مـــرکــز دانلــــــــود

نشانه‌ های رابطه اشتباه و مسموم چیست؟ (چطور رهایی پیدا کنیم؟)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 فروردین 99 0 نظر
نظرات کاربران :

اکثر مواقع افراد وقتی وارد یک رابطه می‌شوند و در اوایل آن هستند بسیار دید خوبی در مورد رابطه خود دارند و حتی اگر طرف مقابلشان دارای خطا و اشتباهات مکرری هم باشد آنها را نمی‌بینند و فکر می‌کنند چون به طرف مقابل علاقه دارند بنابراین می‌توانند تحمل کاستی‌های او را داشته باشند و یا […]

اکثر مواقع افراد وقتی وارد یک رابطه می‌شوند و در اوایل آن هستند بسیار دید خوبی در مورد رابطه خود دارند و حتی اگر طرف مقابلشان دارای خطا و اشتباهات مکرری هم باشد آنها را نمی‌بینند و فکر می‌کنند چون به طرف مقابل علاقه دارند بنابراین می‌توانند تحمل کاستی‌های او را داشته باشند و یا جبران آنها را خود بر دوش بکشند بنابراین بعدها به این مسئله پی می‌برند و در رابطه اشتباه خود می‌مانند.

در این میان بعضی از افراد حتی قبول نمی‌کنند که در یک رابطه ناسالم قرار گرفته‌اند و اگر هم اشتباه بودن رابطه را قبول کنند؛ می‌گویند که تحمل این را ندارند به رابطه خود خاتمه دهند و روحیه مناسبی برای این کار ندارند و مجبورند به همین سبب زجر زیادی بکشند یا گاها با عینک خوشبینی به مسائل نگاه می‌کنند و در تفکرشان با خود می‌گویند که در آینده قادر خواهم بود شریک عاطفی خود یا کسی که با او در رابطه هستم را تغییر دهم. واقعیت این است که تغییر دادن خلق و عادات نامناسب در افراد کار بسیار سختی است و اکثرا مشاهده می‌شود این عادات قابل تغییر نیستند بنابراین امید به تغییر برای یک رابطه اشتباه و ناسالم اکثر مواقع یک امید واهی است و ممکن است رابطه‌ای که از اول اشتباه  بوده است به مرور زمان حتی بدتر شود.

در این مقاله سعی می‌کنیم ابتدا علایمی را که  نشان می‌دهند؛ در یک رابطه ناسالم به سر می‌برید و همچنین راهکا‌رهایی که باعث بهبود این روابط و کمک به مشکلات افراد درگیر در آن می‌شوند را به شما معرفی کنیم.

 

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

نشانه‌های یک رابطه اشتباه و ناسالم

1- عدم حس مسئولیت

عدم حس مسئولیت

عموما در یک رابطه سالم هر دو طرف رابطه نسبت به هم احساس مسئولیت می‌کنند اما رابطه اشتباه که تشخیص آن نیز آسان است؛ فردی که با او ارتباط دارید همیشه انتظار حمایت کردن از سوی دیگران را دارد و نمی‌تواند کاری را به صورت همیشگی انجام دهد مثلا توانایی مدیریت مالی خود را ندارد و مدام از این نظر به دیگران احتیاج پیدا می‌کند بنابراین اشتباه او این است که فقط یک الی دو بار نیست که انتظار کمک و مساعدت از دیگران را دارد بلکه این کار به صورت یک عادت همیشگی در او به چشم می‌آید.

مقاله مرتبط: 12 مورد از اشتباهات رابطه عاشقانه که نباید انجام بدهید

2- وجود حس مالکیت

یکی از نشانه‌هایی که به شما می‌گوید در یک رابطه اشتباه هستید این است که طرف مقابلتان بیش ار حد شما را تحت کنترل و مالکیت خود قرار می‌دهد و ممکن است برای مدتی این کار او مانند عشق زیاد جلوه کند اما این کار فقط ناشی از عدم اعتماد او است و با عشق فرق دارد.

شریک شما که با او در رابطه هستید سعی می‌کند فاصله بین شما و اطرافیانتان را بیشتر و بیشتر کند و به سبب حسادتی که در او وجود دراد برای رسیدن به هدف خود مدام دعوا راه می‌اندازد یا خود را به مریضی می‌زند یا کار‌هایی را بدون اطلاع شما انجام می‌دهد.

3- حس ستیزه‌جویی و عصبانیت شدید

حس ستیزه‌جویی و عصبانیت شدید

ستیزه‌جویی از علایم واضح رابطه ناسالم است چون در این حالت روابط دچار ترس و وحشت زیادی می‌شوند و یکی از طرفین که این ویژگی را دارد نمی‌تواند خودش را کنترل کنند و به همین جهت به کارهایی مانند برخورد فیزیکی و رفتار‌های ناشایست دیگر روی می‌آورد مثلا این افراد در هنگام عصبانیت به انسان‌ها و حیوانات نیز هیچ رحمی نمی‌کنند و با مشت، سیلی، هل دادن یا پرتاب اجسام و کتک کاری خشونت و ستیزه‌جویی خود را نشان می‌دهند.  در این مواقع اکثرا به فرد پیشنهاد می‌شود که از این رابطه بیرون بیاید.

4- انتقام و عیب‌جویی همیشگی در رابطه اشتباه

اگر در یک رابطه با فردی هستید که مدام از رفتار، اخلاق و گفتار شما انتقاد می‌کند و با عیب‌جویی‌های خود از شخصیت شما، باعث شده است که هم اعتماد به نفستان را از دست بدهید و هم اینکه  احساس کنید ایده‌های شما ارزشی ندارند و همچنین از هوش و زیبایی کافی برخوردار نیستید پس شک نکنید در رابطه ناسالم و اشتباهی هستید چون او مدام با کا‌ر‌های خود بر تحقیر کردن شما می‌افزاید.

5- ایجاد انرژی منفی

رابطه اشتباه

گاها در زندگی با افرادی روبرو می‌شوید یا در یک رابطه قرار می‌گیرید که وجودشان سرشار از انرژی منفی است و بر روح و روان شما تاثیر می‌گذارند. این افراد باعث می‌شوند که شما حس اضطراب و خستگی داشته باشید و مدام جنبه‌های ناامید کننده زندگی را برایتان تصور می‌کنند. بنابراین در این مواقع باید به وجود رابطه اشتباه خود پی ببرید و اگر به دنبالی راهی برای آرامش و اطمینان می‌گردید پس لزومی ندارد که دیگر آن را بطه را ادامه دهید.

6- حس پرخاشگری منفعل

این خصیصه که باعث می‌شود یک رابطه ناسالم و سمی صورت بگیرد به گونه‌ای است که یکی از طرفینی که دچار پرخاشگری منفعل شده است شما را از طریقی مجازات می‌کند که خودتان هم متوجه نشوید. اوتلافی‌های بی‌موقع و سکوت خود را برای آزار دادن شما به کار می‌گیرد  دراین زمان‌ها شما نمی‌دانید طرف مقابلتان به چه دلیلی با شما قهر می‌کند، چرا وسایلتان را دور می‌ریزد یا چرا به دنبال راهی برای تنبیه و مجازاتتان است؛ در حالی که شما هیچ گناه و کار اشتباهی هم نکرده‌اید.

راه‌های کمک کننده برای رهایی از یک رابطه اشتباه

1- از او جدا شوید

رابطه اشتباه

شاید جدا شدن و قطع رابطه اصلا کار آسانی نباشد و طبق گفته روانشناسان جدا شدن از فردی که عاشقش هستید مانند ترک کردن یک ماده مخدر سخت است اما زمانی که نمی‌توانید این رابطه را تحمل کنید پس چاره‌ای دیگر ندارید و باید به خودتان و فرد مقابل نیز زمان بدهید که زخم‌هایتان بهبود پیدا کند و اگر می‌توانید دلخوری‌ها و ناراحتی‌ها را را فراموش کنید.

2- به دنبال شناسایی مشکل باشید

گاها تعیین اینکه در یک رابطه  ناسالم وجود دارید کمی سخت است و ممکن است در تشخیص معیوب بودن رابطه دچار اشتباه شوید و یا شرایط فرد جوری باشد که شما بدون آگاهی رابطه خود را یک رابطه اشتباه بدانید. بنابراین در این مواقع اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که برای تشخیص ناسالم بودن رابطه تا می‌توانید اطلاعات خود را افزایش دهید و رابطه خود را صادقانه و بدون غرض‌ورزی بررسی کنید و اگر باز هم در این باره به اطمینان نرسیدید از یک مشاوره یا درمانگر کمک بگیرید.

3- حقایق را ببینید

رابطه اشتباه

شاید به سبب عشق زیادی که به یک فرد دارید دلتان نمی‌آید رابطه اشتباه خود را تمام کنید و شاید عشقی که به او دارید باعث می‌شود که خود واقعی او را نبینید. باید گفت که بهترین کار این است که خودتان را فریب ندهید و نسبت به وقایعی که دور و برتان می‌گذرد با دید واقعی نگاه کنید و با افرادی صحبت کنید که بدون اینکه  از شما و طرف مقابلتان جانب‌داری کنند به صحت یا اشتباه بودن رابطه‌یتان بنگرند و اگر این افراد نیز که معمولا افراد نزدیک و مورد اعتماد یا مشاورین بهترین گزینه هستند؛ ناسالمی رابطه را تایید کردند پس برای رابطه خود تعیین تکلیف کنید.

4- از رابطه ناسالم خود درس بگیرید

خیلی از افراد به خاطر رابطه اشتباهی که آن را تجربه کرده‌اند؛ بعدها احساس پشیمانی و گناه می‌کنند و برای وقتی که به پای این رابطه گذاشته‌اند حسرت می‌خورند اما باید گفت که این کار‌ها سودی ندارد و باید سعی کنید رابطه را از چشم‌اندازی دیگر ببینید و با خود فکر کنید که این رابطه ناسالم نیز جزو تجارب و درس عبرتی برای شما بوده است و عبرتی که این رابطه به شما داده است حتما در شما تغییراتی ایجاد کرده است تا بعدا بتوانید برای برقرای روابط جدید بیشتر احتیاط کنید و اشتباهات خود را تکرار نکنید.

5- در حال زندگی کنید

در حال زندگی کنید

بعضی از افراد حتی بعد از ترک و رها کردن یک رابطه ناسالم نیز باز هم به قدری فکر خو را به اتفاقات گذشته رابطه مشغول می‌کنند و به حدی به گذشته می‌چسبند که حتی اگر اکنون در شرایط و رابطه‌های خوبی هم باشند لذتی از آن نمی‌برند و لحظات با غنیمتی ندارند بنابراین بهتر است از گذشته و خاطرات آن فاصله بگیرید و به جای اینکه مدام به خاطرات گذشته فکر کنید؛ به زندگی کنونی و همچنین آینده‌ای که پیش رویتان است دل ببندید و بهتر است به حال برگردید.

6- فرصت‌های جدیدی به خود بدهید

سعی کنید با درس گرفتن از رابطه اشتباه در درجه اول کاستی‌های خود را  جبران کنید و ثانیا تلاش کنید که به خود احترام بگذارید و خود را لایق عشق‌ورزی و احترام از جانب دیگران بدانید و به این منظور فرصت‌های جدیدی به خود بدهید و تا می‌توانید حواس خود را از رابطه اشتباهتان دور کنید و زمانی هم که این رابطه به ذهنتان خطور می‌کند و فکر کردن به آن باعث احساس گناه در شما می‌شود؛ دلیل ناسالم بودن آن را با خود مرور کنید.

برای این منظور شما می‌توانید کار‌های جدیدی را امتحان کنید مثلا کار‌هایی را که تجربه آنها را نداشته‌اید را انجام دهید و یا به تفریح‌هایی بروید که قبلا در آن شرکت نمی‌کردید و در نهایت سایر کار‌هایی که می‌توانند بر اساس علایق شخصیتان فرصت جدیدی به شما بدهند را مد نظر داشته باشید.

مقالات مرتبط
نظــرات