل می‌باشد؛ اما درس مهمی را برای من تا کنون و در شرایط مشابه امروزی دارد و اینکه تنها کلماتی که از من بروز می‌کند؛ تضمین کننده وصول معنای آن ها نخواهد بود و خلاقیت و نوع حرکات در گفتگو نیز تعیین کننده می‌باشند.

در پرداخت به ارتباط کاری رو در رو، کنفرانس و یا جلسه گروهی بعدی از خود این سوال ها را بپرسید:

 • آیا به شکل صحیح ایستاده و یا نشسته ام؟
 •  آیا اعضای دست و پای من به شکل صحیح و مودبانه ای قرار گرفته اند؟
 • آیا لبخند بر روی لبان خود دارم؟
 • آیا حس شور و اشتیاق را بر صدای خود اعمال کرده ام؟
 • آیا با دیگر افراد حاضر ارتباط چشمی برقرار می‌کنم؟
 • آیا به درستی و با اعتماد به نفس حرکات جسمی خود را انجام می‌دهم؟

توجه داشته باشید که پیام برگرفته از زبان بدن شما همانند کلام بروز کرده از زبانتان مهم و تاثیر گذار می‌باشد.

۶.در صحبت‌های خود اصالت و هویت داشته باشید

همانطور که کودکان می‌توانند دورویی را در والدین خود مشاهده کنند؛ دوستان، همکاران و مخاطبین شما نیز می‌توانند کلمات توخالی شما را شناسایی نمایند. یک رابطه کاری پایدار بر سه اصل و سه سوال کلیدی پابرجا می‌باشد؛ چه چیزی می‌دانیم؟ چه احساسی داریم؟ و چه کاری انجام می‌دهیم.

به این فکر کنید که اگر سعی در ایجاد ارتباط درباره چیزی که نسبت به آن آگاهی داشته باشم اما انجام ندهم؛ این ارتباط من تنها نظری خواهد بود. اگر در مورد چیزی که احساس می‌کنم اما دانشی درباره آن نداشته باشم، صحبت کنم؛ این ارتباط من بی اساس است. اگر درباره چیزی که انجام می‌دهم صحبت کنم اما حسی نسبت به آن نداشته باشم؛ ارتباط من بی روح خواهد بود.

هر پیامی که ارسال می‌کنید باید یک قطعه از شما در آن وجود داشته باشد. شما باید بیش از یک پیام رسان باشید و پیام ارسال شده از شما چیزی نهادینه شده از احساس، رفتار و گفتارتان باشد.


مقاله مرتبط: چشم در مقابل چشم، انتقاد سازنده چیست؟


۷.برای دستیابی به رابطه کاری از منطقه امن و آرام خود فاصله بگیرد

رابطه کاری

شری تورکل، پروفسور موسسه تکنولوژی ماساچوست به بررسی تاثیر تکنولوژی بر روی روابط  کاری بین افراد پرداخته و نتائج خود را در یک سخنرانی TED در سال 2012 اعلام کرد. ایشان این تغییرات را تفسیر نمودند:

«یک فرد 50 ساله کارمند به پیش من آمد و از احساس عدم وجود رابطه میان همکاران در کار شکوه می‌کرد. زمانی که او به کار می‌رود؛ او به مکالمه با کسی نمی پردازد، چرا که می‌ترسد مزاحم دیگر افراد زمانی که آنها مشغول چک کردن ایمیل های خود هستند؛ شود. او همچنین عنوان کرد که وی نیز همانند همکاران خود نمی خواهد زمان انجام کارها تمرکز خود را از دست داده و شخصی وارد منطقه آرامش او شود.»

۸.حرکت کنید، دنیای خود را توسعه دهید

برای ایجاد توسعه و پیشرفت به رابطه کاری موفق نیاز داریم و برای این کار بایستی از دیوارهایی را که تکنولوژی در اطرافمان نصب کرده را از بین ببریم. پیشتر ذکر کردیم که یک رابطه پایدار و واقعی زمانی صورت می‌گیرد که نگاه ما در این ارتباط از صفحه های نمایش و تخیلات خودمان به سمت چهره و صدای طرف مقابل متمایل شود. به این معنا که زمانی را گفتگوهای کوتاه فیزیکی میان خودمان بدل از پیام رسانی در شبکه های اجتماعی تخصیص دهیم.


مقاله مرتبط: مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب


گاهی باید امور کاری را کنار گذاشته و به درد و دل ها و گفته های دیگران گوش بدهیم. حتما زمانی می‌رسد که بخواهیم دیگران حرف‌های ما را گوش دهند. در یک رابطه پایدار، صفحه های نمایش خاموش و زبان ها فعال می‌شوند.

 

چند ترفند الزامی که باید رعایت شود

 •  شناسایی نیاز ها

به نیازهای ارتباط خود نگاه کنید. آیا می دانید چه چیزی از دیگران نیاز دارید؟ و همینطور می دانید آنها چه چیزی از شما نیاز دارند؟ درک این نیازها می تواند در ایجاد روابط بهتر نقش مهمی ایفا کند.

 • اختصاص زمان برای ایجاد ارتباطات

بخشي از روز خود را به سمت ساختن رابطه اختصاص دهيد، حتي اگر فقط 10 دقيقه باشد، شايد به دو بخش پنج دقيقه تقسيم شود.
به عنوان مثال، شما می توانید در طول ناهار  و یا نوشیدن چای به گفت و گو غیر کاری بپردازید تا با نگرش یکدیگر بیشتر آشنا شوید، این تعاملات کوچک کمک می کند تا پایه و اساس یک رابطه کاری خوب را بسازید.

 • مثبت فکر کردن

تمرکز بر مثبت بودن جذاب و مسری است و به تقویت روابط شما با همکارانتان کمک می کند. هیچ کس نمی خواهد در اطراف کسی که همیشه منفی است قرار داشته باشد.

 • گوش دادن فعال

وقتی با مشتریان و همکارانتان صحبت می کنید، گوش دادن فعال را تمرین کنید. مردم به کسانی که واقعا به آنچه آنها می گویند گوش می دهند پاسخ مثبت می دهند. تمرکز بر گوش دادن و خودداری از بیش از حد صحبت کردن در رابطه کاری ، به سرعت به عنوان کسی که قابل اطمینان است شناخته می شود.

 • احترام متقابل

هنگامی که شما به افرادی که با شما کار می کنند احترام می گذارید، به ایده ها و نظریات خود و همکاران اهمیت می دهید، و به شما ارزش می دهند. با همکاری، شما می توانید راه حل های مبتنی بر بینش جمعی، عقل و خلاقیت خود را ایجاد کنید.

 

مقالات مرتبط
نظــرات