مـــرکــز دانلــــــــود

ازدواج با زن شاغل چه مزایا و معایبی دارد؟ (برسی کارکردن زن متاهل)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 شهریور 99 0 نظر
نظرات کاربران :

در جامعه برای زنان و مردان وظایفی تعیین شده است. هر چه بیشتر به جلو پیش می‌رویم، این نقش‌های جنسیتی رنگ می‌بازند و انسان‌ها به سمت برابری می‌روند. متأسفانه در کشور ما بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی همچنان وجود دارند و زمان زیادی برای تغییر آن‌ها نیاز است. به همین علت، برخی از مردان فکر می‌کنند […]

در جامعه برای زنان و مردان وظایفی تعیین شده است. هر چه بیشتر به جلو پیش می‌رویم، این نقش‌های جنسیتی رنگ می‌بازند و انسان‌ها به سمت برابری می‌روند. متأسفانه در کشور ما بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی همچنان وجود دارند و زمان زیادی برای تغییر آن‌ها نیاز است. به همین علت، برخی از مردان فکر می‌کنند که شاغل بودن تنها برای آن‌ها پذیرفته شده است و ازدواج با زن شاغل مزایا یا معایبی به دنبال دارد. در ادامه به این مبحث می‌پردازیم.

مزایای ازدواج با زن شاغل چیست؟

ازدواج با زن شاغل مزایای زیادی می‌تواند داشته باشد. همان طور که شاغل بودن یک مرد مزیت‌هایی برای زندگی مشترک دارد، سرکار رفتن خانم‌ها نیز برای ساخت بهتر زندگی مشترک موثر است. در این بخش به مزایای ازدواج با زنان شاغل می‌پردازیم.

 

آموزش صفر تا صد مخ  زدن  دختران در اینستاگرام

 

1- تحصیلات بالاتر

تحصیلات بالاتر

درست است که مدرک تحصیلی برای کسی شعور و فهم نمی‌آورد اما باید قبول کنیم که اکثر افرادی که درجات بالای تحصیلی دارند، از لحاظ فکری، معاشرتی، اجتماعی و… بهتر از افرادی عمل می‌کنند که تحصیلات کمتری دارند.

علت اصلی این امر دستیابی به جهان‌بینی است که آن‌ها در هنگام کسب تحصیل، برخورد با افراد فرهیخته و تحصیل کرده و… به دست می‌آورند. مسلماً زندگی با چنین افرادی می‌تواند آسایش و رفاه بیشتری برایتان بیاورد. زن شاغل معمولا دارای تحصیلات عالی و دانشگاهی هست.

در نتیجه، ویژگی‌هایی را که پیش‌تر ذکر کردیم، در خود دارند. علاوه بر این، همچنان زندگی اجتماعی خود را حفظ کرده‌اند و روزانه با افراد زیادی برخورد دارند. همین امر باعث می‌شود آن‌ها به تدریج تجربه زیادی کسب کنند و در برخورد با آشنایان، دوستان و… نیز سنجیده عمل کنند؛ بنابراین، خیال شما به عنوان یک مرد در این مورد جمع است زیرا همسرتان برخورد معقولانه و خوبی با فامیل خواهد داشت. در عین حال، داشتن همسری تحصیل کرده می‌تواند شما را سربلند کند.

مقاله مرتبط: زن زندگی خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

2- کمک مالی به خانواده

در دین اسلام آمده است که درآمد زنان برای خودشان است و نیازی نیست که آن را خرج شوهر و خانواده بکنند. از طرفی هم همسر حق ندارد پول زن را از او بگیرد؛ اما در این دوران و با گسترش مدرنیته و آگاه‌سازی مردم، دیگر کسی این گونه فکر نمی‌کند. ممکن است افراد بسیار محدودی چنین تفکری داشته باشند. بنابراین، همسر شما زن شاغل است که می‌تواند به گرداندن چرخ زندگی مشترک کمک کند؛ زیرا درآمد یک نفر برای کنترل وضعیت مالی زندگی می‌تواند کم باشد.

از طرفی هم ممکن است در اثر اتفاقی ناگوار مرد درآمد و شغل خود را از دست دهد. در این زمان نیازی به نگرانی نیست و تا زمانی که مرد دوباره به سرکار برگردد، می‌توان از درآمد همسر شاغل برای گذران زندگی استفاده کرد. علاوه بر این، چه کسی از داشتن زندگی بهتر بدش می‌آید؟ وقتی درآمد بیشتر باشد، رفاه مالی و در نهایت آسایش روانی اعضای خانواده حفظ می‌شود. در این دوران بد اقتصادی هم درامد یک نفر برای یک خانواده کافی نیست.

3- همفکری در مسائل کاری

همفکری در مسائل کاری

با توجه به این که یک زن شاغل به راحتی می‌تواند مسائل کاری و شغلی را درک کند، می‌تواند مشاور خوبی در زمینه شغل مرد و حیطه حرفه‌ای او باشد؛ زیرا آن‌ها با شرایطی مشابه دست و پنجه نرم کرده‌اند و تقریباً می‌توانند تمامی جوانبی که شما بیان می‌کنید را حس کنند.

ممکن است یک زن خانه‌دار درک بسیار مناسبی از این شرایط پیدا کند و به خوبی بداند که کمک کردن در این زمینه چقدر می‌تواند برای شما مفید باشد اما این مسئله تنها در سطح درک‌پذیری باقی خواهد ماند. او شاید مدیر بسیار خوب و دقیقی در گرداندن مسائل مربوط به خانه باشد، اما نمی‌تواند در زمینه شغل بیرون از منزل به خوبی شما را راهنمایی کند.

4- درک بیشتر نسبت به سختی‌های کار بیرون از منزل

یکی دیگر از مزایای ازدواج با زن شاغل این است که او به خوبی از سختی‌های کار کردن در بیرون از منزل و شاغل بودن باخبر است. او به خوبی می‌داند چندین ساعت سرپا ایستادن، با افراد مختلف سر و کله زدن، برنامه‌ریزی برای حجم زیادی از کارها، دسته‌بندی فعالیت‌ها و… چگونه است. در صورتی که یک زن خانه‌دار ممکن است درک کمتری نسبت به چنین مسائلی داشته باشد زیرا کار کردن در محیط بیرون از خانه و در کنار چندین مدل از افراد با فرهنگ‌ها و رفتارهای مختلف را تجربه نکرده است.

زنی که شاغل است به خوبی می‌داند که ممکن است مسئله‌ای ضروری در کار پیش بیاید و خانواده مجبور باشند یک برنامه خانوادگی را که مدت‌ها برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، به هم بزنند. در صورتی که یک زن خانه‌دار ممکن است این مسئله را کمبود توجه به اعضای خانواده، بی‌حوصلگی، بی‌علاقگی به خود و فرزندان و… تلقی کند.

5- فعال و پر جنب و جوش

فعال و پر جنب و جوش

زن شاغل اصولاً فعال است و انرژی زیادی دارد. درست است که کار کردن انسان را خسته می‌کند اما این افراد بهتر می‌توانند برنامه‌های روزانه خود را دسته‌بندی کنند و به موقع آن‌ها را انجام دهند. در نتیجه، می‌دانند که برای هر کدام باید چقدر وقت و انرژی صرف کنند. قطعاً وقت‌گذرانی با خانواده و همسر در برنامه روزانه آن‌ها قرار دارد و به خوبی می‌دانند چگونه روابط خود را مدیریت کنند.

6- به روز بودن

زنان شاغل با توجه به این که در اجتماع حضور دارند و با افراد زیادی در ارتباط هستند، به روزتر می‌شوند. آن‌ها مدرن‌تر فکر می‌کنند و خود را درگیر سنت‌های بسته و عقب افتاده نمی‌کنند. آن‌ها اجتماعی‌تر هستند و راحت‌تر می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و آنان را درک کنند. البته در دنیای امروز و با توجه به پیشرفت رسانه‌های اجتماعی، زنان خانه‌دار نیز وقت زیادی برای گشت و گذار در اینترنت و آشنایی با دنیای جدید دارند اما یک زن شاغل زودتر و بهتر پیگیر این مسائل می‌شود.

7- زن مستقل شادتر است

زن مستقل شادتر است

زنان شاغل به خاطر داشتن پشتوانه مالی مطمئن، ذهن آسوده‌تری دارند. هر چند مردی که همسر خانه‌داری دارد، باید یک حساب مشترک با او در بانک داشته باشد تا پول‌ها به آن حساب ریخته شود و دیگر نیازی نباشد مدام زن از شوهرش درخواست پول کند؛ اما اکثر مردان این چنین نیستند و نمی‌دانند که وقتی همسرشان در خانه مشغول کار کردن است، در حال حمایت کردن از او است تا بتواند با ذهنی آسوده به سرکار برود.

در نتیجه، با وجود این که ظاهراً درآمدشان را برای همسر هم می‌دانند، در عمل آن را ثابت نمی‌کنند. برای همین زنان خانه‌دار مجبور هستند مدام از همسر خود درخواست پول کنند و بگویند آن پول را برای چه چیزی می‌خواهند. این گونه شخصیت آن‌ها خرد می‌شود. در صورتی که زن شاغل از شما درخواست پول نمی‌کند و به خوبی می‌داند که چه زمانی و چگونه برای داشتن حسابی مشترک اقدام کند. این زنان به خاطر استقلالی که دارند، شادتر و پرانرژی‌تر هستند.

معایب ازدواج با زن شاغل چیست؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است، هیچ چیز! این که شما شاغل بودن را عیبی بدانید و به دنبال یافتن مضرات ازدواج با زنی مستقل و شاغل باشید، نشان‌دهنده کمبود اعتماد به نفس و اطلاعات شما است. با این حال، برخی از مردان که ذهنیت بسته‌ای دارند، معایبی را برای این ازدواج برشمرده‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- وقت کمتر برای خانه‌داری

وقت کمتر برای خانه‌داری

زنان خانه‌دار نیز شاغل هستند و شغل آن‌ها همان خانه‌داری است. متأسفانه خانه‌داری در جامعه شغل محسوب نمی‌شود و بسیاری از افراد آن را کار ساده‌ای می‌دانند. وقتی زنی شاغل می‌شود، نمی‌تواند تمام وقت خود را برای نگهداری از خانه بگذارد؛ زیرا آن خانه صرفاً برای او نیست و کارهایش باید بین اعضای خانواده تقسیم شود. اگر فکر می‌کنید نگهداری از خانه وظیفه زنان است، به دنبال زن شاغل نروید! اما توصیه ما این است که در ابتدا تفکرات خود را تصحیح کنید.

2- نداشتن وقت برای بچه‌داری

شاید فکر کنید که مادر باید تمام و کمال در اختیار فرزندان باشد، از طرفی هم کارهای خانه را انجام دهد و در نهایت بتواند با انرژی در کنار همسرش بماند و او را راضی نگه دارد. مرد نیز وظیفه دارد به اندازه همسرش از کودکان نگهداری کند. قطعاً زنی که شاغل است نمی‌تواند تمام وقتش را برای بچه‌داری بگذارد و در نهایت، کودک به مهد سپرده می‌شود. آن‌ها تنها در زمان مرخصی زایمان می‌توانند تمام و کمال از فرزند نگهداری کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب ازدواج با زن شاغل پرداختیم. مسلماً ازدواج با این زنان بسیار خوشایندتر و بهتر است و این ذهن بیمار جامعه است که برخی از فعالیت‌ها مانند خانه‌داری و بچه‌داری را کاری زنانه می‌داند. همین موارد موجب می‌شوند بسیاری از زنان سرخورده شوند و نتوانند به آرزوها و حتی استقلال فردی که حق مسلم و اولیه هر انسانی است، برسند.

مقالات مرتبط
نظــرات